Şimdi Ara

İlginç Tespitim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
7
Favori
705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bach'ın yaptığı müzikler ile matematik arasında çok bağ olduğu söylenir. Ben de hep hissetmişimdir fakat ilk defa bu kadar net bir şey gördüm.

Olaya girişmeden önce ilk olarak müziğimizi dinleyelim

Çok güzel müzik değil mi

Şimdi ise bilmeyenler için önce şunu yazayım

Fourier Serileri : Matematikte, Fourier serileri bir periyodik fonksiyonu basit dalgalı fonksiyonların (sinüs ve kosinüs) toplamına çevirir

Şimdi ise aynı parçayı şu animasyondan izleyin ve dinleyin.

Bu bildiğin fourier serisi. Ohannes diyorum.

Şimdiden Edit: Tabiki dinlediğin müzik fourier serisi oluyor. Animasyonda ise basit fonksiyonların ayrıştırılmış halini görebiliyorsun. Aslında hep aynı müzik çalınıyor ama başka yerlerde giriyorlar. Ortaya her seferinde daha faklı bir melodi çıkıyor ve bu melodi de çok güzel. Hiç bir melodk aksaklık uyumsuzluk yok.Toplam 4 piano var. Pianoları takip edin.

Yuh Çüş Oha

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 10 Nisan 2013; 3:11:51 >

• kardeş adres bilgilerini yaz madalyanı sabah kargoya vericem
  • Error

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Bach'ın yaptığı müzikler ile matematik arasında çok bağ olduğu söylenir. Ben de hep hissetmişimdir fakat ilk defa bu kadar net bir şey gördüm.

Olaya girişmeden önce ilk olarak müziğimizi dinleyelim

Çok güzel müzik değil mi

Şimdi ise bilmeyenler için önce şunu yazayım

Fourier Serileri : Matematikte, Fourier serileri bir periyodik fonksiyonu basit dalgalı fonksiyonların (sinüs ve kosinüs) toplamına çevirir

Şimdi ise aynı parçayı şu animasyondan izleyin ve dinleyin.

Bu bildiğin fourier serisi. Ohannes diyorum.

Şimdiden Edit: Tabiki dinlediğin müzik fourier serisi oluyor. Animasyonda ise basit fonksiyonların ayrıştırılmış halini görebiliyorsun.

Bach'ın müzik dahisi olduğunu az çok herkes bilirdi ama bu şekilde gözler önüne sunulması da birebir kanıtıdır. Müzik yapmak harmoni oluşturmak ritm yapmak denince akla artık sertar ortaç ve iğrenç pop melodileri gelmesin aklınıza artık. Klasik müzik dinleyin, dinlettirin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hurts

kardeş adres bilgilerini yaz madalyanı sabah kargoya vericem

Evsizim
  • surada otlansin yarin bakicam

• Özelden mesaj gelmiş, şimdi arkadaşlar ilk videoyu ele alalım. ilk videodaki 3 gitarcı da aynı melodiyi çalıyor. 2. gitarcı parça başında biraz akor vuruyor o kadar, yani vurmasa da olur. Sırf bu yüzden alttaki animasyonu gösterdim. Animasyonda daha net görebilirsiniz.

1. piano melodiye başlıyor, bir zaman sonra ikinci piano giriyor aynı melodiyle, bu arada toplam da parçanın melodisi değişiyor. 3. pianolar girdiğinde (bunlar iki piano ayaklarla çalınıyor) yine aynı şey tekrarlanıyor, yine melodi değişiyor.
  • Fourier serisi olayını pek anlamadım ama müzik mükemmel

• quote:

Orijinalden alıntı: robin scherbatsky

Fourier serisi olayını pek anlamadım ama müzik mükemmel

Başkanım çok çok kabaca şöyle anlatayım. Aslında her karışık dalga basit sinüssel ve cosinüssel dalgaların birleşimi halinde yazılabilir. Fourier serisi ise bunun bir kısmını açıklamaktadır.

Gerçek hayattan örnek verirsek, örneğin bir leğendeki suya dört kişi farklı noktalardan parmak batırsın. O parmakların oluşturduğu dalgalar düz dairesel iken 4 dalganın birleşimi karmaşık bir dalgalanma oluşturur. Bazı yerler yüksek bazı yerler alçak bazı yerler az yüksek dalgalanmalar oluşur. İşte aslında evrende her dalga basit dalgalar halinde yazılabilir, fourier ise bunun üstel fonksiyonel ilişkisini bulup geliştirmiş ve doğa da buna yakın gözlemlediğimiz serileri analiz etmiş. Doğada bazı şeyler bu seriler gibi davranıyorlar. ışı akışı ve dağılımı, elektriksel yük dağılımı. Hatta borsa bile bazen böyle davranıyor.

Mesela uzaylılardan karmaşık bir sinyal aldık, heralde ilk olarak sinyali basit sinyallere ayırmaya çalışırdık, İlk bakılacak yer ise fourier euler gibi adamları serileri. Teorik olarak her karmaşık fonksiyonlar, basit sinüssel, kosinüssel,sabit fonksiyonlar gibi fonksiyonların bileşiminden oluşur. Fakar Matematikçiler hepsini ayrıştırmaya bir çözüm bulamadılar, fakat büyük kısmı için yöntemler var.

Parçada da aynı yöntem var. Sadece bir melodi var. Bunu monolitik bir dalga ya da basit sinüssel dalga kabul edelim. Parçadaki bütün melodiler bu tek melodiden oluşuyor. Buna rağmen kuruş ahenk bozulmuyor. Yani 4 parmağa rağmen leğendeki suda oluşan yeni karmaşık sallantılar çok güzel bir şekil oluşturuyor. Üstelik bu dört parmak geometrik olarak simetrik yerleştirilmediği halde. İlk melodi en erken başladığı için diğer melodiler sonuna kadar varmıyorlar tabi ama yani yuh demek lazım.

Bu bach dediğimiz adam bir ekmekçiydi, Akşamları hobi olarak (biraz abartmış olabilirim) müzik yapardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eulogy -- 10 Nisan 2013; 4:01:52 >

• müzik aslında basittir
    notaları bas ittir
    baktın bach geldi h....r
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cpt. Price

müzik aslında basittir
    notaları bas ittir
    baktın bach geldi h....r

• quote:

Orijinalden alıntı: TheMasquerade

Bach'ın müzik dahisi olduğunu az çok herkes bilirdi ama bu şekilde gözler önüne sunulması da birebir kanıtıdır. Müzik yapmak harmoni oluşturmak ritm yapmak denince akla artık sertar ortaç ve iğrenç pop melodileri gelmesin aklınıza artık. Klasik müzik dinleyin, dinlettirin.

aynen.serdar ortaç nedir ya?
  • bu matematik falan değilde bence kaliteli türk sanatçılarının yaptığı müzikten çalıntıya benziyo ilki, ayrıca anlattığından hiç bişi anlamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi servealm -- 10 Nisan 2013; 11:24:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: montevo

quote:

Orijinalden alıntı: TheMasquerade

aynen.serdar ortaç nedir ya?

• quote:

Orijinalden alıntı: servealm

bu matematik falan değilde bence kaliteli türk sanatçılarının yaptığı müzikten çalıntıya benziyo ilki, ayrıca anlattığından hiç bişi anlamadım

Hocam gönderdiğim bütün videolardaki müzik aynıdır. Bach'ın 18. yüzyılda yazdığı fugue in g minor'udur. Bach kataloğu 578 no lu parçasıdır.
  • Akşam bakarım güzel konu.

• quote:

quote:

bu matematik falan değilde bence kaliteli türk sanatçılarının yaptığı müzikten çalıntıya benziyo ilki, ayrıca anlattığından hiç bişi anlamadım

Hocam gönderdiğim bütün videolardaki müzik aynıdır. Bach'ın 18. yüzyılda yazdığı fugue in g minor'udur. Bach kataloğu 578 no lu parçasıdır.

yani bu adam, dünyadaki canlıların genlerine yapısına notaları yerleştirip ardından çalmaya mı başlamış ? bunu mu keşfetmiş acaba ?
  • quote:

quote:

quote:

yani bu adam, dünyadaki canlıların genlerine yapısına notaları yerleştirip ardından çalmaya mı başlamış ? bunu mu keşfetmiş acaba ?

Hocam yazdığından hiç bir şey anlamıyorum, yukarıda açıklaması var.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam yazdığından hiç bir şey anlamıyorum, yukarıda açıklaması var.

• quote:

/>

/>
    />
    />
    />
    />
    />

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.