Şimdi Ara

indüksiyon ocak mı yoksa cam seramik ocak mı ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
1
Favori
67.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet çeker koyarım saat 5 ten sonra. teknik sorumluda 1 faz yeter demişti sanıyorum. tam hatırlamıyorum ama faz ile ilgili bişey söylemişti.
  • Hocam resimleri dün atamadım hafıza kartını almayı unutmuşum.
     indüksiyon ocak mı yoksa cam seramik ocak mı ?
  • Evin tesisatı trifaze, şu an için avantajlı durumdasınız. Monofaze olsaydı hem fırım hem ocak aynı anda zor kullanılırdı. (Bayram, gün vs günlerde)

Ocak ve fırını bağlarken farklı fazlara dağıtmak daha doğru olur.(Evinize gelen elektrikçi yüklerin fazlara nasıl dağıldığına bakarak daha iyi karar verecektir) İlk yolladığınız fotoğraftaki yan yana duran iki priz birbirinden bağımsızdır, çoklu priz değildir. Projeyi çizen mühendis o iki priz için ayrı iki ayrı linye kullanmış olmalı, büyük ihtimalle aynı fazlardan da beslememiştir.

Birinin zaten fişi var, diğerinin bağlantısı direk yapılmalı. Benim tavsiyem ocağa giden 2.5 mm^2 lik kabloları 4 mm^2 olanla değiştirip kullanmanızdır, bu iş biraz zordur dışardan ayrıca çektirmek daha ekonomik olur ve uğraştırmaz.

Ayrıca sitede bir gariplik farkettim 4 ocakta aynı anda kullanılabilir diyor ama ocakların toplam gücü fırının anma gücünden daha fazla. Anma gücünü geçince otomatik olarak kısıyor mu? Bu bilgiyi de genel merkezden öğrenin. Servisle de görüşüp karar verirsiniz.

Saygılar....

• bosch yetkili servisi gelip bugün öğle arasında bağlantıları yapacaklar. dün ocağı almadan önce görüştüm telefonla bir sorun olmayacığını söylediler... Sizin bu yazdıklarınızı tahminimce onlarda biliyorlardır. bile bile lades demezler herhalde. Faz olayı mantıklı geldi banada. ben bu yazdıkarınızın çıktısını alıp söyliyim. bu arada ürünleri aldım. yardımlarınız için çok teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: djfancy07

bosch yetkili servisi gelip bugün öğle arasında bağlantıları yapacaklar. dün ocağı almadan önce görüştüm telefonla bir sorun olmayacığını söylediler... Sizin bu yazdıklarınızı tahminimce onlarda biliyorlardır. bile bile lades demezler herhalde. Faz olayı mantıklı geldi banada. ben bu yazdıkarınızın çıktısını alıp söyliyim. bu arada ürünleri aldım. yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Daha öncede bağlamışlardır mutlaka, yerinde gören kişi en doğrusunu bilir.

Saygılar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fotoğraf eklerseniz veya yaptıkları işlemler hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz konuyu daha sonra okuyan arkadaşlara çok yardımcı olursunuz.

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 9 Ekim 2014; 17:13:18 >
  • Arkadaslar indüksiyonlu ocak geldi. bildiğimiz 220 volt priz başlığını taktılar fişe soktular çalışmadı. arızalı çıktı. odanın içinde heryerini söktüler 1 saat uğraştılar sonuç sıfır. teslim ettik diyede önce imza attırmışlar idi. onuda unuttum. ben yenisini istiyom ben bunu istemiyorum dedim. cumartesi getiririz dediler. Bugün aldığım şubeyi aradım durumu izah ettim. kesinlikle yenisini göndereceğiz dediler. ( çünkü bende söküm takım işleri yaptığımı elektronikçi olduğumu aynı cihazın gelmesi durumunda cıngar çıkaracağımı söyledim bekliyorum... Şube ise cuma günü göndereceklerini söylediler. meğerse bugün günlerden cuma ne iş anlamadım . ne salağım ben demedim ki bugün zaten cuma.
  • Az önce servis getirdi yeni ocağı. gözümün önüde sıfır gibi açıldı . ama pek inandırıcı gelmedi bana yeni olmadığı. Servis çalışanları varsa kuran-ı kerim getir el basalım dediler inandım. hadi hayırlısı artıkk
  • Hayırlı olsun, bağlantısı hakkında bilgi verirseniz konuyu okuyacak kişiler bilgi edinmiş olur.

Saygılar...

• bağlantısı bildiğimiz priz . direk yuvaya sokuyorsun çalışıyor. daha ben tencere almadığım için deneme yapamadık. bunların özel tencereler oluyor mıktanıs kavrayan çelik tencereler...
    benim evde 2x2.5 kablo tesisatı ve 16 amper sigorta mevcut. kullanırken kablo erimesii yanması yada sigorta atması gibi durumlarda konunun altına cevab yazarım . yarın tencere çaydanlık filan almaya gideceğim. bi kaç güne yeni bir mesaj atarım. forum sakinleri için.
  • Elektrikli ocakmi azim yandi uzak dururum.Isinma haric yemek ve yikanma icin ayda 20 ila 24 lira arasi dogalgaz faturasi oduyorum elektrikli olarak yemek pisirdigimiz zaman evde elektrik faturam kol gibi geliyor.Eem muhendisi olarak tavsiye etmiyorum turkiyede elektrik fiyatlari dusmedigi surece uzak durulmali.

• Bak sen şimdi şu işe.
    EEM müh olmaz diyor.
    Elk+mak müh olur diyor...
  • aldım artık bundan sonra kullanıp göreceğiz. tecrübelerimi paylaşırım ilerde.
  • az önce deneme testi yaptım. su ısıttım 1 litre suyu tam olara 52 saniyede fokur fokur kaynattı. ŞOKTAYIMM
  • quote:

Orijinalden alıntı: djfancy07

az önce deneme testi yaptım. su ısıttım 1 litre suyu tam olara 52 saniyede fokur fokur kaynattı. ŞOKTAYIMM

Bu tip ocaklarla ilgili bir bilgi veriyim sakin caydanligi uzerine icinde su kalmayana kadar birakmayin yani unutmayin demiri eritebilecek bir guc var elinizin altinda artik.Çok yuksek elektrik faturalari sizi bekliyor kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: musallim

Bak sen şimdi şu işe.
    EEM müh olmaz diyor.
    Elk+mak müh olur diyor...

Aylik elektrik faturaniz ne kdar geliyor ?Benim evimde 2 buzdolabi birisi a sinif birisi b sinifi derin dondurucu buyuk dolap tipi hic kapanmayan bir pc ve televizyon ve firin ve saire butun ihtiyaclarim dahalinde 72 lira faturam geliyor ve gece gunduz olayi yok akilli saat degil analog saat sizin faturanizi alabilirmiyiz bakalim indiksiyonlu ocak ne kadar ise yariyor?

• Kıyaslayabileceğini sanmıyorum ama yazayım madem istedin.
    Benim pc de 24 saat açık baya donanımlı bir şey tüm çizim programları+programlayıcıları için ek bir sürü kart , cnc için 2 kart 2011 pin li bir şey.
    3kW lık bir kompresör
    toplam 3kW cnc
    arada bir 200A kaynak
    7/24/365 çalışan 1 adet 16.000 lik klima
    yaz aylarında soğutma kış aylarında ısıtma gerektiği zamanlar çalışan 16.000 lik 1 klima daha.
    misafir geldiğinde çalışan 24.000 lik bir klima daha
    3 "büyücek" bebe ve onların oyuncakları pc leri filan
    1 su sebili
    büyücek iki kapılı bir buzdolabı
    günde en az 1 saat çalışan 7kg bir çamaşır makinesi
    bulaşık makinesi
    ve karanlık saatlerde sürekli yanan 3-5 ışık kaynağı
    ve tabii söz konusu düdüksiyon ocak ortalama 4 saat çalışır.
    bunun 2 saati benim çay ihtiyacım içindir 400 yetiyor dem için ( W )
    geri kalan saatlerinde 1500-800 yemek için çalışır.
    nadiren ocaklı fırının fırını
    tüplü dandik bir tv

kabaca bunlar

Klimaların çalışmadığı daha doğrusu birinin ayarlı derecede çalıştığı aylarda 140
    çalıştığı aylarda 450 TL ödemelerim oluyor.
    tarifeli sayaç kullanıyorum , Akdeniz clk .

Evet ülkemizde elektik çok pahalı ve doğal gaz nispeten ucuz.
    Ve fosil yakıtlar her zaman karlıdır.
    Buna rağmen düdüksüyon icat olunca mertlik bozuldu.
    Yukarıda açıkladım .
    Tencere altında gaz yakarak rezistans çalıştırarak tencereyi değil altındaki havayı ısıtırsınız , hava yükselmeseydi sorun olmazdı ama öyle kötü bir huyu var işte.
    Ve böylece ısıttığınız havanın yarısı yani enerjizin yani paranızın yarısı ve belki de çoğu ( kabın ve kullanılan bek in boyutlarına bağlı olarak ) tencerenin yanlarından yukarılara doğru yükselerek küresel ısınmayı şiddetli bir şekilde arttırmış oluyor aynı zamanda.

Endüksiyon tipi ile rezistans tipi ısıtmayı karıştırmayın !
    Üstlerindeki seramiğin benzerliğinden dolayı yanılabiliyoruz.

Not :elkmakmüh dediğim @alperen idi , yanlış anlaşılmasın , benim yaşlarımda mühlük filan kalmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musallim -- 13 Ekim 2014; 23:33:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: musallim

Kıyaslayabileceğini sanmıyorum ama yazayım madem istedin.
    Benim pc de 24 saat açık baya donanımlı bir şey tüm çizim programları+programlayıcıları için ek bir sürü kart , cnc için 2 kart 2011 pin li bir şey.
    3kW lık bir kompresör
    toplam 3kW cnc
    arada bir 200A kaynak
    7/24/365 çalışan 1 adet 16.000 lik klima
    yaz aylarında soğutma kış aylarında ısıtma gerektiği zamanlar çalışan 16.000 lik 1 klima daha.
    misafir geldiğinde çalışan 24.000 lik bir klima daha
    3 "büyücek" bebe ve onların oyuncakları pc leri filan
    1 su sebili
    büyücek iki kapılı bir buzdolabı
    günde en az 1 saat çalışan 7kg bir çamaşır makinesi
    bulaşık makinesi
    ve karanlık saatlerde sürekli yanan 3-5 ışık kaynağı
    ve tabii söz konusu düdüksiyon ocak ortalama 4 saat çalışır.
    bunun 2 saati benim çay ihtiyacım içindir 400 yetiyor dem için ( W )
    geri kalan saatlerinde 1500-800 yemek için çalışır.
    nadiren ocaklı fırının fırını
    tüplü dandik bir tv

kabaca bunlar

Klimaların çalışmadığı daha doğrusu birinin ayarlı derecede çalıştığı aylarda 140
    çalıştığı aylarda 450 TL ödemelerim oluyor.
    tarifeli sayaç kullanıyorum , Akdeniz clk .

Evet ülkemizde elektik çok pahalı ve doğal gaz nispeten ucuz.
    Ve fosil yakıtlar her zaman karlıdır.
    Buna rağmen düdüksüyon icat olunca mertlik bozuldu.
    Yukarıda açıkladım .
    Tencere altında gaz yakarak rezistans çalıştırarak tencereyi değil altındaki havayı ısıtırsınız , hava yükselmeseydi sorun olmazdı ama öyle kötü bir huyu var işte.
    Ve böylece ısıttığınız havanın yarısı yani enerjizin yani paranızın yarısı ve belki de çoğu ( kabın ve kullanılan bek in boyutlarına bağlı olarak ) tencerenin yanlarından yukarılara doğru yükselerek küresel ısınmayı şiddetli bir şekilde arttırmış oluyor aynı zamanda.

Endüksiyon tipi ile rezistans tipi ısıtmayı karıştırmayın !
    Üstlerindeki seramiğin benzerliğinden dolayı yanılabiliyoruz.

Not :elkmakmüh dediğim @alperen idi , yanlış anlaşılmasın , benim yaşlarımda mühlük filan kalmıyor.

Iyi hos diyorsunda senin dediklerin bizim evde calissa faturam minumum geldigi zaman 250 lira gelir.max 700 bulur.Turkiye sartlarinda birim fiyat dusmedikce kimse induksiyon sizin tabirinizle duduksyon ocak kullanmamali tabi bu benim gorusum ve benim kullandigim cihazin verimliligiyle alakali bir durumdur belki suan verim cok iyi durumdadir biraz daha karli olabilir ancak fosil yakit olan dogalgaz cok daha avantajli ve yemisim kuresel isinmayi der cay koymaya giderim.

• henüz fatura gelmedi. gelince paylaşırım.
  • mesajım bulunsun.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.