Şimdi Ara

Intel'in yakında piyasaya süreceği ürün ve teknolojileri konuştuk

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
4.246
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Intel'in yakında piyasaya süreceği ürün ve teknolojileri, Intel Türkiye teknik müdürü Cemal Kayacan ile konuştuk. Sesli komut desteği, elle kontrol ve NFC desteği gibi ekstra özellikler ile donatılan yeni nesil ultrabook'lar, Haswell mimarisi ve yeni grafik özellikleri ile Intel Labs tarafından geliştirilmekte olan teknolojilere ait detaylar bu videomuzda.

• Ben bile burdan adamların neler yaptığını daha iyi anlatırım,ilginç. Biraz akıcı konuşabilen eleman alsalar işe yada az bi diksiyon dersi verseler çalışanlara olmaz mı (görevi pozisyonu ne bilmeden sallıyorum ama haklıyım).

Varolan teknolojilerden, mobildeki SOC cihazlardan ne farkı olduğunu anlatması lazım ki arkadaşın (veya videonun), "ee birader şimdiki cihazlardan ne farkı var, şimdiki SOC larda da wifi çipi vs. var takr takr çalışıyor bu bi işe yaramaz ki" demesini engellesin.

Analog devre ile digital devreyi ilk Intel'in birleştirmeyi başardığını, bunu 32nm de yapan başka kimsenin olmadığını, Wireless çipinin işlemci çekirdeğinde olabilmesinin mesela güç tüketimini düşürebileceği vs. gibi şeylerden daha çok bahsedilebilirdi bence.

Haswell GT3 Skyrimi 1920x1080'de hi detail de çalıştırırken, IB HD4000de 1280x720'de medium ayarlarda çalışan ve aynı FPS veriyor gibi gözüken demo verilebilirdi veya daha doğru düzgün anlatılabilirdi().

Belki 2-3dk da özetlenebilecek şeyler için ikide bir eee, eee, eee ile geçen ve bi türlü konuyu toparlayamayan video olmuş.

Video sonuna doğru baktı adamda iş yok :// Kendisi takr takr anlatmaya başladı, bana komik geldi.

Alakasız ama buyrun, HSA ile direk alakalı olmayan, ama HSA yolundaki adımlardan bazıları.

http://forum.donanimhaber.com/m_65885405/mpage_1/f_/key_//tm.htm#65885405

• videoda bahsedilen kablosuz görüntü aktarımının wi-di'den farkı nedir?

• He yav he, 3 liralık yenilik ekleyip 100 liralık ekstra fiyat bindirmenin derdindeyiz desenize...

• Videoyu merakla açtım.

İzlemeye çalışıyorum ama "Cemal Kayacan" bey sağolsun "eee eee eee" deyip durmasından kafam o kadar şiştiki videoyu tamamlayabilecek miyim bilmiyorum.

Zaten ne dediğini bile zor anlıyorum o "eee"lerin arasından :))

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

videoda bahsedilen kablosuz görüntü aktarımının wi-di'den farkı nedir?

Videodan anlaşılamayacağı gibi, Wifi ile ilgili devreler, işlemci çekirdeği ile aynı yerdeler(aynı zar üstündeler, core ve wireless devresi aynı die üstünde). Sistemde ayrı bi wifi devresi çipi yok, elinde tuttuğun işlemci aynı zmanda bi wifi alıcı vericisi. Herhangi bişeye ihtiyaç duymadan yakın alanda çipin kendisi bir wifi cihazı oluyor.

Günümüzde bütün kablosuz teknolojileri ayrı bi alıcı verici devresi altyapısı kullanmak zorunda.

Bu bi anlamda ethernetin kartının/kontrolcüsünün/çipinin işlemci içine alınması gibi düşünülebilir analoji yapmak kolaylaştırmak içn.

Çip içinde wifi olması, çok daha düşük güç tüketimi demek, o kısmını anlıyoruz. İlerisi için çok daha kaliteli Wifi transmisyonundan, çok daha farklı wifi altyapılarından vs. bahsediyorlar.

• bu adam ne zaman konuşsa eeeeeeeeeeeeee demekten başka bir şey bilmiyor iki laftan biri eeeeeeeeeeeee

• eeee eeeee iki laftan birisi eee sıkıldım arkadaş kapatıyorum koskoca intelin müdürüne bak sen ya eeeeeeeeeeeeeeeee

• quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

videoda bahsedilen kablosuz görüntü aktarımının wi-di'den farkı nedir?

Videodan anlaşılamayacağı gibi, Wifi ile ilgili devreler, işlemci çekirdeği ile aynı yerdeler(aynı zar üstündeler, core ve wireless devresi aynı die üstünde). Sistemde ayrı bi wifi devresi çipi yok, elinde tuttuğun işlemci aynı zmanda bi wifi alıcı vericisi. Herhangi bişeye ihtiyaç duymadan yakın alanda çipin kendisi bir wifi cihazı oluyor.

Günümüzde bütün kablosuz teknolojileri ayrı bi alıcı verici devresi altyapısı kullanmak zorunda.

Bu bi anlamda ethernetin kartının/kontrolcüsünün/çipinin işlemci içine alınması gibi düşünülebilir analoji yapmak kolaylaştırmak içn.

Çip içinde wifi olması, çok daha düşük güç tüketimi demek, o kısmını anlıyoruz. İlerisi için çok daha kaliteli Wifi transmisyonundan, çok daha farklı wifi altyapılarından vs. bahsediyorlar.

kuzey ve güney kontrolcüleri işlemci içine dahil edilecekti onu biliyoruz da wi-fi'da dahil edilirse geriye fazla birşey kalmayacak.. bu sayede çok daha kompakt anakartlar ile güçlü sistemler ortaya çıkabilecek demektir. Aslında tüm bu yatırımların altında intelin gelecek mobilite planları yatıyor sanırım.. min. güç tüketimi ile tabletler için hazırlanacak hepsi tek yerde işlemciler.. tabi bu aynı zamanda fiyatlara da olumlu yansıyacaktır. ayrı ayrı çipler almaktansa tek çip ile daha fazla özelliğe kavuşmak demek.. daha az devre elemanı, daha fazla pil alanı gibi bir sürün avantajı olacaktır..

• anten olayini nasil halledecekler? videoyu izlemedim belki orada geciyordur. chip cok guclu herhalde direk cekiyor yoksa gene pinlerden bazilari anten'e mi bagli olacak?

gerci antene de gerek kalmadi artik kucucuk usb cihazlar bile hallediyor bu isi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E41040413 -- 24 Eylül 2012; 14:56:03 >
  • Detayını bilmiyorum, Rosepoint diye deneysel 2 çekirdekli atom çipi bu. Çip içinde oluşan elektromanyetik alanların birbirini etkilememesi için çalışmaları faln vardı onu biliyorum. Çip içine anten eklemeyi denediklerini yazmışlardı önceden, ama bu extradan başka sorunlar doğuruyormuş faln. Bu yüzden 1w güç ve harici anten gibi olmayacaktır. Videoda zaten dip dibe duran 2 pc var. Belli bi mesafeye kadar sorunsuz çalışıyordur, sonrası için bi tür pinleri kullanıp sinyali güçlendirebilen küçük antenimsi yapılar olur belki.

Sade wifi güç tüketimi olarak daha düşük ondan eminiz de, Ucuz derken, fiyata olumlu yansıması için bi neden yok. Kağıt üstünde güç eğrileri güzel duruyor ama, mesela her bi 30dk 1saat fark için 100$ fazladan para istenecekse o işin sonu gelmez.

Medfield için dünya para istenirken, ondan kim bilir ne kadar zman sonra çıkabilecek şeyler için ucuzluk yönünden fiyat tahmininde bulunmak pek doğru olmaz bana göre, sonuçta intel bu. Daha az devre elemanı derken de, pil tüketiminde yaratacağı fark vs. istenilen fiyat dengesi önemli. Dediğim gibi +1saat wifi pil ömrü için +100$ istenirse ki bu da mantıklı istenmesi yani, benim bakış açıma göre çok.

Bi de bu dediğim gibi, aynı board üstünde değil, tam olarak aynı paket üstünde de değil. işlemciyle aynı seviyede, Digital WiFi üretmiş gibi bişeyler, o yüzden nerdeyse matematiği yeniden keşfettik gibi bişeyler konuşuluyor. Demo olduğu için mesela 10-15m ötede durum nedir bilmiyoruz tam olarak.

• her 2 kelime arasında eee diyen insanların biraz daha konuşma konusunda kendisini geliştirmeye ihtiyacı var.

• quote:

Detayını bilmiyorum, Rosepoint diye deneysel 2 çekirdekli atom çipi bu. Çip içinde oluşan elektromanyetik alanların birbirini etkilememesi için çalışmaları faln vardı onu biliyorum. Çip içine anten eklemeyi denediklerini yazmışlardı önceden, ama bu extradan başka sorunlar doğuruyormuş faln. Bu yüzden 1w güç ve harici anten gibi olmayacaktır. Videoda zaten dip dibe duran 2 pc var. Belli bi mesafeye kadar sorunsuz çalışıyordur, sonrası için bi tür pinleri kullanıp sinyali güçlendirebilen küçük antenimsi yapılar olur belki.

Sade wifi güç tüketimi olarak daha düşük ondan eminiz de, Ucuz derken, fiyata olumlu yansıması için bi neden yok. Kağıt üstünde güç eğrileri güzel duruyor ama, mesela her bi 30dk 1saat fark için 100$ fazladan para istenecekse o işin sonu gelmez.

Medfield için dünya para istenirken, ondan kim bilir ne kadar zman sonra çıkabilecek şeyler için ucuzluk yönünden fiyat tahmininde bulunmak pek doğru olmaz bana göre, sonuçta intel bu. Daha az devre elemanı derken de, pil tüketiminde yaratacağı fark vs. istenilen fiyat dengesi önemli. Dediğim gibi +1saat wifi pil ömrü için +100$ istenirse ki bu da mantıklı istenmesi yani, benim bakış açıma göre çok.

Bi de bu dediğim gibi, aynı board üstünde değil, tam olarak aynı paket üstünde de değil. işlemciyle aynı seviyede, Digital WiFi üretmiş gibi bişeyler, o yüzden nerdeyse matematiği yeniden keşfettik gibi bişeyler konuşuluyor. Demo olduğu için mesela 10-15m ötede durum nedir bilmiyoruz tam olarak.

sanırım siz olayı çok farklı anladınız..mesela intel grafik birimini işlemcinin içine alırken giriş çıkış soketleri ve diğer ekran kartı devre elemanları gibi parçalarıda içine almadı sonuçta ama işlemci içinde grafik çipide var diyoruz. diğer bileşenler anakart üzerinde gelir. buda onun gibi birşey olacaktır.. işlemci içine anten filan sokmuşsunuz yok öyle bir mantık... wi-fi çipinin ana çekirdeği bulunacaktır içinde.. yoksa wi-fi teknolojisi tek bir çipten ibaret değildir, tıpkı işlemci içinde bulunan grafik çipi gibi..

• Bence diksiyondan önce bi sakal traşına ihtiyacı var :)

• Bunların yaptığı, matematiği biz yeniden icat ettik olayı tamamen digital çalışan wifi ürettik gibi bişey oluyor. Çipin kendisi alıcı verici oluyor aynı zmanda. Şubattaki ISSCC'den beri yazıyorum buralarda, ama o zmanlar çok net olmayan bazı şeyler vardı. Bizim bildiğimiz wifi modullerinin hepsi analog olarak çalışır. Intel bunu digitale çevirip CPU içine alıyor, çekirdek alanının kabaca %30-35 kadarını Wifi oluşturuyor. Wifi işini digital olarak yapmak, analog olarak yapmaya göre avantajlar içeriyor, mesela güç tüketimi ve ölçeklendirme vs. gibi. Atıyorum 1m alan hedef alınınca, nominal gücün %20'sini kullanıp çalışmak gibi. Daha yakın alan için mesela wifi açık güç tüketimi 1/5 oluyor.

http://hothardware.com/printarticle.aspx?articleid=1905

Burda resimler faln var örnek olarak.

Faydalı yanları çok, ama fiyata yansımasın başka bişey istediğimiz yok. Yoksa dünyada 2.5mm x 2.5mm boyutunda Wifi çipi de var. Bi tane telefon diyelim bu sayede 10saat wifi ile kullanılabilsin, ama Intel bu tür bi SOC için 50-60$ istesin olacak iş değil. 8 saat için 100$ ucuz telefon beni daha çok cezbeder, onun gibi.

• Sürekli ingilizce konuşmaktan mi türkçedeki kelimeleri seçmekte zorlanıyor yoksa insanlarla hiç iletişim kurmamaktan mı anlayamadım.

• yav intel baska birisini bulamamısmı konusmaktan yoksun birisini almıs bunyesine.birde erdibey kibarlık olsun diye 2.kez beraber katıldık diyor adama,tesaduf kahretsin dergibi kendini dev aynasında gosteriyor.salakmıdır nedir sen kendini erdibeyle nasıl kıyaslarsın zaar.valla erdibey bu adamla aynı odayı paylasmıssa konferans ta üzülürüm yani.çekilecek tip değilmiş.

• Hani yargılamak gibi olmasın da gerçekten anlatım bozukluğu var.

• quote:

Ben bile burdan adamların neler yaptığını daha iyi anlatırım,ilginç.

Arkasından konuşmak gibi olmasın ama sektörde Cemal bey için "sadece İngilizce sunumları Türkçeye çeviren adam" diye bahsedilir. Teknik müdür olmasına rağmen teknik bir soruyu cevaplayabildiğini gören oldu mu bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: S@N@Ne!!!

quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco Ben bile burdan adamların neler yaptığını daha iyi anlatırım,ilginç.
    Arkasından konuşmak gibi olmasın ama sektörde Cemal bey için sadece İngilizce sunumları Türkçeye çeviren adam diye bahsedilir. Teknik müdür olmasına rağmen teknik bir soruyu cevaplayabildiğini gören oldu mu bilmiyorum.

Kendisini iyi tanırız eğitimlerimizi vermiş ve ICC lerde de teknik bilgilendir me yapmış bir arkadaşımızdır. Teknik bilgisini kıyaslamanızı da tavsiye etmem zira konuşmayı sevmese de bilgisi hepimizi katlar

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.