Şimdi Ara

İkinci El Piyasasında Balon Patladı (430 Bin Satılmayan Araç) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
208
Cevap
2
Favori
14.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

3.sayfadaki ilk mesajda MaddogJin arkadas gayet güzel aciklamis. Dolar in Euro nun gercek degerlerinin ne kadar yukarida oldugunu bende biliyorum. Mesele o degil.

Arkadas gayet güzel aciklamis zaten bana diyecek cok bir sey birakmamis. Siz gecen sene 200 bin lira olan aracinizi 350 ye satmaya calisin, 300 310 diyene de ölücü demeye devam edin. Satmayin hatta seneye de 700 den acarsiniz kapiyi. Para yok millette. Ucuz kredi falan yok. Bende yukarida bir istatistik vermistim. Bu ülkede kimse arabalarini cat diye cikarip pesin havale yaparak falan almiyor. %65 ten fazla insan kredi cekiyor ve en ucuz kredi faiz oraninin 1.45 oldugu ortamda, hele hele bu belirsizlik ortami varken, bu borclara girmenin salaklik oldugunu düsüneceklerdir ezici cogunlugu. 1-2 ay sonra da birileri bu arabalari ucuzdan toplayacaktir. Adam sifiri 180 bin liralik arabanin 1-2 yasinda olanini 210 215 e kitlemeye calisiyor ! O ondan görüyor, o ondan. Piyasa böyle sisiyor.

Her neyse size iyi satislar. Cok zorlamayin satilmiyorsa da sorun degil dedigim gibi seneye 600 e 700 e koyarsiniz ilana nasilsa...

• manisa_tr kullanıcısına yanıt

hocam linkini paylaşır mısın? Araba bakıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • star scream S kullanıcısına yanıt

İstedgını yazsın üç aydır satılmayan araca . Al satcılar çoğaldı diye yazın ağlıyorlardı . Hem araçları satılmıyor hem de yerine yenisini alacak durumları olmayacak. Bir ürünün fiyatını belirleyen talebin alım gücüdür. Şimdi clio 300 olacak elnızı korkak alıştırmaktayın zihnıyetınden çok şey beklemiyorum . Gider bayiden alınır sıfır ne olsa ikinci el alacak kadar zengin değiliz

• Hakandayı sen de iki gün sonra kuyruğu kıstırır gidersin bu forumdan, zaten araba alacağın falan yok, milleti trolleyip duruyorsunuz, ben artık sizlerin kötü niyetle böyle davrandığınızı düşünüyorum. Yazık size...

• quote:

Orijinalden alıntı: etoiledorient

3.sayfadaki ilk mesajda MaddogJin arkadas gayet güzel aciklamis. Dolar in Euro nun gercek degerlerinin ne kadar yukarida oldugunu bende biliyorum. Mesele o degil.

Arkadas gayet güzel aciklamis zaten bana diyecek cok bir sey birakmamis. Siz gecen sene 200 bin lira olan aracinizi 350 ye satmaya calisin, 300 310 diyene de ölücü demeye devam edin. Satmayin hatta seneye de 700 den acarsiniz kapiyi. Para yok millette. Ucuz kredi falan yok. Bende yukarida bir istatistik vermistim. Bu ülkede kimse arabalarini cat diye cikarip pesin havale yaparak falan almiyor. %65 ten fazla insan kredi cekiyor ve en ucuz kredi faiz oraninin 1.45 oldugu ortamda, hele hele bu belirsizlik ortami varken, bu borclara girmenin salaklik oldugunu düsüneceklerdir ezici cogunlugu. 1-2 ay sonra da birileri bu arabalari ucuzdan toplayacaktir. Adam sifiri 180 bin liralik arabanin 1-2 yasinda olanini 210 215 e kitlemeye calisiyor ! O ondan görüyor, o ondan. Piyasa böyle sisiyor.

Her neyse size iyi satislar. Cok zorlamayin satilmiyorsa da sorun degil dedigim gibi seneye 600 e 700 e koyarsiniz ilana nasilsa...

Bu saatten sonra ikinci elde bu arabalari bu fiyatlardan sadece cebinde nakit dovizi olan alir.
    O da kafasindaki bozduracagi rakamlar gelirse. Yoksa onlar da doviz bozup araba almaz.

İkinci elde fiyatlar dusmese bile yerinde sayip, dovizler en az yuzde otuz artar ise iste o zaman doviz bozup nakiti araca kaydirma vakti gelmis demektir.

Kisaca arac fiyatlarinin doviz bazinda en az yuzde 30 ucuzlamasi lazim. İkinci elde balon var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Tamam döviz yükseldi,korona virüs çıktı,sıfır araç ötv felan arttı. Bunların hepsi 50 bin tllik aracı en fazla 60-65 tl etmesi gerekiyordu.

99 1.6 golf aracımı mayısta 36 bin tlye sattım.Şuan halen daha ilanda.Adam önce 45-55-70 yazmış en son.Benim golf baya sorunluydu bu al-satçı arkadaş alt takımını bile yaptırmadan para kazanmaya çalıştığı için halen daha satamadı.Kim bilir fiyatı 50 de tutsaydı satardı.Kimse salak değil eski külüstürlere 60-70 kimse vermez artık.Bu yüzden piyasa biraz durar ve fiyatlar iner.Ama piyasayı mahveden tek şey devlettir.Sıfır araçların vergilerini artırarak daha kötü yaptı piyasayı.

geçen aralık ayında 2011 a6 aldım 130bin tlye şuan 230-250 yazmışlar.Favoriye eklediğim tüm araçlar satılmıyor.Bir tanesi satılmış o da fiyatına göre çok iyiydi.

• quote:

Orijinalden alıntı: ekonomi doktoru

hocam linkini paylaşır mısın? Araba bakıyorum.

Hocam arkadasimin arabasi clio 4 ama yakinim oldugundan ifsa etmek istemiyorum. Zaten clio 4 sahipleri muazzam ucmus, ama clio almayi dusunuyorsaniz 0 km yeni kasa clio 5 1.0 sce motoru onerebilirim. Sari sitede 140 a rahat bulursunuz.

• etoiledorient kullanıcısına yanıt

Siz demekki elinizdeki aracı Ocak ayındaki fiyattan vereceksiniz.yada aracınız yok fiyatların yükselmesine kızıyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardaa077 -- 5 Aralık 2020; 22:0:37 >
  • Hocam herkes yıl sonu diye sıfır kovalıyor indirim uygun kredi vs marttan nisandan sonra piyasa eski haline döner yine artar bütün fiyatlar bide milllete para yok artık
  • ardaa077 A kullanıcısına yanıt

Kimse size elbette böyle bir sey diyemez. Bu cok haksizca olur bunu bir vurgulayayim öncelikle bu bir.

Ikincisi aracimin olmayisi arac alamayacak durumda oldugumdan degil, kendi tercihim bu yönde oldugundan. Sirket aracim var. Birikimimi de farkli degerlendiriyorum. Lakin bu amaan cokta tin bana ne demek istedigim bir durum degil cünkü kücük cocugu olanlar var, agir yatalak hastasi olanlar var, yaslisi olanlar var, sürekli hastaneye rehabilitasyona diyalize vs oraya buraya gitmesi gereken insanlar var yazik günahtir magdur oluyorlar onlara kahroluyorum icim aciyor. Yoksa cok sükür 2013-2014 model, temiz, asiri km olmayan bir Mercedes CLS 350 CDI alacak paramda var sükür. Gercekten samimi bir sekilde söylüyorum, farkli görüslerde olsam da, hatta bazen cevaplarimda cok yüklendigim zamanlar dahi olsa, cirkef bir üslupla degilde, nazikce, lisan i münasiple dönen insanlara saygim vardir. O nedenle size hak ettiginiz gibi nazik bir üslupla, uluslararasi finans okumus ekonomist sifatli bir kisinin bakis acisiyla cevap vereyim.

Bakiniz Arda Bey ; bahsettigimiz ürün her ne kadar ülkemizde yatirim araci olarak görülse de, dünyanin geri kalaninda, en azindan belli medeniyet seviyesinin üstündeki adam gibi abidik gubidik olmayan ülkelerde en nihayetinde bir yatirim araci, emtia vs olmadigi gibi, kullanildikca degerinden kaybeden bir seydir. Daha iktisat 1.sinif ya da 2. sinif derslerinin konusudur. Dünyadaki genel hakim standart, otomobiller icin yillik %5 amortismandir. Bu rakam yil ve km bazlidir. Arac cok agir hasarlidir, cok bakimsizdir, hor kullanilmistir vs dir bu daha da yüksek hesaplanir.

Yukarida birkac sayfa önce paylastigim hesaptaki mesaji okudunuz mu ? Orada gayet net somut bir örnek vardi. Elbette enflasyon farki olacaktir onu üstüne koyacagiz ama amortismani da düsecegiz o zaman. Kimse size aracinizi yok parasina verin demiyor da bir zahmet aracinizda bir sene ve 10 - 15 bin km daha eskiyip daha fazla dolar ve daha fazla gram altin etmesin degil mi ? Bu pandemi bir tek Türkiye de cikmadi. Adam gelmis gecen sene 30 bin lira ya eden ya etmeyen arabalara, rüzgari arkasina almis, ha gayret tutturur gecirebilirsem diyip 80 küsür bin lira para koymus. Hic mi bir sey demeyelim yani ? 98 model 99 model 420 430 bin km 440 bin km lerde Passat lara 82 - 84 85 bin lira paralar yazmislar. Hangi birini yazacaksiniz böyle onlarca, yüzlerce var. Eee alemin bir tek akillisi bunlar degil öyle ya, sizin buna kafaniz basiyor da, millet mal mi ? hele hele Türk mileti  85 ten fazla ülke gezdim hayatimda Türk milleti kadar firildak ve ückagitcilik anlaminda pratik zekasi bu kadar kuvvetli bir millet daha görmedim.

400 gram altina aldiginiz arabayi 1 sene kullanip eskitip 575 gram altina, 19 bin küsür dolardan 32 bin küsür dolara da satmaya kalkmayin bir zahmet ki piyasayi kilitlemeyin. Degil mi ? Bu isin kullanici kismi.

Isin galerici kismina gelecek olursak, ezici cogunlugunun baska gelir kaynaklari da oldugu icin rahat rahat stokculuk yapabiliyorlar. Gidiyor sifir arabalari, icabinda hava parasi bile verip filolardan, bayilerden öncelikli olarak topluyorlar. 300 bin liraya aliyor araci misal. Eee dogasi geregi hayir kurumu olmadiklari icin, ertesi gün bir bakmissiniz sifir km araci 350 den ilana koymuslar. Gecen sene arabayi 250 den almis adaminda tabi istahi kabariyor isbu manzarayi görünce vaay lan benim arabanin fiyati 350 olmus dur ben bunu 340 tan ilana koyayim. 2 yasindaki diyor 330 325 ten koyayim. 3 yasindaki de 310 dan ilana koyuyor.   Ne güzel degil mi ?  

Simdi. Gelelim hakkaniyete ki adam aklli bütün ülkelerde olanda budur. Aracinizi gecen sene misal 19 bin dolara aldiniz dogru mu yani 19.000 x 5.5 ( gecen seneki takribi ortalama dolar kuru ) = yani 104.500 e. Bir sene gecti ve satacaksiniz. Tramer durumunda da bir degisiklik yok varsayalim. Boya ve degisen vs anlaminda. Bu sene oldu dolar 7.7 ortalama yaklasik gidiyoruz küsürata takilmayin lütfen. Hadi buna da dolarin gecen seneden bu seneye yaklasik %0.5 lik ki bu rakamda asagi yukari ya %0.6 0.7 dir ya da 0.4 ya da 0.3 tür biz ortalama baz alalim, enflasyonunu ekleyin. 19.000 x 1.05 = 19.950 dolar yapar. Eee enflasyonu ekledik sizi düsündük, öyle ya simdi de amortismani hesaba katacagiz. Mali kullanip kullanip eskitipte, aldigim fiyatin altina vermem diyecek haliniz yok sonucta degil mi ? 19.950 x 0.95 = 18.952 dolar yapar. 18.952 x 7.7 = 145 bin küsür yapar Arda Bey. Yani hakki olan para budur. Bunun iktisat bilimindeki aciklamasi budur Arda Bey. Yani neymis. Öyle kimse gecen sene 105 bin liraya 108 bin liraya aldigi mali, bu sene 230 240 bin liraya kitlemeye calismayacakmis. Dünyanin bütün adam gibi ülkelerinde, ABD, Almanya, Ingiltere, Japonya, Kanada vs de hesap böyledir. Dilerim ki yaziyi okuyan herkes icin aciklayici olmustur.

Inanin bunu bu ülke insanina kabul ettirebilirsek, bütün herkes mutlu mesut, gönlünce istedigi arabayi alir. Sizde ben bunu satarsam yerine ne alirim arkadas diye yana yakila düsünmemis olursunuz. Fiyatlar bu rakamlarin ne oranda üstü ise, piyasada o kadar balon vardir demektir. Dolayisiyla piyasada %30 un üstünde balon var dememin sebebi ortada. Kalin saglicakla.

• -epica- kullanıcısına yanıt
    Gece gece beni güldürdünüz, Allah da sizi güldürsün hocam. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: etoiledorient

Kimse size elbette böyle bir sey diyemez. Bu cok haksizca olur bunu bir vurgulayayim öncelikle bu bir.

Ikincisi aracimin olmayisi arac alamayacak durumda oldugumdan degil, kendi tercihim bu yönde oldugundan. Sirket aracim var. Birikimimi de farkli degerlendiriyorum. Lakin bu amaan cokta tin bana ne demek istedigim bir durum degil cünkü kücük cocugu olanlar var, agir yatalak hastasi olanlar var, yaslisi olanlar var, sürekli hastaneye rehabilitasyona diyalize vs oraya buraya gitmesi gereken insanlar var yazik günahtir magdur oluyorlar onlara kahroluyorum icim aciyor. Yoksa cok sükür 2013-2014 model, temiz, asiri km olmayan bir Mercedes CLS 350 CDI alacak paramda var sükür. Gercekten samimi bir sekilde söylüyorum, farkli görüslerde olsam da, hatta bazen cevaplarimda cok yüklendigim zamanlar dahi olsa, cirkef bir üslupla degilde, nazikce, lisan i münasiple dönen insanlara saygim vardir. O nedenle size hak ettiginiz gibi nazik bir üslupla, uluslararasi finans okumus ekonomist sifatli bir kisinin bakis acisiyla cevap vereyim.

Bakiniz Arda Bey ; bahsettigimiz ürün her ne kadar ülkemizde yatirim araci olarak görülse de, dünyanin geri kalaninda, en azindan belli medeniyet seviyesinin üstündeki adam gibi abidik gubidik olmayan ülkelerde en nihayetinde bir yatirim araci, emtia vs olmadigi gibi, kullanildikca degerinden kaybeden bir seydir. Daha iktisat 1.sinif ya da 2. sinif derslerinin konusudur. Dünyadaki genel hakim standart, otomobiller icin yillik %5 amortismandir. Bu rakam yil ve km bazlidir. Arac cok agir hasarlidir, cok bakimsizdir, hor kullanilmistir vs dir bu daha da yüksek hesaplanir.

Yukarida birkac sayfa önce paylastigim hesaptaki mesaji okudunuz mu ? Orada gayet net somut bir örnek vardi. Elbette enflasyon farki olacaktir onu üstüne koyacagiz ama amortismani da düsecegiz o zaman. Kimse size aracinizi yok parasina verin demiyor da bir zahmet aracinizda bir sene ve 10 - 15 bin km daha eskiyip daha fazla dolar ve daha fazla gram altin etmesin degil mi ? Bu pandemi bir tek Türkiye de cikmadi. Adam gelmis gecen sene 30 bin lira ya eden ya etmeyen arabalara, rüzgari arkasina almis, ha gayret tutturur gecirebilirsem diyip 80 küsür bin lira para koymus. Hic mi bir sey demeyelim yani ? 98 model 99 model 420 430 bin km 440 bin km lerde Passat lara 82 - 84 85 bin lira paralar yazmislar. Hangi birini yazacaksiniz böyle onlarca, yüzlerce var. Eee alemin bir tek akillisi bunlar degil öyle ya, sizin buna kafaniz basiyor da, millet mal mi ? hele hele Türk mileti  85 ten fazla ülke gezdim hayatimda Türk milleti kadar firildak ve ückagitcilik anlaminda pratik zekasi bu kadar kuvvetli bir millet daha görmedim.

400 gram altina aldiginiz arabayi 1 sene kullanip eskitip 575 gram altina, 19 bin küsür dolardan 32 bin küsür dolara da satmaya kalkmayin bir zahmet ki piyasayi kilitlemeyin. Degil mi ? Bu isin kullanici kismi.

Isin galerici kismina gelecek olursak, ezici cogunlugunun baska gelir kaynaklari da oldugu icin rahat rahat stokculuk yapabiliyorlar. Gidiyor sifir arabalari, icabinda hava parasi bile verip filolardan, bayilerden öncelikli olarak topluyorlar. 300 bin liraya aliyor araci misal. Eee dogasi geregi hayir kurumu olmadiklari icin, ertesi gün bir bakmissiniz sifir km araci 350 den ilana koymuslar. Gecen sene arabayi 250 den almis adaminda tabi istahi kabariyor isbu manzarayi görünce vaay lan benim arabanin fiyati 350 olmus dur ben bunu 340 tan ilana koyayim. 2 yasindaki diyor 330 325 ten koyayim. 3 yasindaki de 310 dan ilana koyuyor.   Ne güzel degil mi ?  

Simdi. Gelelim hakkaniyete ki adam aklli bütün ülkelerde olanda budur. Aracinizi gecen sene misal 19 bin dolara aldiniz dogru mu yani 19.000 x 5.5 ( gecen seneki takribi ortalama dolar kuru ) = yani 104.500 e. Bir sene gecti ve satacaksiniz. Tramer durumunda da bir degisiklik yok varsayalim. Boya ve degisen vs anlaminda. Bu sene oldu dolar 7.7 ortalama yaklasik gidiyoruz küsürata takilmayin lütfen. Hadi buna da dolarin gecen seneden bu seneye yaklasik %0.5 lik ki bu rakamda asagi yukari ya %0.6 0.7 dir ya da 0.4 ya da 0.3 tür biz ortalama baz alalim, enflasyonunu ekleyin. 19.000 x 1.05 = 19.950 dolar yapar. Eee enflasyonu ekledik sizi düsündük, öyle ya simdi de amortismani hesaba katacagiz. Mali kullanip kullanip eskitipte, aldigim fiyatin altina vermem diyecek haliniz yok sonucta degil mi ? 19.950 x 0.95 = 18.952 dolar yapar. 18.952 x 7.7 = 145 bin küsür yapar Arda Bey. Yani hakki olan para budur. Bunun iktisat bilimindeki aciklamasi budur Arda Bey. Yani neymis. Öyle kimse gecen sene 105 bin liraya 108 bin liraya aldigi mali, bu sene 230 240 bin liraya kitlemeye calismayacakmis. Dünyanin bütün adam gibi ülkelerinde, ABD, Almanya, Ingiltere, Japonya, Kanada vs de hesap böyledir. Dilerim ki yaziyi okuyan herkes icin aciklayici olmustur.

Inanin bunu bu ülke insanina kabul ettirebilirsek, bütün herkes mutlu mesut, gönlünce istedigi arabayi alir. Sizde ben bunu satarsam yerine ne alirim arkadas diye yana yakila düsünmemis olursunuz. Fiyatlar bu rakamlarin ne oranda üstü ise, piyasada o kadar balon vardir demektir. Dolayisiyla piyasada %30 un üstünde balon var dememin sebebi ortada. Kalin saglicakla.

Hocam Elinize sağlık yine güzel bir mesaj atmışsınız. Bir kere arabanın bir yatırım aracı olmadığı gerçeği zaten su götürmez. Bir şeyin yatırım olması için belirli bir süre sonrasında belirli bir getiri sağlamalıdır. MEsela altına yatırım yaparsınız. Altın piyasası global bir piyasadır. Değer kazanırsa siz de kazanırsınız. Mesela dövize yatırım yaparsınız. kur dan kazançlı çıkarsanız yatırımınız başarılı olmuş olur. Mesela iyi bir yerden arsa alırsınız. Oraya imar açılır veya şehirleşme olur arsa değer kazanır, yatırımınız karlı olmuş olur. Ama dikkat ederseniz tüm bu yatırım türlerinde bir piyasa var zaten kendi kendine hareket eden ( kar da edebilir zarar da) siz onu takip ediyorsunuz. Ama arabada nasıl ? Arabayı aldınız parayı verdiniz ve bitti. Sornasında 2. elde fiyatı serbest piyasa. Bir şeyin ekonomisi ne kadar az merkezileşmişse dalgalanmalar da o kadar saçma ve büyük olur. ( Bitcoin bile buna örnek verilebilir).

E araba aldım 90 a şimdi 180 bin nasıl yatırım değil bu? Diyebilir bazı arkadaşlar. Nasıl o 100 e koyduysa ben 105 e koyarım ile bu aracın piyasası 180 e çıktıysa, alıcı kalmadığı için artık piyasada aynı şekilde hızlı bir dalgalanma ile düşedebilir.( Merak etmeyin bu kadar dibe vurmaz yine galericiler panik yapıp bana sallamasın) Böyle bir yatırım aracı olmaz! Ha dipten alıp tavandan satıp piyasadan çekilebiliyorsan ayrı ki onu da zaten yapan çoktan yaptı. ( piyasa durmadan önce). simdi elinde istemediği arabalar olan insanlar ( alıp satamayanlar veya giydiremeyen galericiler) piyasa şubatta 3 katına çıkacak efsanesi yayıyor. Ya halkta para yok sen istediğini yaz sat bakalı msatabiliyor musun.

Son olarak bizim devletimiz de alsatçı varya. Yemin ediyorum ekonomi bilen adamları ya dinlemiyorlar ya hakkaten yok. Alım gücü düşüktü, piyasa durmuştu. Kredileri düşürdüler millet deli gibi al sat yapmaya başlayınca bizim devlet de dedi aha lan araba piyasası dönüyor giydirin ötv zammını. Ya o düşük krediyi sen zaten piyasa hareketlensin diye yapmadın mı? Niye alsatçılık yapıyorsun bir de sen koyuyorsun her arabanın üzerine 30bin 60 bin veya 100 bin neyse.

Bu arada bazı başlıklarda ÖTV indirimi gelecek diyenler ve bunlara "mal" muamelesi yapan insanlar var. Elbette şu ekonomik belirsizlik, işsizlik korkusu, dolar euro ne olacak paniği vs varken 1.45 lerden kredi çeken insan sayısı azalınca, e devletin de paraya ihtiyacı olursa lan %80 yaptık satış yok hiç vergi alamıyoruz bari %50 ye çekelim ( yada 60 neyse) 1-2 ay da piyasa dönsün deyip düşürebilirler tabi bu imkansız bir senaryo değil ki neden bu kadar tepki veriliyor anlamıyorum. Halkın parası yok da devlet zengin mi sanki :) Daha geçen borsa istanbul hisseleri satıldı. Demekki devlete de para lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaddogJin -- 6 Aralık 2020; 0:4:28 >

• etoiledorient kullanıcısına yanıt

Şimdi aynı dolar hesabını geçen senenin yumurta, peynir, yağ fiyatlarına da yapın bakalım. Bunlar da yatırım aracı değil. :)

Bunlarda da balon var. Geçen sene 2 dolar olan yumurta kolisi şimdi 3,2 dolar olmuş. Balon var kolisi 2 dolara düşene kadar yumurta almayın, mecburen dü-şe-cek-ler.

Türkiye’de yaşadığımızı unutmadan yorum yapalım lütfen.

• He aynen
  • Yumurta Metro Markette 12.9 dı. 20 de oldu L boy şimdi 22 lira. Ama bir dahaki ay tekrar 14 de olur.
    Sizin karşılaştırma şekliniz çok ilginç 😂
  • İşte kendinizin demişsiniz bir yılda en az %70 zam gelmiş. Peynir, yağ, et, süt hangisi 1 yılda %70den az arttı?

Dolara çevireyim dolar bazında sabit kalsın hesabı Türkiye’de tutmaz. Dolar artarken artan fiyat dolar düşerken düşmez çünkü. Volatile çok olunca hiç tutmaz.

• Fiyatlar düşecek gibi değil ama alım satım durdu aracım 1 aydır ilanda iş kuracaktık kaldı öyle yalan oldu herkes öldürüyor mübarek

• kimse araba almıyor değil, kimse 10 yaşında 200.000 km deki arabaya 100.000 lira vermek istemiyor. Hadi 2-3 yaşında arabaya sıfırıyla orantılı olarak bi fiyat istersin. Ama en tehlikeli grup 2005-2008 model civarları. Arabaları çok eski ama kabul etmek istemiyorlar 2015'ten 10.000 lira ucuza satmaya çalışıyorlar

• Arkadaşlar bir araç sahibi olarak yazıyorum nedense forumda araçların fiyatını düşmesini istemeyen bir grup var her konuya gelip fiyatların düşmesi için görüş bildiren arkadaşlara hakaret edecek şekilde mesaj atıyorlar amacınız nedir al - satçısanız açık açık konuşun ve şunu bilinki çok kısa zamanda devlet sizin için güzel bir sistem çıkarıcak asıl ozaman gerçek yüzünüz ortaya çıkacak.

• Haberde ve konuda gerçekçi, elle tutulur bir veri yok. 430 bin tane araç satılıktaymış şuan. Fiyat uçtukça arabasını satmayacak adam da bi deneyim belki birine itelerim diye düşünüp ilan açıyor.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.