Şimdi Ara

İngilizceyi nasıl öğrendiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
3
Favori
1.667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öğrenmek için ciddi çaba sarf etmiş kişilerin önerilerini okumayı severim. Yardım etmek isteyenler varsa, siz okuduğunu anlayacak kadar bakın konuşacak değil anlayacak kadar ingilizce öğrenmeye nasıl başladınız? Benim şu anki ingilizce "play - changes" dan ibaret. Youtube'da eğitimlere başladım ama bir kaç gün içinde üşenip bırakmamak için tavsiyelerinizi okuyup gaza gelip sonra önerilerinizi yerine getirmek istiyorum. Zamanım aşırı bol dostlar, ingilizce izleyebileceğim bir dizi , program, haber sitesi ve pratik yapabileceğim bir araç vesaire ne varsa hepsine bakacağım. Yardımcı olursanız sevinirim.

• Hocam merhaba öncelikle bilmediginizi varsayarak yazıyorum.

Özer kiraz hoca biçilmiş kaftan gramer olarak 2 bilemedin 3 ay çalıştım sonra gramer kapattım seviyeli kitaplar okumaya başladım kelime ezberi yapmaya derken 1 sene 3 ay oldu. İlk etapta gramer işle ama detaylara fazla takılma haber siteleri felan onlar sonraki iş hocam.

Önce seviyeli kitaplardan başla google yardımcı olacaktır.
    Her gün haşır neşir olman gerek level 1 hem oku hem dinle sonrası gelir zaten.

Ama bu dediklerim hocalarımızında dediği gibi özen istikrar vede sabır işin özeti hocam severseniz ögrenmekten ziyade keyifli hal almaya başlar ama sevmez üstüne düşmez direk videoları yüzeysel bakıp geçerseniz maalesef işkenceye dönüşür ki uzun bir süre dili 3 ayda öğrendim diyen sallıyor inanmayın.

HERŞEYDEN ÖNCE SEVMEK LAZIM.

SAYGILAR

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayatının her alanına dahil etmek lazım o zaman çalışmadan bile baya birşey öğrenebilirsin.

maruz kalman lazım. hapisteki insanlar gibi bir duvar gibi düşün hergün bir çizik atsan 1 sene sonra 365 çizik oluşur gibi düşün ve geriye baktığında sen bile alayamazsın ne kadar tuğla dizdiğine emegine.

bilgisayar telefon uygulamalar herşeyi vs ingilizce yapmalı dil gördümü direk değiştiriceksin ingilizceye

boş boş yolda yürürken yada arabada giderlen ingilizce radyo vs pod cast falan dinlemelisin yada yatmadan önce

Geçen her dakikayı iyi kullanmalısın boş vaktin olmamalı kendine sormalısın kafamı saga cevırdım ve ingilizce duymadım görmedim sürekli kendini meşgul etmen lazım.

youtube a gir ve kendine ilgi alanı yada güzel kanallar bul anlamak zorunda degilsin izle bakalım bi kaç ay sonra yavaş yavaş kapılır zaten dinlemek bence en zor zanaattır kişiye göre degişir ama ben zorlanmıştım.

birde üstteki arkadaşın dediği gibi severek yaparsan uçarsın

• Bu konuda ingilizce bilen veya bildiğini sanan insanların çoğu sadece tavsiye vermeye çalışıyor ancak onlara sorsan %90'ı söylediği şeylerin çoğunu yapmamıştır.

İngilizceyi hangi alanda kullanacaksın önce bunu belirlemen senin için iyi olacaktır. Mesela akademik alanda öğrenmek istiyorsan gramer bilgin %95'e yakın olması gerekiyor.

Eğer daily english gibi bir düşüncen varsa sana bir kaç tavsiye vermek isterim. Şunu da belirtmek isterim ki ben bunları uyguladım.

Öncelikle orta düzeyde bir gramer bilgisine sahip olman gerekiyor. Modalları, active passive yapıları, reductionları, bağlaçları ve clauseleri bilmen senin için iyi olacaktır.

Haftalık bir hedef oluştur mesela günde 10 haftada 70 kelimeyi ezberleyeceğim şeklinde. Kendine bir kelime defteri tut kelimeleri ezberlemeye başla. Haftanın sonuna gelip yeni haftaya başladığında eski kelimeleri günde 1 kez tekrar et yada oku. Bunu bir kısır döngü gibi sürekli tekrar edersen kelimeleri ezberlemekten ziyade bu kelimeler senin için bir edinim olacaktır.

İlk etapta dublajlı filmler izle, ama alt yazıya çok odaklanmadan adamların söylediği kelimelerin ağızlarından nasıl çıktığına bak ve tekrar et bunu yapmaktan asla çekinme ve utanma. Aynı zamanda filmi izlerken söylediği kelimeleri anlamaya çalış bu kulağını geliştirmede ve telaffuzda fazlasıyla işine yarayacaktır. Duyamazsan anlayamazsın, anlayamazsanda ileride konuşmak istediğinde alakasız cevaplar verirsin.

Çocuk hikaye kitapları oku. Bu bence en sıkıcı kısmı. İngilizce kitap okuma alışkanlığı edin kendine. Ne okuduğunu anlamak zorunda değilsin. Anlamaya çalışacağım diye kendini zorlama yada anlamıyorum diye moralini bozma. Bu okuduğun kitapların sana nasıl bir faydası olacağına gelirsek; 1- kavraman ve anlaman kolaylaşacak, hem okurken hemde dinlerken söyleneni veya okuduğunu çok daha kolay idrak edebileceksin ve kompleks cümlelerde sıkışıp kalmayacaksın. 2- İngilizceyi öğrenmenin ötesinde birde ingilizceye aşina olmak vardır. Cümle yapılarını, kullanımlarını, gramer kurallarını istemsizce öğreneceksin. Bunu aktarabilirsin yada o an gördüğün cümledeki gramer kuralının nasıl olduğunu anlatabilirsin demiyorum ancak sana yapısı bozuk bir cümle geldiğinde istemsizce düzelteceksin bunu.

Son tavsiyem de şu olsun; bilgisayarda oyun oynuyorsan, yada belirli topluluk/gruplara dahilsen konuşmaktan asla çekinme. Aksine sürekli konuşmaya çalış başta tabiri caizse tarzanca olacak ama hiç önemli değil müsade et seni düzeltsinler. Sende her fırsatta kendini sıkıştır söylemek istediğin şeyi bir şekilde anlat. Kelimeleri yada yapıları çok önemseme gramer hatası yap yanlış kelime kullan hiç önemli değil karşı taraf seni muhakkak anlayacaktır. Kelimelerle ilgili yapabileceğin bir hata söylüyüm ne demek istediğimi daha iyi anla. Mesela ingilizce bir speaker ile konuşuyorsun sana bir şeyler anlattı sende bu duruma inanmak istemedin yada doğruluğundan şüphe duyarak karşıya şu soruyu sordun; Is it correct? buradaki correct doğru anlamına gelsede kullanım yeri doğru değil burada Is it right? yada Is it true? diyebilirdin ama hiç önemli değil karşı taraf seni muhakkak anlayacaktır. Bu durum zamanla düzelecek ve doğru yerlerde doğru yapıları kullanmaya başlayacaksın.

Ek olarak şunuda belirtmek isterim ki, ingilizcede dahil olmak üzere bütün dillerde insanlar hazır kalıpları kullanırlar. Bu hazır kalıpların dışına çok fazla çıkılmaz. Bir ingiliz günde 100 cümle kuruyorsa 40'ı hazır kalıptır. Bunları öğrenmen için kitap okuman film izlemen ve birileriyle sohbet etmen şart.

• Yukarıda volcano arkadaşımızında dediği gibi telefon bilgisayar imkanın ölçüsünde her şeyi ingilizce kullanmaya çalış. İngilizce çalışırken elindeki kağıdın paper olduğunu ve onun üzerine pencil ile yazacağını bil. Baktığın her şeyin ingilizce karşılığını bulmaya çalış. Bu aşamaları geçip ingilizcenin biraz olsun ilerlemeye başladığını düşündüğünde artık ingilizce düşünmeye çalış aklından geçenler ingilizce olsun, duşa gir kendinle ingilizce konuş aklına ne geliyorsa söyle.

• Bol bol okuma ve uluslararası gençlik buluşmaları ile öğrendim. Reading, listening ve writing cidden evde çalışarak geliştirilir ama speaking için muhakkak ikinci kişiyle pratik gerektiriyor.

• Ben de yaklaşık 10 gün önce A2 kurundan mezun oldum hocam. Neler yaptığımdan bahsedeyim biraz. Kelime ezberlemeye çalışıyorum. Telegram gruplarına girdim çünkü orada sesli konuşma odaları açıyorlar ve dilim döndüğünce bir şeyler anlatmaya ve dinlemeye çalışıyorum. Yanlışım olursa zaten ingilizceyi iyi bilenler beni düzeltiyorlar tavsiye ederim.

• Bu konuyu ne zaman açtım bilmiyorum, bir hafta kadar sanırım mesaj gelmedi diye bakmamıştım çoğu konuya mesaj gelmiyordu. Neyse siteye gireyim dedim herkesin öneriler yapmış sağolun varolun umarım işime yarar.

• up yararlanılır

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: newalixan

Bu konuda ingilizce bilen veya bildiğini sanan insanların çoğu sadece tavsiye vermeye çalışıyor ancak onlara sorsan %90'ı söylediği şeylerin çoğunu yapmamıştır.

İngilizceyi hangi alanda kullanacaksın önce bunu belirlemen senin için iyi olacaktır. Mesela akademik alanda öğrenmek istiyorsan gramer bilgin %95'e yakın olması gerekiyor.

Eğer daily english gibi bir düşüncen varsa sana bir kaç tavsiye vermek isterim. Şunu da belirtmek isterim ki ben bunları uyguladım.

Öncelikle orta düzeyde bir gramer bilgisine sahip olman gerekiyor. Modalları, active passive yapıları, reductionları, bağlaçları ve clauseleri bilmen senin için iyi olacaktır.

Haftalık bir hedef oluştur mesela günde 10 haftada 70 kelimeyi ezberleyeceğim şeklinde. Kendine bir kelime defteri tut kelimeleri ezberlemeye başla. Haftanın sonuna gelip yeni haftaya başladığında eski kelimeleri günde 1 kez tekrar et yada oku. Bunu bir kısır döngü gibi sürekli tekrar edersen kelimeleri ezberlemekten ziyade bu kelimeler senin için bir edinim olacaktır.

İlk etapta dublajlı filmler izle, ama alt yazıya çok odaklanmadan adamların söylediği kelimelerin ağızlarından nasıl çıktığına bak ve tekrar et bunu yapmaktan asla çekinme ve utanma. Aynı zamanda filmi izlerken söylediği kelimeleri anlamaya çalış bu kulağını geliştirmede ve telaffuzda fazlasıyla işine yarayacaktır. Duyamazsan anlayamazsın, anlayamazsanda ileride konuşmak istediğinde alakasız cevaplar verirsin.

Çocuk hikaye kitapları oku. Bu bence en sıkıcı kısmı. İngilizce kitap okuma alışkanlığı edin kendine. Ne okuduğunu anlamak zorunda değilsin. Anlamaya çalışacağım diye kendini zorlama yada anlamıyorum diye moralini bozma. Bu okuduğun kitapların sana nasıl bir faydası olacağına gelirsek; 1- kavraman ve anlaman kolaylaşacak, hem okurken hemde dinlerken söyleneni veya okuduğunu çok daha kolay idrak edebileceksin ve kompleks cümlelerde sıkışıp kalmayacaksın. 2- İngilizceyi öğrenmenin ötesinde birde ingilizceye aşina olmak vardır. Cümle yapılarını, kullanımlarını, gramer kurallarını istemsizce öğreneceksin. Bunu aktarabilirsin yada o an gördüğün cümledeki gramer kuralının nasıl olduğunu anlatabilirsin demiyorum ancak sana yapısı bozuk bir cümle geldiğinde istemsizce düzelteceksin bunu.

Son tavsiyem de şu olsun; bilgisayarda oyun oynuyorsan, yada belirli topluluk/gruplara dahilsen konuşmaktan asla çekinme. Aksine sürekli konuşmaya çalış başta tabiri caizse tarzanca olacak ama hiç önemli değil müsade et seni düzeltsinler. Sende her fırsatta kendini sıkıştır söylemek istediğin şeyi bir şekilde anlat. Kelimeleri yada yapıları çok önemseme gramer hatası yap yanlış kelime kullan hiç önemli değil karşı taraf seni muhakkak anlayacaktır. Kelimelerle ilgili yapabileceğin bir hata söylüyüm ne demek istediğimi daha iyi anla. Mesela ingilizce bir speaker ile konuşuyorsun sana bir şeyler anlattı sende bu duruma inanmak istemedin yada doğruluğundan şüphe duyarak karşıya şu soruyu sordun; Is it correct? buradaki correct doğru anlamına gelsede kullanım yeri doğru değil burada Is it right? yada Is it true? diyebilirdin ama hiç önemli değil karşı taraf seni muhakkak anlayacaktır. Bu durum zamanla düzelecek ve doğru yerlerde doğru yapıları kullanmaya başlayacaksın.

Ek olarak şunuda belirtmek isterim ki, ingilizcede dahil olmak üzere bütün dillerde insanlar hazır kalıpları kullanırlar. Bu hazır kalıpların dışına çok fazla çıkılmaz. Bir ingiliz günde 100 cümle kuruyorsa 40'ı hazır kalıptır. Bunları öğrenmen için kitap okuman film izlemen ve birileriyle sohbet etmen şart.

Teşekkür etmeyi unuttum gözden kaçrıdım diyeyim çok teşekürler. İngilizceyi basit günlük şeyleri okumak için öğrenmek istiyorum aslında. Hatta ingilizce kelimelerin %30'unu bilsem ve mek-mak veya diğer onlarca eki öğrensem iyi olurdu. İngilizce konusunda bir çok yorum okudum çoğundan azı zırvaydı geneli orta seviye veya öğrenmiş kişilerdi. Bu kendini ingilizceye maruz bırak meselesi beni hep sıkmıştır ama windowsu formatlayıp ingilizce kuracağım bir yerden başlamak lazım. Ayrıca youtube'daki öğretim videoları bana hiç yardımcı olmaz gibi geliyor. Onu geçtim düzgün öğrenebilmem için sürekli kendimi ingilizceye maruz bırakmalıyım ingilizce gruplarda vs. takılmam da gerekiyor gibi.

Yorumunu dikkate alacağım beyine kazıma mevzusunu yani ezberleme muhabbeti işe yararsa umarım öğrenmemde faydası olur.

• İngilizceyi iş alanında kendimi geliştirmek, işimle alakalı yabancı kaynaklardan bilgi almak için öğrenmiştir özel ders alarak kendimi geliştirdim. Kurs veya toplu alanlarda çalışarak bir şeyler öğrenebileceğinizi düşünmüyorum. Çünkü bire bir de daha etkili olursunuz. İngilizce özel dersi ise

https://www.ogretmentercihim.com/ingilizce-ozel-ders

• Çeviri yaparak da ingilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Detaylı bilgi için;

yakamoz tercüme
    YAKAMOZ Ankara Tercüme Bürosu | Noter Yeminli Tercume
    https://www.yakamoztercume.com

Ankara Tercüme Ofisi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.