Şimdi Ara

INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU] (328. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.840
Cevap
33
Favori
225.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 326327328329330
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

i5 10600K işlemcim var, yakın zamanda ASUS Prime Z490-P anakart ve Crucial Ballistix 3600Mhz CL16 2x8gb (siyah) ram satın aldım.

Güç kaynağım Thermaltake GrandRBG GOLD 80+ 750W.

Anakartta diğer ekstra 4 pin güç girişi PSU'dan dolayı mecburen boş kaldı.

Bu anakart ve güç kaynağı ile tüm çekirdekleri 4.8 ya da 5.0 Ghz'e overclock yapabilir miyim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7A1E308D7 -- 13 Eylül 2021; 20:31:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-7A1E308D7

Deneyimli arkadaşlara bir sorum var.

i5 10600K işlemcim var, yakın zamanda ASUS Prime Z490-P anakart ve Crucial Ballistix 3600Mhz CL16 2x8gb (siyah) ram satın aldım.

Güç kaynağım Thermaltake GrandRBG GOLD 80+ 750W.

Anakartta diğer ekstra 4 pin güç girişi PSU'dan dolayı mecburen boş kaldı.

Bu anakart ve güç kaynağı ile tüm çekirdekleri 4.8 ya da 5.0 Ghz'e overclock yapabilir miyim ?

NŞA bu şekilde kullanım tavsiye etmiyorum ama olmazsa bi' deneme yapın. Sıkıntı olduğunda direkt PSU güncelleme tarafına gidersiniz.

Oluşabilecek sıkıntılar; sistem kapanmaları, yük altındayken kel alaka mavi ekranlar (stable OC değerleri olmasına rağmen), sistemin donup kalması vs. gibi sıralanabilir. Tabii tekrar edeceğim gibi stable OC olduğuna kanaat getirildikten sonra bu durumların irdelenmesi gerekir. Ekstra güç girişi daha çok i9 + extreme OC senaryolarında kademe kademe önem arz ediyor denebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

NŞA bu şekilde kullanım tavsiye etmiyorum ama olmazsa bi' deneme yapın. Sıkıntı olduğunda direkt PSU güncelleme tarafına gidersiniz.

Oluşabilecek sıkıntılar; sistem kapanmaları, yük altındayken kel alaka mavi ekranlar (stable OC değerleri olmasına rağmen), sistemin donup kalması vs. gibi sıralanabilir. Tabii tekrar edeceğim gibi stable OC olduğuna kanaat getirildikten sonra bu durumların irdelenmesi gerekir. Ekstra güç girişi daha çok i9 + extreme OC senaryolarında kademe kademe önem arz ediyor denebilir.

Alıntıları Göster

Anladım. Şu anki ekran kartım GTX 1660 Ti. Yaptığım overclock'un da tam olarak karşılığını alamayacağım gibi duruyor bu ekran kartı ile zaten.

Ekran kartını güncellediğim gün, aynı zamanda PSU güncellemesi de yapıp o şekilde denerim. Cevabınız için sağolun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-7A1E308D7

Anladım. Şu anki ekran kartım GTX 1660 Ti. Yaptığım overclock'un da tam olarak karşılığını alamayacağım gibi duruyor bu ekran kartı ile zaten.

Ekran kartını güncellediğim gün, aynı zamanda PSU güncellemesi de yapıp o şekilde denerim. Cevabınız için sağolun.

Alıntıları Göster

Rica ederim.

Öyle yapmanız iyi olur evet. Mobo tarafını da işin içerisine kattığımız zaman 4.8 GHz gibi değerler kafi gelecektir.

• EPS 8 pin standardı ,336 watta kadar beslemeye müsaade eder. Powerden bu gücün gelmesi lazım tabi ki. Elindeki powerin bunu çok rahat karşılayacağını sanıyorum

10600K ,overclocklu haliyle bile bu kadar fazla watt harcamaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: metin abi 65

EPS 8 pin standardı ,336 watta kadar beslemeye müsaade eder. Powerden bu gücün gelmesi lazım tabi ki. Elindeki powerin bunu çok rahat karşılayacağını sanıyorum

10600K ,overclocklu haliyle bile bu kadar fazla watt harcamaz.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Bir de adam akıllı bir guide bulabilsem aslında denemek istiyorum.

• Overclock denildimi dayanamam. Hızlıca bi bakınıp,şunu buldum Chromede açarsan tercüme edersin.

Kabaca ayarları, fazla detaya girmeden vermiş. Sadece voltaja dikkat edersin. 10900K için ,verdiği voltaj çünkü.Nette ,(10600K safe voltage )yazarsan epey bi değer çıkar zaten.

https://www.overclockers.com/how-to-overclock-the-i9-10900k-a-guide-for-taming-the-beast/?__cf_chl_managed_tk__=pmd_Knmvf3YeaXYd9IsevwNKbWJrul_EchSHN24LsMjBqUk-1631721487-0-gqNtZGzNAzujcnBszRQ9

Soğutucununda düzgün bi şey olması ,önemli ,yalnız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 15 Eylül 2021; 19:6:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Bu mesaj silindi.

WIN 11 bu gibi konularda çözüm sunacak gibi duruyor. Birkaç yerde özellikle INTEL'in yeni mimarisine dair ciddi iyileştirmeler içerdiğine dair bilgiler okudum. Gaming ve daily usage senaryolarında güzel gelişmeler görülebilir.

*Bu arada yeni konuyu bugün yavaştan yayına almayı planlıyorum.

@Wilson Fisk

• quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Bu mesaj silindi.
    Ben bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Öyle bir işlemciyi piyasaya sürmezler zaten. Buradaki kullanıcılar gibi bios'a müdehale edip kullanacak adam %1-2'lik dilimdedir. Kalan %98'de bu bilgisayar bozuk diye üreticilere döner çünkü :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • www.incehesap.com
    Gaming Geceleri
    https://www.incehesap.com/gaming-geceleri/
    www.incehesap.com
    Intel Core i3-10105F 3.70GHz 4 Çekirdek 6MB Önbellek Soket 1200 İşlemci - incehesap.com
    https://www.incehesap.com/intel-core-i3-10105f-islemci-fiyati-50200/

10105F mi? İyiymiş.  

• Sonunda PSU işinide hallettim arkadaşlar.

Xigmatek Minotaur 750W Gold PSU satın aldım. Şu an 8+4 pin güç girişlerinin her ikisi de takılı durumda. Sistem bileşenlerini yeniden yazayım aşağıya.

• ASUS Prime Z490-P chipset anakart
    • i5 10600K işlemci
    • Crucial Ballistix 2x8gb 3600Mhz CL16 ram
    • Xigmatek Windpower Pro kule tipi soğutucu

Tüm çekirdekleri 4.8 Ghz'ye OC yapabilmem için bana yardımcı olabilecek bir babayiğit, bir üstad yokmudur burada ? :) Google'da tonla guide var ama eminim ufak,tefek ayrıntılarda mevcuttur.

Şu arkadaşınıza bir yardım edebilecek varsa harika olur. Şimdiden sağolun destekleriniz için.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7A1E308D7 -- 20 Eylül 2021; 3:17:7 >
  • 
Sayfa: önceki 326327328329330
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.