Şimdi Ara

Indigoblue'nun ev sinema sistemi (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
468
Cevap
9
Favori
18.429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cihazlar ortada, kalite ortada ve ''bir sistem en zayıf halkası kadar iyidir'' desem yeterli olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: indigo_blue

quote:

Orijinalden alıntı: Delerıum

Kablolar işin tuzu biberi hayırlı olsun sonlandırma güzel power cord larda Oyaide iyidir.

eminim iyidir de dedigim gibi butun isi monster yaparken sizce bir de kabloya ekstra para vermelimiyim yada neden vermeliyim?

sn. indigo_blue,

başka bir forumdan link vermiş ve bir kullanıcının görüşlerine katıldığınızı belirtmişken, sisteminizde denemeden uyumunu görmeden hoparlör kablosunu satın almışsınız. Madem bu görüşe katıldınız ki bence de hoparlör kablosu konusunda iyi yapmışsınız, keşke sisteminizde deneyerek karar verseydiniz...

Bütün işi monster yaparken dediğiniz nokta zaten filtreleme, power cord un filtreleme özelliği bulunmuyor biliyorsunuz, sizin power cord tercihiniz tamamen görsel sebeplerle midir? Bir çok hifi markası kutunun içinden çıkan güç kablosu haricinde kablo kullanmayın diye özellikle uyarır mesela, yani her zaman stok kablo üzerine takılacak kablo olumlu etki edecek diye bir genelleme yapmak belki de yanlış olur, sizin içinde belki durum olumsuz olur. Mutlaka cihazların kendi kablosu ile karşılaştırın.

Kablo konusunda görüşler muhtelif siz de farklı kaynaklardan okumuşsunuzdur mutlaka bizlerin belirli süreler için görüşlerinde farklılıklar olabiliyor, dinledikçe, okudukça, şahit oldukça, belki sizin de yeni aldığınız kablo denemelerinden sonra düşüncelerinizde farklılıklar olabilir. Sonuçları paylaşırsınız buradan...

• Bence o uyarı daha düşük kalitede kablo kullanıp elektriksel riske girmeyelim diye, yoksa daha kaliteli kablolara bir şey diyeceklerine ihtimal vermiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: väliaikaista

Bence o uyarı daha düşük kalitede kablo kullanıp elektriksel riske girmeyelim diye, yoksa daha kaliteli kablolara bir şey diyeceklerine ihtimal vermiyorum.

Aynı düşünceyi paylaşıyorum ....
  • quote:

Orijinalden alıntı: väliaikaista

Bence o uyarı daha düşük kalitede kablo kullanıp elektriksel riske girmeyelim diye, yoksa daha kaliteli kablolara bir şey diyeceklerine ihtimal vermiyorum.

Kutunun içinden çıkan kablo haricinde bir kablo kullanmayın diye yapılıyor bu uyarılar, kutudan çıkandan daha düşük kalitede kablo kullanmayın diye değil... Bir de bahsettiğiniz iyi/kötü hangi özelliğe ve değerlendirme metoduna göre belirlenecek?
    Merak ederseniz wadia bu şekilde uyarı yapan bir firma e-mail atıp sorabilirsiniz hangi güç kablosunu kullanayım diye. Elektronikleriniz ne marka bilmiyorum ama kullandığınız markalara da mail atabilirsiniz bakalım onların yaklaşımları nasıl...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 4 Kasım 2013; 13:10:35 >
  • kdundar kullanıcısına yanıt
    Sayın kdundar size farklı bir örnek vermek istiyorum. Günümüzde panellerin içinde digital tunerler bulunmakta. Her firma ürettiği cihazın içindeki tuner in kullanılmasını tavsiye eder öncelikle. Fakat kullandığınız panelin içindeki digital tuner den daha iyi görüntü işlemcisine ve yazılıma sahip mesela technisat tuner kullanmayın diye uyarı yapmaz diye düşünüyorum ...
    Size katılmakla beraber kesinlikle kısas yapılması lazım , Aradaki fark olumlu veya olumsuz ne gibi farklar var tespit etmek lazım...

Bende marka belirtmeyeyim aldığım power cord cihazın standart power cordan daha iyi değil hatta daha kötü diyebilirim ...

Cihazın kendi kablosunu kullandım , bir sure sonra x marka kablo ile kullanmaya başladım ...

Toparlayacak olursak nacizane fikrim her kablo her cihaza artı getirecek diye bir kural maalesef yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: max-well

Sayın kdundar size farklı bir örnek vermek istiyorum. Günümüzde panellerin içinde digital tunerler bulunmakta. Her firma ürettiği cihazın içindeki tuner in kullanılmasını tavsiye eder öncelikle. Fakat kullandığınız panelin içindeki digital tuner den daha iyi görüntü işlemcisine ve yazılıma sahip mesela technisat tuner kullanmayın diye uyarı yapmaz diye düşünüyorum ...

sn. max-well, tam birebir bir örnek teşkil edecek bir durum değil bu aslında... Benim bahsettiğim durum örnek olarak tv üreticisi içindeki tuner haricinde bir tuner kullanmayın diye bir not düşerse geçerli olabilir ki ben henüz bu şekilde uyarı yapan bir üreticiye rastlamadım... bu şuna benzer, entegre bir ampliniz var üzerinde dac modulu var, o modülün kullanımı amplinin dökümanında anlatılır ancak haricen başka bir dac bağlamayın diye bir uyarıda bulunulmaz. benim verdiğim örnekte firma kutu içinden çıkan kablo haricinde bir kablo kullanmayın diye uyarıyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: kdundar

quote:

quote:

Kablolar işin tuzu biberi hayırlı olsun sonlandırma güzel power cord larda Oyaide iyidir.

eminim iyidir de dedigim gibi butun isi monster yaparken sizce bir de kabloya ekstra para vermelimiyim yada neden vermeliyim?

sn. indigo_blue,

başka bir forumdan link vermiş ve bir kullanıcının görüşlerine katıldığınızı belirtmişken, sisteminizde denemeden uyumunu görmeden hoparlör kablosunu satın almışsınız. Madem bu görüşe katıldınız ki bence de hoparlör kablosu konusunda iyi yapmışsınız, keşke sisteminizde deneyerek karar verseydiniz...

Bütün işi monster yaparken dediğiniz nokta zaten filtreleme, power cord un filtreleme özelliği bulunmuyor biliyorsunuz, sizin power cord tercihiniz tamamen görsel sebeplerle midir? Bir çok hifi markası kutunun içinden çıkan güç kablosu haricinde kablo kullanmayın diye özellikle uyarır mesela, yani her zaman stok kablo üzerine takılacak kablo olumlu etki edecek diye bir genelleme yapmak belki de yanlış olur, sizin içinde belki durum olumsuz olur. Mutlaka cihazların kendi kablosu ile karşılaştırın.

Kablo konusunda görüşler muhtelif siz de farklı kaynaklardan okumuşsunuzdur mutlaka bizlerin belirli süreler için görüşlerinde farklılıklar olabiliyor, dinledikçe, okudukça, şahit oldukça, belki sizin de yeni aldığınız kablo denemelerinden sonra düşüncelerinizde farklılıklar olabilir. Sonuçları paylaşırsınız buradan...

hangi mesajıma istinaden yazdıgınızı bilmiyorum fakat hoparlor kablosunu kendi sistemimize takmadan kablonun ne oldugunu anlamak mumkun degil. Türkiye sartlarında kablo zaten bir elin parmaklarıyla sınırlıyken alıp bunları kendi sistemimizde test etmek de mumkun olmuyor o yuzden "denemeden uyumunu gormeden" ile tam neyi kast ettiginzi anlayamadım. Bluray ve avs forumlarında emotiva ve klipschlerle calabrine kullananlarla sohbet etmeme istinaden yazdıysanız bu bile alacagım sonuc hakkında mutlak sonuç vermez sadece fikir verir.

cok degisik markalara 3-4 sıfırlı dolar rakamları harcayan üyeler varken ben hesapli bir alışveriş yaptığımı düşünüyorum. her kablonun sese pozitif katkısı olmayabilir bunu da goz onunde bulundurmak gerekir. bazı verimli ampliler kablo uzerindeki degisiklikleri cok iyi tolere edebilme yetenegine sahip. bu aslında ampli acısından bir avantaj.

elektrik kablosu konusunda dediğim gibi cogunlukla gorsellik on plandaydı, verimlilik anlamında birsey beklemiyorum o işi monster yapiyor. kablo kullanmayın yorumunuz diger uyelerin dedigi gibi bir dusuk kalite kablo kullanmayın icin digeri de amator kullanıcıyı baglar. eger boyle bir tehlike olsa en ucuz 3rd party kablonun fiyatı $300 den baslamazdı diye dusunuyorum.

kablo konusunda muhtelif goruslerin en negatif kısımlarındayım. bu yuzden bütçem $2000 lık kabloya el vermesine ragmen $200 lık kablo aldım. verdigim linkte urunlerin fiyatlarını gorebilirsiniz.

daha bugun nurinin baslıgında kemal arkadasımıza sinan abinin paylastıgı cok faydalı bilgiler olan bir konunun dogrulugundan bahsettim. konudaki arkadas kablo olaylarının cogunun duzmeceden ibaret oldugunu acıklamış. monster baslıgında yoneltilen ses katkısı sorusunda bir katkı beklemedigimi esas gorevinin cihazları koruması ve elektrigi temizlemesi gerektigini belirttim. projeksiyon baslıklarında cok kez 1000 usdlik hdmi kablo ile 20 usdlik olanın aynı kalitede olacagını idda edip sadece uzun metrajda fark edecegini yazdım. fotolarımdan bakarsanız ibra marka hdmi kullanıyorum amazonda arastırın fiyatını görün.

Sn kdundar , ben de aynı nokta da ve şunu merak ediyorum. Neden sadece kutudan çıkan kablo ? Kutudan çıkan kablo nun donanımı cihazla senkron uyum dan öte bişey değilse high end camiası neden daha iyi kablo diye çırpınıp durmakta. Adamların kablo yatırımı malum. Kablonun sesin rengine, sahnesine ve sesin transparanlığına kadar etkilediğini yazıp çizerler hep. Biraz da psikolojik yaklaşımda söz konusu olabilir diye düşünmüyor değilim. Ben inanın anlamakta zorlanıyorum bu kablo meselesini. Şehir efsanesi gibi ...
  • quote:

Sn kdundar , ben de aynı nokta da ve şunu merak ediyorum. Neden sadece kutudan çıkan kablo ? Kutudan çıkan kablo nun donanımı cihazla senkron uyum dan öte bişey değilse high end camiası neden daha iyi kablo diye çırpınıp durmakta. Adamların kablo yatırımı malum. Kablonun sesin rengine, sahnesine ve sesin transparanlığına kadar etkilediğini yazıp çizerler hep. Biraz da psikolojik yaklaşımda söz konusu olabilir diye düşünmüyor değilim. Ben inanın anlamakta zorlanıyorum bu kablo meselesini. Şehir efsanesi gibi ...

Sn. max-well, çünkü üretici içine koyduğu kablonun kendi cihazı için gerekli olan tüm speci karşıladığını başka bir kablo takmanın olumlu hiçbir şey eklemeyeceğini hatta olumsuz olabileceğini söylüyor. Yani iddiaya göre daha iyi bir kablo yok zaten olması gereken kutunun içinde diyor :)

Çok derine inmeden bir konuya giriş yapayım, akustik konusunda comb filtering diye bir olay var (tarak etkisi mi diye çevirsem tam bilemedim), bu olay odanızın frekans cevabını ölçtüğünüzde aynı tarak ucu gibi girintili çıkıntılı bir sonuç çıkıyor. (Çoğu ev odası/salonu için bu geçerli). Bu durumda kafanızı birkaç cm hareket ettirdiğiniz zaman duyacağınız seste değişiyor. bunu çok rahat ölçüm microfonunu 5-10 cm aralıklarla dinleme bölgenizde ölçüm yaptığınızda da çok rahat görebiliyorsunuz. Diyeceğim şu, iki aynı kabloyu peşpeşe takalım ve siz dinlerken kafanızın pozisyonunu sağa veya sola 10 cm kaydırın, (genelleme olarak söylüyorum odanızın ölçmediğimiz için kesin diyemem) çok yüksek ihtimal ile duyacağınız ses farklı olacak, hem de birçok bakımdan, sahne, frekans dengesi, kontrol v.s. Ben kablolar etki etmez diyemem ancak duyulan farkların belki de kablo etkisinden daha büyük kısmı akustik etkisi...

• quote:

quote:

quote:

quote:

sn. indigo_blue,

hangi mesajıma istinaden yazdıgınızı bilmiyorum fakat hoparlor kablosunu kendi sistemimize takmadan kablonun ne oldugunu anlamak mumkun degil. Türkiye sartlarında kablo zaten bir elin parmaklarıyla sınırlıyken alıp bunları kendi sistemimizde test etmek de mumkun olmuyor o yuzden "denemeden uyumunu gormeden" ile tam neyi kast ettiginzi anlayamadım. Bluray ve avs forumlarında emotiva ve klipschlerle calabrine kullananlarla sohbet etmeme istinaden yazdıysanız bu bile alacagım sonuc hakkında mutlak sonuç vermez sadece fikir verir.

cok degisik markalara 3-4 sıfırlı dolar rakamları harcayan üyeler varken ben hesapli bir alışveriş yaptığımı düşünüyorum. her kablonun sese pozitif katkısı olmayabilir bunu da goz onunde bulundurmak gerekir. bazı verimli ampliler kablo uzerindeki degisiklikleri cok iyi tolere edebilme yetenegine sahip. bu aslında ampli acısından bir avantaj.

elektrik kablosu konusunda dediğim gibi cogunlukla gorsellik on plandaydı, verimlilik anlamında birsey beklemiyorum o işi monster yapiyor. kablo kullanmayın yorumunuz diger uyelerin dedigi gibi bir dusuk kalite kablo kullanmayın icin digeri de amator kullanıcıyı baglar. eger boyle bir tehlike olsa en ucuz 3rd party kablonun fiyatı $300 den baslamazdı diye dusunuyorum.

kablo konusunda muhtelif goruslerin en negatif kısımlarındayım. bu yuzden bütçem $2000 lık kabloya el vermesine ragmen $200 lık kablo aldım. verdigim linkte urunlerin fiyatlarını gorebilirsiniz.

daha bugun nurinin baslıgında kemal arkadasımıza sinan abinin paylastıgı cok faydalı bilgiler olan bir konunun dogrulugundan bahsettim. konudaki arkadas kablo olaylarının cogunun duzmeceden ibaret oldugunu acıklamış. monster baslıgında yoneltilen ses katkısı sorusunda bir katkı beklemedigimi esas gorevinin cihazları koruması ve elektrigi temizlemesi gerektigini belirttim. projeksiyon baslıklarında cok kez 1000 usdlik hdmi kablo ile 20 usdlik olanın aynı kalitede olacagını idda edip sadece uzun metrajda fark edecegini yazdım. fotolarımdan bakarsanız ibra marka hdmi kullanıyorum amazonda arastırın fiyatını görün.

sn. indigo_blue,

aynı şeyden bahsediyoruz kabloyu sisteminize takmadan uyumlu/uyumsuz olduğunu anlamanız mümkün değil, dolayısı ile forum okuyarak veya aynı sistemi kullananların yorumlarını dinleyerek bir yere varılamaz (akustik etkisi de malum). yazımı bu sebeple yazmıştım.

diğer forumda bir hobidaşın görüşlerine katıldığınızı belirtmişsiniz ben de tam bü yüzden o görüşlere paralel şekilde bir aksiyon alacağınızı umduğum için yaptığınız alıma şaşırdım. Eğer bir etkisi olduğunu düşünmüyorsanız birkaç yüz dolar vermek ile bir kaç bin dolar vermek (bütçeniz var ise) arasında bir fark olmadığını düşünüyorum, güç için gerekli olan speci sağlayan bir kablonun fiyatı malum. Ancak şu konuda yanılmayın birçok yüksek fiyatlı, hoparlör, dijital, analog ve power kablo fiyatları ne olursa olsun standartları karşılayamıyor. Sadece fiyatının yüksek olması gerektiği gibi yapıldığını maalesef göstermiyor, şu şekilde bir örnek vereyim usb kablonun speci 90 ohm dur, birçok kablo üreticisinin 100 lerce dolara satılan kablosu bu speci karşılayamıyor, eye pattern testten geçemiyor.

Sizin kablo alma amacınız ses anlamında bir geri dönüş almak değil görsel olarak bir dönüş almak ise o zaten tamamen sizin estetik zevkinize ve bütçenize kalmış... Ben sizin bir konuda kablolarda fark olmaz diyen bir hobidaşın görüşlerine katılıp sonra hifi kablo alımı yapmanıza şaşırdım sadece, yoksa amacım neden alım yaptınız veya ne gereği vardı, bu kablolar pahalı v.s. anlamında bir yazı değildi, yanlış anlaşılmasın lütfen...

Güle güle iyi günlerde kullanın kablolarınızı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 4 Kasım 2013; 15:17:20 >

Sn kundar verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Firmanın kutudan çıkan en iyi bu diyorsa artık söyleyecek fazla bi söz kalmıyor. Bunun aksini ispatlayacak kendime ait bilgi birikimim yok zaten. Bu bilgiye itibar edip etmemek kullanıcının bilgi birikimi ve tecrüesine kalmış. High end ciler zaten bu konular da aykırı tiplerdir. Mutlaka kendi camialarında bu tip araştırmaları yapıyorlardır.
    Akustik meselesi için yazdıklarınızı okuyunca inanın tüylerim diken diken oldu. Mutlaka bilginiz ve tecrübelerinizi paylaşıyorsunuz. Zira ben müzik dinlerken kafamı 10 cm sağa çevirsem duyacağım ses farklı, sola çevirince duyacağım ses farklı olunca inanın ben müzik dinleyemem. Neden mi bu durum karşısında müziğe konsantre olamam. Bu nedenle high end işinden uzak kalmayı yeğledim. High end cilerin takıntı düzeyindeki detaycılıklarınıa yakınen bildiğimden ... Yaptığınız binlerce dolar masraf ve bir süre sonra tekrar memnuniyetsizlik. En beğendiiniz sisteminizin bile ömrü daha iyi bir sistemi dinlediğniz anda bitiyor .... Sanırım en makul tercih canlı konser salonu olsa gerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi max-well -- 4 Kasım 2013; 17:01:03 >

• Üreticiler pc power kablolarından biraz daha kaliteli kablo kullansalar tamam diyeceğim, ama yaklaşım bu şekilde olunca yukarıda yazdığımı düşündürüyor.
    İkinci seçenek ne kadar kaliteli kablo kullanırsanız kullanın sonuç değişmez diyor olabilirler. Bunu da katılmasam da kabul edilebilir bulurum.
    Ama "bizim kutuya koyduğumuz sıradan kablo, sizin bulabileceğiniz her türlü özel üretilmiş kablodan iyi çalar" bence seçenek değil.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sn. indigo_blue,

sn. indigo_blue,

aynı şeyden bahsediyoruz kabloyu sisteminize takmadan uyumlu/uyumsuz olduğunu anlamanız mümkün değil, dolayısı ile forum okuyarak veya aynı sistemi kullananların yorumlarını dinleyerek bir yere varılamaz (akustik etkisi de malum). yazımı bu sebeple yazmıştım.

diğer forumda bir hobidaşın görüşlerine katıldığınızı belirtmişsiniz ben de tam bü yüzden o görüşlere paralel şekilde bir aksiyon alacağınızı umduğum için yaptığınız alıma şaşırdım. Eğer bir etkisi olduğunu düşünmüyorsanız birkaç yüz dolar vermek ile bir kaç bin dolar vermek (bütçeniz var ise) arasında bir fark olmadığını düşünüyorum, güç için gerekli olan speci sağlayan bir kablonun fiyatı malum. Ancak şu konuda yanılmayın birçok yüksek fiyatlı, hoparlör, dijital, analog ve power kablo fiyatları ne olursa olsun standartları karşılayamıyor. Sadece fiyatının yüksek olması gerektiği gibi yapıldığını maalesef göstermiyor, şu şekilde bir örnek vereyim usb kablonun speci 90 ohm dur, birçok kablo üreticisinin 100 lerce dolara satılan kablosu bu speci karşılayamıyor, eye pattern testten geçemiyor.

Sizin kablo alma amacınız ses anlamında bir geri dönüş almak değil görsel olarak bir dönüş almak ise o zaten tamamen sizin estetik zevkinize ve bütçenize kalmış... Ben sizin bir konuda kablolarda fark olmaz diyen bir hobidaşın görüşlerine katılıp sonra hifi kablo alımı yapmanıza şaşırdım sadece, yoksa amacım neden alım yaptınız veya ne gereği vardı, bu kablolar pahalı v.s. anlamında bir yazı değildi, yanlış anlaşılmasın lütfen...

Güle güle iyi günlerde kullanın kablolarınızı...

sanırım siz sagda solda boluk porcuk yorumlarımdan bir çıkarım yapmışsınız ama ben musadenizle açıklama yapayım

hdmi gibi sayısal veri tasıyan kablolarda kaliteli kablonun goruntu kalitesini etkileyecegini dusunmuyorum. sadece uzun mesafede goruntude sıkıntı olabilir ama pahalı kablo goruntuye renk derinligi falan vermez gorusundeyim. aynı şey optik ve coax kablo icin de gecerli.

power kablosu için benim bir iddam yada tecrubem yok. benim sistemimde insanların idda ettiklerini baska bir urun yaptigi icin gidip ebayden $30 a gorsellik katması icin kablo aldım. tamamen kişişel tatmin...

hoparlor kablosunda ise kablonun kalitesinin fark yaratabilecegini fakat elzem derecede onemli olmadıgını dusunuyorum. kablonun niteliklerinin ses rengini değiştirebileceğini fakat aslında en optimum kablonun frekansları modifiye edilmiş değil (bir cok marka bu yola gidiyor Audioquest gibi) sistemin eksiklerini açıga çıkaran nötr bir kablo olmasını tercih ederim. Daha onceki kablolarım yalıtımsız ve basit bir 20awg kablo idi, deneme amaçlı aldığım black rhodium kablo da bir renk farkı hissettim ama bu black rhodiumun kalitesinden degil benim kablonun kalitesizliginden/eskiliginden gibiydi. bu sebepten de cok da pahalı olmayan bir kablo yatırımına girmeye karar verdim. amacım "aldıgım kablo harikalar yaratıyor"dan ziyade eski kablonun muhtemelen oksitlenmeden kaynaklı perdeli sesini ortadan kaldırmaktı. niye hoparlor kablosuna $200 verdin derseniz iyi yalıtımı olan daha ucuza notr kablo bilmiyorum o yuzden verdim

özetlemek gerekirse kaltiesiz kablo ile kalitelisi arasında fark oldugunu ama çalışan her kablonun aynı oldugunu dusunuyorum. hoparlor kablosunda ise tonal olarak modifiye edilmis kabloların ses renginde degisiklik yaptigini fakat bunun dogal olmadıgını, notr 2 kablonun aynı ses rengini ve dengesini verecegini dusunuyorum.

kabloya cok para vermeye karsıyım ama bir miktar butce ayırmaya da karsı degilim, ama $1000 a power cable almayla ovunen bir cok insanın aslında $100 a cok iyi akustik gelistirmeler yapabilecegininde farkındayım. ben adım adım gitmeyi seviyorum, su an akustik icin arastırma yapıyorum biraz vaktim olunca ona da sıra gelecek ama o kısım ayrı dunya. ekipman secerken harcadıgın vaktin yaklasık 5-10 katını harcaman gerekiyor

• Mimar gözüyle alınan kabloların görselliğine ben de ayar oldum.
    Cihan kardeşime özellikle kabloların görselliklerini çok beğendiğimi belirten özel mesajda atmışımdır.Kabloların performansını ise Cihan sisteminde deneyip paylaşım yapması ile dostlara yeterince fikir verecektir ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi max-well -- 4 Kasım 2013; 16:49:43 >
  • Değerli dostum,
    Akustik düzenlemedeki yorumlarınıza katılmamak mümkün değil. Şöyle ki en nihayetinde hoparlörler kaynak odanız hoparlör olmuş oluyor. Bizler aslında hoparlörden çıkan sinyalleri odamızın bize ulaştırdığı temiz yada kirlilikte duyuyoruz.
    Ancak kablo hususunda affınıza sığınarak şahsi fikir ve tecrübelerimi paylaşmak isterim.
    Optik kabloda veri aktarımı digital paketler halinde olduğundan paketin eksiksiz ulaşması sonucunda kalitede bir fark olmayacağını çok defa maalesef savundum. Ancak Dh Labs ve Analysis plus gibi hifi kablo üreticilerin optik kablolarını kullanınca piyasada adı bolca geçen optik kablolarla alakası olmadığını gördüm. Standart philips, hama, belkin, monster (kullanıdklarım bunlardı) vs gibi bir optik kablo ile Hifi bir optik kablonun arasında farkı ancak inanılmaz kelimesi ile değerlendirebilirim. Bu husus coaxial kabloda da bu şekilde olmasına rağmen özellikle optik de neden bu denli bir fark oluştuğunu bu tecrübem zamanında araştırmış ve işin aslı ile benim önceden öngördüğüm savın aslında teorikte hiç de öyle olmadığını öğrenmiştim. Hatta optik kabloda bizim olmadığını düşündüğümüz bu kayıplarla ilgili nobel e aday bir çalışma olduğunu da netteki araştırmalarım sırasında öğrendim ancak çok teknik bir konu olduğundan detaylı olarak incelemeden konuyu kapattım.
    Power kablosu konusunda ise, kullandığım Jadis lambalı ampliyi stok kablosu ile çalıştırdığımda trafoların vınladığını duyuyordum. Trafonun bu zorlanmasını audioquest nrg2 ile bitirmeye çalıştım. Ancak hala hafif bir vınlama vardı. Sahne sanki ciddi anlamda iyileşmişti. Bir gün cd playera takılı duran ttaf ın power kablosunu ampliye taktım. Vınlama tamamen gitmiş sahne ve detay bir adım daha ileri gitmişti. Audioquest ile vedalaştım.
    Bu power kablosu deneyimimden de mutlaka pahalı olan daha iyidir mantığının ne denli yanlış olduğunu çıkarıyorum. Kalite olarak daha alt segmentteki bir ürün ile sistemin uyumu daha iyi olabiliyor. Bu yüzden bence de iyi olan uyumlu olandır.
    Biraz uzun oldu ama bir paylaşımda bulunmak istedim.
    Saygılar

• quote:

Mimar gözüyle alınan kabloların görselliğine ben de ayar oldum.
    Cihan kardeşime özellikle kabloların görselliklerini çok beğendiğimi belirten özel mesajda atmışımdır.Kabloların performansını ise Cihan sisteminde deneyip paylaşım yapması ile dostlara yeterince fikir verecektir ....

cok tesekkur ederim Sinan abi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mecanica

Değerli dostum,
    Akustik düzenlemedeki yorumlarınıza katılmamak mümkün değil. Şöyle ki en nihayetinde hoparlörler kaynak odanız hoparlör olmuş oluyor. Bizler aslında hoparlörden çıkan sinyalleri odamızın bize ulaştırdığı temiz yada kirlilikte duyuyoruz.
    Ancak kablo hususunda affınıza sığınarak şahsi fikir ve tecrübelerimi paylaşmak isterim.
    Optik kabloda veri aktarımı digital paketler halinde olduğundan paketin eksiksiz ulaşması sonucunda kalitede bir fark olmayacağını çok defa maalesef savundum. Ancak Dh Labs ve Analysis plus gibi hifi kablo üreticilerin optik kablolarını kullanınca piyasada adı bolca geçen optik kablolarla alakası olmadığını gördüm. Standart philips, hama, belkin, monster (kullanıdklarım bunlardı) vs gibi bir optik kablo ile Hifi bir optik kablonun arasında farkı ancak inanılmaz kelimesi ile değerlendirebilirim. Bu husus coaxial kabloda da bu şekilde olmasına rağmen özellikle optik de neden bu denli bir fark oluştuğunu bu tecrübem zamanında araştırmış ve işin aslı ile benim önceden öngördüğüm savın aslında teorikte hiç de öyle olmadığını öğrenmiştim. Hatta optik kabloda bizim olmadığını düşündüğümüz bu kayıplarla ilgili nobel e aday bir çalışma olduğunu da netteki araştırmalarım sırasında öğrendim ancak çok teknik bir konu olduğundan detaylı olarak incelemeden konuyu kapattım.
    Power kablosu konusunda ise, kullandığım Jadis lambalı ampliyi stok kablosu ile çalıştırdığımda trafoların vınladığını duyuyordum. Trafonun bu zorlanmasını audioquest nrg2 ile bitirmeye çalıştım. Ancak hala hafif bir vınlama vardı. Sahne sanki ciddi anlamda iyileşmişti. Bir gün cd playera takılı duran ttaf ın power kablosunu ampliye taktım. Vınlama tamamen gitmiş sahne ve detay bir adım daha ileri gitmişti. Audioquest ile vedalaştım.
    Bu power kablosu deneyimimden de mutlaka pahalı olan daha iyidir mantığının ne denli yanlış olduğunu çıkarıyorum. Kalite olarak daha alt segmentteki bir ürün ile sistemin uyumu daha iyi olabiliyor. Bu yüzden bence de iyi olan uyumlu olandır.
    Biraz uzun oldu ama bir paylaşımda bulunmak istedim.
    Saygılar

selamlar.

akustiginde sınırları var tabiki. tum odayı akustik olarak duzenler her yere akustik panel doserseniz normalde bir miktar yansımayı kabul eden ve bekleyen beynimiz bir sure sonra şaşırıyor.

kablo konusunda affıma sıgınmaz bana yol gosterirsiniz. benim tecrubelerim sınırlıdır. 3-5 hoparlor kablosu denemisligim dinlemisligim vardır. optik kabloda ben benzer bir tecrube etmedim fakat sayısal veride amaç yanlışsam düzeltin ama 0 1 datasının mumkun oldugunca dogru sıra ile karsı tarafa gitmesidir. normal yapılandırılmıs bir kabloda boyle bir sıkıntı olmayacagını dusunuyorum ama gormeden dinlemeden de yorum yapamıyorum :)

power kablo konusunda dedigim gibi benim tecrubem yok. ben monsteri bagladım takılıyor vatandas iyiki de baglamısım evimdeki sebeke hattı 236-238 volt aralıgında gidiyor yani oldukca yuksek.

degerli yorumunuz ve katılımınız icin ayrıca tesekkur ederim

• Ben evdeki interconnectleri focal alto utopia varken ekolayzer gibi kullaniyordum bass eksik neotech tak ..detay eksik van den hul tak yok ikisini de dengele audioquest degistir....tak cikar tak cikar...iste kablo farkini hissetmemek imkansiz ...ancak olan tinilari iyilestiriyor mu orasi tartisilor sadece sizin zevkinize yaklastiriyor olabilir...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.