Şimdi Ara

★ Intel Core i7 4790K Kullanıcılar Klübü ★ İncelemeler ve Dahası.. (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.301
Cevap
25
Favori
86.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: _999_

quote:

Orijinalden alıntı: endless_liberty

yarın 4790k siparişi vereceğim. stok fan ile kullanmayı düşünüyordum ama br çok kişi stok fanla oyunlarda aşırı ısı yapıp riski olabileceğini söyledi. bunun için konu da açmıştım.
    vatanda uygun fiyata Vortex 211Q soğtucu buldum. bunu seçmemin sebebi küçük olması ve monte etmesi de kolay. kasam çok geniş değil. bu ürün stok fandan daha iyidir diye düşünüyorum. zaten uzunca bir süre overclock yapmayacağım. 4790k ile idare eder mi bu soğutucu?

Link:http://www.vatanbilgisayar.com/vortex-211q-intel-lga-775_1155_1156-islemci-sogutucu.html#genel-bakis

Hocam ben olsam önce stock fanla denerdim milletin gazına gelme. 70-80 derece de görsen ne sakıncası olcak zaten günlük kullanımda daha düşük kalır.

Linkteki fanda 1150 soketin adı geçmiyor. Ayrıca ben de küçük kasa kullanıyorum, bunlara sığan 92mm fanlı kule tipi soğutucular bulunuyor. Standart hızda extra sogutucunun en büyük avantajı ses olacaktır o da yük altında.

Evet, linkteki fanda geçmiyor ama cooler master kendi sitesinde 1150 desteği var görünüyor kısmende olsa ama zaten fazla küçük bir fan onu almaktan vaz geçtim, onun yerine yine cooler master HYPER TX3 EVO alacağım, hem kurulumu kolay, hemde 92mm fana sahip, çok büyük değil kasaya rahat oturur. aslında HYPER TX3 EVO da 1150 soket desteğinde değilşmiş önceden. yani 1150 soketden önce piyasaya çıkmış bir ürün fakat cooler master kendi sitesinde 1150 soket desteği de vermiş. yabancı forumlar da araştırdım, 1150 sokette kullanılabileceğini yazmışlar.

Günlük kullanımda elbetteki çok fazla ısı olmaz 4790k da ama ben oyun da oynayacağım için, oyunlarda fazla ısı sorunu yaşayabilirsin diyenler oldu. bu yüzden içime bir türlü sinmedi, en sonunda çok da pahalı olmayan HYPER TX3 EVO almaya karar verdim. birazdan vatan bilgisayardan siparişlerimi vereceğim.

soğutucu linki:http://www.vatanbilgisayar.com/hyper-tx3-evo-lga775_1155_1156_1366--am2_am2-am3_am3-_fm1-islemci-sogutucu.html

• endless_liberty kullanıcısına yanıt
    bence de arkadaşın dediği gibi önce stok fanla kullan. başkalarının oc'li sıcaklıklarına seninki oc'siz çıkar en fazla. kötü tarafı gürültü fazla olur onu da tecrübe etmiş olursun. eğer gürültüden rahatsız olursan bence işlemciye o kadar para verdikten sonra yanına en azından bu ayarda birşey almalısın:
    http://www.vatanbilgisayar.com/hyper-412s-intel-lga-775_1155_1156_1366_2011--amd-am2_am3_am3--islemci-sogutucu.html

212 evo alırsan daha performanslı olur ama vatanda görünmüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Darklord Sauron

bence de arkadaşın dediği gibi önce stok fanla kullan. başkalarının oc'li sıcaklıklarına seninki oc'siz çıkar en fazla. kötü tarafı gürültü fazla olur onu da tecrübe etmiş olursun. eğer gürültüden rahatsız olursan bence işlemciye o kadar para verdikten sonra yanına en azından bu ayarda birşey almalısın:
    http://www.vatanbilgisayar.com/hyper-412s-intel-lga-775_1155_1156_1366_2011--amd-am2_am3_am3--islemci-sogutucu.html

212 evo alırsan daha performanslı olur ama vatanda görünmüyor.

Görüşlerin için tşk ettim. Bende başta stok fan ile deneyip test edecektim ama sonra düşündüm ve çok da pahalı olmayan Hyper TX3 EVO almaya karar verdim. hem kurulumu kolay hem de kasada büyük yer kaplamıyor. 212 evo daha yüksek bir soğtucu,kasada daha çok alan kaplıyor, o nedenle zaten uzunca bir zaman overclock da yapmayacağım için Hyper TX3 EVO bana yeter diye düşünüyorum, hemde stok fandan daha sessiz çalışacağını umuyorum. stok fan ile kullansam içinde kalacaktı aman ısıdı ısınacak edinişesi olacağına 89 tlye Hyper TX3 EVO lmak daha mantıklı değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi endless_liberty -- 13 Temmuz 2014; 14:42:15 >

Oyun oynamayacak mısınız ? CPU testi kasmayacaksanız stok fan yeter. Niye bu kadar dert ettiniz anlamadım :)

Oyunlar, testler gibi kasmıyorlar işlemciyi. Intel stok fanı da çok sesli değil, AMD'nin fanını dinleseniz anlarsınız. Kasa içi soğutmanız çok kötü değildir herhalde. İlla ki alacağım kararlıyım diyorsanız, 92mm fanlı bir soğutucuya 90 Lira vermeyin.

120mm fanlı XIGMATEK S1283 Red Scorpion alın.

86 Lira
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=3772

N11 ilanı aynı ürünün
    http://www.n11.com/xigmatek-s1283-red-scorpion-120mm-13661150-islemci-sogutucusu-P13303122

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 13 Temmuz 2014; 14:59:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

Oyun oynamayacak mısınız ? CPU testi kasmayacaksanız stok fan yeter. Niye bu kadar dert ettiniz anlamadım :)

Oyunlar, testler gibi kasmıyorlar işlemciyi. Intel stok fanı da çok sesli değil, AMD'nin fanını dinleseniz anlarsınız. Kasa içi soğutmanız çok kötü değildir herhalde. İlla ki alacağım kararlıyım diyorsanız, 92mm fanlı bir soğutucuya 90 Lira vermeyin.

86 Lira

N11 ilanı aynı ürünün
    http://www.n11.com/xigmatek-s1283-red-scorpion-120mm-13661150-islemci-sogutucusu-P13303122

+1 Scorpion önerecektim.Öneren önermiş zaten.12cm altındaki soğutuculara para verilmez.

Yarı fiyatına contac 21 almıştım. O kadar para verilmez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

86 Lira

N11 ilanı aynı ürünün

oyun ve günlük kullanım için. Aslında dert etmemiştim başta ama bir çok kişi stok fan ile 4790k da oyunlarda sıkıntı yaşayabilirsin dediği için ikilemde kalmıştım. kafam rahat olsun diye, kurulumu da kolay, kasada daha az yer kaplıyor diye HYPER TX3 EVO seçtim. stok fandan iyi olsun yeter. zaten uzun bir süre overclock yapmayacağım.

• Intel stok fan, normal şartlar altında yeterli gelecek şekilde üretilmiştir.

Stok fan ile, Overclock, CPU testlerinde CPU kasmak gibi işler yapmadıktan sonra yeterli gelir. 100 dereceye kadar sorun yaratmaz stok fan. Normal kullanımda o değerleri görmezsiniz zaten.

Önerimizi yaptık, son karar size ait yine.
  • quote:

Intel stok fan, normal şartlar altında yeterli gelecek şekilde üretilmiştir.

Stok fan ile, Overclock, CPU testlerinde CPU kasmak gibi işler yapmadıktan sonra yeterli gelir. 100 dereceye kadar sorun yaratmaz stok fan. Normal kullanımda o değerleri görmezsiniz zaten.

Önerimizi yaptık, son karar size ait yine.

Önerin için tşk ettim. 4790k da misal oyunlarda 80-85 dereyeyi bulsa bile saatlerce oyunda kalsam sorun olmazsa o zaman soğtucu fan almayıp stok fan ile kullanayım. 4790k nın farkı 4ghz hızında olması. en az 400 mhz daha hızlı diğer işelmcilerden bu yüzden ısı sorunu olur mu diye düşünmüştüm zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi endless_liberty -- 13 Temmuz 2014; 15:34:50 >
    ben şu an tx3 evo kullanıyorum, evet kurulumu kolay ve sessiz fakat kasa içinde yer problemi yoksa bu fanı tavsiye etmem. temas yüzeyi pürüzlü ve ısı boruları arası mesafe olduğundan işlemci çekirdeğiyle ısı transferi yeterince iyi değil. zaten testlerde de görülüyor, 212 evo'ya karşı performansı çok düşük kalıyor. benim gibi mini sistem kurma ısrarın yoksa 30-40 tl için değmez kötü soğutucu almaya.

edit:
    başta da önerdiğim gibi önce stok fanla kullan. sonuçta bunu üreten adam o fanla beraber o ürüne garanti veriyor. rahatsızlık yaşarsan ona göre kararını verirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darklord Sauron -- 13 Temmuz 2014; 15:45:14 >
  • İntele geçiş serüvenine start verdik, az önce sipariş verdim inventustan, firmam olduğundan gider olarak gösterebiliyorum bana 780 liraya mal olmuş oldu işlemci, hayırlısı olsun. Ay başındada msi z97 gaming 3 veya 5 alarak olayı bitireceğim kısmetse.

★ Intel Core i7 4790K Kullanıcılar Klübü ★ İncelemeler ve Dahası..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 13 Temmuz 2014; 15:44:26 >
  • quote:

ben şu an tx3 evo kullanıyorum, evet kurulumu kolay ve sessiz fakat kasa içinde yer problemi yoksa bu fanı tavsiye etmem. temas yüzeyi pürüzlü ve ısı boruları arası mesafe olduğundan işlemci çekirdeğiyle ısı transferi yeterince iyi değil. zaten testlerde de görülüyor, 212 evo'ya karşı performansı çok düşük kalıyor. benim gibi mini sistem kurma ısrarın yoksa 30-40 tl için değmez kötü soğutucu almaya.

tx3 evo stok fandan pek farklı olmayacaksa, o zaman şimdilik soğutucu olmayıp, i7 4790k yı stok fanla kullansam oyunlarda ve günlük kullanımda sence sorun yaşamadan kullanabilir miyim? Dominic_Toretto nickli arkadaş overlock yapmadığın sürece 4790k yı stok fanla oyun da oynasan kulalnırsın diyor. senin görüşün nedir?

• Hayırlı olsun soğutucu olarak ne ile kullanıcaksınız?
    4790K'nın stok fanı 3470'in fanından ne kadar farklıdır onu bilemem; ben 3470'te gürültüden rahatsız olduğum için tx3 evo aldım ve gerçekten sessizlik konusunda çok fark etti. tam yükte sıcaklık 10 derece düştü.

gereklilik konusunda diğer mesajımı editlemiştim:
    quote:

edit:
    başta da önerdiğim gibi önce stok fanla kullan. sonuçta bunu üreten adam o fanla beraber o ürüne garanti veriyor. rahatsızlık yaşarsan ona göre kararını verirsin.
  • quote:

4790K'nın stok fanı 3470'in fanından ne kadar farklıdır onu bilemem; ben 3470'te gürültüden rahatsız olduğum için tx3 evo aldım ve gerçekten sessizlik konusunda çok fark etti. tam yükte sıcaklık 10 derece düştü.

gereklilik konusunda diğer mesajımı editlemiştim:
    quote:

edit:

Madem yükte neredeyse 10 derece fark ediyor ve gürültü konusunda çok fark var. o zaman alayım gitsin tx3 evo. birazdan vatandan sipariş vereceğim. sıcaklıkla az fark olsa bile gürültüyü az duymak da önemlidir aslında.

• Alacaksanız 92mm yerine 120 mm fanlı alın, daha da sessiz çalışır.

Üstte verdiğimi alabilirsiniz.
    bütün kötü yanlarını söyledim artık ısrar etmeyeceğim.

sıcaklık değişken bir kavram, 10 derece farkı büyük ihtimalle sen yaşamazsın çünkü benim sistemime göre daha iyi hava akımı olan bir kasan vardır muhtemelen. ayrıca o farkı yaşamak için işlemciyi stes testine sokmak gerekir, günlük kullanımda testlerdeki kadar hırpalanmaz işlemci. hele senin işlemcin çok kuvvetli olduğundan oyunlarda işlemci kullanımı çok düşük olacaktır ve az yüklenildiğinden benimkine kıyasla az ısınacaktır; yani o soğutucuyla 10 dereceyi normal kullanımda asla göremezsin.

ayrıca overclock konusunda meraklı olmanı tavsiye ederim. işlemciyi hızlandırmak için kullanılan yöntemler tersten uygulanarak sessizlik sağlanabilir. mesela ben kendi işlemcime overclock ihtiyacı duymadığım için 3.6 ghz'de -0,14V offset uyguladım ve sıcaklığı bayağı azalttı.
    aynı tavsiyeyi son kez yapayım, önce stok fanla kullan ve neye ihtiyacın olduğunu gör.

• quote:

bütün kötü yanlarını söyledim artık ısrar etmeyeceğim.

sıcaklık değişken bir kavram, 10 derece farkı büyük ihtimalle sen yaşamazsın çünkü benim sistemime göre daha iyi hava akımı olan bir kasan vardır muhtemelen. ayrıca o farkı yaşamak için işlemciyi stes testine sokmak gerekir, günlük kullanımda testlerdeki kadar hırpalanmaz işlemci. hele senin işlemcin çok kuvvetli olduğundan oyunlarda işlemci kullanımı çok düşük olacaktır ve az yüklenildiğinden benimkine kıyasla az ısınacaktır; yani o soğutucuyla 10 dereceyi normal kullanımda asla göremezsin.

ayrıca overclock konusunda meraklı olmanı tavsiye ederim. işlemciyi hızlandırmak için kullanılan yöntemler tersten uygulanarak sessizlik sağlanabilir. mesela ben kendi işlemcime overclock ihtiyacı duymadığım için 3.6 ghz'de -0,14V offset uyguladım ve sıcaklığı bayağı azalttı.
    aynı tavsiyeyi son kez yapayım, önce stok fanla kullan ve neye ihtiyacın olduğunu gör.

Senin önerini dinleyip stok fan ile kullanacağım. zaten olsa bile en kötü ihtimal sıcaklık yüksek gelir, gider soğutucu fan alırım. nasıl olsa uzun süre overclock yapmayacağım. dediğin gibi, önce stok fanla kullanım günlerce denemek lazım. şimdilik boşuna para vermeyim fana. zaten şuan Q9505 2.83 ghz de kullanıyorum stok fan ile. aşırı yük altına igirnce fan o zaman ses yapıyor, bir de sistemi zorlayan oyunlşar olunca fan sesli çalışıyor. bu zamana kadar sistemmin ısıdan kapanma,reset atma durumu olmadı. geçen yıl olmuştu ama termal macun kurumuş, sürünce ısı düştü zaten. 4790k, Q9505 sıcaklığında olsun bana yeter.

• stok fan ile çalıştırayım dedim yüksüz 63 dereceyi gördü. Vazgeçtim :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GeRiteP

stok fan ile çalıştırayım dedim yüksüz 63 dereceyi gördü. Vazgeçtim :)

4790k işlemcide mi yüksüz 63 dereceyi gördü?
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.