Şimdi Ara

i7 4790K işlemci voltajı hakkında bir soru.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese günaydın ve iyi forumlar öncelikle.

Cumartesi günü Gigabyte GA-Z97X-UD3H anakart satın aldım. BIOS'a ilk girdiğim de anakartın işlemciye verdiği voltaj 1.476 idi ve sıcaklığı 50 derece idi işlemcinin. Manuel yoldan voltajı 1.250'ye çektim ve sistemi kurdum, sonrasında sıcaklığın 30 derece de sabitlendiğini gördüm.

BIOS sürümü eski olduğundan onu da update ettim. Bu kez voltajı 1.263 gösteriyordu ama sıcaklık aynı kaldı.

İşlemci " intel turbo boost " ile şu an 4.4ghz'de çalışıyor. Henüz ihtiyacım olmadığı için o.c yapmadim.

i7 4790K'nın ideal voltaj aralığı nedir 4.4ghz için ? Bu arada güç kaynağım Corsair 700W, 58A ve 12v kanalındsn 696W güç veriyor. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7A1E308D7 -- 11 Ocak 2016; 9:03:09 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben şuan Asus anakarta 1.18 ile stabil çalıştırıyorum. Gigabayt varken 1.15 sıkıntısız çalışmıştı.

• 1,175 1,180 arası stabil çalısır ama her işlemci bu degerlerde calısacak diye bi kaide yok
  • O zaman kullananlarada bir ben sorayım. OCsiz durumlarda voltaj düşürmeli miyiz? Sıcaklıklar bu kadar fark edicekse bende kısmen düşürmek isterim. Kart msi g55 sli z97, psu xigmatek vector 4 kanaldan 750w veren silver. Soğutucu olarak noctua 9u gibi çift fanlı küçük tower soğutucu var. Teşekkürler.

• 1.175 ver bi dene hocam aidata 64 ile
  • Voltaj fazla verilirse işlemci gereksiz yere ısınıyor, peki belli bir limitin altında verilirse işlemciye nasıl bir etkisi oluyor bu durumun ? Lütfen gülmeyin, bilmediğimden soruyorum.

• 4,4 ghz için 1,15-1,2 arası idealdir fazlası takozluğa azı silikon piyangosuna delalettir.

aşırı voltaj sıcaklığı artırır.

düşük voltaj mavi ekran restart gibi istenmeyen durumlara neden olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hesperiush

Voltaj fazla verilirse işlemci gereksiz yere ısınıyor, peki belli bir limitin altında verilirse işlemciye nasıl bir etkisi oluyor bu durumun ? Lütfen gülmeyin, bilmediğimden soruyorum.

İşlemcinin çalışçağı min voltajın altında voltaj veirlirse CPU stabilliğini kaybeder, reset, donma, mavi ekran gibi sorunlar ile karşı karışaya kalırsın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.