Şimdi Ara

i7 6700k 0.8ghz de kaldı, yükselmiyor!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

aşağıda belirttiğim sisteme sahibim.

Oyun oynarken bir anda fps değerleri düşmeye başladı donmalar takınmalar oldu. Daha sonra baktığımda işlemci maksimum çekirdek frekansı 0.8ghz olmuş. daha fazlası olmuyor. bu durum intel tuning system diye programında thermal throttling olarak gözüküyor. CMOS sıfırladım. Bios resetledim. bios pilini çıkarttım taktım, windows yüksek performansa aldım, format attım, driverlerı yükledim tekrar vs. donanımsal olarak anakart üzerindeki switchleri denedim fakat çözüm alamadım. Sıcaklıktan kaynaklanır diye belirtilmiş ama işlemci sıcaklığı 23 derecede şuan. kasa içi genel sıcaklık ise 30derecelerde. fakat hız bir türlü normal performansına çıkmıyor. Bu tür sorun olan oldumu acaba arkadaşlar nasıl çözülecek bilen arkadaşlar lütfen yardımınızı bekliyorum.

Sistem
    MSI Gaming M7
    i7 6700k
    MSI Gaming X GTX1060

• Manuel olarak yükseltmeyi deneyin o.c yapar gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bios yada diğer programlar işlemci sıcaklığını yanlış gösteriyor olabilir. İşlemciyi sökün, tekrar macunlayıp yeniden soğutma sistemini monte edin. Çözüm olabilir
  • xxkowboyxx X kullanıcısına yanıt
    hocam o.c hızları işlemci normal hızlarının üstünde 4.2ghz en düşüğü o yüzden denememiştim sıkıntı verirmi acaba diye ama deneyim artık son çare.
  • CagriErcan kullanıcısına yanıt
    MSI, INTEL, real-temprature gibi farklı programları denedim hocam ısı değerleri hep aynı gösteriyor. :/ macun alıp dediğiniz işlemi tekrar yapmayı deneyeceğim artık. zaten işlemci üzerinde sıvı soğutma takılı aslında. boştayken o kadar yüksek değerlere çıkacağını sanmıyorum ama deneyeceğim genede.
  • Hocam işlemciniz bozulmuş. Çöpe atın ya da en iyisi siz zahmet etmeyin bana gönderin ben atarım çöpe :) Şaka bir yana sorunun yazılımsal olabileceğini hiç düşündünüz mü? Temiz bir os kursanız?
  • Windows Güç, Performans ve Tasarruf Ayarlarını kontrol et , sorun genelde tasarruf modundan meydana gelmekte .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trumpet -- 23 Mart 2017; 14:17:47 >
  • Sorun ne biosdan nede driverdan işletim sistemindeki güç ayarlarından, eğer düşük güçtüketimi seçtiysen yada kendin bi güç ayarı yaptıysan o etkilemiş olabilir..
    düzeltmek için güç ayarlarını açıp Dengeli'yi seçmen yeterli
  • Hatta kullanıcısına yanıt
    güç ayarlarını maksimum performansa getiriyorum genede banamısın demiyor hocam. Alakası yok yani orayla
    o.c yaptım msi bios tan başarılı bir şekilde yükseltildi diyor ama cpu speed hala 0.8ghzde takılı kalıyor :/
  • cobra11_38 C kullanıcısına yanıt
    her şeyi yapmışsın bence işlemcin yada anakartın arızalı gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 24 Mart 2017; 14:33:56 >
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    IntelProcessor Diagnostic Tool dan işlemciyi test ettim. işlemci sağlam çıktı. kafayı yiyecem ya :/
  • quote:

Orijinalden alıntı: cobra11_38

o.c yaptım msi bios tan başarılı bir şekilde yükseltildi diyor ama cpu speed hala 0.8ghzde takılı kalıyor :/

Biostayken cpu hızı olması gerektiği gibi mi peki?

değil hocam. cpu speed 0.8ghz gözüküyor. oc yapsamda yapmasamda değişmiyor. Birşey engelliyor sanırım ama ne engelliyor bulamadım bi türlü.
    valla onu bilemem de her şeyi yapmışsın işlemcide sorun olmasa o mhz de çalışmazdı biosdan ayardan desek onu da sıfırlamışsın ve sanırım biosdan tüm ayarları otomatiğe alıp da denedin? ramden desek sanmam görünen ya işlemci yada anakatta bir sorun var psu nedir kaç wat? ekleme psu dan 8 yada 4 pin kablo takılı mı anakarta yada varmı işşlemci güç girişi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 24 Mart 2017; 0:16:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

valla onu bilemem de her şeyi yapmışsın işlemcide sorun olmasa o mhz de çalışmazdı biosdan ayardan desek onu da sıfırlamışsın ve sanırım biosdan tüm ayarları otomatiğe alıp da denedin? ramden desek sanmam görünen ya işlemci yada anakatta bir sorun var psu nedir kaç wat?

astro lite 750w gold + sertifikası var güç kaynağından olsa şimdiye kadar çalışmazdı sanırım. 5 aylık pc.
    aklıma gelen psu dan 8 yada 4 pin kablo takılı mı anakarta yada varmı işşlemci güç girişi? genelde anakartta sol üstte olur
    Evet dediginiz gibi sol uste 8li power ve baska yerdede 24pin power kablosu bagli anakarta.

Yalnız şu anda farkettim. Cpu ratio 8de gozukuyor bios da normalde 40ti bu yuzden düşmüş. Carpim oranini artirabilirsem cozulecek sanırım

takılıysa tamam ozaman o 8 pin olan işte o ratio kendi kendine düşmez anca sen oynayıp kaydedersen öyle kalır artı otoya alınca zaten normale dönmesi gerek
    işte onuda ben düşürmedim. zaten auto da ama normal değer girmemede izin vermiyor. s lanet olası pislik sinir etti. Sorun anakartta gibi gözüküyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.