Şimdi Ara

i5 10400F mi R5 2600 mü?? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
1
Favori
4.201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    güzel günlerde kullanın. yalnız size nacizane tavsiyem hemen konuyu kapatmayın. foruma katkı sağlayabilirsiniz. mesela 10400f stok fanı ile ne kadar götürüyor, oyunda ses durumu nedir, sıcaklıklar nedir, acil soğutucu almaya gerek var mı şeklinde fikirlerinizi yazabilir, hatta videosunu çekip buraya atabilirseniz başka insanlara da yardımcı olmuş olursunuz tıpkı buradaki üyelerin size yardımcı olmaya çalıştığı gibi. kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bromton

güzel günlerde kullanın. yalnız size nacizane tavsiyem hemen konuyu kapatmayın. foruma katkı sağlayabilirsiniz. mesela 10400f stok fanı ile ne kadar götürüyor, oyunda ses durumu nedir, sıcaklıklar nedir, acil soğutucu almaya gerek var mı şeklinde fikirlerinizi yazabilir, hatta videosunu çekip buraya atabilirseniz başka insanlara da yardımcı olmuş olursunuz tıpkı buradaki üyelerin size yardımcı olmaya çalıştığı gibi. kolay gelsin.
    teşekkürler dostum işlemciyi stock fanıyla kullanmayı düşünmüyorum

önceki işlemcimde kullandığım akasa venom attol u takıcam

i5 10400F mi  R5 2600 mü??

işlemcinin stock soğutucuyla sıcak çalıştığı yorumlarını okumuştum

eğer zamanım olursa tabiki stocklada deneyip deneyimlerimi burada paylaşmaya çalışırım

• azt06 kullanıcısına yanıt
    Ben anakartımdan çok memnunum.Özellik olarak baya baya dolu B450 Mortardan geçtim bu karta yani bir intelin z anakartı seviyesindeydi özellikleri Mortar'ın her yerinde demir koruma olmasından tut fazla fazla usb portuna ve 2 m2 girişine kadar her şey vardı onda.Ama hiçbir eksikliğini hissetmedim h410 kartın.Dolu olup olmamasının gerçekten bir anlamı yok zaten soket değişeceği için pahalı anakart alsanda hiçbir şey değişmeyecek boşuna iade etme bence.Ben i3 10100 ile kullanıyorum anakart geayet temiz çalışıyor internette anakartın 10400f build videolarıda var yani içine hiç boşuna kurt düşmesin gidip arkadaşların dediği gibi B460 alsaydında aynı bilgisayar şuandada aynı bilgisayar hele birde m2 kullanmıyorsun hiçbir fark hissetmeyeceksin en ucuz m2 olmuş kaç para zaten buu saatten sonra.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 26 Eylül 2020; 15:2:51 >
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    Hocam kullanmayacağı port için soketi zaten 2 seneye değişecek bir anakarta fazladan para vermenin bir anlamı yok bence.
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    Pci demiri ne işe yarar hocam allah aşkına süs yani bir nevi vrm konusunu zaten geçmek lazım istersen 10700f bile takabilirsin sıkıntısız her iki anakartada usb desen aynı sayıda zaten aynısının laciverti bu kartlar.Kullanıma etkisi nedir bunların sıfır bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 26 Eylül 2020; 14:59:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-041FF024C

Ben anakartımdan çok memnunum.Özellik olarak baya baya dolu B450 Mortardan geçtim bu karta yani bir intelin z anakartı seviyesindeydi özellikleri Mortar'ın her yerinde demir koruma olmasından tut fazla fazla usb portuna ve 2 m2 girişine kadar her şey vardı onda.Ama hiçbir eksikliğini hissetmedim h410 kartın.Dolu olup olmamasının gerçekten bir anlamı yok zaten soket değişeceği için pahalı anakart alsanda hiçbir şey değişmeyecek boşuna iade etme bence.Ben i3 10100 ile kullanıyorum anakart geayet temiz çalışıyor internette anakartın 10400f build videolarıda var yani içine hiç boşuna kurt düşmesin gidip arkadaşların dediği gibi B460 alsaydında aynı bilgisayar şuandada aynı bilgisayar hele birde m2 kullanmıyorsun hiçbir fark hissetmeyeceksin en ucuz m2 olmuş kaç para zaten buu saatten sonra.
    aynı düşüncedeyim dostum al bendende o kadar şu ekran kartını hak ettiği şekilde

işlemci besleyebilsin gerisi teferruat bi sonraki nesillerde değiştiriceğim

anakarta 2 kat para vermek pek mantıklı gelmiyor anakartta geldi zaten şimdi işlemciyi

bekliyorum bakalım oda bu gün veya pazartesiye elimde olur kısmetse

Aynı senaryoyu ben yaşadım hocam asus h410'u aldım asko reis yazmıştı keşke msi h410 alsaydın o kart çok boş diye tavsiye verdiği için ona yinede teşekkür ediyorum.Gereklimiydi pişman mısın dersen değilim çünkü kullanmayacağım m2 portu için gerek yok diye düşünüyorum bir daha iade et sonra parayı bekle geri sipariş ver uğraşılmaz bir port ve hiçbir işe yaramayacak bir pci-e demiri için.Adamlar zaten 11.nesilden sonra bizim anakartları terkedecek yine i7 11700f bile takacaksın bu anakarta yani teknik olarak hiçbir eksisi olmayacak bir b460 anakarttan.M2 ssd'ler zaten hala pahalı.Ayrıyetten asus anakartları daha kararlı buluyorum otomatik ayarlarının daha yerinde olduğunu düşünüyorum şahsi görüşüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-041FF024C -- 26 Eylül 2020; 15:18:6 >
  • Ryzen 5 seç intel kadar pohtan bir üretici yoktur.
  • tartışmasız i5 10400F
  • quote:

Orijinalden alıntı: rocky_balbao

tartışmasız i5 10400F
    Evet dostum siparişi verdim o işlemci gelicek kısmetse beklemedeyim teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5700 ve 2600 var oynadığım oyunlarda sorun yaşamıyorum , tabi benim oyun listemde bunlar oluyor , ama Türkiyede insanlar pupg , csgo ve warzone gibi çöp oyunlar oynadıklarından sorun yaşama imkanları olabilirmi bilmiyorum o oyunlar bende yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MogoLKhan

5700 ve 2600 var oynadığım oyunlarda sorun yaşamıyorum , tabi benim oyun listemde bunlar oluyor , ama Türkiyede insanlar pupg , csgo ve warzone gibi çöp oyunlar oynadıklarından sorun yaşama imkanları olabilirmi bilmiyorum o oyunlar bende yok.
    ben fırsat buldukça rdr 2 ve aradada see of thieves oynuyorum dostum

rdr 2 epey sağlam sistem istediği için işlemcimde 5700 besleyemediğinden

böyle bir upgrade yoluna gittim stabil olmayan oyunları bende pek oynamıyorum oynayamıyorum
  • gamer nexus incelemesini yaptığı zaman işlemcinin ilk çıktığı tarihti ve fiyat olarak ryzen 5 3600 ile yakın bir seviyedeydi. ama şuanda ryzen fiyatları yükseldi aksine intel fiyatları da düştü. bugün oyun oynamak için 10400 f her halükarda r 5 3600 dan iyi bir seçenek haline geldi. bende önümüzdeki gündlerde b460 anakart ve 10400f almayı düşünüyorum. 3200 mhz cl16 ram alıp timingleri 2666 mhz CL11-12 yapmayı deneyeceğim.
    üst düzey grafik tutkunuzda varsa sorun yaşamazsiniz 2600 ile ama size önerim vrm soğutmasiz ankart almayınız.

• Ama gene de intelden daha uzun süre destek veriyor. İntelde hangi soket 3 nesil mesela destek verdi ki ? z270 çipsetli anakartlarda mesela adamlara 7. nesilden sonrası yok. Ki intel core mimarisinde sende bilirsin 2. nesilden taaaaaaaaaaaa 7. nesile kadar aynı çekirdek takıldılar. i7 ler bilirsin 4 core 8 izlek. Ha i7 2700 ha i7 7700, ha ne fark oldu ? biri 32 nm idi 14 nm'e kadar getirdiler cilaladılar vs. ya bari ön bellek arttır aban ? çekirdeği aban ? 6 yap 8 yap 8 çekirdek 16 izlek yap koca intelsin olmuyor mu yani ?

Amd kalkıp ryzen ile zen mimarisiyle çoklu çekirdeğe bu kadar abanmasaydı intel daha hala millete 4 çekirdek i7 satacaktı. İşte rekabet önemli birşey. Evet b450 lerde şöyle sorun oldu anakartlardaki hafıza yüzünden 4. nesil ryzenler gelemeyecekti yetmiyormuş vs. sonra dediler ki o dediğin tepkilerden sonra tamam verecez ama önceki nesil işlemci desteğini kaybedecek anca öyle veriyoruz dediler. Ha gene de adam destek veriyor mu ? veriyor.

B450 dediğimiz çipsette orta seviye birşey. A320 diyorsun mesela resmi 3. nesil desteği yoktu ama piyasada bak mesela ryzen 7 3700x lere kadar destek vermiş msi işte gigabyte asus vs bios yapmış tak kullan diyorlar. Ha 3700 alan adam da gidip a320 almaz elbette ama o desteği gene vermişler. Bunlar olsun ki intelde atak yapsın rekabet olsun biz tüketicilere hepimize yarasın. Daha uygun fiyatlara çok daha iyi donanımlar satın alalım.

@azt06

Tabi, sen bunları bildikten sonra zaten sıkıntı yok. Artık almışsın zaten hayırlısı olsun.

@Texassm0ke

Uçar kaçar fark yok tabi ki ama yani şimdi yüzde 20 az mı ? aynı işlemciden sen durduk yere bellek frekansı yüzünden daha çok performans alabilecekken bu kısıtlama yüzünden alamıyorsun. İntelin bu dayatma huyu zaten sıkıntı. Yoksa tabi ki segmentine göre ürünler olacak uygun da olacak pahallı da ama yani böyle de dayatma olmaz.

@Bromton

Ben zaten gamers nexus'u ciddiye aldığım için paylaşmıştım. Hani öyle bilmemne gaming kanalları gibi değil harbi güzel ve detaylı testleri var. Ama tabi ki başka kaynaklara da bakmak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: OrcunFix

Ama gene de intelden daha uzun süre destek veriyor. İntelde hangi soket 3 nesil mesela destek verdi ki ? z270 çipsetli anakartlarda mesela adamlara 7. nesilden sonrası yok. Ki intel core mimarisinde sende bilirsin 2. nesilden taaaaaaaaaaaa 7. nesile kadar aynı çekirdek takıldılar. i7 ler bilirsin 4 core 8 izlek. Ha i7 2700 ha i7 7700, ha ne fark oldu ? biri 32 nm idi 14 nm'e kadar getirdiler cilaladılar vs. ya bari ön bellek arttır aban ? çekirdeği aban ? 6 yap 8 yap 8 çekirdek 16 izlek yap koca intelsin olmuyor mu yani ?

Amd kalkıp ryzen ile zen mimarisiyle çoklu çekirdeğe bu kadar abanmasaydı intel daha hala millete 4 çekirdek i7 satacaktı. İşte rekabet önemli birşey. Evet b450 lerde şöyle sorun oldu anakartlardaki hafıza yüzünden 4. nesil ryzenler gelemeyecekti yetmiyormuş vs. sonra dediler ki o dediğin tepkilerden sonra tamam verecez ama önceki nesil işlemci desteğini kaybedecek anca öyle veriyoruz dediler. Ha gene de adam destek veriyor mu ? veriyor.

B450 dediğimiz çipsette orta seviye birşey. A320 diyorsun mesela resmi 3. nesil desteği yoktu ama piyasada bak mesela ryzen 7 3700x lere kadar destek vermiş msi işte gigabyte asus vs bios yapmış tak kullan diyorlar. Ha 3700 alan adam da gidip a320 almaz elbette ama o desteği gene vermişler. Bunlar olsun ki intelde atak yapsın rekabet olsun biz tüketicilere hepimize yarasın. Daha uygun fiyatlara çok daha iyi donanımlar satın alalım.

@azt06

Tabi, sen bunları bildikten sonra zaten sıkıntı yok. Artık almışsın zaten hayırlısı olsun.

@Texassm0ke

Uçar kaçar fark yok tabi ki ama yani şimdi yüzde 20 az mı ? aynı işlemciden sen durduk yere bellek frekansı yüzünden daha çok performans alabilecekken bu kısıtlama yüzünden alamıyorsun. İntelin bu dayatma huyu zaten sıkıntı. Yoksa tabi ki segmentine göre ürünler olacak uygun da olacak pahallı da ama yani böyle de dayatma olmaz.

@Bromton

Ben zaten gamers nexus'u ciddiye aldığım için paylaşmıştım. Hani öyle bilmemne gaming kanalları gibi değil harbi güzel ve detaylı testleri var. Ama tabi ki başka kaynaklara da bakmak lazım.
    %20 performans için 600 tl az bir fark değil, eğer o videolardaki değerler doğruysa 2666 mhz i5 10400f neredeyse ryzen 5 3600 kadar fps alıyor oyunlarda, r5 3600 1200 tl olmadıkça bence i5 10400f + 2666 mhz benim tercihim olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: MogoLKhan

üst düzey grafik tutkunuzda varsa sorun yaşamazsiniz 2600 ile ama size önerim vrm soğutmasiz ankart almayınız.
    çok garfik takıtım yoktur yalnız takılmaksızın dropsuz oyun zevkini baltalamıycak bir stabilite olmazsa olmazımdır.

dostum beni 4-5 sene idare etsin şuanda yeterli malum durumlardan dolayı şuanda bu parçaları bile alabildiğime

şükrediyorum hatta hayrette ediyorum kendime :d
  • quote:

Orijinalden alıntı: OrcunFix

Ama gene de intelden daha uzun süre destek veriyor. İntelde hangi soket 3 nesil mesela destek verdi ki ? z270 çipsetli anakartlarda mesela adamlara 7. nesilden sonrası yok. Ki intel core mimarisinde sende bilirsin 2. nesilden taaaaaaaaaaaa 7. nesile kadar aynı çekirdek takıldılar. i7 ler bilirsin 4 core 8 izlek. Ha i7 2700 ha i7 7700, ha ne fark oldu ? biri 32 nm idi 14 nm'e kadar getirdiler cilaladılar vs. ya bari ön bellek arttır aban ? çekirdeği aban ? 6 yap 8 yap 8 çekirdek 16 izlek yap koca intelsin olmuyor mu yani ?

@azt06

@Texassm0ke

@Bromton

eyvallah dostum teşekkür ederim tekrardan

dediklerinde haklısın ama diğer tarafıda düşünmek lazım

bu iki tarafında haklı olduğu noktalar var illaki

amd nesiller arası anakart dayatması yapmıyor bir güncelleme ile desteğini sürekli

vermeye çalışıyor piyasaya bir şekilde yenilik getirmeye çalışıyor

veya getiriyor bu polemi sürekli sürecektir amd/intel olarak kullanıcılar arasında

intelde adamlar stabil çıkarıyor benim işlemcimi kullanıcaksan şu şu koşullarda bunu alırsın

şu şu koşulları yerine getirirsende bunu alırsın diyor en azından seçenekte sunuyor ama ucuz ama pahalı

bende naptım peki 10400f aldım palaz birde anakart aldım bu şekilde kullanıcam en azından benim için bir deneyim olucak buda

çünkü daha önce (benim için hataydı) i5 6500 e z170 anakart almak oldu(hiç bir faydasınıda göremedim) kafamda işlemciyi yarın bi gün

değiştirersem veya m2 ssd alırda takarsam kalsın bi şekilde kullanılır demiştim malum elimde kaldı 9400 bile takamıyorum karta

• quote:

Orijinalden alıntı: Texassm0ke

%20 performans için 600 tl az bir fark değil, eğer o videolardaki değerler doğruysa 2666 mhz i5 10400f neredeyse ryzen 5 3600 kadar fps alıyor oyunlarda, r5 3600 1200 tl olmadıkça bence i5 10400f + 2666 mhz benim tercihim olur.

Alıntıları Göster
    bende pek inanmamıştım ama doğruymuş dostum yer yer oyun vb programlarda

öne çıktığı bile oluyor bazı yerlerde 3600x ile kafa kafa geldiği bile yazılıyor

• Bromton B kullanıcısına yanıt

Hocam konu biraz eski ama sistem toplayacağım yorumunuzu gördüm

Peki bu durumda sizce i5 10400f 2666mhz ramler ile çok eksikler yaşatır mı?

Ryzen 3600 + üst mhz hızlardaki ram sistemi ile farkı nedir az çok sizce

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.