Şimdi Ara

i7 4770K islemci sicakligi cok mu fazla?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
2.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • i7 4770K kullaniyorum, dun aksam o/c yapayim dedim, hizi 4500 mhz`e cikardim, voltage auto da biraktim, cpu-z 1.15 V gosteriyordu.

intel burn-in test yaptim, ve en yuksek cekirdek sicakligi 99 dereceyi gordu. diger cekirdekler 97-95 civarindaydi.

aida64 benchmark yaptim, onda da 30 dakikalik stabilte testinden sonra hata vermedi, sicaklik en yuksek 81 dereceyi gordu.

sizce bu sicakliklar fazla mi? oyunlarda veya desktop da hic bir zaman bu dereceleri gormuyor, BF3 de en fazla 71 dereceyi gordu. desktop kullanim da 32-40 derece arasinda degisiyor sicakliklar.

pc bilesenleri : i7 4770K, msi mpower max z87, msi 560ti ekran karti vs vs.

Islemci Fani : Intelin stok fani

Ortam sicakligi : 25 C

• http://ark.intel.com/products/75123/

intel güvenli max dereceyi 72,6 olarak belirlemiş .99 derece çok fazla .

stok fanı at , yenisini al .Stok fan kullandığın süre oc yapma .
  • Stok fan ile Overclock yapmak sakıncalıdır. Default değerlere alın, O.C. yapacaksanız iyi bir soğutma gereklidir.

CM Seidon 120 Su Soğutma sistemi alınabilir.
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    peki hocam, oyunlarda max 70-75 derece @4500mhz@1.15v da sakincali midir?, 99 dereceyi intelburnin test in disinda herhangi bir programda ya da herhangi benchmark programinda da gormedim, intel burn-in test su an piyasadaki islemciyi strese sokan en zorlayici program diye biliyorum..

iyi bir sogutucu ile, oyunlarda islemci sicakligi ayni saat hizinda, tahmini ne kadar santigrat dusebilir, bir fikriniz var mi acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bellerephone

peki hocam, oyunlarda max 70-75 derece @4500mhz@1.15v da sakincali midir?, 99 dereceyi intelburnin test in disinda herhangi bir programda ya da herhangi benchmark programinda da gormedim, intel burn-in test su an piyasadaki islemciyi strese sokan en zorlayici program diye biliyorum..

iyi bir sogutucu ile, oyunlarda islemci sicakligi ayni saat hizinda, tahmini ne kadar santigrat dusebilir, bir fikriniz var mi acaba ?

Sakıncalıdır. Stok fanıyla ufak rakamlar dışında hiçbir şekilde overclocka kalkışma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ookami -- 24 Eylül 2013; 11:27:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oyunda 70 derece idare eder ama habire burn testi yapma dandik sogutucusuyla. yazik. adam gibi bi sogutucu al sonra bas gaza

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bellerephone kullanıcısına yanıt
    1.15V ile 4.5 Ghz güzel bir değer olmuş.
    70-75 pek sakıncalı değil, ama ben olsam yine de Stok fan ile hızaşırtma yapmam.

Hava soğutma sistemleri ile 60 derecelere, su soğutma sistemleri ile de 50 derecelere indirilebilir diye düşünüyorum.
    Corsair H100/100i/110 gibi sistemlerle 50 küsür dereceler görülebilir. Kasanız uygun ise ve bütçeniz de varsa H100i öneririm.

Şuan indirimde kendisi
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5649
    normal kullanım koşullarında 70C'yi geçmemesi beklenir.
    stres testleri altında 80-85C'yi geçmemesi beklenir.
    işlemcinin kendini koruyarak kapatma sınırı 100C'dir.

bu arada şunu ekleyim, piyasada işlemciyi en fazla zorlayan test IntelBurnTest'dir. diğer programlarda uzun süreler sonunda çalışınca ancak IBT'nin 15-20sn'de çıktığı sıcaklıklara çıkabiliyorsunuz. yani diğer bir deyişle muhtemelen sisteminiz normal kullanımda asla o kadar ısınmayacak ama;
    Intel burn test v2 için 90C'nin altında kalmanız tavsiye ediliyor.
    günlük kullanım, oyunlar vs.. de 70C'yi geçmiyor olmanız lazım.

çoğu intel işlemci, çok uzun süreler olmamak kaydıyla, mesela 1-2dk kadar, 90-95C'de çalışabilir, ama sonra hızla soğutmak gerekir. 100C'ye kadar dayanım gösterirler. ama bu sağlıklı bir durum değil tabi ki. işlemcinizi bozmasa da ömrünü kısaltır.

• quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

70-75 pek sakıncalı değil, ama ben olsam yine de Stok fan ile hızaşırtma yapmam.

Hava soğutma sistemleri ile 60 derecelere, su soğutma sistemleri ile de 50 derecelere indirilebilir diye düşünüyorum.
    Corsair H100/100i/110 gibi sistemlerle 50 küsür dereceler görülebilir. Kasanız uygun ise ve bütçeniz de varsa H100i öneririm.

Şuan indirimde kendisi

kasa corsair carbide 500r, onu da islemci ile beraber yeni aldim. corsairin su sogutma sistemleri ile uyumlu. ust tarafta radyator boslugu var.

ancak corsair in su sogutma sistemlerinde pompalardan ses geldigini belirtiyorlar, o yuzden o konuda kararsizim.

alternatif olarak ise noctua nh-d14 dusunuyorum, bu ikisininde sogutma performansi ayni

noctuanin avantaji biraz daha sessiz olmasi, ancak devasa olmasi kasaya uygun ancak heryeri kaplayacaktir,

corsair h100/110 un avantaji ise kucuk olmasi, devavantaji biraz daha sesli, ekstra fan masrafinin cikmasi olasi. bir de yuz lira civari daha pahali..

peki bu sogutma sistemleriyle ne kadar daha oc yapabiirim, 5.0 ghz i gorebilmek olasi mi?

5ghz normal kullanıcılar için mümkün değil... soğutmayla da pek alakası yok... muhteşem de soğutsanız Haswell'ler için 4.6ghz (genelde, 4.8'ler fln mümkün) gibi bir frekans değerinden sonra stabilite bozuluyor, düzgün calışmıyor... extrem koşullarda 5ghz'i geçen hasweller yok değil, ama tek ram, tek çekirdek, likit azot soğutucularla fln...

1.20V için Hyper212-X gibi bir soğutucu ile ortalama stres test altında 80C mümkün (kendimden biliyorum)
    1.25V için aynı soğutucu ile 85-90C arası bir sıcaklık görülüyor.
    1.20V altı için kaliteli bir soğutucu muhtemelen sizi strestest altında 70C altına çekecektir...
  • quote:

quote:

Şuan indirimde kendisi

kasa corsair carbide 500r, onu da islemci ile beraber yeni aldim. corsairin su sogutma sistemleri ile uyumlu. ust tarafta radyator boslugu var.

ancak corsair in su sogutma sistemlerinde pompalardan ses geldigini belirtiyorlar, o yuzden o konuda kararsizim.

alternatif olarak ise noctua nh-d14 dusunuyorum, bu ikisininde sogutma performansi ayni

noctuanin avantaji biraz daha sessiz olmasi, ancak devasa olmasi kasaya uygun ancak heryeri kaplayacaktir,

corsair h100/110 un avantaji ise kucuk olmasi, devavantaji biraz daha sesli, ekstra fan masrafinin cikmasi olasi. bir de yuz lira civari daha pahali..

peki bu sogutma sistemleriyle ne kadar daha oc yapabiirim, 5.0 ghz i gorebilmek olasi mi?

Genellikle 4.5GHz'i geçen Haswell'ler çok şanslı çipler olarak varsayılıyor. Haswell'e hatta yurtdışında overclockçu forumları "Hasfail" ismini koymuşlar 4.2GHz den sonra stabilite bozulan takoz çipler bile var.

5GHz imkansız değil ama çok zor açıkçası, zannetmiyorum ki göresiniz. İyi bir soğutucu aldığınızda sınırı keşfedersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ookami

quote:

quote:

Şuan indirimde kendisi

Genellikle 4.5GHz'i geçen Haswell'ler çok şanslı çipler olarak varsayılıyor. Haswell'e hatta yurtdışında overclockçu forumları "Hasfail" ismini koymuşlar 4.2GHz den sonra stabilite bozulan takoz çipler bile var.

5GHz imkansız değil ama çok zor açıkçası, zannetmiyorum ki göresiniz. İyi bir soğutucu aldığınızda sınırı keşfedersiniz.

hocam benimki 1.15 volt ile, 4.5 ghz goruyor, ince ayar bile yapmadim, anakart carpani *45 yaptim, diger hersey auto da. benchmark testleri harici oyunlarda 70 derecelerde calisiyor.

ancak 4.6ghz gibi bir rakami goremiyceksem de, sogutucuya gidip 300tl para vermek cok da mantikli degil gibi geldi bana isin gercegi.

ama tabi sansli bir chip`e sahipsem, iyi bir sogutucu ile , cok asiri sicakliklar gormeden, belki ? 5.0 ghz i gorebilirim, iste o zaman sogutucuya verilen para degecektir. ha diyeceksiniz ki , 4.5 ghz neyine yetmiyor? cok cok da yetiyor, 3.9 ghz bile yetiyor , su an mesala rome 2 total wari bile (560ti ekran kartiyla) extrrem ayarlarda kasmadan oynatiyor.

5.0 ghz niye? tamamiyle ego iste..

• quote:

quote:

quote:

quote:

Şuan indirimde kendisi

hocam benimki 1.15 volt ile, 4.5 ghz goruyor, ince ayar bile yapmadim, anakart carpani *45 yaptim, diger hersey auto da. benchmark testleri harici oyunlarda 70 derecelerde calisiyor.

ancak 4.6ghz gibi bir rakami goremiyceksem de, sogutucuya gidip 300tl para vermek cok da mantikli degil gibi geldi bana isin gercegi.

ama tabi sansli bir chip`e sahipsem, iyi bir sogutucu ile , cok asiri sicakliklar gormeden, belki ? 5.0 ghz i gorebilirim, iste o zaman sogutucuya verilen para degecektir. ha diyeceksiniz ki , 4.5 ghz neyine yetmiyor? cok cok da yetiyor, 3.9 ghz bile yetiyor , su an mesala rome 2 total wari bile (560ti ekran kartiyla) extrrem ayarlarda kasmadan oynatiyor.

5.0 ghz niye? tamamiyle ego iste..

Açıkçası 4.5ghz den fazlasına ihtiyacınız yok. Pek çok durumda 4.5Ghz e bile ihtiyacınız yok, sırf hobi olsun mümkün mü diye bir deneme yapabilirsiniz tabi ki ama işlemciye yüklenen strese değmez, 24/7 overclock rakamı olarak 4.5GHz ideal.

Ben açıkçası Haswell platformunda pahalı soğutucu + anakart ikililerini tavsiye etmiyorum, zaten overclock potansiyeli iyi değil bir de onlardan para kaybetmek var. 105 TL ye alın bir Hyper 212X tekrar 4500 mhz deneyin sıcaklıkları ölçün, ciddi bir iyileşme olmalı.

• quote:

Açıkçası 4.5ghz den fazlasına ihtiyacınız yok. Pek çok durumda 4.5Ghz e bile ihtiyacınız yok, sırf hobi olsun mümkün mü diye bir deneme yapabilirsiniz tabi ki ama işlemciye yüklenen strese değmez, 24/7 overclock rakamı olarak 4.5GHz ideal.

Ben açıkçası Haswell platformunda pahalı soğutucu + anakart ikililerini tavsiye etmiyorum, zaten overclock potansiyeli iyi değil bir de onlardan para kaybetmek var. 105 TL ye alın bir Hyper 212X tekrar 4500 mhz deneyin sıcaklıkları ölçün, ciddi bir iyileşme olmalı.

Aslında arkadaş çok da haksız değil... ben de katılıyorum.

Zaten ego tatmini dışında pek bir işe yaramıyor... İyi bir işlemci ömrü ve düzgün stabil bir performans için 4.5GHZ gayet iyidir.

Benimki gibi takoz denk gelmemiş en azından 4.3GHZ için bile 1.25-1.26V vermek zorunda kalıyordum... Sonra 1.2V ile 4.2GHZ'e sabitlemenin en mantıklısı olduğuna kanaat getirdim...

Zaten çekirdek bazında %10-15 civarı daha yüksek performansa sahip (Ivy Bridge'lere göre), abartı olmayan 4-4.5 arası bir overclockla uzun seneler sizi memnun eder kanaatindeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n1ghtr4v3n -- 24 Eylül 2013; 12:50:59 >

• trumpet kullanıcısına yanıt
    hayır hocam.yanlış bilgi 105 dereceyi belirlemiş.benim i5 3570k işlemcim 95 derecelere geldi,hiç bi sorun olmadı ve 105 dereceye kadar çıkabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trktlh

hayır hocam.yanlış bilgi 105 dereceyi belirlemiş.benim i5 3570k işlemcim 95 derecelere geldi,hiç bi sorun olmadı ve 105 dereceye kadar çıkabilir.

sağlıklı çalışma sıcaklıklarından bahsediyor aslında 72C diye. 100C'nin üstüne cıkmadıkca kapatmıyor kendini... tabi o sıcaklıklara çıkabilmesi ayrı bir şey, sürekli o sıcaklıkta çalışması ayrı bir şey...
  • quote:

Orijinalden alıntı: trktlh

Peki yanlis olsun . Siz istediginiz gibi kizartin cpu yu :) 1 yila kalmaz konu acarsiniz buraya cpu elimde patladi diye .

Kolay gelsin .
  • Cooler master 212 Evo tavsiye ederim bu hafta sonu almayı düşünüyorum herkes çok övüyor ,bende stock fanla kullanıyorum , intel bu dandik fanı hiç vermesin daha iyi .. hiç değilse bi 5 dolar flan daha ucuz olur belki
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheJudgé

Cooler master 212 Evo tavsiye ederim bu hafta sonu almayı düşünüyorum herkes çok övüyor ,bende stock fanla kullanıyorum , intel bu dandik fanı hiç vermesin daha iyi .. hiç değilse bi 5 dolar flan daha ucuz olur belki

Bu secenek Türkiye haric bircok ülkede mevcut diye biliyorum . icersinde sogutucu olan cpu lar "Boxed" adi altinda satilirken , sadece cpu almak isteyenler "Standard yada Tray" olarak biraz daha ucuza alabiliyor .

Örnek olarak :

http://www.alternate.de/Intel(R)/Intel(R)+Core(TM)_i7-4770K,_CPU/html/product/1063367/?

Fansiz olan 4770k modeli 294 Euro , Boxed olan 313,90 Euro . 19,90 Euro fan icin fazladan ödemen gerekiyor .

Bu fiyatlar heryerde bu sekil olmayabilir . Türkiyedede bu secenek sunulsa fena olmaz .

• trumpet kullanıcısına yanıt
    Hocam kızartma yapmaya niyetim yok benim,ben maximum sıcaklığı söyledim size,yanlış anlamayın lütfen,hem bnm gördüğüm sıcaklığa yakın bi sıcaklığı özel sıvı soğutmalı(36 cm radyatör,bakır)i7 3770k gördü.Hava sıcaklarından dolayıda normal karşılanıyor hocam...
    ben şahsen h80i sıvı soğutmamla 4.2 ghz de yükte 87 dereceyei gördüm,arkadaş hem 4.5 yapmış işlemciyi hemde stok fan kullanıyor,o sıcaklığa çıkması normal,ama sürekli o sıcaklıkta durması normal değil,bu sadece bi test,hiç bi işlemci oyunda iken kendine tam yüklenmez,yüklense bile o kadar ısınmaz..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.