Şimdi Ara

İnsanlar Tanrının olmadığını anlayacak kapasitede olsaydı nolurdu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Tüm insanların eğitimli ve hepsinin iqsünün 150 olduğunu varsayalım.

Hiç Akraba evliliği ve genetik sıkıntısı olmadığını varsayıyoruz.

Böyle yüksek kapasite bir beyin ve eğitimle herkes tanrı diye birşeyin olma

ihtimali olmadığını bile farkedebiliyor.

En kötüsü bilincin evrilmiş birşey olduğunu farkediyor.Ahlak yasalarının tamamen tarihte yaşanmış olaylar ile birikimli ilerleyerek günümüze evrildiğini,

Konuşulan dillerin bile insan bilinci tarafından icat edildiğini (gökten inmediğini) farkediyor.

Bu durumda neler yaşanırdı ?

İnsanların psikolojik durumu ne olurdu ?

Düşük ve Orta ekonomik klas Anarşizm çıkarır mıydı ?

Kaos çıkmadan Devlet kavramı olur muydu ?

Nasıl bir dünyada yaşardık ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kadıköystore -- 3 Ağustos 2023; 9:11:33 >

• Tanrının olmadığını farkedecek kadar zekisin ama burada bu soruyu soruyorsun? O kadar filozof ütopya kurguladı ama hiç bunu düşünememişti gerçekten. Entelektüelitenin suç oranlarını azaltacağı ve huzurlu bir dünya oluşturacağı kısmen doğru olabilir, ancak Tanrı inancını "böyle bir dünyanın engeli olarak görmek ve zeka kıstası olarak belirlemek" gerçekten çok üst seviye bir durum, alkışlamak lazım. En başta insan doğasını biraz tanısaydın bu soruyu sormazdın. İnsan sorunlarını kökten çözecek tek ideoloji antinatalizm yani olmayan bir dünya . İnsan doğası kusursuz değildir önce bunu anlaman lazım. Teorik olarak kurguladığın hiçbir ütopya yada ideoloji pratikte aynı etkiyi vermez yada gerçek anlamıyla hiç uygulanamaz bile, bunun örneklerini dünya yaşadı. Bunun sebebini anlamak için insan psikolojisi ve sosyolojisini tanımak gerek. Neden tarih-felsefe bölümünün bitik olduğunu anlamak zor değil . Biraz kuantum evrim okuyup materyalist olan hemen forumlarda inançlı insanları azıcık küçümseyim de keyfim yerine gelsin derdinde. Kusura bakma ama saygı duymadığın bir ortamda saygı bekleme.
    Moderatörlerde bu tarz şeylere müsamaha gösterirse bu forumdan pek birşey beklemesin. Bu başlık sadece "tanrı inancının olmadığı bir dünyada yaşam nasıl olurdu " gibisinden olsaydı, umrumda olmazdı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi therc -- 3 Ağustos 2023; 16:21:34 >

• therc T kullanıcısına yanıt

Yazdıklarına katılıyorum fakat gerginliğini çözemedim.Sonuçta burada hakaret amacı yok sadece bilimsel bir gerçeği yazıya döktüm.Benimde düşüncelerim var.

Yöneten insanlar herzaman yönetilenden daha üstün entelektüel niteliklere ve pragmatik bir zekaya sahip olmaları gerekiyor.

Şunu demek istiyorum.Feodal bir sistem gibi düşün yönetenler yapay zeka seviyesinde bir zekaya sahip yönetilenleri ütopik yaşam için kıskaç altına almışlar.

Fakat şöyle düşün bu yönetim biçimi şuanki dünya'ya göre daha iyi her açıdan ne düşünüyorsun bu konuda?

Üstün zekalı insanların daha üstün zekalılar tarafından yaşamı belirleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kadıköystore -- 3 Ağustos 2023; 16:27:57 >
  • Kadıköystore kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    sadece bilimsel bir gerçeği yazıya döktüm.

Bilimsel bir gerçekten kastın ne tam olarak?

• Demek ki insanlar Allah'ın olduğunu anlayabilecek kapasitede.

• biraz perspektif verelim...

40 yaşında IQ 75 = 20 yaşında IQ 150

Yani bunu, bugünkü bir dünyada farklı sosyal alanlardaki ilişkileri kıyaslayarak da görebiliriz.

Zekamızın büyük kısmı varlık ve oluşta var bence. Maddede ve fizik kurallarının sonsuz detay ve esnemezliğinde... Kişisel zekayla beraber ferdiyet artıyor. Ortlama bir IQ 150'de bence kişisel şizofreni artardı ama kolektif şizofreni azalırdı. Terör, emperyalizm ve cihadizm gibi kolektif baskılar azalırdı. Savaşlar ve şiddetin direkt olanları azalırdı.

Psikotik hastalıkların bulaşıcılığı pek tartışılmadı. Bence bugünlerde bunun araştırılması gerkiyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.