Şimdi Ara

i5-2500k'dan i7-2600k'ya geçmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. 2012 yılında aldığım pc sistemini halen kullanıyorum. Sistemde;

i5-2500k (4.5 ghz o.c.)
    4x4 DDR3 1600mhz Ram
    Asus Z-77 Tuff anakart

var. Ekran kartı olarak 560 ti vardı, 10 gün kadar önce Rx480 8gb modelini aldım. Genellikle internet ve oyun amaçlı kullandığım bir makine. Render, encoding decoding vs pek uğraşmıyorum, çok nadir. Şimdi benim sorum şudur;

Arkadaşımdan ÜCRETSİZ olarak aldığım, onun eski sisteminden çıkan i7-2600k işlemci var. Kendi stabil çalışan işlemcimi çıkarıp, I7 olanı takmam oyunlarda bana ne kadar performans kazandırır?

Bu soruyu internetten araştırdığımda oyunlarda pek bir performans kazancım olmayacağını, ancak diğer render,encode vs gibi işlemlerde çok daha iyi sonuçlar alacağımı, sadece oyun için düşünülüyorsa bu upgrade'in gereksiz olduğunu söylüyorlar. İyi bir etkisi olmayacağı gibi, bazı oyunlarda I7'de bulunan HT (hyper Threading) özelliğinin takılmalara sebep olduğunu söylüyorlar.

Şimdi, Bu işleri hobi olarak seven, bilen, yapan tecrübeli arkadaşların bilgisine muhtacım. Bu upgrade'i yapmak çok önemli olur mu benim için? Uğraştığıma değer mi? Yoksa hazırda gül gibi çalışan sisteme hiç mi ellemeyeyim? Sizin görüşleriniz nedir?

Not: ortalama bir donanım bilgisi ile "I7 her zaman daha iyidir" diyecek arkadaşlar, lütfen demeyin. I7'nin daha üst seviye bir işlemci olduğunu biliyorum. Ancak Gaming ve Surfing için I5'den çok da farkının olmadığını okuyorum. O yüzden nispeten tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

• Xeon işlemci düşünmüyor musunuz ?
  • Zamaninda ayni upgrade yi yapmis biri olarak cok bir getirisi olmayacagini belirteyim.bf gta wircher.gibi acik dunya oyunlarinda biraz farkli olabilir.i7 olumlu yonde.

Ama uzerine para verilmeyerek yapilan bir islem ise yapin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yarimpower

Xeon işlemci düşünmüyor musunuz ?

Xeon server odaklı bir işlemci olduğu için hiç düşünmedim açıkçası. Elimde hazırda I7-2600 var. Bendeki işlemci ile arasında bir fark olur mu merak ettiğim konu buydu aslında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YAZICIOĞLU

Zamaninda ayni upgrade yi yapmis biri olarak cok bir getirisi olmayacagini belirteyim.bf gta wircher.gibi acik dunya oyunlarinda biraz farkli olabilir.i7 olumlu yonde.

Hocam o.c yaptınız mı her iki işlemciye de? Evet ise ne oranda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4vc1

quote:

Orijinalden alıntı: YAZICIOĞLU

Zamaninda ayni upgrade yi yapmis biri olarak cok bir getirisi olmayacagini belirteyim.bf gta wircher.gibi acik dunya oyunlarinda biraz farkli olabilir.i7 olumlu yonde.

Hocam o.c yaptınız mı her iki işlemciye de? Evet ise ne oranda?

Evet.

Her 2 islemciyi de 5ghz de kullaniyordum gunluk.

Custom water lxooling var bu arada.

• Elinizde hazır işlemci varsa geçin tabi bir sorun olmaz,

Olduğu takdirde zaten sorunsuz çalışan eski işlemcinize dönersiniz,

Rx480 halihazırda piyasada ki bir kaç baba karttan birtanesi,
    Mevcut güncel işlemcilerde örnek vermek gerekirse 6600k 6700k gibi güncel ve Rx480'i rahat besleyen iki işlemci arasında dahi 5-6 fps fark oluyor,

Eski nesil işlemcilerin bu kartı kaldırırken biraz daha düşük performans vereceğini düşünürsek neden elinizde ki daha verimli olanı kullanmayasınız,

Farklı bir örnekle şöyle diyelim elinizde bir adet 2000cc 200hp arabanız var ve bir adette 1600cc 160hp arabanız var bir yarışçı olsaydınız yarışmak için hangi arabayı tercih ederdiniz?

HT özelliğinin ise oyunlarda kilitleme yaptığını ilk defa duydum ve açıkcası bana biraz gerçek olmayan bir durum gibi geldi,
    Dediğim gibi 2600k yı takın güzel bir overclock yapın ekran kartınızda ki farkı bence göreceksiniz muhakkak etki edecektir,

Eğer içinize sinmezse sökersiniz ne olucak ki :)

2500k ve 2600k işlemciler arasından hangisinin daha iyi olduğu konusu tartışmaya kapalı bir durum,

Karar sizin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B.goodies -- 24 Ocak 2017; 3:46:31 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.