Şimdi Ara

İ20 yakıt tüketim paylaşımı ( Benzin , Dizel , Lpg) (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
176
Cevap
10
Favori
137.567
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2013 1.4 Otomatik 11 aydır tuttğum benzin ve lpg bilgilerine göre 7000km de %70 şehir içi 100km de 10,52lt lpg tüketimi ve 90lt benzin tüketmişim.
  • 504 km gittim 170 tl ödedim 33kr yakmış 1.4 otomatik benzinli çok mu yakmış ama araba 5.9 gösteriyor ortalamayı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kanokano

504 km gittim 170 tl ödedim 33kr yakmış 1.4 otomatik benzinli çok mu yakmış ama araba 5.9 gösteriyor ortalamayı

7,8 yakmış aslında. Yolaçıkmadan önce depoyu fulleyip, 504 km sonunda tekrar mi fullediniz depoyu. Yoksa yol bitince depo göstergesinin ışık durumuna göre mi hesap yaptınız
  • Ankara mamak beypazarı arası arası 1.2 jump ile 3 kişi 4.6 lt yol bilgisayarı depodan kontrol etmedim ama genelde 0.1 lt eksik gösteriyor

• murrix M kullanıcısına yanıt
    Işığa göre

• quote:

Orijinalden alıntı: kanokano

Işığa göre

Bu şekilde hesaplamalar çok randımanlı olmuyor malum. Görterged 8 ışık var (Alttaki iki inceyi bir kalın sayarsak) 50 lt depo. Farklılık göstermekle birlikte ortalama 6,25 litre her bir ışık kapasitesi. Bir önceki ışığın yeni sönmesi ile ikinci ışığın sönmeye yakın olması arasında 6 lt fark var demektir bu
  • erhan40 E kullanıcısına yanıt
    benzindemi hocam o değerler
  • Hortlatalim konuyu. 2 tam depo bitti. Birincisi 930 km tahmini 41,42 litre ile. Yol bilgisayari 4.7 lt dedi

2. Depo 925 km 42 litre civari yakit aldi depo. Pompa atinca sadece bir tl yi yuvarlamasina izin veriyorum pompacinin.
    Yol bilgisayari 4.6 diyor.

Gunluk 70 km civari.yol.yapiyorun. izmirde. Yolun yaklasik 45 km kismi cevre yolunda geciyor. 20 km kismi az trafik 40-50 km ortlama hız 5 km civarı ise sürekli dur kalkla geçiyor. Aşırı sakin ve yakıt tüketimine odaklı bir kullanımda veriler böyle. 2004 1.3 dizel corsa ile bu kastırmadım hiç ama yinede daha az yakıyordu. 90 km ye kadar ani hızlanmalarla kullanırdım corsayı. Buda ekonomik ama sanki corsa daha az yakıyordu

• ben yakıt tüketimine bir gram dikkat etmem genelde günlük 6 km iş yerime git gel için kullanıyorum 50binde aldım aracımı şuan 53bin km de aracım 5.3lt den fazla yaktıramadım gayet ekonomik yakıt bence uzun yolda 4.5lt rahatlıkla görülür 6 ileri vitesin yakıt ekonomisi ve 90 beygir gücüyle bence sınıfında en iyisi i20 dizel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fakiramaseksi -- 11 Haziran 2016; 23:10:30 >
  • istanbulda eyüp bahçelievler arası çok dur kalk olmayan yerde hyundai 2015 1.2 jump modelini 8in altına pek düşüremiyorum. uzun yolda 90 100 km hızlarda 5in altına düşüyor sabit hızda. acemi olduğum için arabayı kaldırırken gaza çok mu yükleniyorum? performanslı da kullanmıyorum aslında 2000-3000 devirde vites değiştiriyorum. araba 24.000 km
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dancing Bear

istanbulda eyüp bahçelievler arası çok dur kalk olmayan yerde hyundai 2015 1.2 jump modelini 8in altına pek düşüremiyorum. uzun yolda 90 100 km hızlarda 5in altına düşüyor sabit hızda. acemi olduğum için arabayı kaldırırken gaza çok mu yükleniyorum? performanslı da kullanmıyorum aslında 2000-3000 devirde vites değiştiriyorum. araba 24.000 km

İlk kalkışlarda gaza hiç basmayın. Araçta kendi gazını ayarlayan bir sistem var. Gaz vermeden debryajı yavaşça bırakın. Devir saatinin kendiliğinden yükseldiğini göreceksiniz. 1,2 olduğundan kalkışlarda mecburen biraz fazla gaz vermek gerekiyor. Bu işi arabaya bırakın. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: murrix

quote:

istanbulda eyüp bahçelievler arası çok dur kalk olmayan yerde hyundai 2015 1.2 jump modelini 8in altına pek düşüremiyorum. uzun yolda 90 100 km hızlarda 5in altına düşüyor sabit hızda. acemi olduğum için arabayı kaldırırken gaza çok mu yükleniyorum? performanslı da kullanmıyorum aslında 2000-3000 devirde vites değiştiriyorum. araba 24.000 km

İlk kalkışlarda gaza hiç basmayın. Araçta kendi gazını ayarlayan bir sistem var. Gaz vermeden debryajı yavaşça bırakın. Devir saatinin kendiliğinden yükseldiğini göreceksiniz. 1,2 olduğundan kalkışlarda mecburen biraz fazla gaz vermek gerekiyor. Bu işi arabaya bırakın. :)

düz yolda bu dediğiniz oluyor ama yokuşlu yollarda araba stop eder diye düşünüyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: murrix

quote:

düz yolda bu dediğiniz oluyor ama yokuşlu yollarda araba stop eder diye düşünüyorum

Hac devreye girmiyorsa sorun yok. Ayağınız alışacak zamanla. HAC devreye girdiyse , zaten gaz vermeden devreden çıkmıyır 2-3 sn boyunca. Mecburen gazla kalkmak gerekiyor.

• 1.2 elit blue pan aracım a 14500km de Ankara mocan da brc kit taktırdım benzinle 100/kmde 6.0lt yakıt sarfiyatı vardı lpgde 100kmde de 7.2 sarfiyatı oldu tahminim kmde 14 15 kuruş yakıyor. Performans yüzde 3 kayıp olacağını söylediler ama ben hissetmedim.kisacasi memnunum

• misse06 M kullanıcısına yanıt
    18bin km sonra kiti amorti edersiniz. LPG kullanımı sırasında ısınma sürecinde kullanılan benzinle bu amorti etme sureci 20bin km i bulur.

40bin km sonra cebinizde 2bin TL kalacak.

Ben de düşündüm dönüşüm yaptırmayı ancak hiç mantıklı gelmedi.

2015 yeni kasa i20 1.2 jump 14650km de.

Son 7000km dir ort yakıt tüketimi 5.7 lt/100km (yol bilgisayarı değeri değildir pompa hesabıdır) %60 şehir dışı %40 şehiriçi (Ankara) tüketimidir.

Konudan bağımsız Ankara da 15bin bakımı için yetkiki servis tavsiyesi ve ücret bilgilendirmesi yapabilecek var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2n4u -- 1 Temmuz 2016; 22:55:28 >
  • aracı 6 ay önce 1.4 elit benzinli 4 ileri otomatik vites olarak aldım. araç gayet seri konforlu . aracı biraz performanslı kullandığım için olsa gerek acayip şekilde yakıt tüketiyor. bu aralar devrinde kullanmaya dikkat ediyorum ama yinede başa çıkılacak gibi değil. aracım sıfır olduğu için lpg taktırmaya kıyamıyorum motora zararı olur diye. bayi ile bu meseleyi konustum motor garantisi hiç bi şekilde düşmeyecek diyor yinede kararsızım lpg konusunda
  • tolgaeris91tr T kullanıcısına yanıt
    2.000 km civarından sonra bir nevi düşecektir tüketiminiz. Şehir içi dur kalk trafikte otomatik şanzımanı N konumuna alırsanız tork konvertörü gücü iletmek istemeyecektir ve ekonomi yapmanız kolaylaşacaktır. Yoğun trafikte N'de tutmaya dikkat edin, gaza ani basmaktan kaçının. Yüksek hız değil yüksek ivmelenme araca çok yaktırır genellikle. Yol bilgisayarınızın ortalama verisi nedir şuan ?
  • 2015 yeni i20 elit blue pan ss aracım a brc lpg montajı yaptırdım. 47tllik lpg yle abartısız 400km yol yapıyorum çok memnunum çok km yapanlara tavsiye ederim.6ayda amorti edeceğimi düşünüyorum. 50 liralık benzinle 170km yapıyodum şimdi 50tl lik gazla en az 400km yapıyorum ki benim için muazzam

• quote:

Orijinalden alıntı: misse06

2015 yeni i20 elit blue pan ss aracım a brc lpg montajı yaptırdım. 47tllik lpg yle abartısız 400km yol yapıyorum çok memnunum çok km yapanlara tavsiye ederim.6ayda amorti edeceğimi düşünüyorum. 50 liralık benzinle 170km yapıyodum şimdi 50tl lik gazla en az 400km yapıyorum ki benim için muazzam

Verdiğiniz benzin değerleri ile lpg değerleriniz arasında yanlışlık var

• İnanılır gibi değil ama doğru yanlislik yok.ilk depo 20tl arti 37 tl lpg gazla 400km ışık yapıp sönüyordu ama sinyal sesi gelmeden tekrar doldurdum 26 lt gaz aldı depo 47 tl .tekrar kmyi sıfırladım suan 330kmde tek ışık yanıp sönüyor. Tabi ilk catirmada benzin motor sıcaklığını 40 dereceye getiren kadarki sarfiyatı hesaplamadim

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.