Şimdi Ara

[İADE] MSI GTX 980 Gaming 4G Performans Düşüklüğü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Önceden VRAM hız düşüklüğünden dolayı değiştirdiğim MSI ekran kartımı iade edip başka bir mağazadan aldım. Ancak bu kartta da garip sıkıntılar var. Acaba sorun anakart veya işlemci ile alakalı olabilir mi? Önceki kartı bilgisayarı açar açmaz test etmemiştim. Bu kartta bilgisayarı açınca/yeniden başlatıp test edince sorun görünmüyor. Ancak biraz süre geçtikten sonra veya herhangi bir oyundan çıktıktan sonra tekrar test ettiğim zaman VRAM hız düşüklüğü gözüme çarpıyor. Sorun ne ile alakalı olabilir?

Sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir.

CPU: Intel Core i5-4590 3.3 MHz (3.7 MHz Boost)
    ANAKART: MSI Z97 PC Mate
    RAM: G Skill RipjawsX 16 GB (4x4GB) 1600 MHz DDR3 (F3-12800CL9-4GBXL 4 adet)
    GPU: MSI GTX 980 4G
    STORAGE: Samsung EVO 850 250 GB SSD
    Seagate ST1000DM003 (1000 GB, 7200 RPM, SATA-3)
    CASE: Cooler Master HAF 912 Plus
    PSU: Cooler Master GX 80+ 750W

Test sonuçlarını Önce(Bilgisayarı açınca/yediden başlatınca) ve Sonra(5-10 dk sonrasında veya oyundan çıkınca) şeklinde ekledim.

ÖNCE

SONRA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DH Anonim -- 21 Temmuz 2015; 7:31:05 >

• Programı masaüstüne alıp tekrar test eder misin ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yilmaz976

Programı masaüstüne alıp tekrar test eder misin ?

Program zaten masaüstünde hocam.
  • Kurutucu kullanıcısına yanıt
    Program D üzerinden çalışıyor görünüyor ?
  • quote:

Program D üzerinden çalışıyor görünüyor ?

Resimleri D sürücüsündeyken test edip çekmiştim. Masaüstünden test edince de sonuçlar aynı.
    Ben,driver ile alakalı bir sorun olduğunu düşünüyorum ?

en son driver dan geriye doğru test yapabilirmisin ?
  • Bu arada program ne kadar güvenilir bilmiyorum ama program bana pek sağlıklı çalışıyor görünmedi ?
  • quote:

Bu arada program ne kadar güvenilir bilmiyorum ama program bana pek sağlıklı çalışıyor görünmedi ?

Formattan önce güncelden eski driverlara doğru test ettim (5-6 sürüm hatırlamıyorum) hepsinde aynı sorun yaşanıyor. Program sağlıklı çalışıyor. Çünkü GTX 970'teki 3.5 GB VRAM sorunu bu programla tespit etmişlerdi yabancı forumlarda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kurutucu -- 18 Temmuz 2015; 11:47:12 >
  • Win 7 de deneyebilirmisiniz hicam ?

• Oggy20 O kullanıcısına yanıt
    Tabi. Ama işletim sistemiyle bir alakası olduğunu sanmıyorum. Kart zaten windows 8 için yapılmış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kurutucu

Tabi. Ama işletim sistemiyle bir alakası olduğunu sanmıyorum. Kart zaten windows 8 için yapılmış.

Win 8 dusuk cozunurlukte daha iyi perf veriyor yani isletim sistemi gpu nun perf ina etki ediyor
    win 7 de son driver 353.30 ve 350 yi deneyin

Değişen bir şey olmadı. Sorun hala devam ediyor. Kartı iade edip evga alıcam. Olmadı kartı başka bilgisayar bulabilirsem onda test edicem.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kurutucu

Değişen bir şey olmadı. Sorun hala devam ediyor. Kartı iade edip evga alıcam. Olmadı kartı başka bilgisayar bulabilirsem onda test edicem.

Allah allah bi benchmark alip diger 980 ler ile karsilastirin sonucu yazin

• Performans ayarları ne alemde?Dengelımı tasaruftamı cok etkısı var bu arada bır kac gun nce baska bır kartta bır arkadas konu acmıstı alt tab yapınca vs sıstem kasıyormu 970 ıle nedenı ıse kart nvada ayarlarında tasarruftaymıs kullanılmayınca performans dusuklugune sebep oluyo.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Benchmarklarda aralarda 5-20 FPS ve 200-2000 arası puan farkı var. Ayrıca test yaparken oluşan ani FPS droplarını farkedebiliyorum. Benchmarklar şöyle:

3D MARK http://www.3dmark.com/3dm/7802144

@TheYaZaMaZ Ayarları hiç ellemedim. Yüklendiği şekilde uygulamaların uygulayacağı ayarları kullanıyor. Ancak onunla bir alakası olduğunu sanmıyorum bu VRAM hız düşmesinin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kurutucu -- 19 Temmuz 2015; 7:51:10 >

İmkan varsa EVGA ile değişim yapın MSI,yı.

• quote:

İmkan varsa EVGA ile değişim yapın MSI,yı.

ONLAR DA FARKLI DEĞİL.
    Forumda 2 3 gündür 900 serisi kartlarla ilgili çok fazla sayıda konu var.

Konu sahibi arkadaş şu başlıkları bir incelesin lütfen.

http://forum.donanimhaber.com/getQuotes_ajax.asp?rd=yes&t=108085265

http://forum.donanimhaber.com/getQuotes_ajax.asp?rd=yes&t=108056135

• Valla bu 2. iade edişim olacak. Yarın mecbur iade edicem. Ama ondan önce dediğim gibi başka bir bilgisayara takıp denedikten sonra iade isterim. Zaten iade ede ede bir hal oldu

Evga'nın 980'lerinde bazen coil whine çıkıyormuş. Onu da değişim yaparlar herhalde eğer sorun çıkmazsa. 3 yıl garantisi var sonuçta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kurutucu -- 19 Temmuz 2015; 18:52:35 >
  • Physx in kaynağını GPU dan cpu ya atamayı denediniz mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mesuthaksoy kullanıcısına yanıt
    Evet denedim. Zaten o hız düşme olayı donanım algılama programlarını açıp (aida64 speccy gibi) kapattıktan sonra tekrar test yapınca da düşüyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.