Şimdi Ara

İkinci El Piyasasında Balon Patladı (430 Bin Satılmayan Araç) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
2
Favori
14.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2.ellere talep inanılmaz düşük şu anda ve korkarım daha bu piyasanın iyi günleri.Fiyatların şişkinliği de durgunlukta büyük etken ama asıl neden insanların ülkenin geleceğinden endişe duymaları bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haberleri takip ediyorsanız, yönümüzü tekrar batıya döndük , yerimiz Avrupa Birliği söylemleri, Avrupalı gurbetçi vatandaşlara seslendi , paranızı getirin kim neerede nerde kazandığı sorulmayacak . Katar ile rakam açıklanmayan Borsa İstanbul satışı. Şu an Vergi barışı da çıktı. Esnafa vergi borcunu öde faizleri sileyim kampanyası. TOKİ odemelerini peşin yap %20 indirim . Sizce bunlar neden oluyor ? Bu şartlarda zaten sıkıntıda olan esnaf arabamı alır arabasını mı satar ?

Bu arada bundan 10-yıl önce sıfır araç alıp 1 ay sonra satışa sunduğunuzda % 10 düşerdi.

• Kimse yüksek fiyata aldığı arabayı ucuza vermeyecek mi

Vermezse vermesin, kendisi bilir

Distribütörler bayilere arabaları yığmaya başladılar

Galericiler ellerindeki sıfır arabaları bayiden fazlaya satacağına inanıyor hala, inanmaya devam edebilirler

Yılbaşından sonra Golf Leon Octavia yeni Egea da yığılınca ilginç fiyatlar oluşacak tüketici lehine

• Forumda sıfır araç sayfasına bakın 380 bin liralık ww araç 315 veriyorlar yazmış

Diğer Clio da aynı şekilde . Yok sıfır araç yokmuş yok 3 ay bekleniyormuş hepsi hikaye Megane şu anda 3 gün sonraya teslim edilmeye başlandı.

Altta ekran görüntüsü olan Clio ikinci elde 200 bin lira üzerine satılıyor. 179 sıfır alınabilir. 2. eli ne olmalı galerici kardeşim .
    Yok piyasa dahada artacak kimse aldığı mali ucuza vermez diyenleri göreceğiz.
    Benim aracım ucuzlarsa alacağım araçta ucuzlar mantık budur.
    İkinci El Piyasasında Balon Patladı (430 Bin Satılmayan Araç)
    200 verir sağlam pazarlıkla . Ama sıfırı 179 bin lira . Hala ikinci el artacak diyenler varmı acaba
    İkinci El Piyasasında Balon Patladı (430 Bin Satılmayan Araç)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bursam -- 5 Aralık 2020; 12:15:20 >

• Borakhan B kullanıcısına yanıt

Agziniza yüreginize saglik. Tesekkür ederim bu güzel cevap icin. Bir ekonomist olarak dediklerinizin hepsine sonuna kadar katiliyorum.

Tam da bu nedenle finans dünyasinda " Cash is King " tabiri vardir. Aynen öyle. Zamani gelince böyle giderse herkes ucuzdan toplayacak bunlari.

Herkes su anda rüzgari arkasina almis, bu sacma ortamdan bir sekilde istifade etmenin pesinde. Kime nasil denk getirebilirse ! O ondan görüyor, o ondan. Su anda üretimi sürmeyen araclarin dahi sacma sapan fiyatlari var üstadim. Allah akil fikir versin herkese ne diyeyim. Hakkimizda hayirlisi

• quote:

Orijinalden alıntı: etoiledorient

Yok zahmet degil zevkle yazdim.

38 yasindayim evet.

Hayir cocukluk yillarimda biraz daha sonrasinda hatirliyorum. Arac galeriden cikip bir tur atip geldiginde fiyati asagiya iniyordu. Sürekli böyle artan bir trend falanda yoktu o nereden cikti ? 6 sifir olayiyla bu durumun cok alakasi yok. Reel satin alim gücü üzerinde 6 sifir atilmasi bir degisiklik göstermedi sonucta. 6 sifir attikta paranin alim gücü artmadi sonucta. 6 milyon degil 6 tl demeye basladik misal.

Renault 12 Toros u verip Gebze de rahmetli dedem 3 dönüm arsa almisti. Sanirim bu örnek biraz daha aciklayici olmustur. Mercedes Porsche falan demiyorum bakin Renault Toros diyorum. Benim gözüme batan bir sey olmadi yazdiginizda da bence size bu dediklerim artik bir sey söylüyor olmali. Dogan SLX diyorum anlatabiliyor muyum ? Dogan SLX parasina Istanbul da ortalama bir semtte daire aliniyordu. Daha sonrasinda biraz daha büyüdügümde, 13 14 yaslarima geldigimde baktigimda gördügüm ise, ikinci el, cokta eski olmayan bir Porsche parasi ile Güngören deki 2+1 evimizin fiyati ayniydi.

Hangi yillar gördünüz cok merak ediyorum dogrusu bir sene daha eskimis, 15 - 20 bin km daha yol gitmis aracilarin öbür sene, gecen seneki fiyatinin %130 - 140 daha fazla para ettigini ? Yukaridaki mesajimi iyi okumadiniz sanirim. Adamin koydugu fiyatla gecen seneki fiyat arasinda dolar bazinda %65-70, altin bazinda %40 fark var diyorum. Size normal mi geliyor bu ? Birakin Türkiye yi, 85 ten fazla ülke gördüm bu zamana kadar, dünyanin hicbir yerinde görmedim duymadim bu kepazeligi. Bu pandemi bir tek Türkiye de mi cikti ? Almanya da Ingiltere de Amerika da da takip ederim piyasayi. 15 sene yasadim Almanya da, 6.5 sene Ingiltere de, 2 yil ABD de, 4 yil Ispanya da yasadim. Orada insanlar yasamiyor mu ? Oralarda birileri arac almiyor mu ? Adamlar 98 - 99 model + 400 - 420 - 440 bin km Passat a 82 -85 bin lira yazmislar. Normal mi geliyor size ?  Bu arabalar gecen sene de Almanya da 250 euro uzaktan kumandali araba parasiydi, simdi de. Ülkemizde ise bunlar gecen sene 30 bin liralardaydi.  

Öyle bir mesaj yazmissiniz ki sanki her sey gayet normalmis gibi, nasil olsa her sene araclarin fiyatlari bu oranda artiyordu da, ben fark etmemisim.

Sikinti yok hocam para sizin zevk sizin. Hesap ortada. Ben parami saymiyorum bile koyun gitsin, 100 bin lira kredi ceker 225 bin lira geri öderim, 200 ceker 450 geri öderim bana koymaz diyorsaniz hayirli ugurlu olsun Allah gönlünüze göre versin.  

Sene 1997. E39 5.20i bmw 65.000mark a aldim. Bir onceki sene de sehir ici sayilabilecek biyerden 500metrekare arsayi da yine assagi yukari ayni meblağa almistim tabii tl olarak. Yani assagi yukari ithal luks segment avrupa bir otomobil, merkezde yarim dönüm bir arsayla ayni fiyatti.

Suan ayni arsa 3 milyon tl. Ayni 2lt bmw ise 1.5 milyon tl. Kisaca dovizler ciddi baskilaniyor... Olmasi gereken seviye usdtry 15, eurtry 18tl arasi bir fiyattir.

Tcmb, bankalardaki döviz hesaplarina uyguladigi zorunlu karsilik oranlarini her seferinde arttirip, ordan tcmb ye akan dovizleri satarak kuru baskiliyor. Yani halkin bankalardaki dovizlerini zorunlu karsilik adi altinda bankalardan alip, sonra tekrar geri halka satarak kuru baskiliyorlar Boyle yapa yapa net rezervler -46 milyar dolara kadar düştü... Geri yerine nasil koyacaklar o paralari merak konusu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: derfgt

Kimse yüksek fiyata aldığı arabayı ucuza vermeyecek mi

Vermezse vermesin, kendisi bilir

Distribütörler bayilere arabaları yığmaya başladılar

Galericiler ellerindeki sıfır arabaları bayiden fazlaya satacağına inanıyor hala, inanmaya devam edebilirler

Yılbaşından sonra Golf Leon Octavia yeni Egea da yığılınca ilginç fiyatlar oluşacak tüketici lehine

Agziniza saglik. Vermezse vermesin buyursun tursusunu kursun o zaman malinin. Zaten herkes rüzgari arkasina almis. kör tuttugunu ...ermis misali afedersiniz kimi denk getirsem de caksam derdinde. Cünkü gayet iyi biliyorlar ki firsat bu firsat ! Ama az kaldi biraz daha sabir. Sifir araclar geldigi gibi ilanlarini kaldirmaya baslarlar. İkinci El Piyasasında Balon Patladı (430 Bin Satılmayan Araç) 

• quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

Sene 1997. E39 5.20i bmw 65.000mark a aldim. Bir onceki sene de sehir ici sayilabilecek biyerden 500metrekare arsayi da yine assagi yukari ayni meblağa almistim tabii tl olarak. Yani assagi yukari ithal luks segment avrupa bir otomobil, merkezde yarim dönüm bir arsayla ayni fiyatti.

Suan ayni arsa 3 milyon tl. Ayni 2lt bmw ise 1.5 milyon tl. Kisaca dovizler ciddi baskilaniyor... Olmasi gereken seviye usdtry 15, eurtry 18tl arasi bir fiyattir.

Tcmb, bankalardaki döviz hesaplarina uyguladigi zorunlu karsilik oranlarini her seferinde arttirip, ordan tcmb ye akan dovizleri satarak kuru baskiliyor. Yani halkin bankalardaki dovizlerini zorunlu karsilik adi altinda bankalardan alip, sonra tekrar geri halka satarak kuru baskiliyorlar Boyle yapa yapa net rezervler -46 milyar dolara kadar düştü... Geri yerine nasil koyacaklar o paralari merak konusu.

Alıntıları Göster

Dolar ve Euro ile ilgili hesabiniz dogrudur üstadim agziniza yüreginize saglik. Sevdiklerinizin ve sizin ömrünüze bereket, ölmüslerinize rahmet. O yillar 14-15 yaslarinda delikanliydim ama otomobillere merakim 94-95 gibi baslamisti ve o yillardan bu yana takip ederim.

Geri yerine koyamayacaklar gibime geliyorlar. Sonrasi da zaten 94 ve 2001 gibi, hatta belki onlara bile rahmet okutacak capta büyük sikintilar, moratoryum ve bankacilik krizi. CAATSA ve 10 Aralik AB yaptirimi geldigi gibi bu ülke bunu kaldirmaz. Sonumuz hayrola abi bilmiyorum ciddi ciddi endise ediyorum.

• quote:

Agziniza saglik. Vermezse vermesin buyursun tursusunu kursun o zaman malinin. Zaten herkes rüzgari arkasina almis. kör tuttugunu ...ermis misali afedersiniz kimi denk getirsem de caksam derdinde. Cünkü gayet iyi biliyorlar ki firsat bu firsat ! Ama az kaldi biraz daha sabir. Sifir araclar geldigi gibi ilanlarini kaldirmaya baslarlar.  

Alıntıları Göster

Siz euronun gerçek değerinin 9.5 TL olduğuna inanıyormusunuz?Ve 9.5 TL olarak kalacağına?şuanda olması gereken rakam 11 tl.

döviz arttıkca istedikleri kadar sıfır araç gertirsinler fiyatlar mecbur artacak.Galerici değilim yalnız bütün suçu galericilere atmak çok saçma.Bütün olay ekonomimizin bize şahlanıyor olması

• Üzülmedim. Piyasanın içinden geçtiler. Şimdi de piyasa onların içinden geçsin.

• Dövizdeki artışı dış güçlerde istemiyor buna emin olun
    Yoksa adamların derdi bize mal satmak . Ne kadar düşük olursa okadar mal satar.

• quote:

Dolar ve Euro ile ilgili hesabiniz dogrudur üstadim agziniza yüreginize saglik. Sevdiklerinizin ve sizin ömrünüze bereket, ölmüslerinize rahmet. O yillar 14-15 yaslarinda delikanliydim ama otomobillere merakim 94-95 gibi baslamisti ve o yillardan bu yana takip ederim.

Geri yerine koyamayacaklar gibime geliyorlar. Sonrasi da zaten 94 ve 2001 gibi, hatta belki onlara bile rahmet okutacak capta büyük sikintilar, moratoryum ve bankacilik krizi. CAATSA ve 10 Aralik AB yaptirimi geldigi gibi bu ülke bunu kaldirmaz. Sonumuz hayrola abi bilmiyorum ciddi ciddi endise ediyorum.

Alıntıları Göster
    Nasil koyacaklar çok zor... Zorunlu karsiliklar adı altinda bankalara borclanılarak açılan gediğe ek olarak her sene ortalama 35 milyar dolar da cari açik veriliyor. Yani geri yerine koymalari suan icin imkansiz. Ha bi hayirsever cikar da tek celsede ülkeye 100 milyar dolar civarı bir para bagişlarsa o zaman olur iste :) Bir sureligine baya bi rahatlariz.

Muhtemelen ab den 11 aralik cuma gunu aksam finans piyasalari kapandiktan sonra açıklayacaklar yaptirim kararlarini. Ben Ab den cok sert yaptirimlar gelecegini dusunmuyorum sahsen. Dostlar alisveriste gorsun hesabi olacaktir... Cunki ab ile çok grift bir ticari iliskimiz var. Burada bircok ab ulkesi firmanin yatirimlari var. Bizi köseye sıkıştırıp hasara ugratmak onlara da zarar verecektir.

Ammaa ABD konusunda ayni seyi soyleyemem maalesef... Buyuk ihtimalle CAATSA dan golü yiyecegiz gibime geliyor. Şuan hersey onaylandi is abd baskaninin imzasina kaldi sadece. Trump gorevi devretmeden giderayak imzalayip gidecek diye konusuluyor, bakalim... Herseyin hayirlisi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ardaa077

Siz euronun gerçek değerinin 9.5 TL olduğuna inanıyormusunuz?Ve 9.5 TL olarak kalacağına?şuanda olması gereken rakam 11 tl.

döviz arttıkca istedikleri kadar sıfır araç gertirsinler fiyatlar mecbur artacak.Galerici değilim yalnız bütün suçu galericilere atmak çok saçma.Bütün olay ekonomimizin bize şahlanıyor olması

Alıntıları Göster

En kisa sürede bir göz doktoruna görünmenizi tavsiye ederim ! Alinti yaptiginiz benim mesajim ile, bana yazdiginiz bu cevap arasinda ne gibi bir alaka var acaba ? Ya da baska birine yazdiniz cevapta, benim mesajimi neden alintiladiniz onu anlayamadim ? Bakmiyor musunuz kime cevap yazdiginiza ?

Bütün sucu galericilere kim atmis ? Herkes suclu, galerici de, devlette, bayide. Siz ya yanlislik oldu karistirdiniz baskasina yazacaginiz cevabi bana yazdiniz ya da yazdiklarimdan bunu anlamayi nasil basardiniz hayretler icerisindeyim dogrusu.

• quote:

Orijinalden alıntı: bursam

Dövizdeki artışı dış güçlerde istemiyor buna emin olun
    Yoksa adamların derdi bize mal satmak . Ne kadar düşük olursa okadar mal satar.

Agziniza saglik. Aynen öyle. Her ay bir ton mal sattiginiz müsterinizin iflas etmesini ister misiniz ?

• quote:

En kisa sürede bir göz doktoruna görünmenizi tavsiye ederim ! Alinti yaptiginiz benim mesajim ile, bana yazdiginiz bu cevap arasinda ne gibi bir alaka var acaba ? Ya da baska birine yazdiniz cevapta, benim mesajimi neden alintiladiniz onu anlayamadim ? Bakmiyor musunuz kime cevap yazdiginiza ?

Bütün sucu galericilere kim atmis ? Herkes suclu, galerici de, devlette, bayide. Siz ya yanlislik oldu karistirdiniz baskasina yazacaginiz cevabi bana yazdiniz ya da yazdiklarimdan bunu anlamayi nasil basardiniz hayretler icerisindeyim dogrusu.

Alıntıları Göster

Siz demiyor musunuz daha çok sıfır araç gelince fiyatlar düşecek?

• quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

Nasil koyacaklar çok zor... Zorunlu karsiliklar adı altinda bankalara borclanılarak açılan gediğe ek olarak her sene ortalama 35 milyar dolar da cari açik veriliyor. Yani geri yerine koymalari suan icin imkansiz. Ha bi hayirsever cikar da tek celsede ülkeye 100 milyar dolar civarı bir para bagişlarsa o zaman olur iste :) Bir sureligine baya bi rahatlariz.

Muhtemelen ab den 11 aralik cuma gunu aksam finans piyasalari kapandiktan sonra açıklayacaklar yaptirim kararlarini. Ben Ab den cok sert yaptirimlar gelecegini dusunmuyorum sahsen. Dostlar alisveriste gorsun hesabi olacaktir... Cunki ab ile çok grift bir ticari iliskimiz var. Burada bircok ab ulkesi firmanin yatirimlari var. Bizi köseye sıkıştırıp hasara ugratmak onlara da zarar verecektir.

Ammaa ABD konusunda ayni seyi soyleyemem maalesef... Buyuk ihtimalle CAATSA dan golü yiyecegiz gibime geliyor. Şuan hersey onaylandi is abd baskaninin imzasina kaldi sadece. Trump gorevi devretmeden giderayak imzalayip gidecek diye konusuluyor, bakalim... Herseyin hayirlisi.

Alıntıları Göster

Bu seneki cari acik 40 milyar dolari gececek. Her ay yaklasik 4 milyar dolar verdik. Bende zaten onu söylüyorum. Kisa vadeli ödenmesi gereken borclarin bütceye orani asiri fazla. Vergi gelirleri de düstü. Sonu kötü olacak bu isin. O yüzden diyorum sonumuz hayrola endiseleniyorum diye. Bu krizden ABD daha da güclü cikacak. Su anda dolar endeksi oldukca düsük olmasina ragmen ve TR de faizler nispeten önceye göre yükseltilmis olmasina ragmen asiri düsürülemiyor bir türlü. Pandemi gectikten ve 5. , 6. ay ve sonrasinda normal hayata dünya dönmeye basladikca, ucusa gecen bir dolar görecegiz. Su anda 1.21 euro/dolar 1.08 lere, pound / dolar in ise 1,34 - 35 seviyelerinden, 1,23 - 1,25 lere kadar geriledigini görecegiz.

AB nin Türkiye ye sattigi mal, genel sattiklari malin yüzdesinin öyle cokta büyük bir kismini olusturmuyor. Onlarin en büyük pazari yine kendi ülkeleri ve birlik disi 3.ülkeler arasinda en büyük pazarlari ABD, Kanada ve Japonya. Türkiye nin ise en büyük satis müsterisi. Dolayisi ile o kadar da büyük bir zararlari olmaz. ABD ile birlesip bizi köseye sikistirmak isteyeceklerdir. Neyse bu konu cok uzun simdi bunun detaylarina girersek cikamayiz isin icinden.

Ikinci el araclarin bu fiyatlardan satilmayacagi asikar. Zaten nitekim öyle de oluyor. Sifir araclar da bayilere gelmeye basladi yavas yavas. Haberlerini aliyoruz. Insanlari aramaya basladilar. 12 ay 0 faizli krediler, 30 - 40 ar bin lira indirimlere basladilar. Büyük dev firmalar bunlar ve epey süre is yapamadilar. Simdi agresif bir sekilde satis yapmak icin saldiracaklardir. O nedenle de insanlar ikinci elin yüzüne bakmamaya baslayacaklardir.

• Öncelikle başlıktaki son 2 sayfayı okuyunca mutlu oldum. Zira mantıklı insan sayısı artmış :) Gerçekten çok güzel yorumlar var ellerinize sağlık paylaşımlarınız için. Galerici bir arkadaşımız "Sıkıntı yok piyasa daha da artacak" mesajı vermiş. Bas o zaman tüm sermayeni topla piyasadan araba ? Kaldır tüm ilanlarını. MAdem ocak da şubatta uçacak piyasa. 2 ay beklemek galericiye dokunmaz. Neden yapmıyorsun ( Yapmıyorsunuz)? Bilakis elinizdeki araçları çıkarmaya çalışıyorsunuz.

Ben yaklaşık 7-8 gün önce bu forumda çeşitli başlıklara şunu yazmıştım ( kelime kelime hatırlamıyorum şimdi ama içerik olarak şu). 5 tane sebep yüzünden bu piyasa daha fazla artamaz.

1- Serbest piyasa ürünleri mikro ekonomik ürünler gibi düşünün. Yani sen kendi ürüne bir fiyat biçer satmaya çalışırsın veya bir ürüne, kafanda bir fiyat vardır o fiyatı vermek istersin. Araba böyle bir üründür. Arabanın fiyatına kaç yazmanızın hiç bir önemi yoktur. O araba satılacaksa ( senin o paraya ihtiyacın varsa) en yüksek veren alıcının parası kadar değerlidir o araba. 1 kuruş fazlası değil. Araba fiyatları arttı evet, alıcısı da oldu yine evet. Ama o alıcıların çoğu düşük kredi çekip yüksekten satıp krediyi kapatıp kar elde edendi. Normal binici iyi bir şey denk getirince çıktı zaten döngüden.

2- Yine bu başlıkta önceki sayfalarda sarı sitedeki satılı karaba sayısı 450 bin den 500 bin oldu demiştim. şimdi olmuş 506 bin. daha çok kısa zaman geçmesine rağmen. Olayı iyi değerlendirmek lazım. Mesele sadece kışın araba piyasasının yavaşlaması değil. Eğer piyasada 300-310 bin araba olsa, ve bunlar satılmamaya devam etse, haklısınız diyeceğim. Ancak dikkat edin her gün 1-2 bin araba ilanı ekleniyor. Bu neyi gösterir ? Normalde insanlar böyle belirsiz bir piyasada mal varlıklarını ellerinde tutup riske girmek istemezler. Oysa araç piyasasında tam aksine herkes araba satmak istiyor. Bunun sebebi ise çok basit. Bu fiyatlara araba satamayacakları endişesine bir de ülkedeki ekonomik belirsizlik eklenince bir telaş yaşanıyor.

3- Daha geçen öğretmen bir arkadaşım arabasını acil satılığa çıkardı. Çünkü düşük faizden kredi çekmişti ancak çalıştığı okul yüz yüze eğitim konusu iyice askıya alınınca personeli azaltmaya gitti. ( güya kovma yasak). Yine başka bir başlıkta söylediğim gibi. İcradan veya "acil" başlıklı ilanları çok göreceğiz bu süreçte.

4- Mesele tamamen para. Senin arabaya kaç yazdığınmış bilmem sıfır araba gelişiymiş vs hepsi ikinci sırada. Asıl mesele para. Çölün ortasında 1 sandık altınla oturduğunuzu düşünün. sehirde olsanız o sandıkla dünyayı alırsınız ama o çölde tamamını bir şişe suya verece kduruma gelebilirsiniz. İnsanlarda para olmadığı sürece piyasa felan artmaz.

5- Asgari ücrete zam ne olacak ? emekliye zam ne olacak? Üfe-Tüfe oranları ne olacak bunlar önemli sorular.

Sonuç olarak tüm bu finans analizlerini kenara bırakıp " piyasa uçuyo yeaaa" mantığıyla hiç bir yere varamayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaddogJin -- 5 Aralık 2020; 18:52:4 >

• Şimdi Ocak'tan sonra arabalar zam gelecek artacak diyen galerici arkadaşlar ,surda 20 gün daha bekleyin daha yükseğe satın aracınızı. Neden artacak talep patlaması mı gelecek. Benim maaşım yılda %12 arttı. Ama herşeye daha fazla zam geldi otomobile 2 katı . Geçinmeyi zor becerirken birde 2 ye katlamış arabayı nasıl alacağım.
    Ama Allah var galerici fiyatları şahıslara göre daha uygun.

2005 yılında ilk aracımı aldım yıllardır çok araç değiştirdim. Piyasayı takip ediyorum. Ama hiç bu kadar durgun oldgunu görmedim. Bana kaç kişi katılır bilmiyorum.
    Galerici odası arkadaşlar yok kış geldi millet eve kapandı. Havalar az güneş görsün , bahaneleri ile milleti uyutuyor.
    Kışın talep azalır ama bu kadar hayatta olmaz. Piyasa birazda doydu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bursam -- 5 Aralık 2020; 19:30:49 >
  • quote:

Bu seneki cari acik 40 milyar dolari gececek. Her ay yaklasik 4 milyar dolar verdik. Bende zaten onu söylüyorum. Kisa vadeli ödenmesi gereken borclarin bütceye orani asiri fazla. Vergi gelirleri de düstü. Sonu kötü olacak bu isin. O yüzden diyorum sonumuz hayrola endiseleniyorum diye. Bu krizden ABD daha da güclü cikacak. Su anda dolar endeksi oldukca düsük olmasina ragmen ve TR de faizler nispeten önceye göre yükseltilmis olmasina ragmen asiri düsürülemiyor bir türlü. Pandemi gectikten ve 5. , 6. ay ve sonrasinda normal hayata dünya dönmeye basladikca, ucusa gecen bir dolar görecegiz. Su anda 1.21 euro/dolar 1.08 lere, pound / dolar in ise 1,34 - 35 seviyelerinden, 1,23 - 1,25 lere kadar geriledigini görecegiz.

AB nin Türkiye ye sattigi mal, genel sattiklari malin yüzdesinin öyle cokta büyük bir kismini olusturmuyor. Onlarin en büyük pazari yine kendi ülkeleri ve birlik disi 3.ülkeler arasinda en büyük pazarlari ABD, Kanada ve Japonya. Türkiye nin ise en büyük satis müsterisi. Dolayisi ile o kadar da büyük bir zararlari olmaz. ABD ile birlesip bizi köseye sikistirmak isteyeceklerdir. Neyse bu konu cok uzun simdi bunun detaylarina girersek cikamayiz isin icinden.

Ikinci el araclarin bu fiyatlardan satilmayacagi asikar. Zaten nitekim öyle de oluyor. Sifir araclar da bayilere gelmeye basladi yavas yavas. Haberlerini aliyoruz. Insanlari aramaya basladilar. 12 ay 0 faizli krediler, 30 - 40 ar bin lira indirimlere basladilar. Büyük dev firmalar bunlar ve epey süre is yapamadilar. Simdi agresif bir sekilde satis yapmak icin saldiracaklardir. O nedenle de insanlar ikinci elin yüzüne bakmamaya baslayacaklardir.

Alıntıları Göster
    Cari işlemler hususunda dedigin gibi ab nin tr ye ihracatı, dunyanin geri kalanina yaptigi toplam ihracatinin yaninda devede kulak gibi bisey. Tam hatirlamiyorum lakin %1 gibi bir rakamdi tr nin payı. Ama dikkate alinmasi gereken baska bir husus var, tr de faaliyet gosteren ve buraya yatirim yapmis birçok ab firmasi mevcut. Ve bunlar daha henuz kaçmadi/kaçamadi. Bu firmalar herseyi satip savip ulkeyi terketmeden bitirici vuruşu yapmazlar (eger yapacaklarsa.) Yani henuz erken. Ama abd icin ayni seyi soyleyemem. Başkan 30 gün icerisinde yaptirim maddeleri arasindan en az 5 tanesini seçicek. Eger gidip en ağırlarını seçicek olursa ertesi sabah 1-2 saat icerisinde tüm Türk finans piyasalari yerle yeksan olur onu soyleyim. İste o zaman duman oluruz...

Kur konusunda da evet dusuremiyorlar cunki artik halkin guveni kalmadi... Haftalik ortalama 2,5 milyar dolarlik doviz alimi gerceklestiriyor yerliler. Faiz artisi hamlesinden bu yana az biraz da olsa yabanci yatirimcilar sicak para sokmaya basladi lakin yabancinin soktugu parayi yerli vatandas karşılıyor alim yaparak... Dolayisi ile kurlar pek te düşemiyor. Halk artik ciddi ciddi devaluasyon gelecegine kendini inandirmis, bu yuzden fiyatina bakmaksizin eline gecen her tl yi aninda dovize ceviriyorlar. 10-11tl den once de kolay kolay da satmazlar bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Division Bell -- 5 Aralık 2020; 19:52:19 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.