Şimdi Ara

#İkinciElİthalAraba Fikri (Yeni Haberler!) (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
236
Cevap
9
Favori
14.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
292 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 2000 üstü araçlar gelirse gerçekten çok iyi olur 15k ya opel corsa 2004 felan binersek gerçekten iyi olur

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Vladicius kullanıcısına yanıt
    İyi araştırma yapılmış, teşekkür ederim öncelikle:) Gazete 2019 ocak tarihli bir çalışmadan bahsediyor, ikinci el araba ihracatına ilişkin bir kanun çıktı mı? Yürürlükte mi? Benim sorum oydu. Sonuçta bu konu gibi #İkinciElİthalAraba fikri de bir düşünce... :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: saveyourself

Yeni fikrilere gerek yok zaten yurtdisindan araba getirmek icin:

1. Son 1 yılın 185 günü yurt dışında olmanız gerekir. Bu süre pasaportunuz üzerinden kontrol edilir.
    2. Getirilen araç ülkede en fazla 730 gün kullanılabilir.
    3. Araç, sahibi dışında herhangi birisi tarafından kullanılamaz.
    4. Türkiye'ye geçici süre ile getirilen araçlar satılamaz ya da devredilemez.

Polonyaya gidin aradaki fiyat farkiyla (65.000 TL = 24.000 Zloty) 6 ay tatil yapin. (Aylik 4000 zloty polonyadaki muhendislerin aldigi maastir). Oradan araci dusuk fiyatta alin Turkiye'de 2 sene binin sonra 2 sene sonra biraz dusuk bir fiyata satin.

Burda enayi gibi araca 65.000 vermek yerine araci alip ustune polonyada 6 ay kral gibi yasayip tatil yapmayi bedavaya getirmis olursunuz.

2 sene sonra nolocok? Dediginizi duyar gibiyim. O ucuza aldiginiz araca ayni sekilde atlayip polonyaya goturup fiyatinin az biraz altina satip bir 6 ay daha tatil yapip yenisini alip gelebilirsiniz.

Alıntıları Göster

Bunu biliyoruz zaten hocam şartlar uymuyor sadece çok uğraş gerektiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-39A3D5E9A -- 5 Ekim 2020; 8:40:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• geçen haftada aynı konu açılmıştı. bıkmadınız mı hayal dünyasında gezinmekten?

oturup oturup nasıl ucuza araç alırız diye mi düşünüyorsunuz ne yapıyorsunuz...

Araç ithal edileceğine ötv düşsün diyemiyor musunuz? Zaten devlet ötv yi düşürse ikinci el fiyatları da düşecek. Bunun farkındasınız değil mi? Bazıları diyor ki ikinci el araçlar neden bu kadar artıyor, kardeşim sıfır fiyatlarına bakıyor musun? Ben neden sıfırı 200k olan aracı sana aldığım fiyattan satayım? 10 yıl önce evi 180k ya alan adam neden aynı fiyata satsın? şimdi o ev 500k yı geçti, mal sizin olsa satar mısınız?

Bu ülkede enflasyon ve faiz sarmalı vardır. Var olacaktır. İki olgu olduğu müddetçe de maalesef fiyatlarda düşüş beklemeyiniz. Bende isterim sıfır araçlar düşsün, ikinci el araçları düşsün. Benimde işime gelir.

Ama sıfır araçları artarken ikinci ellerin düşmesini beklemek saçmalığın daniskasıdır.

Almanya da amerika da araçların sıfır fiyatları hep aynıdır yada çok az artış meydana gelir. Bizde kuru var gümrüğü var vergisi var da var...

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

anlayan içnin 10 numara 5 yıldız cevap. zeki adamın hali bir başka oluyor.

bir de ucuz yollu chopper tavsiyesi versen süper olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemâncı

hocam devletin kârı vergi olacak.

örneğin;

1000€ araba aldık

500€ #İkinciElİthalAraba vergisi kazanacak devlet,

Şu an ikinci el araba piyasasından devletin kârı nedir?

devlet zaten şuan 2.el araba ticaretini kısmaya çalışıyor. daha yeni belge zorunluluğu vs. getirdi. 2.elden karı milletin 1.ele yönlendirmesi. 1 tane arabadan 500euro kazanmak yerine bi satıyor 50-60bin kazanıyor. niye uğraşsın fakirin ağız kokusuyla

• Sonuna kadar destekcisiyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aklımda olan bir fikirdi destekliyorum.

• GÜNCELLEME:

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/sandik/2020/11/01/ikinci-el-otoda-ithalat-cozumu

Sabah Gazetesi köşe yazarı Ufuk Sandık'ta bugün benzer bir perspektiften değerlendirip, yazmış ve yayınlamış.

Bu konu aracılığıyla ya da aracılığı olmadan yayınladıysa da desteğinden ötürü teşekkür ediyoruz.

• Sabah böyle bir haber yazdı ise hükümet böyle bir şeyi düşünüyor demektir. Sabahta akpden habersiz hiçbir şey yazılamaz.

• İkinci el ithal alacaklara 5 sene satamama şartı getirilmeli. Yoksa piyasa iyice çöplüğe döner.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rkx

İkinci el ithal alacaklara 5 sene satamama şartı getirilmeli. Yoksa piyasa iyice çöplüğe döner.

Kesinlikle katılıyorum. Nasıl telefon konusunda sınır varsa bu konudada olmalı.

• Konu güncel, haberler eklendi

• Bu hamle kesinlikle yapılsın. Uçan tenekelere 30 bin-40 bin çeken uyanıkları oturup izlemek için bile yapılmasını istiyorum. Ama nerede bir mafyalaşma var aleyhine karar çıkmıyor. Bknz: Taksi-uber-ekstra taksi kararı...

Yani umudum olmasa da, ne olursa olsun piyasaya müdahale şart. Devletin bu kadar izlemiş olması bile ayıp. Hatta motorsiklete bile izin verilsin, benim 11 bine aldığım motorun ikinci eli nasıl 24 bin?

İnanılmaz işler.

Ayrıca ithalatın her anı devlet kontrolünde olsun, belli kurallar olsun tokideki gibi. Gerçek binicilerin ve ailelerin işine yarasın. Ben devletten bir hamle gelene kadar zaten arabayı erteledim böyle olursa efsane olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi themelinalist -- 30 Kasım 2020; 0:35:58 >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.