Şimdi Ara

İÇ DUVAR ISI YALITIM (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
390
Cevap
23
Favori
290.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bigboomer burada seninle tartışmaya girme niyetim yok..Yazdıgın yanlış...Sadece bu soruma cevap ver....Yan yana iki bina aynı iklimde aynı yerde...Birine 16 dansite köpük eps 5 cm kalınlıgında kaplandı....Diğerine 35 dansite eps köpük 5 cm kaplandı...Sence bu iki yalıtım ısı geçirgenliği olarak aynımı ?... ıSI YALITIM DEGERLERİ AYNIMI ?...İkiside 5 cm ise...Yok aynı değil diyeceksen nasıl yogunlukla yalıtımın uzak yakın hiç bir ilgisi yok yazıyorsun ?...Yukarıda başka arkadaşlarım konuya cevap vermişler..Kendilerine çok teşekkür ediyorum...Sana son bir cümle...Lütfen yazdıkların dogru şeyler olsun...Bu forumdan yüzlerce insan faydalanıyor...Bir çogu binalarına yalıtım yaptıracak olan arkadaşlarımız....Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 22 Eylül 2009; 14:03:40 >

• yoğunlukla lamda değeri değişir tabiki ben buna hayır mı dedim. Ben size yalıtım malzemesi seçerken kriteriniz yoğunluk değil ısı iletim katsayısı olsun diyorum. Siz de gelmiş yukarıda iki binaya 5 cm farklı yoğunlukta EPS kaplandı bunların ısı iletim değerleri aynı mı diye soruyorsunuz.Bir kere ISI YALITIM DEĞERİ diye bişey YOK malesef. Daha hakkında yazı yazdığınız konu hakkındaki terimleri bile bilmiyorsunuz. Hayatınızda hiç bir standardı açıp baktınız mı ,TS825 in sayfalarını karıştırdınız mı? Siz insanların kafasını karıştırıyorsunuz.

Sorunuzun cevabını almak için gidin açın bakalım TS825i ordan ne yazıyor.

YALITIM MALZEMESİ YOĞUNLUĞA GÖRE DEĞİL ISI İLETİM KATSAYISINA GÖRE SEÇİLİR.

Isı yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsatısının 0,065 W\mK'nin altında olması yaygın kabul gören bir ilkedir. (Yalıtım, MMO Yayın No: MMO/399/2)

Burda yoğunlukla ilgili bişey var mı?

Eğer siz hala bana doğru şeyler yaz diyorsanız dicek bişeyim yok zaten.

• BU YAZIYI UZUN SÜREDE FIRSAT BULDUKÇA YAZDIM MESAİDE YİM ÇÜNKÜ. BU SÜRE İÇİNDE BİGBOOMER YENİ MESAJ ATMIŞ . YAZIYI OKUDUKTAN SONRA DAHA DETAYLI AÇIKLAMALAR YAPACAĞINA EMİNİM . BEN DAHİL BİR ÇOK ARKADAŞIN ANLAYABİLECEĞİ ŞEKİLDE. SAYIN B.BOMMER KARDEŞİM AÇIKLAMLARINIZ GÜZEL AMA BİRA DR DİLİYLE DEĞİLDE HALK DİLİYLE AÇARSAK :)) .

sevgili arkadaşlar güzel bir yol tuttuk gidiyoruz . biraz dikkatli olursak herkez faydalanır bayramdan sonada maxfocus arkadaşın ısı ile ilgili bilgisi baya var oda katılır.

evet bigboomer arkadaşın söylemiş olduğu ilk cümle yanlış anlam çıkmasına sebep olmuş.. bunu bilerek kurduğunuda sanmıyorum. ama 2. mesajında daha yanlış yazmış .. ramazan arkadaşta haklı olarak biraz kızmış sonasında bigboomer kızmamış gördüğüm kadarıyla . komik oldu ama bu açııklama ... ne bigb. ne ramazan ne taşkafa arkadaşım kızmayalım. insanız hepimiz burayqa giren herkez bir bilgi vermek için giriyor kimse buradan çıkarda elde edemez . öyle zaman oluyor hızlı yazımla konu yanlış yöne gidiyor olur bunlar.. amaç yardım olmasa kimse vakitte harcamaz..

şu dansite olayı, ramazan kardeşin verdiği linkte bende ramazan arkadaşla aynını anladım. veya tam anlayamadım .. çünkü bir yanlış var bu linkte, şayet dansite övülüyorsa hemde büyük yanlış var. bigboomer arkadaş bunu biraz açarak anlatırsa çok iyi olur.. zira bende ilk etapta dansite olayını önemsiyordum . ikide bir yalıtım firmaları dansiteyi övüp duruyordu.. fakat izoder kuruluşu aynen bigboomer in dediği gibi yahu bunu nasıl söyleyip son kullanıcının kafasını karıştırıyorlar cevabını verdiler. firmaların bundan söz etmemeleri gerektiğini. uygulama yaptıarcak kişinin bu bilgi ile hiç işi olmadığını net ifade ettiler.

bir iki mesaj önce belirtmiştim sert köpük olayı iç kullanımda sağlamlık açısından önemli olduğunu ifade etmişlerdi . tabi dansitede yüksektir dow marka köpükte . bu açıdan bunu hiç söylemedim. diğer marka sert köpüklerdede 2-3 birim oynuyor çokta önemli değil.

hem dansite olayının yüksekliği, sırf xps köpüğe özel değil . ben uzun süredir evde duran bosch buzdolabının alt ayak taşıyıcı eps köpüğünü zor kırdım inanın. piyasada bulunan en sert xps ten daha sağlamdı. kırdıktan sonra kontrol ettim acaba başka bir maddemi katılmış tır diyip, ama aynı eps beyaz gri vs renkli eps strafor ile aynı materyale sahipti.. daha bayramın 1. günü benim uygulamyı yapan yapan yakınım kendi çatısında eps beyaz köpük kullanmış . marka falan devamlı çalıştığı nalburdan almış. nerden bakılsa enaz 25 dansite vardı . arasam ha diyince bulamazdım dedi.

• Şimdi basit bir dille anlatınca çok basit oldu detay ver deniliyor, yazdıklarım yanlış yerlere çekliyor. Detaylı yazınca da halkın bunu bilmesine ne gerek var özet geç deniliyor. Kafam karıştı artık nasıl anlatsam diye.

Ayrıca ben nerde neyi yanlış yazmışım anlamadım ben yazdıklarımı tekrar okudum bir yanlışlık yok.

Yazdıklarımın anlaşılmamasının nedeni de bir Allah'ın kulunun açıp da TS825'e bakmıyor oluşudur. Eğer bir kere baksanız zaten anlarsınız ne demek istediğimi.

benim cahil ve hiçbişiden anlamayan bir kişi olduğumu ima ederek yorum yazan "taşkafa"ya rağmen sorunuzu net bir şekilde yazarsanız tabiki cevaplarım.

Ayrıca benimle ısı konusunda tartışmaya gircek arkadaşlar önce gitsinler biraz okuyup gelsinler. Hayatında bir standarda bakmamış, temel alanlar olan akışkanlar mekaniği-termodinamik-ısı transferi hakkında ne bir ders almış ne de bir kitaba göz gezdirmiş( okumuş anlamış olmasını geçtim), bunları yapmadığı için daha ileri uygulama alanları olan Yalıtım,Isıtma,Soğutma,Havalandırma,İklimlendirme,Enerji Yönetimi hakkında kulaktan dolma bilgiler ile buraya yazı yazan arkadaşlar yazdıkları yorumlar ile kendilerini belli ediyorlar.

Bir ısı yalıtım malzemesini yoğunluğuna göre seçmek -20 C deki çentik darbe dayanımına göre seçmekle aynı şeydir. Umarım bu açıklama yeterli olur.

Son olarak yalıtım yapmak bir mühendislik işidir.Televizyon almaya benzemez.Son kullanıcının da bu konuda bilgili olmasına gerek yok. Gidersiniz Makine Mühendisliğinin Isı Anabilimdalında mezun olmuş makine mühendisi çalışan bir firmaya verirsiniz evinizin planını adamlar size tekliflerini sunarlar.Bugun burda bu yazıyı yazıyor olmamın nedeni piyasada herşeyi bildiğini sanan ustaların insanların kafasını karıştırmasıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bigboomer -- 22 Eylül 2009; 17:44:15 >

• sevgili boomer size yanlış yazmışsınızı net söylemedim dikkat ederseniz. bizzatihi sizi destekler tarzdaydı yazım. şuan kısaca yazim daha sona detaya girerim.. ben şunu demek istedim lambda veya lamda vb gibi terimleri açıklarsanız . bunları bilmekte bu halkın hakkıdır . bu halkın hepsini sizin gibi eğitimli sanıyorsanız ilerde sıkıntı yaşarsınız.. ve bu halk hiç birzaman evine mk mühendisi çağırmaz . çoğunluğu zor geçinen sınıfıta çünkü . çok sıkmayın kendinizi. bazı terimleri açarsanız, ve muğlak ifadeler var. bu ifadeler xps nedir tanıtımındada kullanılmış onları detaylarsanız .. hep si bu sorduklarımın . ben sizden tüm forumun istifade etmesini istiyorum.. ama size bazı konularda pm yapıcam .

quote:

Orijinalden alıntı: bigboomer

Şimdi basit bir dille anlatınca çok basit oldu detay ver deniliyor, yazdıklarım yanlış yerlere çekliyor. Detaylı yazınca da halkın bunu bilmesine ne gerek var özet geç deniliyor. Kafam karıştı artık nasıl anlatsam diye.

Ayrıca ben nerde neyi yanlış yazmışım anlamadım ben yazdıklarımı tekrar okudum bir yanlışlık yok.

Yazdıklarımın anlaşılmamasının nedeni de bir Allah'ın kulunun açıp da TS825'e bakmıyor oluşudur. Eğer bir kere baksanız zaten anlarsınız ne demek istediğimi.

benim cahil ve hiçbişiden anlamayan bir kişi olduğumu ima ederek yorum yazan "taşkafa"ya rağmen sorunuzu net bir şekilde yazarsanız tabiki cevaplarım.

Ayrıca benimle ısı konusunda tartışmaya gircek arkadaşlar önce gitsinler biraz okuyup gelsinler. Hayatında bir standarda bakmamış, temel alanlar olan akışkanlar mekaniği-termodinamik-ısı transferi hakkında ne bir ders almış ne de bir kitaba göz gezdirmiş( okumuş anlamış olmasını geçtim), bunları yapmadığı için daha ileri uygulama alanları olan Yalıtım,Isıtma,Soğutma,Havalandırma,İklimlendirme,Enerji Yönetimi hakkında kulaktan dolma bilgiler ile buraya yazı yazan arkadaşlar yazdıkları yorumlar ile kendilerini belli ediyorlar.

Bir ısı yalıtım malzemesini yoğunluğuna göre seçmek -20 C deki çentik darbe dayanımına göre seçmekle aynı şeydir. Umarım bu açıklama yeterli olur.

Son olarak yalıtım yapmak bir mühendislik işidir.Televizyon almaya benzemez.Son kullanıcının da bu konuda bilgili olmasına gerek yok. Gidersiniz Makine Mühendisliğinin Isı Anabilimdalında mezun olmuş makine mühendisi çalışan bir firmaya verirsiniz evinizin planını adamlar size tekliflerini sunarlar.Bugun burda bu yazıyı yazıyor olmamın nedeni piyasada herşeyi bildiğini sanan ustaların insanların kafasını karıştırmasıdır.

• http://tr.wikipedia.org/wiki/Kond%C3%BCksiyon burda gayet güzel anlatılmış. Eyw bu konuda eğitim almamış olanların da yararlanmaya hakkı var da, benim bunları öğrenip öğrendiklerimi kullanır duruma gelmem 3 yıl sürdü siz benden bir mesajda herşeyi açıklamamı bekliyorsunuz. Yukarıda bu halk zor geçiniyor, nasıl evine mak muh getirsin diyorsunuz. Zaten bu hesap işi için ayrıca bir para alınmaması gerekir. Siz bir firmadan bir teklif istediğinizde bu size ücretsiz olarak verilir, çünkü bahsi geçen firma iş yapmak ister. Ben ne yazıkki bir firmada çalışmıyorum bu yuzden teklif veremem, yüksek lisans yapıyorum. Ancak durumu müsait olan arkadaşlar m2 başına 2 lira pahalı olsun deyip mühendis çalıştıran firmalarla yalıtımlarını yaptırmalılar.

Çünkü yanlış yapılan yalıtım insan sağlığına ve çevreye zarar verebilir, istenmeyen sorunlar doğurabilir. Örneğin evinize kendi başınıza yaptığınız eps, apartmanda çıkan bir yangında hem itfaiye erlerinin konuyu bilmemeleri nedeni ile onların size ulaşmasına engel olur, ki çok fena yanıyor ben videosunu izlemiştim yanarken, hem de sizin evden kaçış sürenizi olağanüstü bir şekilde kısaltarak yaşama ihtimalinizi düşürür.

En son diyeceğim, bırakın bu işi kulaktan dolma bilgiler ile yorum yazan ve bu işi yapan ustalar değil, işini bilen mühendisler yapsın..

Eğer çok yalıtım yaptırmak istiyorsanız, apartmanda yaşamak toplu yaşamayı gerektirir, eğer siz bir apartman dairesi almışsanız toplu yaşamayı kabul etmişsiniz demektir, gidin bir firmadan sunum için bir mühendis çağırın, tüm apartman sakinlerine bir sunum yapılsın ve apartman sakinleri de bencilce düşünmeyi bırakıp toplu yaşamaya ayak uydursun.( hernekadar bu Türk toplumuna yabancı birşey ise de bunu yapmaya mecburuz). Uzman kişilerce apartmanınıza dışardan yalıtım yaptırın. Bunu dışında bir eve yapılabilinecek başka mantıklı bir şey yok. İçerden yalıtım sinema-tiyatro-kongre salonları gibi insanların en fazla 3-4 saat durdukları yerler için uygundur. Kış aylarında günün en az 18 saati ısıtılan evler için uygun olan tek şey dışarıdan yalıtımdır.

Bu yorumlara da güvenmiyorsanız, ki ben güvenilecek, inanılacak bir yorum yazmadım, benim yazdıklarım bugun için genel geçer doğrulardır, gidin yoğunluğa göre mi malzeme seçiyorsunuz, basma dayanına göre mi seçiyorsunuz neye göre seçerseniz seçin, farketmez, sonunda yanlış tercih yapacaksınız.

• Ben burada kimseye cahil hiç bir şeyden anlamaz demedim..Dogru bilgi verin dedim...Ayrıca yazımda yazdıgım soruya cevap istiyorum..bana tse standardından bahsetmene gerek yok..Sordugum sorunun cevabını bekliyorum...Vede soruyorum....Nasıl yalıtımın dansite ile ilgisi yokmuş ?...Bunu kim diyor ?....Madem yoksa neden SİVASTA - KAYSERİDE- ERZURUMDA- YOZGATTA 16 dansite XPS yada EPS malzeme kullanılmıyor ? Yetersiz oldugu için daha yüksekleri kullanılıyor ?. 25 - 35 dansite gibi....Malzemelerin soguk iklimlerde yalıtımda tercih edilmeleri neden ?.... Kalınlık aynı olsun 5 cm alalım....BU sorumun cevabını istiyorum....Toplam iki soru.....Yaz okuyalım.....Başka şeyler değil....Bu iki soruma cevap.... Yada arkadaşlar yanlış bilgi verdim özür diliyorum..... Bu cümleyi bekliyorum....saygılarımla.... Bir not daha.. Bir malzemenin ısı geçirgenliği yani lamda degeri ters y ile yazılır....ne kadar düşükse o kadar kıymetli yalıtım malzemesi demektir...Bana atılan bir taşa cevap...Bir yalıtımda kullanılacak farklı malzemelerin mukayesesi yapılırken ısı geçirgenliği en düşük olanı en kıymetlidir...Falanca malzemenin ....x...cm kalınlıkta....x...dansite yogunlukta kullanılırsa saglayacagı ısı yalıtımını başka bir filanca malzeme y kalınlıkta ve y yogunlukta saglayabilir... Anlatmak istediğiniz olay Budur...Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 23 Eylül 2009; 11:56:25 >

• cevap: 16 kg/m3 olanın lamdası 0.035W/mK ve 35 kg/m3 olanın lamdası da 0,040 W/mK olduğundan 0,035 W/mK olan seçilir. Ancak ben bu cevabı bu sizi " ilgilendirmeyen" standarttan öğrendim ve zahmet edip oraya bakarsanız orda ısıl iletkenlik grubu olarak gösterilirler bunlar yani ısıl iletkenlik grubu 035 olan malzeme tercih edilir.

Sizin yazdığınız ".Kısaca şunu bilin dansite ne kadarr yüksek , kalınlık ne kadar fazla olursa o kadar iyi yalıtım demek" kalınlık kısmı hariç yanlıştır.

BEN DİYORUM Kİ YALITIM MALZEMESİ TERCİHİNDE ISIL İLETKENKLİK KATSAYISI ÖNEMLİDİR.( dikkat çekmesi için buyuk yazdım yoksa kimseye bağırdığım filan yok:D )

Yoğunluğun ısıl iletkenlik katsayısına bir etkisi yoktur demiyorum.Etkisi vardır ancak bu sizi ilgilendirmez. Siz ısıl iletkenlik katsayısına bakarsınız, olur biter. Seçimi ısıl iletkenlik katsayısına göre yapılır diyorum. Daha ne kadar basit anlatabilirim bilmiyorum.

Piyasada çok yapılan bu yanlışı siz de yapmayın diye kaç mesaj oldu aynı şeyleri tekrar ediyorum.Umarım faydası olmuştur..

Saygılar, sevgiler :D:D

• Herkese merhabalar,
    öncelikle daha evvel yazmış olduğum mesaja cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim... Ancak daha sonra yapılmış olan teknik yorumlardan, konuya yabancı olmam nedeni ile, fazla birşey anlamadım...Şimdi bu konuya teknik açıdan yaklaşan arkadaşlardan ricam, binamızın dıştan mantolama işinde, 4 cm.lik "Capatect Dalmaçyalı" mı, yoksa fiyat teklifi veren firmanın kullanacağız dediği 3 cm.lik "Mavikale" mi tercih etmemiz daha doğru bir seçim olacaktır?... Bu arada evimiz İstanbul Anadolu Yakasındadır...
    İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
    Saygılarımla...
  • sayın boomer arkadaşım kızmayınız . yazılarıma dikkatli bakarsanız sizden farklı bişey söylemiyorum. sadece biraz ayrıntıya girdim dediğiniz gibi dansitenin yüksekliği övülmüş gibi geldi bana . bunun doğru olmadığını bildiğimden dolayı . linkte verilen bilgiyide o ağırlıkta anladım bunu çözmeye çalıştım..
    ayrıca her nekadar makine mühendisi çalışan firma olsada türkiyenin şartlarında onlarda emir kulu siz daha gençsiniz . ille bu adamlardanda zarar gelmiyecek diye bişe yok zaten tahsilli adam zarar vermek istedimi onun verdiği bilinçli zarar inanın daha büyük oluyor .. malesef bu memleketteki mantık benden iyimibilecek tabi bilmeyecek aynı eğitimi almadı ufak bir noktatadn sona kelimelerle türk milletini kandırmaktan kolay birşey yoktur. neyapalım eğitim şart olsada buzamana kadar olan geçim şartlarından dolayı eğitim alamayan çok insan var.. zaten benim yalıtım yaptıracağım falan yok . benim yaşam alanımada izoder gönderdi m.müh... kafam çok çalışıyor demiyorum onların yapacağı fiyattan çok daha aşağısına çıkardım işi ve 1cm fazlasını kullandım. demek istediğimde aslında buydu makine müh. konusunda... şimdi ben suçmu işledim bana göre hayır ama olması gereken düzgün ekonomiyle tam bir mühendislik hizmeti alıp alınanın verilenin vergilendirilmesi çok daha iyi olurdu.. ama ne mümkün... ilk mesajıma bakarsanız herşey açık ustaları firmaları sizden çok yermişim.. ama siz izoderde yanlış bilgilendiriyor diyorsanız.. bişe diyemem. benim işimde yapabileceğimin en iyisi oldu çünkü dışaradan yalıtım imkanı yoktu . çok güzel şeyler söylüyorsunuz. ama ben bir çatı yüzünden binada dayak yeme noktasına geldim çatıyı zorla yaptırdım . 2 sene sona arasın aizocam sericem firma çağırdım çatının saçakları kapanmamış çıktı . yaparız ama rüzgar şilteyi, kaldırır atar dediler.. izoder bana şilteyi serdirip parayı mahkeme kanalıyla alma hakkınız var demişti.. dayak yemeye hiç niyetim yok espirisini yaptım tabi.. ne yaparsın en kolay protesto 5-6 ay aidat ödemedim .. gene kavga çıktı tabi.. benmi mahkemeye vericem koca binayı onlar versin.. gelen bilirkişi kör olmıycak sonuçta.. aynı durum annemlerin evinde izolasyonda yaşandı.. yöneticiyle birbirimize girdik en sonunda iş yapan elamanlar binayı tehtid etmeye başladı.. komik hep kötü tarafından alıyorum . ama durum bu . birkez aynı binaya hidrofor ile ilgili sunum yapacak bir firma getirdim adamı az daha dövüyorlardı . sizin dedikleriniz doğru ama iş pratiğe dökülünce olmuyor malesef . bende bu yolla öğrenebildiğimi öğrenip kendi işimi kendim görüyorum. ne yapabilirim .. artık terim vs gibi olaylarıda forumdaşsak sizlerden öğrenicez.

son olarak şu sözünüzü taşkafa arkadaşa verdiğiniz yanıttan aldım
    ------------------------------------------------------------------
    Yoğunluğun ısıl iletkenlik katsayısına bir etkisi yoktur demiyorum.Etkisi vardır ancak bu sizi ilgilendirmez. Siz ısıl iletkenlik katsayısına bakarsınız, olur biter. Seçimi ısıl iletkenlik katsayısına göre yapılır diyorum. Daha ne kadar basit anlatabilirim bilmiyorum.
    ----------------------------------------------------------------------

bu cevabınız güzel zaten karmaşa benim için burdan çıkmıştı alınmayınız her söze . hiç bişe zamanı gelince sizin kızdığınız ama insanların ama konuların. gözünüzde nekadar küçüldüğünü göreceksiniz. bu forumunda size ihtiyacı var zaten okulu bitirip işe güce başladınızmı foruma falanda girmezsiniz :))

• kardeş çok ileri gitmiyim 4cm den aşağı düşmeyin.. bende anadolu yakasında oturuyorum bana önerilen eps köpük 5 cm . xps mavikale 4cm bigboomer a da sorun izoder e de sorun. bu izolasyon olayı avrupada daha kalın uygulanıyor ve mecburi.. ama türkiyemizde malesef toki dahi standartlara uyuyoruz desede eski deprem yönetmeliği gibi standartlar.. ve zengin olduğumuz için devamlı enerjiye çalışıyoruz.. paris te yalıtım malzemesi cm uygulanırken 2004-2005 tarihinde devlet karar alıp 16 cm ye çıkartmış.. paris ile istanbul un havası hemen hemen aynı deniyor diyenin yalancısıyım. siz egede eski rum evlerinin taş duvarlar nekadar kalın örülmüş. buradaki duvarı görünce insan almancı komşumun dediğine de inanıyor 50 cm yalıtım varmış . mışlı muşlu konuşuyorum ama rum evleri bana göre örnek. eğer başka bir amaçla yapılmadıysa.

quote:

Orijinalden alıntı: elantra

Herkese merhabalar,
    öncelikle daha evvel yazmış olduğum mesaja cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim... Ancak daha sonra yapılmış olan teknik yorumlardan, konuya yabancı olmam nedeni ile, fazla birşey anlamadım...Şimdi bu konuya teknik açıdan yaklaşan arkadaşlardan ricam, binamızın dıştan mantolama işinde, 4 cm.lik "Capatect Dalmaçyalı" mı, yoksa fiyat teklifi veren firmanın kullanacağız dediği 3 cm.lik "Mavikale" mi tercih etmemiz daha doğru bir seçim olacaktır?... Bu arada evimiz İstanbul Anadolu Yakasındadır...
    İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
    Saygılarımla...

• aydemir-çelik'e cevaplarından dolayı teşekkür ederim.Ancak benim kimseye kızdığım filan yok, kızacak bir durum da yok.Yazdıklarım biraz kızgınca duruyor sanırım.O yüzden özür dilerim, daha güzel bir şekilde yazmaya çalışırım bundan sonra.

Uygulamada karşılaşılacak sorunlar hakkında yukarıda ben de yazmışım."Eğer çok yalıtım yaptırmak istiyorsanız, apartmanda yaşamak toplu yaşamayı gerektirir, eğer siz bir apartman dairesi almışsanız toplu yaşamayı kabul etmişsiniz demektir, gidin bir firmadan sunum için bir mühendis çağırın, tüm apartman sakinlerine bir sunum yapılsın ve apartman sakinleri de bencilce düşünmeyi bırakıp toplu yaşamaya ayak uydursun.( hernekadar bu Türk toplumuna yabancı birşey ise de bunu yapmaya mecburuz)"

Biz malesef toplu yaşamaya alışık bir millet değiliz, tek sorun bu bence.Ki bu durum sizin apartmanda verdiğiniz kavgalardan da anlaşılabiliniyor.

Yukarıda mak muh lerden çıkan sorunlardan bahsetmişsiniz. Haklısınız, ben her muh. işini hakkıyla yapar demiyorum, bugun bu ülkede merkezi ısıtmadan herkes nefret ediyorsa bunun tek sorumlusu bizleriz. "Bende mühendise para yedircek göz varmı" anlaşını benimsemiş müteahitlerin kopyala-yapıştır projelerine imza atmasaydık, doğru düzgün adam gibi projeler yapsaydık bugun belki kombiler söz konusu bile olmayacaktı.

TOKİ de hangi akla hizmetse içerden yalıtım yapmış binalara. 5 cm içerden yalıtım var ama eps mi xps mi bimiyorum.

Benim bildiğim xps genelde basılan,üzerinde yürünen yüzeylerde kullanılıyor. Çok bir yangın korkunuz yoksa eps olabilir, ben markalardan anlamam o yuzden bişey söyleyemeyeceğim.

Burda nedense hiç konuşmadığımız bişey de var neden kimse yazmadı bilmiyorum benim de yeni aklıma geldi. Yalıtım yaparken aynı zamanda buhar geçişine de etki ediyoruz. Yani olay sadece ısı geçişi değil. Eğer içeriden yalıtım yapılacaksa bu çok buyuk bir sorun. Duvar ile yalıtım malzemesi arasında genelde küflenme oluyor. Bu kütle transferinin hesabı daha bi karışık, onu en güzel izoderin programı hesaplıyor, ordan aylara göre eğriler çizdirebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: elantra
    Şimdi bu konuya teknik açıdan yaklaşan arkadaşlardan ricam, binamızın dıştan mantolama işinde, 4 cm.lik "Capatect Dalmaçyalı" mı, yoksa fiyat teklifi veren firmanın kullanacağız dediği 3 cm.lik "Mavikale" mi tercih etmemiz daha doğru bir seçim olacaktır?...

Benim şahsi önerim: Ben 4 yıl önce yalıtım yaptırdım. 3 cm XPS kullandık. Ancak şu an bu tür maddelerin binada kullanılmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Bunda en önemli gerekçem yangın riskidir. Bu tür maddeler kolayca yanabilen ve kötü duman çıkartan maddelerdir. Daha önce yanan bir binadan çektiğim resimler var. İnşaat halindeki bir binada çatı yalıtımı yapmak için kullanılan bu tür maddelerin yanarken çıkardığı dumanı görmenizi isterim. Resimleri bulabirsem buraya gönderirim. Yangın ve duman kabul edilebilir ve üstlenilebilir riskler değildir.
    Ayrıca XPS ve EPS türü malzemelerin hava/buhar geçirgenliği yok.
    Bu nedenle ben XPS ve EPS türü maddelerden uzak durulması taraftarıyım. Aynı etkinliği sağlayabilen başka yalıtım maddeleri mevcut. Üstelik daha ucuz.

• Arkadaşlar tartıştığımız mevcut konu hem forumda hem de ülkemizde güncel ve çok önemli bir konudur.
    Yazdığımız yazılarımızda kızma, sinirlenme gibi ifadeleri bence kullanmamıza hiç gerek yok. Zira kimsenin kimseye kızdığınıda sanmıyorum. Güncel bir konu üzerinde karşılıklı olarak bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Konuya katkıda bulunan herkes kendi bilgi ve tecrübesini aktarmaktadır. Zaten yazılan yazıların geneline bakılırsa hep benzer şeylerden bahsediyoruz. Farklı gibi görülen şeyler esasında birbiri ile ilintili olan konulardır.

Ve yalın bir gözle bakarsak bu başlık altında yalıtım konusunda iyi bir bilgi akışı oldu. Bu kadar bilgiyi heryerde bulamayız.

quote:

Yalıtım yaparken aynı zamanda buhar geçişine de etki ediyoruz. Yani olay sadece ısı geçişi değil. Eğer içeriden yalıtım yapılacaksa bu çok buyuk bir sorun. Duvar ile yalıtım malzemesi arasında genelde küflenme oluyor.

Evet, bu hava geçirgen olmayan XPS ve EPS türü yalıtım maddelerinde önemli bir sorun. Özellikle içeriden yapılan yalıtımda dediğin gibi duvar/beton ile yalıtım plakası arasında yoğuşma oluşabilir. İlla bu tür maddelerle yalıtım yapılacaksa bina dışarıdan yalıtılmalı.

Son bir ilave. Ülkemizde kontrol sistemi ve sorumluluk bilinci olmadığından bir işi paket olarak bir firmaya verip firmanın mühendisleri işi yapsın demek yetmiyor. (yalıtım konusunda yaşadığım çok kötü bir tecrübem var) Bizlerin tüketici olarak konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmamız ve işi bilimsel formatta yapan ehil kişilere vermemeiz gerekir.

• XPS ve EPS için buhar/hava geçirgenliği yok demek yanlış olur. Geçirgenlikleri vardır.Bunu şöyle anlatabilirim;

Su buharı difüzyon direnç faktörü diye bişey var. Bu faktör ne kadar büyük olursa malzeme o kadar buhar geçirmez olur. Örneğin Dökme Asfalt Kaplama için bu değer 50000, 0,01 mm Alüminyum folyolu bitümlü pestil için de bu değer 100000'dir.

XPS lerde bu faktör 80-250 , EPS'lerde de 20-100 arasındadır. Cam yünü ve Taş yünü için ise tüm ısıl iletkenlik grupları için bu değer 1 dir.

Uzun lafın kısası XPS ve EPS buhar geçirirler. Ancak yangın için dediğiniz doğru bunlar acayip hızlı yanıyorlar.
  • quote:

XPS lerde bu faktör 80-250 , EPS'lerde de 20-100 arasındadır. Cam yünü ve Taş yünü için ise tüm ısıl iletkenlik grupları için bu değer 1 dir.
    Uzun lafın kısası XPS ve EPS buhar geçirirler. Ancak yangın için dediğiniz doğru bunlar acayip hızlı yanıyorlar.

XPS ve EPS'nin bu geçirgenlik değeri sanırım pratik olarak pek bir şey ifade etmiyor? Yani duvarın bir tarafında oluşan yoğuşmayı dışarı atacak kadar geçirgen değil kanaatimce. Thermocoat isimli ve benzer birkaç malzemenin demosuna katılmıştım. Bu malzemeler suya karşı itici özellik gösterirken hava ve buharı çok rahat geçiriyorlar.
    Dolayısı ile XPS ve EPS türü ürünlerin hava geçirgenliğini pratik olarak yok gibi düşünülebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ramazanyalcin -- 23 Eylül 2009; 11:33:33 >

• İçten yalıtımda Duvar dış tarafta kaldığından dış ortam örneğin -3 C iken duvar sıcaklığı da 0 ya da 1 C civarında oluyor. Çünkü arada ince bir dış sıva var o kadar. Şimdi Duvar bu kadar soğuk, ancak iç tarafı da biz 20 C ye kadar ısıtıyoruz. Yalıtım malzemesinin hemen arkasında içerideki 20C deki su buharı, yalıtım malzemesinin arkasına gidene kadar 19 C ye düşse, aniden 0 C de bir duvar ile karşılaşıyor ve burada buharın bir kısmı yoğunlaşıyor. İşte içten yalıtımda karşılaşılan sorunlardan biri budur. Bu duvarın arkasındaki rutubet problemi burdan kaynaklanır. Buna Buhar kesici dedikleri malzemelerden koyuyorlar ama ne kadar sağlıklı ve verimli oluyor bilmiyorum. Bir de içten yalıtımda taş yünü kullanılmıyormuş, bunun nedenin hatırlamıyorum, hatırlamıyorum.

Dışardan yalıtımda yukarıda yazdığım gibi bir sorun olmuyor. Duvarlar sıcak kalıyor.Zaten yalıtımın da üzerine 6-7 mm lik anorganik sıva atıldığından duvarda rutubet problemi olmuyor, uygulama düzgün yapılırsa tabiki. Ayrıca duvarlar sıcak kaldıklarından içerisi ısıtılmasa bile bu sıcak duvarlar içeri ışıma yaparak yine ortamı sıcak tutarlar, ancak içten yalıtımda böyle bir durum söz konusu değil.

• Burada insanlara faydalı olmak için görüş belirten bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum..Yangın riski, duman faktörü düşünülüyorsa bina dışından uygulanan yalıtım malzemesi olarak etkili sıvalar var..Bir bayan kimya mühendisi patentini aldı biliyorum...Bu konuda araştırma yaparsanız iyi olur.. Bir çok yalıtım sıvası piyasada boy göstermeye başladı....Bilgisi olan arkadaşlar yazsınlar okuyalım...Saygılarımla..
  • bigboomer sevgili arkadaşım sizi üzdüysem gerçekten özür dilerim tek amacım konuya dediğiniz gibi hassasiyetin genelde artması. hep beraber devam edeceğimiz için mutluyum. böyle bir konu enerji geleceğimiz için çok faydalı.
  • teşekkür ederim konuya bayram sonrası tekrar girdiğiniz için. kendimce ortamı biraz gergin gördüğüm için yumuşatıp konunun devamının gelmesini istemiştim.. ifadem yanlış olabilir bunun için özür dilerim . zaten önemli olan bilgi paylaşımı. ve çok güzel yol tuttuk dediğiniz gibi gerçekten. artık bu topik oturdu bana göre .

artık tüm malzeme bilgilerini paylaşmak düşüyor hepimize.

quote:

Orijinalden alıntı: ramazanyalcin

Arkadaşlar tartıştığımız mevcut konu hem forumda hem de ülkemizde güncel ve çok önemli bir konudur.
    Yazdığımız yazılarımızda kızma, sinirlenme gibi ifadeleri bence kullanmamıza hiç gerek yok. Zira kimsenin kimseye kızdığınıda sanmıyorum. Güncel bir konu üzerinde karşılıklı olarak bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Konuya katkıda bulunan herkes kendi bilgi ve tecrübesini aktarmaktadır. Zaten yazılan yazıların geneline bakılırsa hep benzer şeylerden bahsediyoruz. Farklı gibi görülen şeyler esasında birbiri ile ilintili olan konulardır.

Ve yalın bir gözle bakarsak bu başlık altında yalıtım konusunda iyi bir bilgi akışı oldu. Bu kadar bilgiyi heryerde bulamayız.

quote:

Yalıtım yaparken aynı zamanda buhar geçişine de etki ediyoruz. Yani olay sadece ısı geçişi değil. Eğer içeriden yalıtım yapılacaksa bu çok buyuk bir sorun. Duvar ile yalıtım malzemesi arasında genelde küflenme oluyor.

Evet, bu hava geçirgen olmayan XPS ve EPS türü yalıtım maddelerinde önemli bir sorun. Özellikle içeriden yapılan yalıtımda dediğin gibi duvar/beton ile yalıtım plakası arasında yoğuşma oluşabilir. İlla bu tür maddelerle yalıtım yapılacaksa bina dışarıdan yalıtılmalı.

Son bir ilave. Ülkemizde kontrol sistemi ve sorumluluk bilinci olmadığından bir işi paket olarak bir firmaya verip firmanın mühendisleri işi yapsın demek yetmiyor. (yalıtım konusunda yaşadığım çok kötü bir tecrübem var) Bizlerin tüketici olarak konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmamız ve işi bilimsel formatta yapan ehil kişilere vermemeiz gerekir.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.