Şimdi Ara

index sayfasında div icinde diğer sayfaları açmak ( Static PHP Website )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
2.180
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba Arkadalar bir kaç sayfalık basit bir site orneğinde takıldığım veya oğrenmek istediğim sudur.
    index.php sayfasında ust.php , orta div, sag.php ve alt.php var. Ust.php de var olan menu de ki linkleri tıkladığımda açılacak olan sayfaların index.php deki orta div de açılmasını nasıl sağlayabilirim.

Ornek sayfa goruntusu.
    index sayfasi

PHP

Konuyu açtım açalı yardımcı olan arkadaslara cok cok tsk ederim. Epey ilerleme kat ettim.

Sonuclari buradan hep verecegim yeni baslayanlar için cok yardimci olacak ornekler olusturup burdan link vereceğim.

İLK ORNEK (PHP )

bu ornekte sayfalar arasi gecisler verilmis ayrintili sekilde.

dosya olarak veriyorum iyice inceliyebilesiniz diye.

Statik PHP sitesi dosyaları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi weboli -- 3 Eylül 2018; 18:18:30 >

• 2. Soruna cevap vereyim, HTML bir tasarım dili değil, web sayfalarında stil için CSS kullanılır. youtubede dersleri var giriş için çok zor değildir.

Sabah phpye bakacağım, ama not düşeyim ben de yeni öğreniyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu bahsettiğin olaya MVC mimarisi denir. Header, navbar, footer, sidebar, her biri ayrı dosya olarak kodlanır. Sonra index sayfası içerisinde include (dahil) edilerek her sayfada gösterilmesi sağlanır. Böylece her link için aynı kodları tekrar tekrar yazmaktan kurtulursun.

Php ile kodlama yapıyorsan, MVC için bir framework kullanmalısın. En popüler php framework'ü Laravel'dir. Ayrıca AngularJS de javascript tabanlı bir MVC framework'tür.

Aslında MVC mimarisi senin istediğin gibi index sayfası içinde, içeriğin olduğu div'in içinde diğer linkleri açma mantığıyla çalışmaz. Başlık, navbar, footer gibi index sayfası içine dahil edilmiş parçaları ayrı ayrı dosyalardan yükler. Yani aslında her linke tıkladığında tüm parçalar için kodlar tekrar yüklenir. Fakat parçalar ayrı dosyalarda tutulduğu için, sayfaların karmaşıklaşmasını önler ve daha derli toplu, döngüsel bir programlama sağlar.

Eğer MVC kullanmıyorsan, her link için tüm kodları yazman gerekli. Ayrıca veri tabanından çekeceğin verileri de hesaba katarsak, baya bi kod karmaşıklığı ortaya çıkacaktır. İşte bu yüzden MVC mimarisi, kodları parçalara bölerek, veritabanı ile dinamik bağlantı kurarak, kodlamayı kolaylaştırır. Ancak MVC mimarisi ile kodlama yapmak için de framework bilgisi gereklidir. Framework öğrenmek de zaman alan bir süreçtir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Iqtam -- 1 Eylül 2018; 4:17:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• merhaba mrunseen ilgin için çok tesekürler.

Dogrudur HTML bir tasarim dili değil bir isaretleme dilidir bu konuda haklisin. Ben soruyu yanlis sordum ozur.
    -CSS kullanmayi biliyorum en azindan mantigini biliyorum sadece verdigim ornegi uzatmadan basitlestirmek adina o sekilde yazdim.

Seninde yeni ogrenmen guzel ben hobi olarak yapmaktayim Sayet sende hobi olarak yapmakta isen ogrenmemiz daha basit ve zevkli olacagini dusunuyorum. Cunkü ticari olarak dusundugun zaman sitres yapar :)

tekrar tesekürler.
  • weboli W kullanıcısına yanıt
    gelecekte para kazanmak gibi amacım var, küçüklükten beri yanlışlıkla F12 basınca kodlar vb ilgimi çekerdi. Php den sonra Javascript öğrenmeye çalışıcam, tavsiye ederim çok sık kullan bir dil.

Bu arada bu konuyu açmak için üye oldun sanırım, donanım habere hoş geldin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: akzidenz

gelecekte para kazanmak gibi amacım var, küçüklükten beri yanlışlıkla F12 basınca kodlar vb ilgimi çekerdi. Php den sonra Javascript öğrenmeye çalışıcam, tavsiye ederim çok sık kullan bir dil.

Bu arada bu konuyu açmak için üye oldun sanırım, donanım habere hoş geldin
    slm dogrusu bu konuyu acmak için uye oldum ama benim daha oncede uyeligim vardı ne yazikki email ve sifrem hatirlamiyorum bu nedenle yeni uyelik actim.

umarim para kazanir ve basarili olursun.
    tavsiyen icin tsk. Ben mantigen dinamik sayfalardan once bu basit kavramlari ogrenip daha sonra dinamik olayina gecmekten yanayim belki dogru yoldayim belkide yanlis yoldayim bilemiyorum. Tabiki bu asamadan sonra diger dillerede onelmeyi ve islemeyi dusunuyorum ama once bu sekle bir cozum bulmam lazim. kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Iqtam

Bu bahsettiğin olaya MVC mimarisi denir. Header, navbar, footer, sidebar, her biri ayrı dosya olarak kodlanır. Sonra index sayfası içerisinde include (dahil) edilerek her sayfada gösterilmesi sağlanır. Böylece her link için aynı kodları tekrar tekrar yazmaktan kurtulursun.

Php ile kodlama yapıyorsan, MVC için bir framework kullanmalısın. En popüler php framework'ü Laravel'dir. Ayrıca AngularJS de javascript tabanlı bir MVC framework'tür.

Aslında MVC mimarisi senin istediğin gibi index sayfası içinde, içeriğin olduğu div'in içinde diğer linkleri açma mantığıyla çalışmaz. Başlık, navbar, footer gibi index sayfası içine dahil edilmiş parçaları ayrı ayrı dosyalardan yükler. Yani aslında her linke tıkladığında tüm parçalar için kodlar tekrar yüklenir. Fakat parçalar ayrı dosyalarda tutulduğu için, sayfaların karmaşıklaşmasını önler ve daha derli toplu, döngüsel bir programlama sağlar.

Eğer MVC kullanmıyorsan, her link için tüm kodları yazman gerekli. Ayrıca veri tabanından çekeceğin verileri de hesaba katarsak, baya bi kod karmaşıklığı ortaya çıkacaktır. İşte bu yüzden MVC mimarisi, kodları parçalara bölerek, veritabanı ile dinamik bağlantı kurarak, kodlamayı kolaylaştırır. Ancak MVC mimarisi ile kodlama yapmak için de framework bilgisi gereklidir. Framework öğrenmek de zaman alan bir süreçtir.
    merhaba Iqtam ilgin i ve tavsiyen için tesekurler.

soz konusu dillere baktim inan artik korkmaya basladim cunku o kadar cok dil varki hangisi acaba demek geliyor icimden. Ben yinede php den yana baslayip devam etmek istiyorum yani bu soruma cevap bulabilirsem buyuk bir hendek atlarim dusuncesindeyim.

kolay gelsin

https://gist.github.com/3mirhan/388b604121c7552838181bd2175a597d

bak şöyle birşey yaptım, yanlış anlamadıysam senin yapmak istediğin şey. sadece ben div vb ayarlamadım, ayrıca ben de yeni öğrendiğim için efektif olmayabilir, daha basit bir yolu olabilir
  • MVC tasarımlı Zend Frameworkhttps://wiki2.org/en/Zend_Framework 'e de göz at. Zend FW'u bir tutorial'da örnek Blog uygulamasını geliştirirken kullandım ve hem cok gelişmiş hem de oldukça mantıklı buldum. Tutorial frontend tarafında jQuery yerine Prototype ve sayfadaki görsel efektler için Script.aculo.us adlı Javascript Framework'leri kullanıyordu ki onlar da kullanışlı ve mantıklıydı.

• quote:

https://gist.github.com/3mirhan/388b604121c7552838181bd2175a597d

bak şöyle birşey yaptım, yanlış anlamadıysam senin yapmak istediğin şey. sadece ben div vb ayarlamadım, ayrıca ben de yeni öğrendiğim için efektif olmayabilir, daha basit bir yolu olabilir
    Merhaba emegine saglik inceledim tek sayfa içindeki bağlantilar icin güzel bir calisma olmus.Yani 1 sayfa icindeki farkli satir baslarini index sayfasinda gostermissin. BU tek sayfalik tasarimlarda mantikli calisma olur. Eline saglik kardes ilgin için . Ben resim attim kendimi daha iyi ifade edebilmek icin bakarsan sevinirim. kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

MVC tasarımlı Zend Frameworkhttps://wiki2.org/en/Zend_Framework 'e de göz at. Zend FW'u bir tutorial'da örnek Blog uygulamasını geliştirirken kullandım ve hem cok gelişmiş hem de oldukça mantıklı buldum. Tutorial frontend tarafında jQuery yerine Prototype ve sayfadaki görsel efektler için Script.aculo.us adlı Javascript Framework'leri kullanıyordu ki onlar da kullanışlı ve mantıklıydı.
    Merhaba linki inceledim yeni oldugum icin beni asıyor.benim istedigim cok basite indirilmis kodla bir kac sayfalik bir site tasarlamak ASP olarak yapabiliyorum sadece merak ettigim php de nasıl olur. Tesekürler ilgin için kolay gelsin.

Ben ana mantığı kurmayı amaçladım, stil eklemedim. Stil ve divlerle desteklersen istediğin şeye erişirsin.

• quote:

MVC tasarımlı Zend Frameworkhttps://wiki2.org/en/Zend_Framework 'e de göz at. Zend FW'u bir tutorial'da örnek Blog uygulamasını geliştirirken kullandım ve hem cok gelişmiş hem de oldukça mantıklı buldum. Tutorial frontend tarafında jQuery yerine Prototype ve sayfadaki görsel efektler için Script.aculo.us adlı Javascript Framework'leri kullanıyordu ki onlar da kullanışlı ve mantıklıydı.
    Laravel hepsini döver

• Iqtam I kullanıcısına yanıt
    Zend Framework'ü kullandığım 2008-2010 arasında Laravel diye birşey yoktu :) Esasen Zend FW'ü kullanıcı doğrulama ve yetkilendirme (user authentication & authorization) işlemi için kullandım. Hazırladığım sayfayı sadece yetkilendirilmiş üyelerin login olup görüntülemesi gerekiyordu, önce PHP ve MySQL kullanarak kendim yapmaya çalıştım ki o zaman oturum yönetimi , session management için de kod yazmak, cookie yönetmek gerekiyordu, sıkıldım bu işin gelişmiş bir çözümü var mı diye bakınca keşfettim Zend FW'ü. Laravel Ruby On Rails 'in PHP portu gibi birşey. Zend FW de de birçok şey RoR'dan esinlenerek yapılmış fakat RoR veya Laravel'deki gibi proje oluşturmak yok, convention over configuration olayı yok.

• quote:

Zend Framework'ü kullandığım 2008-2010 arasında Laravel diye birşey yoktu :) Esasen Zend FW'ü kullanıcı doğrulama ve yetkilendirme (user authentication & authorization) işlemi için kullandım. Hazırladığım sayfayı sadece yetkilendirilmiş üyelerin login olup görüntülemesi gerekiyordu, önce PHP ve MySQL kullanarak kendim yapmaya çalıştım ki o zaman oturum yönetimi , session management için de kod yazmak, cookie yönetmek gerekiyordu, sıkıldım bu işin gelişmiş bir çözümü var mı diye bakınca keşfettim Zend FW'ü. Laravel Ruby On Rails 'in PHP portu gibi birşey. Zend FW de de birçok şey RoR'dan esinlenerek yapılmış fakat RoR veya Laravel'deki gibi proje oluşturmak yok, convention over configuration olayı yok.
    İşte başarı da burda zaten. Diğer frameworkler varken birden ortaya çıkıp en yakın rakibine 3 kat fark atıp, pastanın %45'ini ele geçirmek.

Ben aslında Phalcon'un hastasıyım ama malesef Phalcon için server taraflı eklenti yüklenmesi gerekli. Yani her php server phalcon'u desteklemiyor.

Laravel'in öğrenmesi biraz zahmetli olsa da öğrendikten sonra tadından yenmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• konuyu pekiştirmek ve güncel tutmak istiyorum

yeni php ye başlamış birilerine sürekli framework konusunda baskı yapmanın ve sürekli gündemde tutmanın mantığını anlamıyorum.
    misal ben de yeni başladım
    aynı şekilde header content kullanmak istiyorum. ve sorunsuz geliyor. hepsi için ortak bir css çağırmayı da header da yaptırıyorum. burda sorun yok...
    ama header içerisinde

<?php
    include ("dbconn.php");
    include ("menu.php");
    ?>

gibi çağrı yaptığımda.... menu.php içerisindeki yazılar 1 satır aşağıdan başlıyor. bununda sebebi dbconn.php yi çağırtmam.. alt satıra aldığımda ise menü üst e kaymış gibi oluyor ve header kısmının boyu 50px ve ortasına yaz dediğimde ise maalesef..

konu hangi framework daha iyidir haline çevirmeyiniz.... lütfen...

KONUMUZ; ufak tefek bireysel işler için ACEMİYE YARDIM.....
    https://gist.github.com/3mirhan/388b604121c7552838181bd2175a597d güncelledim, isterseniz biraz bakın
  • quote:

https://gist.github.com/3mirhan/388b604121c7552838181bd2175a597d güncelledim, isterseniz biraz bakın
    Merhaba Gercekten ilgin için cok tesekurler yani emek veriyorsun.

yeni çalısmana baktım hemen hemen yeni verdigim dosyalara bakarsan ayni mantigi kullanmisiz tabiki senin calismani ornek alarak gelistirdim.
    ilk basta sadece include_once kulanarak yaptim çokta güzel oldu ama senin çalisma ile dahada güzel oldu. zamanla hedefim diger dillerde de ayni calismayi basarabilirsem burdan vereceğim. Katkilarini devamini bekliyorm. kolay gelsi. ASP ve ASP-net olarakta verecem.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.