Şimdi Ara

Ilk defa Macbook Pro kullanimim ve izlenimlerim + sorularim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.325
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar selam. gecenlerde aldigim bir mid 2014 modeli ile aranizdayim. Henuz 1 hafta bile olmadi kullanali ilk izlenimlerimi paylasmak istedim.

-Bugune kadar hep windows kullandim. Surekli isim ve ilgim geregi bilgisayar kullanan biriyim. Mac'e gecince farkettigim ilk seylerden biri windows'ta acayäp klavye kisayollariyla yasadigim oldu. windows'ta genelde ikili kombinasyonlarda kullandigim bazi seylerin macbookta uclu hatta dortlu kombinasyonlarda olmasi canimi sikti. alismasi oldukca zor olacak
    -Yuksek lisans surecimdeki projeleri ve tezi atlatmak icin yeterli olacagini dusunerek aldim. bilgisayar piyasasi bu kadar yuksekken 2-3 yil daha idare edebilecek ve sonra satarken de hala piyasasi olacagini dusundugum icin aldim. sizce dogru mu dusunmusum?
    -Kullanim konusunda cabuk alisirim zorlanmam diyordum, pcde cok pratik biriyimdir. isin acikcasi bekledigim kolayligi henuz bulamadim.
    -Bilgisayari acar acmaz ofis yukleyip odevlere giristim. henuz kullandigim baska bir sey olmadi. performansi konusunda o yuzden bir sey diyemeyecegim. ama excelde henuz bir kasma takilma yok. is bilgisayarim HP Elitebook 820 G2, ondan daha performansli ofis konusunda diyebilirim.
    -Klavyesi hic bekledigim gibi degil. windowsunkinden ufak farkliliklari (command-Control) bayagi basimi agritiyor. ofiste Windows evde Mac kullandigim icin yakin zamanda da alisabilecegimi sanmiyorum.

Gelelim sorulara:
    -Kapagi kapatinca bu mac kendini uykuya almiyor mu otomatik? kapagi kapatip actigimda pili azalmis oluyor. Dun kapatip 5-6 saat sonra actigimda % 12 gibi bir oranda azalmisti. (Pil devri 193 - pil sagligi % 91 coconut battery sonuclari)
    -En sik kullandiginiz 5 ozellik-kisayol/en sevdiginiz 5 nedir bu aletlerle ilgili? Windows pc den sizin icin mac os i ayirt eden seyler aslinda sormak istedigim.
    -Iphonela bir edeyim mi? mesajlar vs dedi okay dedim, telefona mesaj gelince macbookda da cikiyor. bunu kapatmam lazim. bulamadim bir turlu :)
    -mid 2014 macbook proyu programlama amacli kullanan var mi? Python ve R kullanacagim. bir sikinti yasar miyim?

• - Kapak kapaninca otomatik uykuya girmesi gerek bilgisayarin evet. Normal sartlarde 5-6 saat de %1-2 gibi bir kayip yasamaniz lazim. System ayarlarindan Energy Saver'a gelin ve orada Battery bolumunde "Put hard disks to sleep when possible" in isaretli oldugundan emin olun. Ayni sekilde "Enable Power Nap while on battery power" isaretli ise, ondaki tick i kaldirin. Sorun devam ederse bigisarinizi kapatip tekrar acin. Normal sartlarda macbook uyku moduna gecince Mac OS herseyi suspend ediyor kendi kendine. Sorun devam ederse Apple Store dan bataryayi sorgulatabilirsiniz.
    Biraz terminal biliyorsan asagidaki command ile sleep loglarini kontrol edebilirsin

pmset -g log|grep -e "Sleep" -e "Wake"

- En sik kullanilan 5 ozellik biraz genel bir tabir ama. Windows tan farkli olarak
    Bir yazilimci olarak unix tabanli bir istelim sistemi olan Mac OS kullanmak (bash ve terminal)
    Desktop ve app ler arasinda 3 parmakla gecis
    App kurmak ve kaldirmak cok kolay ve pratik, surukle birak yaparak bircok app kurulabiliyor)
    Antivirus'e gerek olamadigindan sistemi mesgul eden ve bataryadan yiyen uygulamalar calismiyor arka planda (windows 10 bayagi iyi gerci ama windows kullanirken illaki yukliyorsun bir tane anti-virus :D eski aliskanlik olsa gerek)
    Uyku moduna girip cikma suresi bile windowstan cok daha hizli. Say say bitmez bence :D

- System Preferences dan message bolumunde, preferences a tiklayin ve orada account a tiklayin. Burada icloud hesabinizin yanindaki tick i kaldirirsaniz mesajlar macbook unuza gelmiyecektir.

- Macbooklar asil programlama amacli kullanilir bence zaten. C# dahil hicbir dilde sorun yasamazsin. Mac OS unix-based bir isletim sistemi. Zaten python 2.7 kurulu geliyor sistemde.

• quote:

Orijinalden alıntı: knaak23

- Kapak kapaninca otomatik uykuya girmesi gerek bilgisayarin evet. Normal sartlarde 5-6 saat de %1-2 gibi bir kayip yasamaniz lazim. System ayarlarindan Energy Saver'a gelin ve orada Battery bolumunde "Put hard disks to sleep when possible" in isaretli oldugundan emin olun. Ayni sekilde "Enable Power Nap while on battery power" isaretli ise, ondaki tick i kaldirin. Sorun devam ederse bigisarinizi kapatip tekrar acin. Normal sartlarda macbook uyku moduna gecince Mac OS herseyi suspend ediyor kendi kendine. Sorun devam ederse Apple Store dan bataryayi sorgulatabilirsiniz.
    Biraz terminal biliyorsan asagidaki command ile sleep loglarini kontrol edebilirsin

pmset -g log|grep -e "Sleep" -e "Wake"

- En sik kullanilan 5 ozellik biraz genel bir tabir ama. Windows tan farkli olarak
    Bir yazilimci olarak unix tabanli bir istelim sistemi olan Mac OS kullanmak (bash ve terminal)
    Desktop ve app ler arasinda 3 parmakla gecis
    App kurmak ve kaldirmak cok kolay ve pratik, surukle birak yaparak bircok app kurulabiliyor)
    Antivirus'e gerek olamadigindan sistemi mesgul eden ve bataryadan yiyen uygulamalar calismiyor arka planda (windows 10 bayagi iyi gerci ama windows kullanirken illaki yukliyorsun bir tane anti-virus :D eski aliskanlik olsa gerek)
    Uyku moduna girip cikma suresi bile windowstan cok daha hizli. Say say bitmez bence :D

- System Preferences dan message bolumunde, preferences a tiklayin ve orada account a tiklayin. Burada icloud hesabinizin yanindaki tick i kaldirirsaniz mesajlar macbook unuza gelmiyecektir.

- Macbooklar asil programlama amacli kullanilir bence zaten. C# dahil hicbir dilde sorun yasamazsin. Mac OS unix-based bir isletim sistemi. Zaten python 2.7 kurulu geliyor sistemde.
    Cok tesekkur ederim. 3-4 yontem denemistim hic biri duzeltmemisti ki loglarda da olagandisi bir sey yazmiyordu. en son senin commandi yazdim. sonra koltuk seviyesinden dusurdum, pili gitmiyor resmen. command mi yoksa dusme mi etkili oldu bilemedim :D

gunde 8-10 saat windows kullandiktan sonra eve gidince 1-2 saatlik mac kullanmamdan dolayi ki her gun acmiyorum mac'i, hala klavyesinde sikintilar cekiyorum. Is yerinde de bilgisayarin leasei bitti, mac istedim. klavye commandlarini bir liste yapip yanima asmam lazim.

• Yıllarca Windows kullandıktan sonra bende ilk başlarda sıkıntı çekmiştim ama alışınca sizde farkedeceksiniz makineyi hiç kapatmadan yılı deviriyorsunuz ve asla yavaşlama vs olmuyor. Mouse kullanımını unutuyorsunuz, iki üç dört parmakla Touchpad kullanmak müthiş rahatlık. Windows'un tek güzel yanı Windows, onunda mac os sürümü zaten kurulu siatemimde
  • Hayırlı olsun cihazınız. Fikir olması açısından şöyle bir başlık açmıştım daha önceden

https://forum.donanimhaber.com/mac-alacaklara-tavsiyeler--130843094

Şimdi gelelim sorularınıza

-ben chrome kurduktan sonra öyle bir sıkıntı yaşadım. Yani sebebi o mudur bilmiyorum ama ben de öyleydi

- 1) trackpad

2) time machine

3) önizleme ile pdf falan birleştiriyorsun

4) ekran video kaydı

5) AirDrop

En çok kullandığım özellikler

- o özelliğin komple kapatmak için handoff u kapatın. Ama mesela iPhone safari de açtığın siteyi MacBook da açma özelliği gider. Son zamanlarda buna Continuum dediler. İstersen internetten araştırırsın.

-ya Windows ya MacBook kullanman lazım kendi görüşüm. Yoksa alışamazsın çünkü birbirinden çok farklı sistemler. Ve dediğin doğru Microsoft office paketi Windows da daha kararlı çalışıyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.