Şimdi Ara

INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU] (219. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.840
Cevap
33
Favori
225.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 217218219220221
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: No Way Out

Bu mesaj silindi.

Forum sağ olsun, görsel net çıkmamış.

*Büyük halinin tam olarak etkinleşmesi için az beklemek gerekiyor (cache vs.).

INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU]

@-MoDeStUs- @Humboldt @_Dominic_Toretto_ @LEON-X @StreamRolleR

• quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Forum sağ olsun, görsel net çıkmamış.

*Büyük halinin tam olarak etkinleşmesi için az beklemek gerekiyor (cache vs.).

@-MoDeStUs- @Humboldt @_Dominic_Toretto_ @LEON-X @StreamRolleR

Alıntıları Göster

Ben ihtimal vermiyorum 11900K nin hüsran olacağına,Intel kendi ayağına sıkmazsa.Zaten çoğumuz Alder Lake bekliyoruz bana pek heyecan vermiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• StreamRolleR kullanıcısına yanıt

Ben de tam tersini dusunuyorum hocam, 16 cekirdek ve daha oturmamis ddr5 ve sacma sapan cpu core tasarimi yuzunden 11. nesil son iyi intel olacak diye dusunuyorum. Evet daha yuksek skorlar alacak, ama derdimiz asla skor degil ki, yoksa gider en cok cekirdekli xeon ya da amd alirdik.

Bu kadar kisa surede cikarmalarini da acikliyor bu aslinda, birisi daha az latency, daha cok hizli islem ve oyun odakli, digeri workstation tadinda, marketi kaybettik amdye rakip olsun, yuksek skor versin, bi de ddr5 satalim mahiyetinde gelecekler.

diger her sey tamamsa, aslinda en kolay kisim hocam, tek tek offsetleri artirmaniz gerekiyor, iollari kendiniz degistirmeyin. mesela autoda 22-22 olsunlar, sonra 23er yapip boot edin, acilirsa, windowstan bakin iollara, 3-5 arasi olmasi lazim, ve aralarinda 1er fark olmasi lazim. Sayet cok fark varsa bir kac kez cold boot yapin, anakartin iollari `train` etmesi lazim, turkcesi var mi bu tabirin bilmiyorum. Atiyorum acilgi bilgisayar, sorun yok, tekrar biostan 24-24e getirin.. ve boyle devam edin, her anakartta her ramda farklidir. ama 3-5 arasi hedefiniz olsun, olur da 6-6 da kalirsa, yapacak bir sey yok, offsetler adha artmiyorsa olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: sieger

diger her sey tamamsa, aslinda en kolay kisim hocam, tek tek offsetleri artirmaniz gerekiyor, iollari kendiniz degistirmeyin. mesela autoda 22-22 olsunlar, sonra 23er yapip boot edin, acilirsa, windowstan bakin iollara, 3-5 arasi olmasi lazim, ve aralarinda 1er fark olmasi lazim. Sayet cok fark varsa bir kac kez cold boot yapin, anakartin iollari `train` etmesi lazim, turkcesi var mi bu tabirin bilmiyorum. Atiyorum acilgi bilgisayar, sorun yok, tekrar biostan 24-24e getirin.. ve boyle devam edin, her anakartta her ramda farklidir. ama 3-5 arasi hedefiniz olsun, olur da 6-6 da kalirsa, yapacak bir sey yok, offsetler adha artmiyorsa olmaz.

Dediğin ingilizce terimleri çok iyi anlıyorum dostum oralarda sıkıntı yok,bende işin içinde olan biriyim ama REDSTONE görkem ve sen varken sormadan olmaz :)

CHA 59

CHB 63

INIT olan ve TIOL (veya TRL) olan farklı. INIT (initial) olanda mobonun kendi +1 vs vererek train sureci daha kolay oluyor T vs INIT gibi. Lakin burayi detayli anlatan bir kaynak yok bende yoruldum açıkcası :)

T-RTL A -59 B-63

Initial olan RTL A-B 69. Ayni şekilde IOL da da T-IOL A-6 B-8

Init ler 4-4

Burada error verdim artik :) sub lari yaptim canim çıktı zaten. 4133 16-17-32 320 32767efi ile 39.3ns kadar indirdim lakin bu değerler ile 0.5ns daha var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Asrock timing configuratior ile tum degerleri gosterebilir misin rica etsem? Bir da uncore, vcore, sa,io ve vcore voltaj?

• Paylasmadan edemeyecegim. OC nedir abi? 70/60.. ahaha! Testleri yapabilecek kadar bile durabiliyor olmasi z590larla cilgin aticaz demek oluyor, heycan dorukta valla.

INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU]
  • MSI meg z490 unify a denk daha uygun fiyatlı bir z490 anakart önerir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Patren

Bu mesaj silindi.

Kullanılacak mobo + ram ikilisi ve dolayısıyla bütçe ile direkt alakası olan bir durum olduğundan; 30-45 ns arası denebilir.

*30-35 ns değerlerine düşmek tabii ki çok iyidir ve istenendir lakin NŞA pek mümkün değil.

• beyler geçenlerde bahsetmiştim şu CPU ya takılan 8+4 pin kablo olayından. elimde ekstra 4 pin kablosu yoktu fakat temin ettim ve az önce bağladım. daha önce tek 8pin ile çalıştığı için ekstra 4pin kablonun bağlı olup işe yaradığını anlamam mümkün mü şuan. INTEL 11-10. Nesil İşlemciler [ANA KONU] 

• 
Sayfa: önceki 217218219220221
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.