Şimdi Ara

İlahiyatçı Günaydın'dan 'imam hatiplileri deizme yönelten' 100 soru (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
2
Favori
1.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Evet çocuklara tecavüz edilen ve yanında mezunlarının doğrudan hakim savcı olduğu yer de denebilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • tostu kaça kıstırin kullanıcısına yanıt
    net'te sörf yaparken göktürklerin yaratılış destanına denk gelmiştim, (erlik kızları vs) o zaman insan istemeden şüpheye düşmüştüm...
    bir çok dinin yaratılış destanlarını okuduğunuzda ufak tefek farklarla birbine ne kadar benzediğini göreceksiniz...
    bunun 2 açıklaması olabilir (kanımca);
    1) ya bütün dinler Yaratıcı tarafından indirilmiştir bu yüzden aynıdır.
    2) yada bütün dinler ufak farklarla birbirinin farklı uydurmalarıdır.
    şahsen ben bir yaratıcının olduğunu inkar edecek kadar aptal değilim. Ama iş dinlere gelince işte orada bir sürü mantık hatasının içinde buluyor insan kendini

yobaz olacak kadar dindar biri değilim ama inançlı biriyim, o yüzden bu konuları fazla araştırmak gelmiyor içimden durduk yere süpheye düşüpte öbür tarafı yakmayalım

• quote:

Orijinalden alıntı: esenler otogarı alt katı

Yer yüzünde fesat çıkaran herkes terörist değildir.

Örneğin ben RTE'yi sevmiyorum. Demokratik hakkımı kullanarak onu eleştiriyorum hatta sokaklarda protesto ediyorum. Çünkü demokrasi bunu gerektirir. Benim elimin ayağımın kesilmesi lazım o zaman fesat çıkardığım iddia edilerek.

Dediğim gibi islam ülkelerinin artık bu gereksiz inançları bırakıp ilerlemesi lazım.

Yaşadığımız çağda el-ayak kesilmesi de yapılamaz. Terorist olsa bile kimse kıtır kıtır kesilemez. Ağırlaştırılmış cezalar uygulanır ama eski bedevi kurallarına göre yaşayıp kimse kesilmez.
    Cezalar amaç değildir araçtır. Şuan millet keyfi hırsızlık yapıyor rahat olacağını bildiği için. Ya da terörist en fazla ölürüm acı çekmeden diyor ya da hapse girerim diyor. Bunların hiçbiri caydırıcı değil. Senin o protesto dediğin fesat çıkarma değildir. İslam ülkesinde zalim/adil olmayan lidere karşı çıkmak vaciptir. Kaldı ki burası İslam ülkesi bile değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: kuzgun_

net'te sörf yaparken göktürklerin yaratılış destanına denk gelmiştim, (erlik kızları vs) o zaman insan istemeden şüpheye düşmüştüm...
    bir çok dinin yaratılış destanlarını okuduğunuzda ufak tefek farklarla birbine ne kadar benzediğini göreceksiniz...
    bunun 2 açıklaması olabilir (kanımca);
    1) ya bütün dinler Yaratıcı tarafından indirilmiştir bu yüzden aynıdır.
    2) yada bütün dinler ufak farklarla birbirinin farklı uydurmalarıdır.
    şahsen ben bir yaratıcının olduğunu inkar edecek kadar aptal değilim. Ama iş dinlere gelince işte orada bir sürü mantık hatasının içinde buluyor insan kendini

yobaz olacak kadar dindar biri değilim ama inançlı biriyim, o yüzden bu konuları fazla araştırmak gelmiyor içimden durduk yere süpheye düşüpte öbür tarafı yakmayalım
    zeitgeist diye bir belgesel var..onu izlemeni öneririm

• quote:

Orijinalden alıntı: Akbell

Yeryüzünde fesat çıkaranlar, yol kesenler yani teröristlerdir. Teröristlere bu cezanın verilmesi niye Rahatsız ediyor? Hapishanede gül gibi besleyelim mi?

Alıntıları Göster
    Fesada çalışmak uçkuruna düşkün olmak demek değil mi terör ne alaka?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AcılıUçanTaco

Fesada çalışmak uçkuruna düşkün olmak demek değil mi terör ne alaka?

Alıntıları Göster
    Yeryüzünde fesat çıkarmak ile uçkurun ne alakası var anlamadım

• İyi de hocam , Allah o olayı zaten öyle olsun , sonucu şu olsun ve bu yönden insanoğlu ibret alsın diye yaratıyor, amacı belli niye değiştirsin ? Sen ayakkabıyı ne için üretiyorsun ayak için el için üretecek olsan(veyahut üretecek olunca ) onun adı değişiyor yeni bir şey üretiyorsun değil mi ? Tarihi O öyle istediği için öyle yaratıyor , zamanı gelince böyle olsun , çünkü olması gereken o değiştirmeye gerek yok , çünkü Allah hata yapmaz.

• kuzgun_ kullanıcısına yanıt
    Hocam aslında birinci şık herşeyi açıklıyor. Sümer metinlerinde de Hızır As. var mesela , Kuranı Kerim'de olan bağzı peygamber kıssalarının benzerleri var ki zaten Allah bir ise ve ezeli ve ebedi ise bu gayet normal. 6.7. yüzyıl insanına da Hz. Nuh var milattan önce binlerde ki insanlara da var. Yorumlayışlar ve algılar farklı. Biz bugün müslüman diyince aklımıza gelen insan tipi bundan bin yıl önceki ile belki çok zıt , mesela Hristiyana içki serbestken Müslümana neden değil iki dini de Allah gönderiyor ? Belki bundan bin yıl önce kadınlara kapanma farz değildi ama bunun sonuçları oldu ve Allah insanoğluna bunu göstere göstere uygulattı. Biz çok dar kalıplarda düşünüyoruz , bugün peygamber tasvir et desek birine , işte uzun sakallı belirli bir yaşın üstünde , elinde değneği ile gezen ,belkide , böyle rahmani birini tasvir eder. Ama bundan bin yıl önce 2 bin yıl önce veya daha önce gelen peygamberler böyle miydi acaba ?

Allah her dönemin insanına anlayacağı şekilde bir din yollamıştır , temelde , özde aynı ama işleyiş veya ritüeller farklılık​ gösterebilir. Ayrıca insanların yorumlaşıyı farklılık gösterebilir . Nasıl insanlık gökteki iki tane yıldızın 1 senelik hareketini inceleyip ondan Leyla Mecnun diye bir hikaye uydurup yıllarca kendine göre evirip çevirip işlemiş , belkide o zamanın insanlarıda onlara gelen dini değiştirmiş olabilir , peygamberleri tanrı yapmış olabilirler. Aslında yeryüzündeki dinler arasında bağlantı olmasa asıl o zaman derdik ki Allah bir diyoruz herkeste hikayeler farklı nasıl oluyor bu ..

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.