Şimdi Ara

İnsan mükemmel bir varlık Tanrı yoksa nasıl oldu ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
1.648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ateistlere sasiyorum.Bir insan deist olur dinleri kabul etmez cesitli sebeplerden anlarim,bir insan teist olur herhangi bir dine inanir anlarim hatta bir insan agnostik olur yine bir bakima anlarim ama ateizm tamamen bana gore sacma.

Bir elektrik muh olarak apartmana giriste seni gorunce yanan sensorlu lambada dahi kullanilan devre veya sensorun ic yapisi belli basina muhendislik iken bir tek gozun isleyisini,olusumunu tesadufler(klasik tesaduf anlaminda kullanmiyorum) zincirine baglamak tamamen sacmalik.Bir yaraticinin varligina dair bir cok ornek verebilirim kendi alanimla bagdastirarak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mr.Lucky kullanıcısına yanıt
    Darwin'in Türlerin Kökeni kitabını okudunuz mu ?

• Periah kullanıcısına yanıt
    Lise yillarinda okumustum.

Oradaki aciklamayi tatmin edici bulmuyor musunuz ?

• Periah kullanıcısına yanıt
    Yaklasik olarak 7-8 yil oncesi.Goz ile ilgili iste ortama uyum saglayarak olusumu mumkun benzeri bir seylerden bahsediyordu ama cok net hatirlamiyorum.Yardimci olabilirsin.Yani neye gore tatmin olmaliyim?

• Tanrı gibi ol deyince olduran böyle bir evreni yaratan varlık Zopik yoksa nasıl var oldu?

Bu güçteki bir varlığın kendi kendine var olması imkansız. Olsa olsa Zopik yaratamıştır onu.
  • Gök Gürültüsü kullanıcısına yanıt
    Biyoloji nin altın kuralı

Yaşam yaşamdan gelir

Inanan ve inanmayan her iki tarafida kitleyen bir kural

Bilinmez lik böyle bişey

• İnsanı tanrı yarattıysa tanrıyı kim yarattı sorusu üzerine tanrıyı reddetmek, insanın kendine yapabileceği en büyük kötülüktür. Sığlıktır, gözlerini kapatmaktır, kendini gerçeklerden soyutlamaktır, amaçsızlıktır, boşluktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: kingman29

İnsanı tanrı yarattıysa tanrıyı kim yarattı sorusu üzerine tanrıyı reddetmek, insanın kendine yapabileceği en büyük kötülüktür. Sığlıktır, gözlerini kapatmaktır, kendini gerçeklerden soyutlamaktır, amaçsızlıktır, boşluktur.

Bigbangi birseyler olusturmak zorundaysa var oldugu iddia edilen tanriyi da birseyler olusturmak zorunda

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

quote:

İnsanı tanrı yarattıysa tanrıyı kim yarattı sorusu üzerine tanrıyı reddetmek, insanın kendine yapabileceği en büyük kötülüktür. Sığlıktır, gözlerini kapatmaktır, kendini gerçeklerden soyutlamaktır, amaçsızlıktır, boşluktur.

Bigbangi birseyler olusturmak zorundaysa var oldugu iddia edilen tanriyi da birseyler olusturmak zorunda

Bak kardeşim.Ben oyun programcısıyım.100 tane vertex(nokta) dan oluşan karakter modelliyorum.Bu vertexleri tutup uzatarak , ekleyerek yüzeyler oluşturup , kulak , yüz , el , kol , insan şeklini veriyorum.Sonra animasyon ekliyorum."w" tuşuna bastığında karakter yürüyo.Etraftaki nesnelerle etkileşimi için , animasyonları için kodlar yazıyorum.Karakter modelleme konusunda daha detaylı bilgi almak istersen youtube'a karakter modelleme yazıp bir karakter nasıl modelleniyomuş görebilirsin.

Şimdi bu karakterin oyun içinde hareket ettiğini , etraftaki nesnelerle etkileşime girdiğini gördüğünde , bu karakter kendiliğinden oluşmuştur diyebiliyo musun?Hele ki youtube'dan bir oyun karakterinin nasıl modellenip , kodlandığını yüzeysel olarak da gördükten sonra , kendiliğinden oluşabileceğine inanabilir misin?

Ama sen diyorsun ki , bu karakteri eğer biri yarattıysa peki onu yaratanı kim yarattı?O zaman onu yaratanı da yaratan biri olması lazım.Öyleyse bu karakter kendiliğinden olmuştur.

İşte sizi ateist yapan bu sığ mantık.İnsan vücudu trilyonlarca hücreden oluşuyo , bir hücre binlerce çeşit protein'in milyarlarcasından meydana geliyo.Her bir protein milyarlarca atomdan oluşuyo.Ben sadece 100 tane vertex(nokta)'dan bir oyun karakteri yaratıyorum.İnsan vücudunu oluşturan trilyonlarca hücreye besin taşıyan 40 bin kilometre uzunluğundaki damar sistemi var.Trilyonlarca galaksi , devasa büyüklükte evren benim yarattığım bir oyun karakteriyle kıyaslanabilir mi?

Ama sizin mantığınız hiçbir bilimsel modele , mantık modeline , felsefe modeline , matematik modeline uymuyor.Sizin modeliniz inkarcılık ve gözlerini kapatmak üzerine kurulmuş bir mantık.Bu mantıkla , benim yarattığım oyun karakterinin de bir yaratıcısı olmaması gerekiyor.Onun da kendiliğinden oluşmuş olması gerekiyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

quote:

Bak kardeşim.Ben oyun programcısıyım.100 tane vertex(nokta) dan oluşan karakter modelliyorum.Bu vertexleri tutup uzatarak , ekleyerek yüzeyler oluşturup , kulak , yüz , el , kol , insan şeklini veriyorum.Sonra animasyon ekliyorum."w" tuşuna bastığında karakter yürüyo.Etraftaki nesnelerle etkileşimi için , animasyonları için kodlar yazıyorum.Karakter modelleme konusunda daha detaylı bilgi almak istersen youtube'a karakter modelleme yazıp bir karakter nasıl modelleniyomuş görebilirsin.

Şimdi bu karakterin oyun içinde hareket ettiğini , etraftaki nesnelerle etkileşime girdiğini gördüğünde , bu karakter kendiliğinden oluşmuştur diyebiliyo musun?Hele ki youtube'dan bir oyun karakterinin nasıl modellenip , kodlandığını yüzeysel olarak da gördükten sonra , kendiliğinden oluşabileceğine inanabilir misin?

Ama sen diyorsun ki , bu karakteri eğer biri yarattıysa peki onu yaratanı kim yarattı?O zaman onu yaratanı da yaratan biri olması lazım.Öyleyse bu karakter kendiliğinden olmuştur.

İşte sizi ateist yapan bu sığ mantık.İnsan vücudu trilyonlarca hücreden oluşuyo , bir hücre binlerce çeşit protein'in milyarlarcasından meydana geliyo.Her bir protein milyarlarca atomdan oluşuyo.Ben sadece 100 tane vertex(nokta)'dan bir oyun karakteri yaratıyorum.İnsan vücudunu oluşturan trilyonlarca hücreye besin taşıyan 40 bin kilometre uzunluğundaki damar sistemi var.Trilyonlarca galaksi , devasa büyüklükte evren benim yarattığım bir oyun karakteriyle kıyaslanabilir mi?

Ama sizin mantığınız hiçbir bilimsel modele , mantık modeline , felsefe modeline , matematik modeline uymuyor.Sizin modeliniz inkarcılık ve gözlerini kapatmak üzerine kurulmuş bir mantık.Bu mantıkla , benim yarattığım oyun karakterinin de bir yaratıcısı olmaması gerekiyor.Onun da kendiliğinden oluşmuş olması gerekiyor.

soylediklerin hala var oldugu sanilan tanrinin da yaraticisi olmamasi gerektigini aciklamiyor. aksine tanrinin da yaraticisi olmasi gerektigini kanitlar nitelikte.

ayrica o karakter de kendiliginden olusabilir. kullandigin metod onemli. genetik algoritmalar bu isi yapabiliyor. hic tasarlamadigin bir durum karsina cikabiliyor.

su canli milyarlarca protein konusu da biraz garip olmus. o milyarlarca protein aniden bir araya gelmedi, aniden ortaya cikmadi. trilyonlarca denemenin sonucu onlar. dedigin gibi bir yaraticisi, bir tasarimcisi olsaydi hic o denemelere girmeden tek bir adimda aniden oraya cikar, gunumuzde cokca gordugumuz uretim hatalari olmazdi.

• Varsayımdaki temel hata: Mükemmelik.

İnsan mükemmel bir varlık falan değil. Hatta doğadaki bütün canlılar, üstün bir tasarımcı tarafından tasarlanmadıklarının kanıtı olan tonla hata ile dolu. Aslında tabii bunlar onları bir tasarım olarak el alırsan hata sayılır.

Eğer insanın üstün bir tasarımcı tarafından tasarlandığını iddia edersen, süt üretmeyen erkeklerin neden görevi yavruları emzirmek olan meme uçlarına sahip olduğunu açıklayamazsın. Uçamayıp yerde yaşayan kuş türlerini açıklayamazsın, uçan sürüngenleri açıklayamazsın. Suyun altında nefes alamayan deniz canlılarını açıklayamazsın. Minicik kollara sahip, devasa dinozorları açıklayamazsın. Ha bunları üstün bir tasarımcı tasarladı dersen, bırakalım o tasarımcısının üstün olmasını, böyle tasarım hataları yapan bir mühendis bugün piyasa iş bile bulamaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Lucky

Yaklasik olarak 7-8 yil oncesi.Goz ile ilgili iste ortama uyum saglayarak olusumu mumkun benzeri bir seylerden bahsediyordu ama cok net hatirlamiyorum.Yardimci olabilirsin.Yani neye gore tatmin olmaliyim?

Bu video faydalı olabilir gösterim açısından istiyorsan. Gözümüz mükemmel değil gördüğümüz renkler çok kısıtlı ve sensörleri kapatan damarlar yüzünden bir çok kör noktası mevcut ki akıllı tasarımda olmaması gerekir, evrimi çok öncesine dayanıyor ve bildiğin üzere bir organ ne kadar önemli olursa yaşama şansını o kadar çok arttıracağından evrimi de bir o kadar hızlı oluyor. Hepimizin düşüncesi sen gibiydi zamanında bu kadar karmaşık bir sistem evrimsel süreçte oluşabilir mi kaygıları taşıyordum ama sebebinin cehaletim olduğunu daha da araştırdıkça öğrendim bu arada ben de elektrik elektronik mühendisiyim.

• Evrime göre cansız varlıkların verim kazanıp canlı organizmalara donuşme hali mevcut.

İnsan canlı bir organizma mı? Aslında değil. İkisi de doğum yapabilen iki ayrı turun kendilerini kopyalama isteğine meydana gelen şeyi de oldurup cevap veren ve bir daha bunu yapma diyen bir mekanizmanın karşısındaki bir varlık.

..................

Havasız su dolu bir rahimde esasen insan boğuluyor ve dış dünya denen şey aslında bir hayal alemi.

..................

Olumden sonraki sureç bu. Bu süreçte kabus da görebilir guzel rüyada. Bu tamamen kendisini öldüren ebeveynin tarzıyla alakalı.

....................

Bir meseleye hareket katan bir kısım unsurlar var. Bunlar insanı harekete geçiriyor. Şimdilik nokta büyüklüğünde diyelim. Bu şeyin noktalar kumesi haline gelip belli bir şekil kazanması ve anlam yumağına donuşme hali ses dediğimiz şeyi oluşturuyor.

İnsanın canlılığına esas alınan şey ses çıkarabilme yetisiyle alakalıdır. Bu şekilde anlamlı birliktelikler kurar ve tanımlar. Tanımsız bir mekanda iki ayrı gezen dolaşan varlık varsa da bunları canlı organizma olarak tanımlayacak bilgi yoksa birbirine karşı nokta kadar anlam ifade etmeyen çokluklardan bahsedilir.

..............

İfade edebilecek asgari bilgi ise anlaşıldığı kadarıyla ilahi kudretin arkası ya da yaslandığı tahtıyla alakalı.

O bilgiyi vermezse tanımsız kumedeki varsayıma donuşuyoruz.

......................

Bana göre insan ölüme tanınan muhlettir ve muhlet dahi verilmemiş halde ise zaman tekildir. Duz bir çizgi üzerinde yuvarlanmış bir haldedir.

................

Buna yuzey sorunu diyelim. Her şey duşmesi gereken bir kuyudan dışarı çıkan bir yapı sergiler. Duygular kişilik kimlik yerçekimsiz bir ortamda iken beden denen şeyin duvarına çarpar.

...................

Bu nedenle insanın içresindeki o şeyin yerçekimine tabi olup ayrı bir evreni modellemesi haline yaratılış denebilir.

..................

Yaşayan bir şey yoksa ölen de yoktur. Bu açıdan evrimin cansızdan tureme haline olum bir son olamaz. Kusurlu yapıların mukemmeleşeceği ana kadar evrimi ise olumden sonra hayat argumanıdır.

Bu açıdan evrimin yaratılış denen hali de benzetimsel olarak tanımladığı goruluyor.

...................

Sonuç itibari ile tartışacak çok değil hiç bir şey yoktur. Herşey apaçıktır. Evrimsel sureç yaradılışa evrilmektedir. Ve bu evrimsel süreçte oluşan materyal mesela sonar radar teleskop evrimin sonucudur. Cansız organizmaya verim kazandıran bir anlayış olarak evrim yaratılış pozisyonundan uzaklaşmakta gibi iken kendisinin meydana geldiği ozu yine kendisi gibi olmasın diye ozelleştirmişe ancak bu esnada mesela kusurlu göz denen şeyi kusursuz yapmak için de turemeyi de ihmal etmeden yaradılışın ozune aykırı davranmaktadır.

............

Bunu adına ne denir?

• __BadblooD__ kullanıcısına yanıt
    Periah kullanıcısına yanıt
    Merhaba meslektaşım.Arkadaştan cevap gelmeyince bende bu haftasonunda Darwin'in kitabını ufaktan inceleyeyim dedim.Dün gece Celal Hoca ile Ahmet Hoca'nın Teke Tek'te bilimin tarihi ile ilgili programını izledikten sonra Darwin Vakfı olması lazım tam emin değilim web sitelerinden New York 1861 olması lazım(ön sayfada öyle yazıyordu) oturdum inceledim.Göz kısmını bulana kadar tek tek sayfaları karıştırdım.Çünkü scan edilmiş ve maalesef arama kısmı işlevsiz.Gözlerim kör oldu :) Neyse 6.Bölüm Difficulties on Theory'nin Organs of Extreme Perfection kısmında sonunda Gözün evrimi bölümüne ulaştım.Darwin gözün evrimi ile ilgili fikirlerini The Origin of Species kitabında net olarak ifade etmiş.Ha kitaba sonradan eklenen Supplement kısmında bir şeyler düzeltilmeye çalışılmış işte senin attığın video da Richard'ın anlattığına benzer.Bugün yine 2 efsane Celal ile İlber Hocayı izledikten sonra Charles Darwin'in kitabı ile ilgili gözlemlerimi buraya aktaracaktım daha sen etiketleyince konu açılmış oldu.

Demem o Darwin'in kullandığı ifadeye katılıyorum:
    I freely confess, absurd in the highest possible degree.
    İnsan mükemmel bir varlık Tanrı yoksa nasıl oldu ?
    --
    İnsan mükemmel bir varlık Tanrı yoksa nasıl oldu ?

Kaynak:http://darwin-online.org.uk/

Cok detaylı olarak bu konuya eğilecek enerjim olmadığı için size yanıt veremedim. Bildigim kadariyla bir yengec turu veya baskabiseydi. Bu turun 2 adet akrabasi var ve bunlardan birisi karanlık su altı magaralarini tercih ederken diger akrabalari gun isigi altinda yasiyordu, Isin ilginc yani yerustundeki turde tum islevleriyle gozler mevcutken. Magalarda yasayan turun gozleri ortadan kalkmis ama hayvanda goz yuvalari ayni sekilde bulunmaktaydi. Bunu nicin anlattim.

Demeye calistigim gozun daha ilkel veya ilksel halininde mevcut oldugu durumlar var. Yani goz simdiki hali ile ortaya cikmadigi muddetce ilkel bir versiyonu olmaz onerisi gozun cesitlu gelisim asamalarinda bulundugu canlilar ile curutulebilir diye dusunuyorum.

Gordugunuz gibi ciddi bir arastirma yapamadigim icin oldukca ustu kapali konusuyorum ama bahsettigim ornekleri linkleriyle paylasabilecek arkadaslarin oldugundan eminim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gülümseyen Tarih

Varsayımdaki temel hata: Mükemmelik.

İnsan mükemmel bir varlık falan değil. Hatta doğadaki bütün canlılar, üstün bir tasarımcı tarafından tasarlanmadıklarının kanıtı olan tonla hata ile dolu. Aslında tabii bunlar onları bir tasarım olarak el alırsan hata sayılır.

Eğer insanın üstün bir tasarımcı tarafından tasarlandığını iddia edersen, süt üretmeyen erkeklerin neden görevi yavruları emzirmek olan meme uçlarına sahip olduğunu açıklayamazsın. Uçamayıp yerde yaşayan kuş türlerini açıklayamazsın, uçan sürüngenleri açıklayamazsın. Suyun altında nefes alamayan deniz canlılarını açıklayamazsın. Minicik kollara sahip, devasa dinozorları açıklayamazsın. Ha bunları üstün bir tasarımcı tasarladı dersen, bırakalım o tasarımcısının üstün olmasını, böyle tasarım hataları yapan bir mühendis bugün piyasa iş bile bulamaz.

İnkarcısınız hem de çok büyük inkarcı. Tasarımı inkar ediyosunuz. Medeniyet yüzü görmemiş bir ilkel kabilenin yaşadığı ormana çaktırmadan bir Ferrari araba koysan. Bunu bulan yerli insanlar bile, bu makine kendiliğinden ormanda oluştu diyemez. Bunu akıllı bir varlık yaptı der. Ancak siz milyonlarca tür canlının, milyarlarcasının bir arada yaşadığı şu ekosistemin mükemmelliğini inkar ediyorsunuz. Zaten mecbursunuz inkar etmeye. Çünkü inkar etmezseniz, tanrının varlığını kabul etmek zorunda kalacaksınız.

Trilyonlarca hücreden oluşan bu vücut, nasıl oluyo da iki lokma ekmekle bütün gün yürüyebiliyo? Yürümesi bile akıl alır iş değil. Ama sizin işiniz inkar etmek. Tasarımdaki mükemmelliği görmezden gelerek kendinizi uyutuyosunuz.

• kingman29 K kullanıcısına yanıt
    Inkarci olan sizsiniz. Gerceklere karsi gozlerini yummak onun olmadigi anlamina gelmez.

Hem bak kendin ornek veriyorsun. Bir ormana ferrari koysan kendi kendine olusur mu diye. Ee o zaman nasil bir tanri kendi kendine olussun? Onun da tanrisi olmak zorunda oluyor daha bu basit soruyu bile cevaplayamiyor herseye bir yaratici arayanlar.

Hele de su mukemmellik iddiasi cok sacma. Gunumuzde de gecmiste de binlerce hatali uretim dolu. Hem insanlarda hem diger canlilarda. Evrenin kendisi kaos uzerine kurulu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mükemmeliğe bak bütün canlılar birbirini yiyerek hayatta kalmaya çalışıyor

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    İnsan hayvan ve bitki leşlerinin yaşamsal formasyonudur. Mevt ettiğinde saçtığı koku yuzunden yanında 1 dakka duramazsınız.

...........

İnsanın maddesel değeri budur. Bunun neresi mükemmel anlamadım.

............

Yuruyen şey olu bir kısım canlıların dirimi gibidir ve zamanla insan diye ortaya atılan iddiaya galebe çalar.

............

Dışı organik atık olan şeyin sesi de o organik atığın çıkarabileceği turden bir şeye benzer. Bazen bir bitki bazen de can çekişen bir hayvanın çaresizliğini ya da itirazını taşır.

............

İnsanın yaradılışındaki değer onun rahimde öldürülmüş olduğuna ve dünyada bitki ve hayvanların haşri şeklinde kulanılmasıyla alakalıdır.

.................

Bunlar gorunen apaçık gerçeklerdir. Ne kainatın ne de ilahi kudretin bu varlığa geçit tanımadığı goruluyor.

Bu nedenle insanın oykunmesigereken yegane değer aile mefhumu olup bunu koruma kollama adına iş yapması anne baba ya da ilahi kudreti bu işe karıştırmaması gerekmektedir.

....................

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.