Şimdi Ara

İntel 9600k masaüstünde boşta 50-60 oyunda 100 derece!! Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu sorunu çözdüm. Sorun sıvı soğutmada. bugün sabah denerken sıvı soğutmanın borusunun birinin aşırı sıcak diğerinin ise soğuk olduğunu farkettim. Tıkanma ya da farklı bir sorun fikrim yok. Dedim şu sıvı soğutmanın radyatörünü bir sökeyim sallayım içinde pislik kurum vs bir şey varsa en azından hareket etsin. Sallarken bir yandan da sıcaklıklara bakıyorum. Salladım salladım sıcaklık birden düşmeye başladı. Sanırım dönüp dolaşıp pislik yine aynı yerde takılıyor. 15 dk da bir sallıyorum sıcaklık yükseldikçe ve salladıkça 70-80 olan sıcaklık 35-32 ye düşmeye başlıyor. Battlefield V'de 100 olan işlemci 65 den yukarı çıkmadı. İleride benimle aynı sorunu yaşayacak olan arkadaşlara da tecrübe olur en azından.

Arkadaşlar merhabalar uzun bir süredir sıcaklık konusunda problem yaşıyorum.

Sistemim
    Corsair 380t kasa
    Asus rog strix z370i anakart
    9600k işlemci
    H100iv2 corsair sıvı soğutma

Denediğim şeyler ise:
    *Macun değişimi
    *soğutucunun tam oturup oturmadığını kontrol amaçlı 4 defa söküp takma ( ilkinde tam vidaları tam sıkma, ikinci de zorlandığı yere kadar sıkma, üçüncüde tam sıkıp yarım tur geri gevşeme vs) yani oturma konusunda hepsini deneyimleme.
    * biostan Manuel voltaj verme 1.18v - 1.2v - 1.1v hepsinde sıcaklıklar aynı

Yaptığım tek bir şeyle yükteki max sıcaklığı biraz indirebildim o da oto overclock özelliğini biostan kapattığımda oldu.
    Şimdi ben msi afterburner ile oyundayken sol üstten verilen watt değerine bakıyorum. Oto voltaj verirken msi afterburner da gördüğüm değerde 60w tüketirken sıcaklık 95 - 100 arası değişiyor.
    Ama oto overclock özelliğini kapatarak kullandığımda ise tekrardan afterburner da oyun içinde verdiği watt değeri 42 den yukarı çıkmıyor ve bu sefer de max 85 dereceyi görüyorum. Ne yapmam lazım watt düştüğünde sıcaklıkta düşüyor. Yani bununla ilgili bir problem olduğu belli gereksiz güç veriyor sanırım anakart. Pek anlamıyorum bu konuyu yardımcı olabilecek arkadaşları bekliyorum.

Edit: oto overclock yani oto speed özelliğini açtığımda max 4.3 ghz ye çıkıyor işlemci

Kapattığımda ise 3.6ghz den yukarı çıkmıyor.

Ekran kartım 1080ti. Boşta 40-36 derece falan masaüstünde ve hava soğutmalı üstüne üstlük fanı dönmüyor bile 60a gelmeden. Ama bu lanet işlemci sıvı soğutma olmasına karşı boşta 50-60
    Yani olay tamamen işlemci ya da anakart ile alakalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İtalyan Aygiri -- 8 Şubat 2020; 22:41:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İntel kullanmış veya kullanmaya devam eden arkadaşlarım bir gelin de şu sorunu çözmeme yardımcı olun be, lütfen.. bıktım gerçekten bu sorundan

Ulan tek istediğim battlefield v oynarken max 75 dereceleri görmek ya. Millet 5.0 ghz de 70 dereceyi geçmiyor bakıyorum youtube videolarından. Benim işlemci mi takoz anlamadım ki. Bir yardım edin be. Şu oyunu oynarken bir gün işlemci patlayacak diye çok korkuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İtalyan Aygiri -- 8 Şubat 2020; 1:28:4 >
  • pompan bozuk başka bir açıklaması olamaz
  • Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    Pompa nın bozuk olduğunu nasıl anlayabilirim?

• quote:

Orijinalden alıntı: İtalyan Aygiri

Sicakliktan anlayabilirsin Saka bir yana Hazir sivi sogutmalarda mudahale etmek imkansiz zaten. Aida64 den stress yaparken pompa devirini kontrol edebilirsin. Velakin bu deger yaniltabilir. En iyisi garantisi varsa garantiye göndermek

• quote:

Montaj hatası olmadığından eminsen geriye başka seçenek kalmıyor. Stok soğutucu bağla dene gör istersen

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Want to kullanıcısına yanıt
    Pompa'da titreşim var. Pompa nın üzerinden radyatöre gelen su sıcak. Radyatörden pompaya giden su soğuk elimle dokunup baktığımda.

• Zamanında h100i v2 ve 4790k kullanırken başıma benzer birşey gelmişti; bir ay kapamamıştım pcyi pompası bozuldu, pompa bozulunca işlemcinin termal design'ıda bozmuş dediğin gibi boşta 50-55 derece en ufak yükte 85-90 derecede çalışıyordu(farklı soğutucular ilede denedim) işlemci, iki parçayıda rma'ya yollamak zorunda kalmıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 8 Şubat 2020; 14:5:24 >
  • Pompa devrini en yükseğe ayarlayarak bir dene. Ben pompayı otomatikte bırakınca 9900k 360mm aio ile boşta 45 derece görüyordum. Pompayı son hıza alınca 33 e düştü. Belki silent modda falan kalmıştır pompa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemoktem -- 8 Şubat 2020; 2:58:58 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemoktem

Pompa devrini en yükseğe ayarlayarak bir dene. Ben pompayı otomatikte bırakınca 9900k 360mm aio ile boşta 45 derece görüyordum. Pompayı son hıza alınca 33 e düştü. Belki silent modda falan kalmıştır pompa.
    Pompa son hızda zaten hocam

• O işlemciyi 200 liralık hava soğutucuyla 5.0ghz stres testinde 90derecelerde tuttum. Sendeki soğutucudan olsa 70i geçmezdi muhtemelen. O işlemcinin All Core Boost hızı 4.3ghz zaten. Sorununla alakalı aklıma tek gelen şey montaj hatası. İşlemci ile soğutucu arasında plastik koruyucu bant kalmış olabilir. Soğutucunun üzerinden sökmeyi unuturlar genelde. Vidalar gevşek kalmış olabilr vs vs https://www.youtube.com/watch?v=bRrjkmjO8FA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 8 Şubat 2020; 10:28:32 >
  • İşlemcide de sorun olabilir. Farklı bir soğutucu ile denemek lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ilginç bir şekilde işlemci 100 dereceden yukarı cıkmıyor. Yani ne olursa olsun max 100 derece oluyor. Daha da ısınması lazım değil mi gittikçe? neden 100'ün üstüne çıkmıyor?
  • quote:

ilginç bir şekilde işlemci 100 dereceden yukarı cıkmıyor. Yani ne olursa olsun max 100 derece oluyor. Daha da ısınması lazım değil mi gittikçe? neden 100'ün üstüne çıkmıyor?
    Makinanızında kitlenip kapanması gerekiyor. 100 derecede su kaynıyor değerli kardeşim.. eğer böyle bir ısı olsa elini kettle ısıtıcıya yaklaştırmış gibi işlemci ve radyatörden ısı gelmesi lazım. Böyle bir ısı var mı şu anda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Makinanızında kitlenip kapanması gerekiyor. 100 derecede su kaynıyor değerli kardeşim.. eğer böyle bir ısı olsa elini kettle ısıtıcıya yaklaştırmış gibi işlemci ve radyatörden ısı gelmesi lazım. Böyle bir ısı var mı şu anda?

Alıntıları Göster
    yok hocam radyatörde ısı falan yok çok çok az bir ısı var o kadar

teamwiever varsa bir bakabilir misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İtalyan Aygiri -- 8 Şubat 2020; 13:7:58 >
  • quote:

yok hocam radyatörde ısı falan yok çok çok az bir ısı var o kadar

teamwiever varsa bir bakabilir misiniz?

Alıntıları Göster
    Konuyu biraz hızlıca okudum bu arada. soğutucunun fanlarını asla sonuna kadar sıkmayın. 9900k yı kıran adam biliyorum Vidaları sıkın plaka otursun yerine yeter. İşlemciyi anakarta sıkıştırıp makinesi kitlenenleri de biliyorum. Vidaları sakın sonuna kadar sıkmayın. Bir daha denemeyin bile.

Soruna gelecek olursak eğer sensör hatası gibi birşey bu o zaman. Ne makina kitleniyor ne de radyatör ya da ısı boruları sıcak. Şöyle söyleyeyim eğer bir soğutucu işlemcinin 100 dereceye ulaştığını bilirse fanları da %100 döner Sanırım böyle bir tepki de yok. Yanlışlıkla manual fan ayarı girdiyseniz o başka tabi. HWinfo gibi yazılımlarda da işlemci 100 derece gözüküyordur muhtemelen?

Edit: teamwiever ile bağlansakta konu donanımsal montaj ve sensör hataları. Yapabilceğimiz tek şey sensörü takip etmek. Yani teamviewer vakit kaybı olur. Bizi sonuca ulaştırmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 8 Şubat 2020; 13:16:14 >

• quote:

ilginç bir şekilde işlemci 100 dereceden yukarı cıkmıyor. Yani ne olursa olsun max 100 derece oluyor. Daha da ısınması lazım değil mi gittikçe? neden 100'ün üstüne çıkmıyor?
    Büyük ihtimalle işlemcinin sensörleri bozuk. İade işlemi başlatın
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Konuyu biraz hızlıca okudum bu arada. soğutucunun fanlarını asla sonuna kadar sıkmayın. 9900k yı kıran adam biliyorum Vidaları sıkın plaka otursun yerine yeter. İşlemciyi anakarta sıkıştırıp makinesi kitlenenleri de biliyorum. Vidaları sakın sonuna kadar sıkmayın. Bir daha denemeyin bile.

Soruna gelecek olursak eğer sensör hatası gibi birşey bu o zaman. Ne makina kitleniyor ne de radyatör ya da ısı boruları sıcak. Şöyle söyleyeyim eğer bir soğutucu işlemcinin 100 dereceye ulaştığını bilirse fanları da %100 döner Sanırım böyle bir tepki de yok. Yanlışlıkla manual fan ayarı girdiyseniz o başka tabi. HWinfo gibi yazılımlarda da işlemci 100 derece gözüküyordur muhtemelen?

Edit: teamwiever ile bağlansakta konu donanımsal montaj ve sensör hataları. Yapabilceğimiz tek şey sensörü takip etmek. Yani teamviewer vakit kaybı olur. Bizi sonuca ulaştırmaz

Alıntıları Göster
    hocam sorunu buldum sanırım pompa arızalı gibi. Fanları 5 dk elimle durdurdum devirdaim yapmıyor sistem. Yani ısı tek boruda sabit

• quote:

Orijinalden alıntı: Bromton

Büyük ihtimalle işlemcinin sensörleri bozuk. İade işlemi başlatın

Alıntıları Göster
    hocam sorunu buldum sanırım pompa arızalı gibi. Fanları 5 dk elimle durdurdum devirdaim yapmıyor sistem. Yani ısı tek boruda sabit. Fanları durdurduğumda o sıcak borudaki su diğer tarafa geçmiyor. Diğer boru hep soğuk. Radyatöre su mu gelmiyor pompa mı bozuk yoksa radyatör mü tıkalı göndermiyor bilmiyorum
  • Sorun kesinlikle sıvı soğutmada işlemcide sorun olması imkanı yok

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.