Şimdi Ara

İngilizce Altyazıyı Türkçe Yapmak. Program. Resimli Anlatım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
22
Favori
78.677
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam herkese. Bu konuda bayağı araştırma yaptım ama internette sağlıklı cevaplar bulamadım. En sonunda bir program ve bir de linke rastladım. Çözümü burada.

Eğer elinizde İngilizce veya başka bir dilde film altyazı dosyası text var ise bu altyazıyı Türkçe yapmanın yolu nedir burada bunu iki teknikle açıklayacağım. İlki bir program.

Programın ismi: Subtitle Edit 3.5.3
    https://www.videohelp.com/software/Subtitle-Edit

Programın kullanımı.

1- Önce yukarıdaki Options menüsünden programı Türkçe yapın
    2- Elinizde olan yabancı altyazıyı programına yükleyin, üzerine sürükle bırak da kabul ediyor.
    3- Yukarıdaki menüden, Otomatik Çeviri'yi seçin. Çeviri (google) seçin.
    4- Kaynak dili ile hedef dilini belirleyin. Hedef dili Türkçe olmalı.
    5- Çevir, seçeneğini seçin. Yaklaşık 10 saniyede bütün altyazıyı size Türkçe çevirecektir.
    6- Daha sonra var olan formatta veya başka bir formatta altyazıyı kayıt edebilirsiniz. Artık filminizi Türkçe altyazı ile izleyebilirsiniz.

Düzeltme: Programı tanıttığım günler sonrasında program günlük sadece bir altyazı çevirebilecek şekilde kısıklandı, sanıyorum google tarafından. Alternatif olarak ikinci seçenek olan site üzerinden çeviriyi de yazının aşağısında bulabilirsiniz. Ki onu daha çok öneririm şu an.

Alternatif ikinci bir yol da yine başka bir üyemiz tarafından önerildi, aşağıda linki ve nasıl çalıştığı anlatılıyor. Site üzerinden program kurmadan kolaylıkla altyazınızı çevirebilirsiniz.

İşlem basit. Siteye girin, Drop file upload kısmına basarak dosyanızı seçin, dili otomatik olarak algılayıp çevirecektir. Size sadece save as diyerek kaydetmek kalıyor.

https://www.syedgakbar.com/projects/dst

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MonitörKertenkelesi -- 31 Ocak 2020; 17:27:28 >

• teşekkürler
  • O kadar işime yaradı ki anlatamam.Çok teşekkürler.
  • Arşive atayım. Teşekkürler . 😀

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam çok teşekkürler
  • Teşekkürler.
  • Çok çok teşekkürler gerçekten. El ile de ingilizce altyazıları program üzerinden türkçeye çevirebiliyor muyuz?
  • Teşekkürler.
  • sana ne kadar teşekkür etsem azdır elimde 2 tane 1986 yılı yapımı bir film var bulana kadar neler çektim sonra ingilizce alt yazılısını buldum senin sayende alt yazıyı türkçe yaptım ne kadar teşekkür etsem azdır çok sağol
  • kardeşim filmin bir tanesinin ingilizce alt yazısı varmış yaptım sağol diğer film rusca seslendirme ingilizce alt yazılı gömülü ayrıca alt yazısı filmin yok bunu ne yapacağız o alt yazıyı alıp sonra türkçeye çevirme imkanı olurmu yardımcı olurmusunuz
  • teşekkürler.
  • Arkadaşlar programı gayet güzel kullanıyordum. Altyazıları Türkçeye çeviriyordum. Fakat dünden itibaren çeviriler boş gözüküyor. Acaba internet bağlantımda mı sorun var? Sizde otomatik google çevirisi çalışıyor mu?
  • venomstr kullanıcısına yanıt
    Selam arkadaşım.Aynı sorunu ben de üç gündür yaşıyorum.Ayarlar sekmesinde de bir çözüm göremedim.Herhangi bir açıklamada yok.aynı sorunu yaşıyoruz.Yabancı formlarda ve kendi sitesinde de çözüm göremedim.Bir açıklama bulabilirsek paylaşalım.

Kolay gelsin.
    Arkadaşlar ben de baktım sanıyorum bir sorun var ve artık çeviriyi metne aktaramıyor. Bütün güncellemeleri yaptım ama olmadı.

Başka bir çare de google translate sayfasına çevirinin bütün metnini atarsanız aynı şekilde altyazının sürelerine dokunmadan çeviriyor. Sanıyorum google kendi işini kendi yapmaya karar vermiş.

Çevirdiği metni aynen koplayayıp alt yazı teks dosyasına atarabilir ve save edebilirsiniz.

https://translate.google.com/?hl=tr

Örnek:

• MonitörKertenkelesi kullanıcısına yanıt
    5000 karakter, 5000 karakter çeviriyor. Yine de oluyor. Acaba 5000'den fazla satırı tek seferde çevirmek mümkün mü?
    Bence bir kaç yöntem ile yapılabilir hala. Birincisi parça parça çeviri yapılıp üç veya dert seferde altyazı dosyası tamamlanabilir.

Ya da bütün çeviri dosyası google çevirinin tanıyabileceğ bir metin dosyasına atılıp, world veya text dosyası, döküman çevir seçeneği ile tamamı çevrilip tekrar srt dosyasına konulabilir. Satır aralarını bozulabilir bunun da yarı bir programla tamiri gerekebilir.

Keşke program çeviri yapmaya devam edebilse ama çeviri için başvurduğu google'ın bu programın artık kendisini kullanmasına izin vermediğini düşünüyorum.
    Merhaba,Linkini verdiğim site online google translate kullanarak altyazı çeviriyor.
    Yalnız çevrilmeye başlanan sayfayı aşağıya doğru kaydırarak satır atlamasını engellemek lazım.

http://www.syedgakbar.com/

Kolay gelsin.
  • Arkadaşlar süre kodları bozuk çıkıyor. Dizide altyazı gözükmüyor. Bunu nasıl halledeceğiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Venomstr -- 7 Aralık 2018; 18:21:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SYMT

Merhaba,Linkini verdiğim site online google translate kullanarak altyazı çeviriyor.
    Yalnız çevrilmeye başlanan sayfayı aşağıya doğru kaydırarak satır atlamasını engellemek lazım.

http://www.syedgakbar.com/

Kolay gelsin.
    Teşekkürler hocam. Buradan düzgünce çevriliyor. Satır atlaması derken neyi kastettiniz?
  • Yeni versiyon çıkmış. Subtitle Edit 3.5.8
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.