Şimdi Ara

[ARŞİV] İnce Hesap Gaming Geceleri (62. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.570
Cevap
38
Favori
217.994
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Snac Twingum

Dişe dokunur bir indirim olmasa da mecburiyetten dolayı aldım. Tek çekincem Anakarttan dolayı, bios ile biraz uğraştırıyor diye yazılar vardı. Hatta, önce Carbon alacaktım sonra Meg ACe x570 almaya döndüm ama bi deneyelim olmadı, akraba olacağız.

[ARŞİV] İnce Hesap Gaming Geceleri
    araştırmadınız sanırım.

msi'in giriş segment x570'leri inanılmaz facia. 120 dereceleri görüyor bunun vrm'leri şekline bakıp aldandınız sanırım?

asus x570-p gibi sapsade bir kartın bile bundan iyi performansı var.

bu fiyat segmentinde x570 tuf plus wifi en iyi seçenek.

ayrıca o ekran kartına tam 5500tl vermişsiniz, aynı fps'i veren gtx 1080ti ikinci elde 2500tl.
    corsair mp510 aynı hızlarda bir ürün daha pahalıya benzer mal almışsınız.

1350watt power supply almışsınız ve çöp çin markası... neden abi? amaç neydi ki, hiçbir zaman 600-700 watt'ı geçmeyecek bir şey bilgisayar kasası, crossfire yapmak aşırı saçma onun yerine tek güç tüketen bir üst model alınır çünkü oyunlar da buna uygun değiller. güç kaynağı en önemli şeyininiz, 12 volt kanalında yük altında 11-14 arası dalgalı güç gönderecek bu markasız psular, watt'ı yüksek olmasının hiçbir artısı yok yani 700 watt olsun japon kapasitörlü güvenilir marka olsun. bu paraların hafif üstüne seasonic bulunurdu. gold bronz sertifikası sadece çekilen güç harcanan güç oranına bakar, kaliteyi söylemez. insanlar buna çok takıldıkları için bu firmalar da güç verimi iyi olsun da ne olursa olsun diyip bileşenlerde çok ucuza kaçıyorlar. sonra bir bakmışsınız sistem pert, hard diskiniz yanmış ilk dalgalanmada...

3600x in 3600 ile hiçbir farkı yok, biosa giriyorsunuz, çarpanı 42 yapıyor voltu 1.325 yapıyorsunuz 3600x in stok halinden iyi oluyor, zaten o işlemci de en fazla bu değerlere oc olacak? amaç ne ki.. aradaki farkı harika bir hava soğutma alınırdı. bu parayla sistem toplanıyor ve işlemci stok fan kalıyor, gözlerim acıdı.

ben anlayamıyorum insanları...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dOmi -- 4 Nisan 2020; 22:27:33 >

• zotacing kullanıcısına yanıt
    Sormayın valla bizim ülkeden bu yüzden bir çaçık olmaz. Ölüm olmalı ölüm şart o yüzden en azından böyle kendini uyanık sana fırsatçılarda azalır.

Şimdi sorsak onlara virüs nedeniyle ürün gelmiyor stok az dolar yüksek vs vs yüz tane bahane sıralarlar. Virüs öncesinde kaç aydır duran sistemlerin ne hikmetse virüs zamanında stoğu bitiyor.7.000TL 'lik sistem 9.000TL oluyor. Konularına bunları yazınca da yorumum siliniyor. Doğruları söylemek yanlış bu zamanda ayrıca gerçekten şu nette yazılan şikayetlerde doğru mağazaya gidiyorum fazla yoğunluk olmamasına rağmen bir Allah'ın kulu gelipte ilgilenmedi ne güzel bir politika bu müşteri gelsin kendi işini kendisi halletsin resmen.

Kardeşime aylardır sistem alıcam kimi zamam durumum olmadı kimi zaman işlerimden dolayı imkanım olmadı. Bekledikçe ucu bana dokundu sempati beslediğim firmadan iğrenir oldum. Bütün sitelere baktım en sonunda incehesapta karar kıldım. Hem fiyat hemde marka ürünlerin olması iyi oldu benim için. Geriye kalan tek sıkıntı ürünler sıkıntısız gelir mi ve ne kadar erken gelir acaba

• dOmi D kullanıcısına yanıt
    Bi anakart 1700 çok ben ilerde anakart alsam bile Max 1200₺ çıkarım. Bende kendi sistemime güç kaynağı ram ve ssd fazla para verdim ama bunların mantıklı bir nedeni var güç kaynağı 1070₺ aldım ama 10 garanti gold ram 1078₺ aldım ama cl16 m2ssd 660₺ aldım ama rbg si var kasa ile ram le uyumlu olsun diye aldım monitör normalde 2k olmalıydı ama ips 2k monitör hala çok pağlı.

Sistem r5 3600
    asus dual rtx2070 8g evo
    g.skill trident neo 8x2 16gb 3600mh
    msi b450 gaming plus max
    XPG Spectrix S40G AS40G-512GT-C RGB 512 GB M.2 SSD
    seagate barracuda 1tb
    sharkoon tg5 rgb
    seasonic focus gx-750 750w 80+ gold

AOC 24G2U 23.8" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync Full HD IPS 
  • quote:

Orijinalden alıntı: ReDLaX

Bi anakart 1700 çok ben ilerde anakart alsam bile Max 1200₺ çıkarım. Bende kendi sistemime güç kaynağı ram ve ssd fazla para verdim ama bunların mantıklı bir nedeni var güç kaynağı 1070₺ aldım ama 10 garanti gold ram 1078₺ aldım ama cl16 m2ssd 660₺ aldım ama rbg si var kasa ile ram le uyumlu olsun diye aldım monitör normalde 2k olmalıydı ama ips 2k monitör hala çok pağlı.

Sistem r5 3600
    asus dual rtx2070 8g evo
    g.skill trident neo 8x2 16gb 3600mh
    msi b450 gaming plus max
    seagate barracuda 1tb
    sharkoon tg5 rgb
    seasonic focus gx-750 750w 80+ gold

AOC 24G2U 23.8" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync Full HD IPS 
    dostum psu'ya para verilmez demedim zaten bende de aynı psu var, ömürlük bu ürün bütçe varsa buna parayı kıyacaksın.

1350watt olduğu için o arkadaş 700 tl vermiş o ürüne, çok vasat altı büyük ihtimal psu markası değil aldığı ürün.

rame de para verirsin o da okey çünkü ryzen 3. nesil en ideal 3600mhz ramler ile çalışıyor fabric değeri yüzünden, x570'e de verirsin ama ısınıp b450 ler kadar iş yapmayacaksa saçma olur. msi'ın 4 bin tl aşağısında düzgün x570 anakartı yok, aksine b450'leri çok iyi.

x570'lerde asus çok büyük iş çıkarmış.

• ReDLaX kullanıcısına yanıt

Sakıncası yoksa bunu kaça aldın hocam?
  • Mitra kullanıcısına yanıt
    640₺ vardı ama ben hb olsun diye 660₺ aldım
  • quote:

640₺ vardı ama ben hb olsun diye 660₺ aldım
    mp 510 gibi bir canavarı almadınız mı?

3500mb okuma :D gerçi sizin ürünü bilmiyorum o da iyidir belki. şöyle bir şey var ben kasayı full rgb fan vs yaptım ama şunu farkettim gözümü yoruyor... inanın baş ağrıtıyor kapayınca farkettim dünya varmış dedim.

onca rgb sistem topladık masada yanımızda dursun diye, göz ağrıtıyor kapatıyorum...
    Hocam ben sace oyun oynuyorum m2ssd ne kadar hızlı olsada piratık te ve günlük işlerde farkı kimse anlamaz dediğim gibi rbg sistem kurduğum için tercih ettim ayrıca şuan işlemci stok soğutucu ile kullanıyorum itopya saolsun paraya el koydu normalde sıvı soğutma da alıcak tım yanlız olmadı. oc falan yapmıyorum stok soğutucu yetiyor gibi yaz sıcakların da ne durumda olur onu bilemem
  • quote:

Hocam ben sace oyun oynuyorum m2ssd ne kadar hızlı olsada piratık te ve günlük işlerde farkı kimse anlamaz dediğim gibi rbg sistem kurduğum için tercih ettim ayrıca şuan işlemci stok soğutucu ile kullanıyorum itopya saolsun paraya el koydu normalde sıvı soğutma da alıcak tım yanlız olmadı. oc falan yapmıyorum stok soğutucu yetiyor gibi yaz sıcakların da ne durumda olur onu bilemem
    çok yerde yazdım güncel işlemcilerde sıvı soğutma gereksiz.
    kaliteli bir hava soğutma çok daha sağlıklı.

sıvı aktı, pompa eskidi, gücünü kaybetti pompalamadı derdin yok. ve hemen hemen benzer etkiyi elde ediyorsunuz kasanız havadar ise üstüne bir de vrm'lere vurduğu için hava daha sağlıklı oc oluyor.

neden diyeceksin, istersen 10 fanlı sıvı soğutma koy işlemcine, olay yine fanların metal bloğu soğutması, burda sadece iletim sıvı ile olmakta diğerinde direkt metal ile sadece anlık ısınmada su hemen ısınmayacağı için kısa zamanlı artısı var 10 dakika ve üzeri kullanımlarda sıvı da ısınacağı için bir artısı yok.

ben o parayı bakır borusu daha fazla olan bir ürüne yatırmanı tavsiye ederim, keza bende mugen sythe5 var asimetrik dizaynıyla hiçbir ram slotuna da darboğaz etmiyor 6 boru var çoğu sıvı soğutma ile kapışır. üstüne üstlük dediğim gibi sıvı aktı mı, pompa çalışıyor mu derdim hiçbir zaman olmayacak niye böyle bir riske gireyim ki 1-2 derece oynar en fazla üst segment bir hava soğutman varsa.

keza noctuanın bazı ürünleri bütün sıvı soğutmaları dövüyor. o kadarına da gerek yok.

ayrıca şöyle bir şey var, işlemcin ryzen veya intel fark etmez oc yapabileceğin bir sınır bellidir. am4'de bu rakam 4.3ghz civarıdır. artic duo 34 gibi bir ürün de kullandım 4.3ghz'de yani çıkabileceğim en üst hızda full yükte bana 80 derece altını gayet sessiz bir şekilde sunabiliyor, bunun daha üstü yok ve güvenli sınır içindeysem daha üst soğutmaya ihtiyacım yok demektir. oyunlarda 50-60 arasında geziyordu full oc ile.

Hocam normalde bunu alıcak tım fiyatı 370₺ 550₺ fırlayınca bende dedim o seviye lere madem çıkıyorum rbg sıvı soğutma olsun
    https://www.akakce.com/cpu-sogutucu/en-ucuz-noctua-nh-u12s-fiyati,5648909.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReDLaX -- 5 Nisan 2020; 15:1:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dOmi

çok yerde yazdım güncel işlemcilerde sıvı soğutma gereksiz.
    kaliteli bir hava soğutma çok daha sağlıklı.

sıvı aktı, pompa eskidi, gücünü kaybetti pompalamadı derdin yok. ve hemen hemen benzer etkiyi elde ediyorsunuz kasanız havadar ise üstüne bir de vrm'lere vurduğu için hava daha sağlıklı oc oluyor.

neden diyeceksin, istersen 10 fanlı sıvı soğutma koy işlemcine, olay yine fanların metal bloğu soğutması, burda sadece iletim sıvı ile olmakta diğerinde direkt metal ile sadece anlık ısınmada su hemen ısınmayacağı için kısa zamanlı artısı var 10 dakika ve üzeri kullanımlarda sıvı da ısınacağı için bir artısı yok.

ben o parayı bakır borusu daha fazla olan bir ürüne yatırmanı tavsiye ederim, keza bende mugen sythe5 var asimetrik dizaynıyla hiçbir ram slotuna da darboğaz etmiyor 6 boru var çoğu sıvı soğutma ile kapışır. üstüne üstlük dediğim gibi sıvı aktı mı, pompa çalışıyor mu derdim hiçbir zaman olmayacak niye böyle bir riske gireyim ki 1-2 derece oynar en fazla üst segment bir hava soğutman varsa.

keza noctuanın bazı ürünleri bütün sıvı soğutmaları dövüyor. o kadarına da gerek yok.

ayrıca şöyle bir şey var, işlemcin ryzen veya intel fark etmez oc yapabileceğin bir sınır bellidir. am4'de bu rakam 4.3ghz civarıdır. artic duo 34 gibi bir ürün de kullandım 4.3ghz'de yani çıkabileceğim en üst hızda full yükte bana 80 derece altını gayet sessiz bir şekilde sunabiliyor, bunun daha üstü yok ve güvenli sınır içindeysem daha üst soğutmaya ihtiyacım yok demektir. oyunlarda 50-60 arasında geziyordu full oc ile.

Alıntıları Göster
    hcm mrb bir sorum olacak geçen hafta bir sistem topladım

işlemcim Ryzen 5 1600 AF 600 tl hb
    Anakart b450 Asus Tuf Game Plus 699 tl incehesap
    Ramlerim corsair 2x8 16gb 3000 mhz 550 tl hb
    Ekran kartım 1660 Tİ 1850 tl hb
    Corsair kasa ve corsair 550 wat psu 530 tl incehesap
    480 GB Crutical SSD 350 tl amazon

Sorum şu ramleri default olarak 2133 mhz olarak görüyor anakarttan 3000 olarak ayarlayınca sistem stabil ama tepkime süreleri çok artıyor bu bir sorun olur mu?
    İkinci sorum ise İşlemcimin stok hızı ekran kartı için yeterli mi darboğaz yapar mı ? yoksa ufak bir oc gereklimi voltaj vermeden bu işlemci oc yapabilir miyim?

Cevaplar için şimdiden tşk ederim.

• quote:

Hocam normalde bunu alıcak tım fiyatı 370₺ 550₺ fırlayınca bende dedim o seviye lere madem çıkıyorum rbg sıvı soğutma olsun
    https://www.akakce.com/cpu-sogutucu/en-ucuz-noctua-nh-u12s-fiyati,5648909.html
    https://www.sinerji.gen.tr/scythe-mugen-5-revb-120mm-intel-amd-uyumlu-hava-sogutucu-pmu419941

fiyat iyi gibi düşünebilirsin 500 -600 liralık sıvı soğutmalardan iyi olduğunu düşünüyorum tabi sizin kararınız. canavar gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: theistman

hcm mrb bir sorum olacak geçen hafta bir sistem topladım

işlemcim Ryzen 5 1600 AF 600 tl hb
    Anakart b450 Asus Tuf Game Plus 699 tl incehesap
    Ramlerim corsair 2x8 16gb 3000 mhz 550 tl hb
    Ekran kartım 1660 Tİ 1850 tl hb
    Corsair kasa ve corsair 550 wat psu 530 tl incehesap
    480 GB Crutical SSD 350 tl amazon

Sorum şu ramleri default olarak 2133 mhz olarak görüyor anakarttan 3000 olarak ayarlayınca sistem stabil ama tepkime süreleri çok artıyor bu bir sorun olur mu?
    İkinci sorum ise İşlemcimin stok hızı ekran kartı için yeterli mi darboğaz yapar mı ? yoksa ufak bir oc gereklimi voltaj vermeden bu işlemci oc yapabilir miyim?

Cevaplar için şimdiden tşk ederim.

Alıntıları Göster
    bu 12nm 1600 ryzen değil mi? temiz çok uygun sistem olmuş gayet yeterli ekran kartına. ama çok rahat 3.7ghz-3.8ghz yapabilirsin işlemciyi.

yapacağın şey çarpanı 38 yapıp voltu 1.39-1.4 kafana göre deneyip vermek. yine de 1660ti'ı kaldırır.
    bana sorarsan ekran kartını 2. el almak çok uygun, insanalr sırf rtx çıktı diye kart değiştirip güncel değil diye öteliyorlar 1000 serisini.

2000tl'ye ikinci elde alacağın gtx 1080 elindeki karttan %50 belki performanslı olacaktı ama neyse artık. diğer parçalarda ikinci el rakamları sıfıra çok yakın alınmaz.

ramlerini

http://maxxpi2.de/modules/download_gallery/dlc.php?file=2&id=1574517981&sid=11

buradan indirip test et, bir normal bir 3000mhzde latency ve hızlara bak karşılaştır pskolojiktir büyük ihtimal ama dene koy bakalım. bendekiler bu şekilde.

• theistman kullanıcısına yanıt
    Ram hızını artırınca gecikme süreleri artar tabi. Orada anormal bir durum yok. Uğraşırım derseniz kendiniz de gecikmeleri ayarlayabilirisiniz ama uğraşmaya değecek fark olmuyor pek. Oyunlarda %1-2 fark ettirir anca.

1600AF stok hızda çoğu oyunda yeterli geliyor 1660ti civarı kartlara. OC yapmak ramlere gecikme ayarı yapmaktan çok daha kolay.

Ryzen Master ile çeşitli voltaj ve mhz değerlerini deneyip, stabil bir değer bulunca onu Bios üzerinden girersiniz. Çoğu zaman ekstra voltaj vermeden OC yapılabilir çünkü fabrika çıkışlı olarak biraz fazla voltajlı oluyor zaten işlemciler. Her işlemci farklı olduğu için bunu yapıyorlar. Belki sizinki daha az bir voltaj değerinde de aynı hızı verebilir, yani dolayısıyla default voltaj değerinde daha yukarı hızlara da çıkabilir. Bunları sizin denemeniz lazım.

Önce oyunlarda stok hızla deneyin ve bir darboğaz hissederseniz OC işlerine girersiniz. Ama bence pek gerek duymazsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: dOmi

bu 12nm 1600 ryzen değil mi? temiz çok uygun sistem olmuş gayet yeterli ekran kartına. ama çok rahat 3.7ghz-3.8ghz yapabilirsin işlemciyi.

yapacağın şey çarpanı 38 yapıp voltu 1.39-1.4 kafana göre deneyip vermek. yine de 1660ti'ı kaldırır.
    bana sorarsan ekran kartını 2. el almak çok uygun, insanalr sırf rtx çıktı diye kart değiştirip güncel değil diye öteliyorlar 1000 serisini.

2000tl'ye ikinci elde alacağın gtx 1080 elindeki karttan %50 belki performanslı olacaktı ama neyse artık. diğer parçalarda ikinci el rakamları sıfıra çok yakın alınmaz.

ramlerini

http://maxxpi2.de/modules/download_gallery/dlc.php?file=2&id=1574517981&sid=11

buradan indirip test et, bir normal bir 3000mhzde latency ve hızlara bak karşılaştır pskolojiktir büyük ihtimal ama dene koy bakalım. bendekiler bu şekilde.

Alıntıları Göster
    Evet 12nm olan model, dediğin değerlerle oc yapıp biraz kullanayım stok soğutucu var üstünde çok ısınmasa öyle kullanırım. Ramleri test ediyim hiç denemedim bu programı.

Ekran kartı için haklısın ama bir sürü soru işareti geliyor temiz garantili sağlam olup olmayacağı güven meselesi, ayrıca ekran kartını 1080 alsam sanırım işlemci güç kaynağı ram, ful hd olan monitörün 2k ile değişimi vs. daha üst model donanımlar almam gerekebilirdi ? gibi sorular nedeniyle sıfır topladım.

• quote:

Orijinalden alıntı: VYC Majoris

Ram hızını artırınca gecikme süreleri artar tabi. Orada anormal bir durum yok. Uğraşırım derseniz kendiniz de gecikmeleri ayarlayabilirisiniz ama uğraşmaya değecek fark olmuyor pek. Oyunlarda %1-2 fark ettirir anca.

1600AF stok hızda çoğu oyunda yeterli geliyor 1660ti civarı kartlara. OC yapmak ramlere gecikme ayarı yapmaktan çok daha kolay.

Ryzen Master ile çeşitli voltaj ve mhz değerlerini deneyip, stabil bir değer bulunca onu Bios üzerinden girersiniz. Çoğu zaman ekstra voltaj vermeden OC yapılabilir çünkü fabrika çıkışlı olarak biraz fazla voltajlı oluyor zaten işlemciler. Her işlemci farklı olduğu için bunu yapıyorlar. Belki sizinki daha az bir voltaj değerinde de aynı hızı verebilir, yani dolayısıyla default voltaj değerinde daha yukarı hızlara da çıkabilir. Bunları sizin denemeniz lazım.

Önce oyunlarda stok hızla deneyin ve bir darboğaz hissederseniz OC işlerine girersiniz. Ama bence pek gerek duymazsınız.
    PC de yüklü en ağır oyun şuan için dıvısıon 2 bunu oynarken takılma donma vs olmuyor ama dar boğaz yapıp yapmadığını da başka nasıl anlarım program vs var mı bilmiyorum. 7-8 sene önce sistem toplamıştım en son sonra dizüstüne geçtim, baya uzak kaldım.

Msi afterburner indirip oyun oynarken gpu kullanım yüzdesinin %95 ve altına inip inmediğine bakabilirsiniz. O değer 95-100 arasında olmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: theistman

PC de yüklü en ağır oyun şuan için dıvısıon 2 bunu oynarken takılma donma vs olmuyor ama dar boğaz yapıp yapmadığını da başka nasıl anlarım program vs var mı bilmiyorum. 7-8 sene önce sistem toplamıştım en son sonra dizüstüne geçtim, baya uzak kaldım.

Alıntıları Göster
    gpuz aç arkada gir oyna veya after burner aç.

oyundan sonra kontrol et grafiklere bak gpu kullanımı %99 civarı ise işlemciden yana sıkıntın yok demektir.
    Hocam bende benzer bir sistem kurdum ekran kartını çok uyguna almışsınız
    Bu arada kasa Corsair spec 5 mı 550 w psu'lu olan
  • 
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.