Şimdi Ara

Intel 9700K'dan - Ryzen 5900x geçmek mantıklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.165
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Öncelikle sistemim hakkında bilgi vereyim ve sizlerin fikrine ihtiyacım var.

Anakart: MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC Intel Z390 Soket 1151 DDR4 4400(OC)

İşlemci: Intel Core i7-9700K 3.6 GHz LGA1151 12 MB Cache

Ekran Kartı: ASUS GeForce TUF RTX 3080 GAMING V2 OC 10GB GDDR6X 320Bit

Ram: Corsair Vengeance 4 adet 8 GB toplam 32 GB 3000MHz DDR4 CL16

Depolama: 1 TB m.2 Samsung

Soğutucu: Corsair H100I Rgb Platinum 240 Mm

Güç Kaynağı (PSU): EVGA SuperNOVA 80+ GOLD 750W

Monitör: Gigabyte Aorus AD27QD 2k 144 Hz G-Sync

Şimdi bu sistemde sadece 2k oyun oynuyorum. COD Warzone bu konuda başı çekiyor. Bunların dışında Battlefield, X-Plane 11, Flight Simulator, Age Of Empires, Cities Skylines şeklinde devam ediyor. Warzone maalesef sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun, performans sorunları yaşatan bir oyun. 2k'da 144 FPS alabiliyorum. Ancak anlık olarak droplar yiyorum. Bir anda 144 > 105 FPS'e düşüyor ve hemen stutter dediğimiz anlık takılmalar başlıyor. Afterburner ile kontrol ettiğimde grafik kartımı %99-100 bandında kullandığını ama işlemcinin %90 ve zaman zaman altına düştüğünü gördüm. İşlemci sıcaklığı 60-65 derece, grafik kartı ise 64 dereceyi geçmiyor. Bu sistemimi tabii ki sadece Warzone için değil, ancak ileriye dönük olması adına AMD 5900x serisi ile upgrade etmek istiyorum. İzlediğim 2k videolarda çok çarpıcı FPS farkları göremedim. PSU'nun yetersiz geldiğini gözlemliyorum. Bu yüzden çok hızlı bir şekilde 1000W PSU'ya upgrade edeceğim. Ama bu sistemi anakart, işlemci değiştirerek yenilemek mantıklı mı?

Şimdi AMD falanı çıkaracak onu bekle vs derseniz bu işin sonu yok. Apple'da her yıl telefon çıkarıyor. Bu bakış açısına göre yılın yarısından sonra iPhone almamak veya 1-2-3 nesil öncesini asla almamak gerekiyor. Benim sonuç itibari ile kullandığım işlemci, anakart vs de popülaritesi ve teknolojisi eskiyor. Elimdeki sistemi satacağım, bu sorun değil. Ama bekledikçe hem USD artmaya devam ediyor, hem de yeni gelen teknoloji doğal olarak uzunca bir süre pahalı olacak. Sizce tüm bunları düşünerek şuan bu değişimi yapmak mantıklı mı? Bana avantajı ve dezavantajı neler olur?

Bir de AM4 soket için anakart baktım. Yıllardır MSI kullanıyorum ama bu sefer ASUS olsun istiyorum. Asus tarafında X570 serisi MSI tarafında ise Unify serisi öne çıktı. Sizlerin önerileri ne olur? Son olarak Corsair H100i 240mm 5900x'i iyi soğutur mu? Şimdiden vereceğiniz cevaplar ve desteğiniz için teşekkür ederim.

• ''Şimdi AMD falanı çıkaracak onu bekle vs derseniz bu işin sonu yok. Apple'da her yıl telefon çıkarıyor.''

Bu ifade yanlış. Apple'ın değiştirdiği şey telefonun kendisi, parça upgrade yapamazsınız. Ancak Amd çok uzun süreli soket kullanan bir firma ve hemen her sene yeni işlemci çıkarıyor. Am4 artık son günlerini yaşarken, Am5 Amd'nin kendisinin söylediği üzere (1) yine uzun süreli bir platform olacak. 1-2-3 sene gibi bir zaman olsa beklemeyin derdim ama Am5'in eli kulağında (2). Ben onu beklerdim, yine de tercih sizin.

(1):https://www.donanimhaber.com/amd-nin-yeni-am5-platformu-uzun-sure-desteklenecek--143559

(2):https://www.donanimhaber.com/ryzen-7000-islemciler-ne-zaman-cikacak--147311

Am4 Ryzen 1200'den 5800x 3d'ye kadar tüm işlemcilerin takılabildiği muhteşem bir soket idi ama bu sokete yeni işlemci çıkmayacak artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Conqueror26 -- 27 Nisan 2022; 16:56:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• xmp açık mı?

• Conqueror26 kullanıcısına yanıt
    Hocam bu amd ddr5 e am5 ile mi geçecek

Cevabınız için teşekkür ederim hocam, aslında orada söylemek istediğim her teknoloji yenileniyor ve onu, bunu bekle derken sadece beklemekle kalmıyoruz, maalesef TL'nin değersizliği ve gittikçe değersizleşmesi yüzünden zarara da uğruyoruz. Hem elimdekini değerinde satabilmek, hem de nispeten son teknolojiyi yakalamak ve kullanacağım yeni parçaların da garantisinin olması benim içimi rahatlatıyor. Beklediğimde yeni çıkan parça, teknolojisinin yüksek olması, stok azlığı, TL'nin değersizliği yüzünden çok uçuk rakamlara satılıyor. Aradaki 6-7 FPS için 10-15K fazla harcamak bana mantıksız geliyor.

FPS'e olabilecek etkisi ve anakart konusunda bir öneriniz olur mu?

• Ha bir de şunu eklemek lazım artan elektrik maliyetleri sebebi ile yeni nesil işlemci hem Intel hem AMD tarafında ciddi elektrik tüketiyor. Bana 5900x serisi sanki hala daha alınabilir gibi geliyor.

• StG 44 kullanıcısına yanıt

Açık hocam, ama otomatik değil. Corsair'in bu seri ramlerinin otomatik profili yok. Manual olarak 3000 Mhz seviyesine getiriyorum.

• JaReD22 kullanıcısına yanıt
    Evet hocam, Ddr 5, PCIe 5.0 gibi özellikler Am5 ile gelecek.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
    Hocam 2700 den 5600e geçme gibi bir düşüncem vardı sizce bekleyeyimmi ne kadar sürer acaba yenilerin gelmesi

• Elimde 9700k varken aşırı olmayacak şekilde overclock yapar am5 soketleri beklerdim kesinlikle.

Yeni nesil gelecek olanları mevcut ana kartınıza takamazsınız hocam. Maksimum 5800x 3d. Eğer işlemciniz yeterliyse çok acele etmeyin bence. Daha satışa yeni yeni çıkıyor.

• momentmc kullanıcısına yanıt
    Mevcut işlemcinizin aslında tekil çekirdek gücü bayağı iyi ama online fps oyunları ciddi miktarda işlemci tüketebiliyor. Eğer sorun sadece bu oyunda ise sistemde bir sorun yok demektir. 9900k seçeneğini de bir araştırın ve değerlendirin. Tüm platformu değiştirmeden önce.

• momentmc kullanıcısına yanıt
    Ramleriniz cmk8gx4m1d3000c16 ise ben bu ramleri 4000 mhz de kullanıyorum profilimde bir konu var anakartınız bu hızlara çıkmaya izin verirse burdan performans artışı alabilirsiniz

• 3000tl cıvarına 9900k bulup devam edın. eldekını de satarsınız cok bırsey harcamadan devam edersınız

5900x için cok maliyetli bir yatırım olur. eğer sadece 2k oyunculuk tarafıysa.

2700 yeterli gelmiyor hocam ilk başlarda iyiydi ama zamanla gücü azalıyor
    Ben o zaman yeni nesili bekleyip ona geçeyim lakin ddr5 ramlerin fiyatlarına baktım onlar ne öyle :))

Hocam senin ilacın 5000 serisinden bir işlemci. Yeni platforma geçmeye gerek yok. Bende de 2600 vardı. Geçen hafta 3300x'e geçtim tek çekirdek performansı yüksek diye. Sıfır tray olarak aldım. Hemen hemen 2600'ü satacağım paraya geldi. 2 çekirdek 4 izlekten vazgeçtim ama %35 kadar daha yüksek ipc elde ettim. Bu benim için yeterli ama sen 5800x 3d bekle bence. Zaten 5800x 3d de 7000 serisinin fragmanı. Amd'nin Am4 soket kullananlara son bir kıyağı. 12900k'dan bile daha performanslı Ddr 4 destekli işlemci. Size de hayli hayli yeter.

• Öncelikle PSU sonrasında RAM yenileseniz iyi olur bence. İzlediğim videolarda 9700k'yı bırakacak bir durum yok gibi. Am5 beklemek daha mantıklı.

• Sanki hiç iyi olmaz.

Bakın 3090 ile 12700k ve 5900x karşılaştırması,

Bu da 9700k ve 12700k,

12700k, 5900x ile hemen hemen aynı performansı vermiş, 1440p’de 12700k %1,6 hızlı. Sadece oyun için ise anlamsız bir upgrade gibi, toplam masrafı düşünürsek.

Warzone’da ani fps düşmesinin işlemci ile alakalı olduğunu zannetmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Dediğiniz işlemciyi bekleyeyim içime sinmezse ddr5 serisini beklerim artık
    Teşekkür ederim

• Herkese cevapları için çok teşekkür ederim. PSU'yu Corsair RM1000W ile değiştirdim. Biraz daha araştırdım ama şu aşamada 5900x yatırımı gerçekten masraflı olacak. 9900K için uygun bir durum oluşursa aynı soket olduğu için ek bir yatırım yapmadan elimdekini satıp, üzerine biraz ekleyip upgrade edebilirim.

Çok sağolun, teşekkürler.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.