Şimdi Ara

İkinci elin bukadar yükselmesine çözüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
4.791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1 sene önce para biriktirmeye başladim hayalimde istediğim bir model vardı yükseldi yükseldi şimdi o modelin 2 model düşünüğü anca alabiliyorum.ikinci eldeki fiyatlar yüzünden araç alamaz oldum.Sonrasında gelişen olaylar aşağida.

Arkadaşlar A kişisinin arabası var satmaya niyeti yok 5 bin lira fazla yazayım belki alan olur diye Z sitesine ilanını koyuyor.
    B kişiside aracını satıp Model yükseltecek A kişisinin aracı benimkinden daha kötü diyerek oda üstüne yazıp ilana veriyor.böyle böyle ikinci el araçları yükseliyor.

Haftasonları veya haftanın belirli günleri şehirlerin ve ilçelerin kapalı pazaryerlerine OTOPAZAR kurulsun satmak isteyen aracını oraya götürsün orada satsın.

Bu şekilde olursa Z sitelerinde insanlar araç alım satımı 2.bir meslek olarak yapamazlar hemde piyasanin düşeceğine inanıyorum.

Ben Ticaret bakanlığına Gerekli yerlere Cimer üzerinden ilgili sitelerin sadece araç alım satım bölümünün yasaklanmasıyla alakalı şikayette bulundum.Belki bir çözüm olur 🤷🏻‍♂️

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreamofyou -- 2 Ocak 2020; 15:5:28 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• hala anlamak istemiyorsunuz
    serbest piyasa ekonomisi var.
    liberalizm var.
    isteyen istediği fiyatı söyler.
    kimse de karışamaz
  • Fiyatlar yükseliyor çünkü o fiyatlara araç satin alan var. Bu kadar basit. Bazı marka modellerde o yüksek dediğiniz fiyatlarda ilanlar 1 hafta bile durmuyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Radikal ve Sert R kullanıcısına yanıt
    Tabiki isteyen istediğini yazar istediği fiyata satar demek istediğim araç alım satımlarının Türkiye’de bukadar kolay olması.Eğer zorlaştırılsa Ayaklı 2.elcilerin önüne geçilmiş olur gerçek satıcılar pazar gününü OTOPAZARına gelir aracını satar.
    2.el düşmüş olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreamofyou -- 2 Ocak 2020; 15:1:45 >
  • Max_Kolesne kullanıcısına yanıt
    Malesefkiii fiyati yüksekse tam bakımlıdır değişen yoktur boya yoktur diye el mecbur aliyoruz öylede devam edecek

• Araba pazari kurmak nasi kimsenin aklina gelmedi yav bu zamana kadar tebrik ederim yilin girisimcisi odulu alirsin yakinda.

• quote:

Orijinalden alıntı: dreamofyou

Malesefkiii fiyati yüksekse tam bakımlıdır değişen yoktur boya yoktur diye el mecbur aliyoruz öylede devam edecek
    Hocam bunlar tamamen arz-talep. Piyasasi 50.000 lira olan bir aracı sırf bakimli/kazasiz diye 150.000 liraya koysa satabilir mi? Satamaz. Baskasi onun 150.000lik ilanını görüp 160.000 yazsa o satabilir mi? O da satamaz. Ancak, birisi 55.000 yazıp satabildigine gore o aracın temizinin piyasası 55.000 lira civarındadır. Arz-talep dengesi belirliyor fiyati, al-satcilar degil.

• Milletin işi gücü yok eskisi gibi otopazara gidecek çözümün oldukça çağdışı ayrıca geçmişte her ilde otopazar var iken söz konusu yerler galericilerin istilası altındaydı kendi araçlarını satmak için başka araçları kötüleyenler gelip saçma sapan teklifler sunanlar vs en büyük rezillik bu çakalların o civardaki bütün eksperlerle kanka olmalarıydı.

Otopazar rezilliği bizim orlarda şu an rafa kalktı iyide oldu.

Şu an hala kurulan otopazar vardır İstanbulda fln heralde ama internet ortamı çakal yuvası pazarlardan çok daha iyidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Radikal ve Sert R kullanıcısına yanıt
    O zaman kimse gıda ürünlerine gelen zamlara ağlamasın. Serbest piyasada herkes istediği gibi at koştursun.
  • Online satış sitelerini yasaklamak mükemmel bir çözüm olur hakkaten Pire için yorgan da yakıyor musunuz siz merak ettim
  • quote:

Orijinalden alıntı: pardus28

O zaman kimse gıda ürünlerine gelen zamlara ağlamasın. Serbest piyasada herkes istediği gibi at koştursun.
    Gıda ürünlerine gelen zamları devlet kontrolüyle engellemek yerine ekonomiye doğru düzgün bir yönetim getirmek daha mantıklı olmaz mı? Gıda zamlarının temelinde kötü ekonomi yönetimi var.

• Ussuz kullanıcısına yanıt
    Ben sadece ilgili sitelerin araba alım satım bölümünün kapatılmasından bahsettim

• Lemale1 L kullanıcısına yanıt
    Girişimci olsaydım gider dükkan vs açardım =) ben burada insanlara faydalı olması için bir öneride bulundum. Girişimciliğin ne olduğunu o çok bilen mükemmel zekan ile bir googleye yaz istersen =)

• 0 araba fiyatları düşse ikinci el de doğal olarak düşecek. Önce 0'ların bu abartı fiyatlarına dur demek gerekiyor.
  • 6 ay önce tertemiz arabamı satılığa koydum otomatik almak için 63 veren çıkmadı 3 ay önce 71.5 2 günde sattım alan arkadaş biraz fazla verdik dedi bende temiz araç aldın dedim şu an 78 rahat satar bende 75 otomatik aldım devir teslimide aynı gün yaptık şimdi 90 a çok rahat satılır alıcıda çıkar dahası belki 94 zorlar piyasayı ben yükseltmedim piyasa zaten yükseliyor sebebi mart ayında anahtar teslim sıfır boş egea 64,5 gözümün önünde pazarlığı bitti şimdi sıfır fiyatına bak hurdayı ekle ondan sonra ikinci el şöyle böyle deyin kimse enayi değil arabasını ucuza kaptıracak ucuz ilanda zaten ilanda kalmıyor

• Fiyatı satıcılar değil alıcılar belirler.
    Bu her zaman her sistemde böyledir.
    Alım gücü düştüğü halde hala fiyatlar yükseliyorsa bu serbest piyasa ekonomisi ile değil.
    Alıcıların geri zekalılık oranıyla ilgilidir.
    Ve ikisi arasında doğru orantı ilişkisi vardır.

Oturduğum sitede bir ev satılıyor fiyatı 450 bin TL kiraya verilse veya satın alınmayıp kiraya çıkısal max 1.000 TL eder.

Bu evi almaya kalkıyor arkadaşım.

"Ya istanbuldan 600-650 ye 1+1 ev al 2,500'e kiraya ver. Daha karlı olur." diyorum. "Yok" diyor. Ben burada oturacağım.

"450 bin tl yi bankaya koy 1.000 TL ye kiraya çık" diyorum.

"Banka faizi haram" diyor.

Çoluğun çocuğunun rızkını müteahhite kaptırmak haram değil salaklık çünkü.
  • Bişeyleri düzeltmek için kafa yoran herkesin aklına ilk olarak “yasaklamak” geliyor. En kolayı, en temizi ve gücün verdiği yetkiyle sonuna kadar yapılabilecek bi durum yasaklamak. Ama siz ya da birileri daha düşüğe ikinci el alacak diye birilerinin özgürce alım satım yapmasını yasaklamaktan bahsediyorsunuz farkında mısınız??

Yarın da başka birisi ikinci el buzdolapları çok yükseldi orayı kapattıralım, başkası da kilim fiyatları yükseldi oraya da el atalım diye diye yasaklayacak, kapattıracak mecra bırakılmaz ortada.

İkinci el neden yükseliyor? Sıfır araç fiyatları yükseldiği için alamayan milletin ikinci ele olan talebi arttığı için yükseliyor.

Sıfır araç fiyatları neden yükseliyor? Ekonomide muhteşem hatalar yapılmaya ve bunlarda ısrar edilmeye devam edildiği için.

Buna neden olanları eleştirmek ya da değiştirmek yerine en kestirme yoldan yasaklayalım gitsin mantığı ile bir arpa boyu yol alamayız.

İyi forumlar

• Toplam 480 milyar dolar dış borç, 1 yıldan daha az vadeli olarak ise 120 kusur milyar dolar dış borç varken bu işin maalesef hiçbir çözümü yok. Cari dengesizlikten dolayı artmaya mahkum olan kur, sıfır araç fiyatlarıni yukarı çekecek, sıfır araç fiyatları da ikinci eli... Böyle bir sarmal içerisindeyiz.

• Girisimcilik : Dukkan acmak
    İnsanlara faydali bir oneri: Araba pazari kurmak

Aga sen olmussun ya. Sen acayip bir cilginsin dostum.

Yas kac bu arada 12 vardir umarim?

• 7 ay önce 100.000 tl satılan corolla sıfırı olmuş 133.000 TL

Köprüye zam
    MTV zam
    Tüvtürk zam
    Bağkur zam
    Asgari ücretlere zam

Geldi de arabalara zam gelmeyecek mi 1 hafta içersinde araba fiyatları minimum 10.000 TL daha artacak
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.