Şimdi Ara

Insignia 1.6 Turbo 180 hp mi yoksa 2.0 Dizel 160 hp mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
8.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşlar aşağıdaki iki araç içinde çok temiz gözüken birer seçeneğim var ve ikisinin arasında kaldım.

*1.6 Turbo 2011 model -> 55000 TL
    *2.0 CDTI 160HP -> 60500 tl

Her ikisi de cosmo donanım. Kazasız boyasız masrafsız araçlar.
    İkisi de 70000 km civarı. Fiyatlar pazarlıklı son fiyatlardır.
    Yaşadığım şehir Kocaeli. İstanbul trafiği gibi bir trafiği yok diyebilirim.
    Kafama en çok takılanlar;

1.6 T için çok memnun olan da var, o ağırlığa yaktığı normal diyen de var, 15 litre yakıyor bu nedir diyen de var, uzun yolda 7 lt yakıyorum diyen de var. Alırsan son sahibi olursun diyen de var...

2.0 CDTI 160HP içinse; otomatik vitesi manual kullanmak çok zevksiz diyen var, muadillerine göre 1-2 lt fazla yakıyor diyen var, gitmiyor diyen var (fabrika verisi 0-100 9,6 sn epey yüksek bir değer bence de), çok sesli diyen var...

Kafam çorba, yardımlarınızı çok ciddi şekilde bekliyorum. Son aracımdan 4-5 bin zarar ettim, yoğurdu üfleyerek yiyeyim diyorum. Ama hızlı araç seviyorum arkadaş.

Araç çok çok sık kullanılmayacak. Aslında zarar ettirmeyeceğini düşünsem direkt 1.6 Turbo alır basa basa gezerim.
    Fikir olması açısından, geçmişte kullandığım araçlardan birkaçı: 2005 Accord 2.4 190 HP, BMW 530i 231 HP, Merso 280S...

Genel konuda bir başlık açtım ama daha şimdiden gelen cevaplar "onun yerine 1.4 al, ikisini de alma 2.0 turbo al" vs.. Ben sadece bu ikisinin karşılaştırmasını yapmak istiyorum.

Fikirleriniz çok değerlidir. Teşekkür ederim şimdiden...

• hız diyosan 1.6 170 hp alderim tabi manuelini bende war tavsiye ederim hem dediğiniz gibide fazlada tüketimi yok aracı ne kadar sıkıstırrsan yada sakin kullanırsan okadar az vy cok yakıyor

saygılar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İkinci el ileride satarken 2.0 cdtı daha kolay satılır. Ama olayın bir de vergi kısmı var. Biri 2.136TL öbürü 748TL yani arabayı 3-4 yıl kullanırsanız 4000-5000 lira da vergi farkı vereceksiniz. Yıllık km 10.000 den az olacaksa benzinli derim ben. Bir de arabaların hiç opsiyonu var mı ona da bakın.
  • Bir hafta önce 2010 model 1.6 T cosmo aldım. Benim aldığım araçta LPG olduğu için benzinde ne kadar yakıyor ayrıntılı test etmedim ama anlık tüketim değerlerinin özellikle kalkış ve yüksek devirli sürüşlerde ürkütücü olduğunu söyleyebilirim. Hızlı ve yüksek devirli kullanmayı sevdiğim için normal kullanımdaki anlık değerleri bilemiyorum. Aracı bulunduğum ilin başka bir ilçesinden aldım LPG bittiği için bir süre yokuş yukarı benzinde kullandım, ibrenin düşüşünü çıplak gözle görmek garip bir his :)

Daha önce sürüşe duyarlı farları olan bir aracım olmadığı ya da böyle bir araç kullanmadığım için AFL far olayını çok beğendim. Bunu da özellikle belirtmek istiyorum.

LPG' deki yakıt durumu bu güçteki bir araç için bence fazlasıyla iyi. Aracı yeni aldığım için deneme amaçlı ilk 150 km' de sürekli yüksek devirli kullandım sonraki bölümde biraz daha sakin kullanarak 212 km yol yaptım 33 lt LPG aldı. (Şehir içi kullanım ve fazla dur-kalklı) Şu anda litre fiyatları biraz daha düştü ama LPG' yi 1,99 TL' den aldığım için buna göre hesap yaptım. 31 kuruş seviyesine denk geliyor. Daha sakin kullanımda ve uzun yolda bu oran daha da düşecektir.

Uzun bir düşünme sürecinden sonra 1.6 T almaya karar verdim. O modellerde çok fazla elektrik arızası veriyor diyen oldu, pişman olursun diyen oldu, opele binilmez, insignia alınmaz diyen oldu (özel opel servisinde çalışan bir arkadaş dahil), zarar edersin diyen oldu. Oldu da oldu. Kısaca çevremde olumlu yorum yapan olmadı desem yeridir. Ama almak istedim ve aldım. Bu bir haftalık süreçte acaba almasa mıydım demedim. Beni tek düşündüren yakıttı LPG olduğu için yakıttan yana da sıkıntı yok. İyi ki kimseye kulak asmamışım diyorum.

Bir-bir buçuk yıl kadar kullanıp model yükseltmeyi düşünüyorum. Bir sonraki tercihim insignia olur mu? Eğer sonradan düşüncelerim değişmezse, kesinlikle tercihlerim arasında insignia ilk sıralarda olur. Bu fiyata bu kadar özellikli ve güçlü başka bir araba var mı bilmiyorum. Aracı bir parça boya ve km' sinden dolayı piyasadan biraz uyguna aldım. (150.000 km, sol arka çamurlukta iki karış boya, motor performansı % 85, çalışmayan aksam yok. 49.750 TL) Ne olacağı bilinmez ama satacağım zaman gerekirse bir-iki zarar etme ihtimalini de göze aldım.

Araç ararken corolla, golf, jetta, passat, E90 kasa BMW 316i gibi araçlar alternatiflerim arasındaydı. İnsigniayı düşünmeye başladıktan sonra diğerleri çok cazip gelmedi. LPG kullanmam benzini de çok yakar, aldıktan sonra zarar etme riskini göze alamam gibi çekincelerin yoksa bence çok da düşünmeye gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Iustinianus

Bir hafta önce 2010 model 1.6 T cosmo aldım. Benim aldığım araçta LPG olduğu için benzinde ne kadar yakıyor ayrıntılı test etmedim ama anlık tüketim değerlerinin özellikle kalkış ve yüksek devirli sürüşlerde ürkütücü olduğunu söyleyebilirim. Hızlı ve yüksek devirli kullanmayı sevdiğim için normal kullanımdaki anlık değerleri bilemiyorum. Aracı bulunduğum ilin başka bir ilçesinden aldım LPG bittiği için bir süre yokuş yukarı benzinde kullandım, ibrenin düşüşünü çıplak gözle görmek garip bir his :)

Daha önce sürüşe duyarlı farları olan bir aracım olmadığı ya da böyle bir araç kullanmadığım için AFL far olayını çok beğendim. Bunu da özellikle belirtmek istiyorum.

LPG' deki yakıt durumu bu güçteki bir araç için bence fazlasıyla iyi. Aracı yeni aldığım için deneme amaçlı ilk 150 km' de sürekli yüksek devirli kullandım sonraki bölümde biraz daha sakin kullanarak 212 km yol yaptım 33 lt LPG aldı. (Şehir içi kullanım ve fazla dur-kalklı) Şu anda litre fiyatları biraz daha düştü ama LPG' yi 1,99 TL' den aldığım için buna göre hesap yaptım. 31 kuruş seviyesine denk geliyor. Daha sakin kullanımda ve uzun yolda bu oran daha da düşecektir.

Uzun bir düşünme sürecinden sonra 1.6 T almaya karar verdim. O modellerde çok fazla elektrik arızası veriyor diyen oldu, pişman olursun diyen oldu, opele binilmez, insignia alınmaz diyen oldu (özel opel servisinde çalışan bir arkadaş dahil), zarar edersin diyen oldu. Oldu da oldu. Kısaca çevremde olumlu yorum yapan olmadı desem yeridir. Ama almak istedim ve aldım. Bu bir haftalık süreçte acaba almasa mıydım demedim. Beni tek düşündüren yakıttı LPG olduğu için yakıttan yana da sıkıntı yok. İyi ki kimseye kulak asmamışım diyorum.

Bir-bir buçuk yıl kadar kullanıp model yükseltmeyi düşünüyorum. Bir sonraki tercihim insignia olur mu? Eğer sonradan düşüncelerim değişmezse, kesinlikle tercihlerim arasında insignia ilk sıralarda olur. Bu fiyata bu kadar özellikli ve güçlü başka bir araba var mı bilmiyorum. Aracı bir parça boya ve km' sinden dolayı piyasadan biraz uyguna aldım. (150.000 km, sol arka çamurlukta iki karış boya, motor performansı % 85, çalışmayan aksam yok. 49.750 TL) Ne olacağı bilinmez ama satacağım zaman gerekirse bir-iki zarar etme ihtimalini de göze aldım.

Araç ararken corolla, golf, jetta, passat, E90 kasa BMW 316i gibi araçlar alternatiflerim arasındaydı. İnsigniayı düşünmeye başladıktan sonra diğerleri çok cazip gelmedi. LPG kullanmam benzini de çok yakar, aldıktan sonra zarar etme riskini göze alamam gibi çekincelerin yoksa bence çok da düşünmeye gerek yok.

Kaç kmdir lpgliymiş acaba ve de hangi marka lpg var? 1.6t alıp lpgde sıkıntı yaşayan çok var. Ama subap kapakları falan değiştirilince sıkıntı miktarı azalıyormuş.

• Susanoo kullanıcısına yanıt
    Aracı aldığım kişi aracın 2. sahibiydi. Tam olarak ne zaman LPG takıldığını bilmiyordu. Kontrol için Tüvtürk kayıtlarına baktırdım araç 280 km' de muayeneye girmiş görünüyor. Diğer muayeneler rutin şekilde yapılmış. Buradan yola çıkarak bu km' den beri araçta LPG mevcut olduğunu düşünüyorum. Tüvtürk' teki arkadaş da muhtemelen LPG için 280 km' de muayeneye girmiş olabileceğini söyledi. Aracı aldığım kişi subaplarda sıkıntı olmamasına rağmen sıkıntı çıkarma riskine binaen 3-5 ay önce çelik subap taktırdığını söyledi. 1 yıldır araç kendisindeymiş ve bu sürede LPG ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamamış. Tabi bu kendi söylemi. Yaptırdığım ekspertiz sırasında motorun gayet sağlıklı olduğu söylendi. Bu arada LPG landirenzo marka.
  • Iustinianus kullanıcısına yanıt
    280 bin km araç alınır mı ...
  • Iustinianus kullanıcısına yanıt
    Hocam sizin aracında direksiyon ve debriyaji sert mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • karakorsansakal K kullanıcısına yanıt
    280 bin km biraz fazla gibi. Bu km' de araç almak tercih meselesi bana göre. Fiyat makul motor da sağlıklıysa ve satacağın zaman zarar etme ihtimalini göze alırsan alınabilir bana. Ama araç alırken genellikle motordan önce km ve boyalı kısımlar ilk bakılan şeyler olduğu için satmak istediğinde sıkıntı yaşaman muhtemel. Bu soruya alınır veya alınmaz diye cevap vermek biraz zor.
  • murat425 kullanıcısına yanıt
    Çok sert değil ama örneğin jetta veya polo gibi yumuşak da değil açıkçası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Iustinianus

280 bin km biraz fazla gibi. Bu km' de araç almak tercih meselesi bana göre. Fiyat makul motor da sağlıklıysa ve satacağın zaman zarar etme ihtimalini göze alırsan alınabilir bana. Ama araç alırken genellikle motordan önce km ve boyalı kısımlar ilk bakılan şeyler olduğu için satmak istediğinde sıkıntı yaşaman muhtemel. Bu soruya alınır veya alınmaz diye cevap vermek biraz zor.

aracı 150,000 km iken almış. ancak bir önceki sahibi 280 km'de iken Tüv muayenesi yaptırmış. (sadece 280 km)
    yani LPG , 280 km'de iken takılmış olabilir deniliyor
  • herkese merhaba arkadaşlar, konuyu açıp kaçmış gibi olmayayım.

2.0 dizel 160 ps 2012 model insignia aldım. epey memnunum, aynı donanımda ve model passat veya audiye 10-15 bin gibi bir rakam fazladan ödemeden binmek mümkün değil. tercih meselesi. bence opel insignia bu ülkedeki afaroz edilmiş arabalardan biri ve bu yüzden piyasası hak ettiğinin çok altında. evet, sıfırına 150bin tl vermiş adamlar 4-5 sene içinde arabalarını 60-80 tl aralığında satıyorlar.

ama yeni astra çok güzel ve son senelerdeki opel'in yüzü hala çok güncel ve alımlı. bence opel 2. el piyasası ufak ufak artmaya başlayacak. honda accord vs gibi arabalarda da aynısı oldu, değerleri sonradan anlaşıldı...

neyse, kısaca fikirlerim. izmit-sakarya arası kullanıyorum. şehir içi de kullanıyorum. karışık kullanımım 7.1 lt / 100 km. bence oldukça iyi bir değer, özellikle 1700 küsur kg bir araç için. bence tek problemi amortisör sistemi, opel bir türlü yumuşak araba yapmak istemiyor sanırım. artıları yol tutuşu ve aerodinamik özellikleri, fakat eksileri de yolda giderkenki ufak tefek oynamaları bile ince ince hisstemeniz. direksiyonu çok güzel ben çok sevdim, kullanması heyecanlı bir araç. motor sabah sesli çalışıyor ama ısınınca problem yok. vites tam otomatik, sorunsuzluğu ile bilinen bir seri. vW serisinden kesinlikle daha sessiz ve içeri az ses alma konusunda da ayrıca çok başarılı. kalın saclı yapılmış bir araç olmasının avantajı var. içini ben çok sevdim, sade ve şık. touchpanel vs yok benimkinde, usb olması yetiyor :) bu arada araçtan kesinlikle trim sesi gelmiyor, tıkırtı vs yok. kapı içleri direksiyon vs derileri bence gayet başarılı. toyota'da mühendis olarak çalışıyorum ve baktığım kısım araç içi, karşılaştırma yaparsam 10 üzerinden rahatça 7-8 diyebilirim fiyat segmentine göre.. sadece bence arabanın 1. vitesi çok daha iyi olabilirdi, onun dışında 2. vitesten itibaren motoru gayet güçlü 2000 dizel bir araç için.

sorun çıkartır mı bilmem, araç bende daha 1,5 aydır bulunuyor. yine de bozulacakmış gibi duran bir aksamı yok.

umarım herkese yardımcı olabilmişimdir. herkese iyi paylaşımlar...

• crimsonrivers C kullanıcısına yanıt
    Bende sizin gibi arada kaldım 1.6turbo active select bakıyorum ama onda da motor sıdı motor olduğu için 7000 lira falanmış fiyatı o farka dizel alınabilir sanki. Uzun yoldaki değerleriniz ne peki? Şehir içi 7 litre iyi bit değer

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • crimsonrivers C kullanıcısına yanıt
    Yorumlarınızı keyifle okudum, aracınızı güle güle kullanın.

2014 1.6 170Hp otm Insignia m var ben de aracımdan çok memnunum ve satınca üzerine 80-100.000 koyup D premium ile yenilemek bilhassa manevi açıdan zor olacak açıkcası!

Ben de 1. viteste yarım debriyaj benzeri kavrama yapması sonucu ağırkanlı hızlanışı ile vites konsolunun "çıtırdak" olmasını sevmiyorum ama bunun dışında üst viteslerde benzer motorlara göre daha torklu, karoser özellikleri ve geri kalan trimler gayet sıkı hissettiriyor.
  • 0-100 hızlanması biraz daha iyi olsa satılacak araba değil. Bir de seçme şansım olsa 17" ve max 225 genişlikte lastik seçerdim. Geniş lastik yolu çok hissettiriyor, özellikle opel gibi sert karakterli bir araçta.

Ama 0-100'ü de 9,6 sn mi ne. Bu nedir abicim, adamlar tank yapmış araba değil. Tabii ki uygun fiyata konfor peşinde olan biri için TR şartlarında çok güzel araç. Özellikle dıştan görünüş konusunda sanırım kimse hala "passat daha iyi" falan demez..

Ama paramı denkleştireyim, Audi 3.0 tdi alacağım inşallah...

Siz de aracınızı güle güle kullanın. Manual'i daha zevklidir eminim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.