Şimdi Ara

İç Mimari ve İnşaat'la ilgili sorularınızı sorabilirsiniz ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
9
Favori
10.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim.

Müteahhitle aramızda satış sözleşmesi yok.Olmasına da gerek yok. Hukuki olarak o Tacir ben tüketiciyim.alım satım ilişkisi var.
    Tüketicinin korunması hakkındaki kanun madde 4 gereği tüketici mahkemesine gidip bilirkişi talep edebilirim.

Sizden öğrenmek istediğim:

Eski kereste kullanımı güvenlik riski oluşturduğundan ve gizli ayıp olduğundan dava konusu olabilir mi?projede böyle bi madde var mıdır?

Dış duvar örgüsü ytong üzerine mantolama yapılmaması uygun mudur? projeye aykırı tuğla yerine ytong kullanılması dava konusu olur mu?

4.nolu madde projede belirtilirmişmidir.iç duvara sıva yapılması gerekliliği projede yazar mı?

dış duvar sıva çatlaması 2 yılda normal mi? sokakda sadece bizim apartmanın dış duvar sıvaları çatlaadı.7-8 yıllık binalarda hiç bi şey yok.

Bina enerji kimlik belgesinde dış duvar dolgu maddesi tuğla , ytong yazar mı? mantolama olup olmadığı yazar mı?

Projede mantolama olup olmadığı yazarmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kahraman1285 -- 29 Haziran 2014; 15:18:19 >

• kahraman1285 K kullanıcısına yanıt
    Söylediğim gibi projeye göre değişir yazadabilir yazmayadabilir. Yani size evi satan kişi hangi malzemeyi kullanacağını ve nasıl uygulanacağını belirtmek zorunda değil.
    Sıva üzeri alçıya gerek yok yani sıvaya gerek yok alçı direk uygulama yapılabilir.
    Dış duvar çatlaması ve çürük kereste vb. kullanımı ile ilgili tüketici haklarına başvurabilirisniz.
  • Ben iç mimar olmak istiyorum. Abim'in inşaat firması var beni yönlendiriyor. okumamı istiyor. Meslek lisesi muhasebe bölümünden bu sene mezun oldum. İç mimarlık okumak için ne yapmam gerekiyor. inceliklerinden bahsederseniz sevinirim. Saygılar..
  • Maalesef inceliklerini yazacak kadar vaktim yok. Bir iç mimarın yanına gidip ne yaptığını görsen daha faydalı olur.
  • saygılar
  • Merhaba
    Sivas'ta dublex bir evde oturuyorum. Evimin içinden girilebilen 30 metrekare bir çatım var ve burasını depo olarak kullanıyorum. Ancak çatımda yalıtım namına hiç bir şey yok. Çatının altındaki oda küçük oğlumun odası ve bir türlü ısınmıyor. Baba yüreği de dayanmıyor ve ısıtıcı yakmak zorunda kalıyorum bu da oldukça extra maliyet getiriyor. Çatının tavan ve taban yalıtımını yapmak istiyorum ancak doğru dürüst bilgi alabileceğim bir muhatap bulamadım. Herkes kendi ürününü satmaya çalışıp diğerini kötülüyor.
    Tabanda yürüneceği gerçeğine dayanarak 10 luk dansitesi düşük köpük mü koymalıyım yoksa 5lik yüksek dansiteli fomboard mı?
    Üzerine şap atmak zorunda mıyız? Zira ustalar 30 metrekare için lutfedip şap atmaya yanaşmıyor. Alternatif çözümler var mıdır?
    Tavandaki tahtalar hiç sağlıklı ve orantılı değil. Sık ta döşenmemiş aralarında boşluklar var buraya cam yünü sersek sıkıntı olur mu? Alternatif bir şey var mı? Çatıda akıntı damlama yok. Cam yününün üzerini neyle kaplayabilirim?

• Ben size bir fikir vereyim hocam. Çatıdaki ahşapların aralarındaki boşluklara cam yünü doldurun , yerede 5lik strafor serin 2sinin üzerinide osb ile kapatıverin.
  • Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim.Osb özellikle tavan için çok ağır bir malzeme değil mi? Onun yerine laminant yapsak olur mu? Straforun üzerine şap atmak zaruri olmaz mı? Şap atmazsak üzerinde gezerken strafor ezilmez mi?
  • besirevi58 B kullanıcısına yanıt
    Şap zorunlu değil strafor yumuşak olandan değil diğer sert olandan olacak. Sıkıntı çıkmaz. Osb çok ağır malzeme değil plaka şeklinde kaptıvereceksiniz. Laminant sizin için fazla pahalı olur:)
  • Sn Chris Brown

Dubleks evimin Çatı katının tavan kısmı alçıpan ile yapılmış.Çatıyı komple kaldırsam ve beton bir tavan yaptırmak istesem
    Teknik açıdan bu mümkün müdür?

Çatı katında sadece 4 kolon yapılmış alt kattaki kolonun yarısı büyüklüğünde kolon yapılmış.diğer 8 kolon yukarıya kadar çıkarılmamış.

Daireye yeniden kolon yapılabilir mi? Kolon yapılmadan iç tuğla duvar dış ytong duvar ağırlığı taşırmı?

Bina genişliği 13.5m X 7 m istediğimiz beton yüksekliği 12 cm istiyoruz.

Kaba hesapla 11.34 m3 beton 26.6 ton beton ağırlığı ve 1 ton demir ağırlık olacağını hesapladım.

Teknik olarak bu iş nasıl olur? Alt kattaki kolonlar yukarı devam ettirilebilir mi?

Belediye böyle bir tadilat projesini onaylar mı?

Saygılar.
    Hocam sizin konu karışık biraz görmeden bir şey demem maalesef mümkün değil.
  • chris bey

Projedeki ilgili yerin fotosunu ve evin fotosunu koysam bi fikir yürütebilir misiniz?
    Hocam tavanda alçıpan altında ne var bilmiyorum, söyleidğiniz yerler ve sadece fotoğrafa bakarakta zor yani siz bulunduğunuz şehirde bir profesyonel destek alın derim ben
  • İlginiz için teşekkürler.Chris bey

Çatıyı standart kereste ve üzeri osb ve 2 kat membran yapmak haricinde kereste yerine
    çelik konstrüksiyon üzerine osb ve membran yapmanın avantajı olur mu?

Yada dubleksler için ses ve ısı yalıtımı açısından en iyi çatı şekli nedir?

Görüşünüzü merak ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kahraman1285 -- 12 Temmuz 2014; 17:11:58 >
    Keresterelerin arasında camyünü var ise osb çakılır üzerine mebranla sıkıntı çıkmaz ısı ve ses açısından
  • Kereste yerine Çelik çatı yaptırsam üzerine osb ve membran uygulamasının avantaj ve dez avantajı nedir?
  • Kafanızı fazla şişirmek istemem ama bizim toplumun alışkanlığıdır bu doktor gördü mü hemen bütün hastalıklarını anlatır Evini satan bir arkadaşımdan 75-80 metre kare ve en güzeli bedava çıkma oldukça iyi durumda laminant buldum ama osb mi laminant mı kafam karıştı. Fomboarda çivi atmasak ta olur sadece yapıştıralım diyor ustalar bu ne kadar doğru? Fomboardın markası önemli mi?
    Umarım bana kızmazsınız. Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi besirevi58 -- 13 Temmuz 2014; 0:50:48 >
  • @kahraman1285

Daha önce cevapladım. Sizin bütçenizle alakalı.

@besirevi58

Bedava laminant bulduysanız uygulatın hocam usta yaparım diyorsa sıkıntı çıkmaz:)
  • galasoldiers kullanıcısına yanıt
    Alçıpan ile çok güzel niş yapabilir/yaptırabilirsiniz.
  • Merhaba, 
    Istanbul deprem yönetmeligi zemine uygun yapı tasarımının kıstaslarını belirtiyor mu? Kat sayısı, temel tipi vs. Yapılarin zemine uygun olup olmayışı nasıl denetleniyor? 7.5 buyuklugundeki depreme dayanıklılığı hesaplanıyor mu? 
    Ornegin mikrotromer cihazi ile yerin salinimi olculup ona gore kat sayisi ongoruluyor mu? Insaat firmalari yapi tasariminda ve insaasında depreme dayanıklılık kriterlerini korlemesine uyguluyor yoksa yapi zeminle birlikte bir butun olarak alınıp depreme dayanıklılıgı olçerek mi tasarlanip insa ediliyor. 

Cevaplarsanız cok memnun olurum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.