Şimdi Ara

i3-3217U'dan sonra Celeron N4020

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
3.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, annemin halihazırda kullanmakta olduğu i3 işlemcili laptopu artık "Trak" dedi, biz de "Bırak" dedik ve yeni bir laptop arıyoruz. Bütçe 2600-2800 civarı. Laptopu sadece internette gezinmek ve film izlemek için kullanacak. Şu anki laptopunun özelliklerini yazayım; almayı düşündüğüm laptopun özelliklerini yazıp sorumu öyle sorayım:

Şu anki HP 3290 diye bir model sanırım.

İntel i3-3217U 1.80 GHz

8 GB RAM

Intel HD Graphics 4000

500 GB HDD

Almayı düşündüğümüz Laptop ise Asus F543MA

Intel Celeron N4020 1.10 Ghz (Turbo ile 2.80 imiş)

4 GB RAM

Intel UHD Graphics 600

128 GB SSD

Özelliklere sahip.

Dediğim gibi sadece günlük işlerde, internete girip gezinmekte, Netflix'ten film izlemede falan kullanılacak. Yeni nesil Celeron işlemci eski bir i3'ten daha kötü günlük performans vermez herhalde? Zaten SSD de var bilgisayarın genel performansını iyileştirecek diye tahmin ediyorum. Gel gelelim görsel performans konusunda mesela HD ya da 4K bir film izlemeye kalksak bu laptop yeterli gelir mi? Ya da bu bütçelere başka bir öneriniz var mı? Gönül en azından bir i3 kovalamak isterdi ama bütçemiz malum biraz dar. Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goodorevil -- 2 Nisan 2021; 17:31:33 >

• Hocam bende eski laptobuma ssd aldım bilgisayar hızlandı vs ama işlemci eski olduğu için ve MHz düşük olduğu için falan hemen şişiyor. Youtube de hd video izleyemiyorsun kaldı ki film indir izle. 2800 e uygun laptop bulursun ama bu bulduğunu alma
  • anneme aynı şekilde celeron n3060 1.6 ghz işlemcili 4 gb ramli bilgisayar vermiştim. hediye gelmişti ve 2009 model bir p7350 işlemcili laptoptan ona geçmişti. komik olan p7350'nin %30 kadar daha hızlı olmasıydı ama ekranında ufak bir arıza oluşmuştu işte, onu da sonradan çözdük.

bazı 720p film formatlarında bile takılınca (gom player, k-lite codec pack, media player classic) gibi şeylerde ve youtube'da puhutv'de vs takılınca 2900 liraya sıfır, ryzen 3500u, 8 gb ram, 250 gb ssd, 1 tb hdd'li makine aldım.

şimdi canavar gibi hiçbir sorun yok. vega 8 gpu 2,5 gb ram civarı yiyor 5 küsür gb ram de kendisinin tüm işlerine yetiyor.

sakın ha sakın film için, internette gezinmek için celeron n3060, n3050, n4020 vs almayın, aldırmayın. pek cok codecte 720p filmleri izleyemez, çok azında sorunsuz oynatabilir. uzak durun. günlük işlerden kasıt netflix'te hd film ise, celeron işlemci onu yapamaz. siz sadece boş sayfada tarayıcıyı açtığınızda bile 25-30 saniye %100 cpu kullanımı göreceksiniz şaka yapmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Anarsist_ -- 4 Nisan 2021; 6:45:52 >

• Cevaplarınız için çok teşekkürler. Celeron'u tamamen eledik. Şimdi en az i3 işlemcili ve 8 GB Ramli bir bilgisayar düşürmek için bütçeyi bir tık artırma kararı aldık. Bakalım umarım iyi bir cihaz düşürürüz.

• Laptopta önceliğiniz ryzen olsun.

• 2800-3000 civarına athlon gold 3150u
    3500 civarına ryzen 3 3250u laptoplar bulunabiliyor .
    Athlon 3150u modelini bir arkadaşıma tavsiye etmiştim şu an çok memnun
  • Bütçeyi artırdım biraz.

https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-3-amd-ryzen-7-3700u-8gb-512gb-ssd-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-81w1005qtx-p-HBV000014N0W1?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&isFashion=true&gclid=CjwKCAjw6qqDBhB-EiwACBs6xzUNHdS0u1YF8z88YTH59OamBEO2GEJe7S56rjcX2v_dolvBFzQCcRoCJzEQAvD_BwE

Daha önce sadece bir kere AMD işlemcili bilgisayar kullandım ondan da pek tat alamadım ama Ryzen 7 ile, 8 GB Ram ve 512 GB SSD ile bu alet nasıldır? Lenovo Z5070 modelini hali hazırda kullanmaktayım pek bir şikayetim yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.