Şimdi Ara

I-MATE SMARTFLIP / HTC QTEK 8500 inceleme/paylaşım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
318
Cevap
2
Favori
27.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar telefonu hepsiburadan 249 ytl kampanyası ile aldım salı aldım, bugün elime ulaştı.
    daha önceden arkadaşımda biraz bızıklama şansım olmuştu. şimdi tam bızıklayacam.
    ağabeyim de aldı ayrıca, onunki de bir gün önce geldi benden.
    iki arkadaşım da sipariş verdi.
    daha önce n-gage, siemens sxg75, moto e398, mpx220 (kısıtlı bir süre)... gibi fonksiyonel teller kullandım.
    windows mobile deneyimim bu telefonla mpx220yi saymazsak ilk olacak, mpx220yi çok kurcalayamamıştım o zamanki yoğun iş durumumdan.
    kampanya 28 mayısa kadar sürecek, stoklarla sınırlı, bu fiyata bu derece güzel ve fonksiyonel bir telefon bulmanız gerçekten zor.
    incelemesi uzun zaman alıcak o yüzden sürekli güncelleyecem
    inceleme bitince de en gerekli temel paylaşımları yapacam inşallah,
    benden daha tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum...
    uzatmadan geçiyorum incelemeye.

(burda vermiş olduğum bilgiler kendi izlenimlerim olup kendi düzeyimdeki yani smartphone olayına yeni adım atmışlar için bir önizleme sayılır. tecrübeli bir çok arkadaş için incelemem yetersiz gelecektir. ayrıca bu telefonun tüm paylaşımını tek başlıkta yapmak gerçekten zor, mümkün mertebe ingilizce kaynaklara göz atın. w w w . m p x . g e n . t r adresindeki bir çok bilgi bu telefon için eski kalmış bu arada son yazılanlar neredeyse en son 2006da yazılmış, wm 5 ile alakalı türkçe kaynak az, bulursanız paylaşın.)

telefonun hızlı incelemesine gsm arena linkinden bakabilirsiniz:
    http://www.gsmarena.com/i_mate_smartflip-1482.php

PAKET İÇERİĞİ
    usb kulaklık (kaliteli, güzel bir kulaklık, usb girişinden bağlanıyor)
    usb kablo (standart değil, kendine özel giriş., telefon usb kablo ile pcden şarj olabiliyor.)
    şarj aleti (usb girişli yine)
    deri kılıf
    i-mate smartflip cd
    kullanım klavuzu
    hızlı kullanım klavuzu
    garanti belgesi (bende distribütör koyuncu. yazma ihtiyacı duydum, bir çok distrübütöre nazaran koyuncu ile hep olumlu eleştirilere denk gelmişimdir.)

FİZİKSEL ÖZELLİKLER

telefon istiridye kapak beyler. resimden boyut analizi yapabilirsiniz, ayrıca resimlerini google'dan da arayabilirsiniz.
    benim koyduğum resimden anlayacağınız gibi telefon ço küçük bir telefon değil. ama ince, bunu göz önünde bulundurmak lazım.
    telefon v3 kadar hatta o denklikte ince. bunun için de google'a başvurabilirsiniz.

iç tarafta 240-320 piksel 65bin renk ekran bulunuyor 2.2 inç boyutunda.
    dış tarafta 128-128 piksel 65bin renk ekran bulunuyor 1.2 inç boyutunda.
    iç ekran gayet canlı gözüküyor.

telefonun alt bölümünde sağda usb girişi var başka delik yok. şarj, usb ve kulaklığı burdan takıyoruz.
    üst bölümde sağda tek tuş kamera, solda bir tuş daha sesli arama ve ses ayar tuşu bulunuyor.
    dış ekranın altında multimedya tuşları var.
    hoparlörü üst bölümde mutlimedya tuşların altında sağda, solda ise durumları ışıklı olarak ifade etmek için 2 led var.
    kamera 1.3mp dış ekranın üstünde bulunuyor.

tuş takımı gayet sade ve geniş. motorola v3 yada l serisi gibi düz tek tuş takımı.
    bu telefonda tek kronik sorunun tuş takımını bölen şeffaf kauçuk çizgilerin iç ekranda iz yapması olduğu söyleniyor, bilginize.

arka kapak ve üst kısmın bir bölümü metal. arka kapak gayet sağlam duruyor yerinde.
    hafıza kartı ve simkart pilden bağımsız çıkarılabiliyor. micro sd kartımız simkartın altında konumlanmış.
    bir çok kişi bunu dezavantaj olarak görebilir ama, telefon çalışırken o kartı çıkarmak istemezsiniz eğer wm kullancısı iseniz.

cihaz sağlam ve karizmatik görünse de istiridye kapak ve minimum incelikte olmasından dolayı narin.
    fazla hor kullanmaya gelmez şahsi kararımca.
    kullanılan malzeme kaliteli ancak.

telefonun dışa verdiği ses birçok kullanıcıyı tatmin etmeyebilir, yazılımla yükseltilir mi bilmiyorum ama yükseltilse dahi telefondaki hoparlör yüksek sesi kaldırmaz gibime geliyor.
    dış ses olayına takık kullanıcılar alırken iki kez düşünsün. telefonun segmenti multimedya telefon değil smartphone.
    her ikisi birlikte olmaz mı kardeşim diyebilirsiniz, haklısınız ancak sonuçta 2006 telefonu, biraz yaşına göre değerlendirmek lazım.

YAZILIM VE MENÜLER

bildiğiniz gibi telefonda windows mobile 5.0 yüklü, işin güzel yanı wm6ya da yükseltilebiliyor. ancak aceleci davranmamak gerek.
    windows mobile'ın verdiği güzellikler yaz yaz bitmez, direk geçiyorum şimdilik.

menü sırası:
    internet explorer
    görevler
    windows media
    takvim
    iletiler
    kişiler
    activesync
    arama kaydı
    ayarlar
    oyunlar
    sesli notlar
    resimler ve videolar
    donatılar
    avea simservis
    camera
    clearvue document
    clearvue pdf
    clearvue presentation
    clearvue worksheet
    clubimate email
    comm manager
    dosya gezgini
    etrust antivirus
    hızlı arama
    midlet manager
    pocket msn
    proxy connections
    task manager
    video recorder...

temel menü gelen cihazda bu, tabi sizin yüklediğiniz program, oyun, uygulamalar ile bu menü genişleyebilir.
    telefon tabiki multitask olarak kullanılıyor.
    yani bir uygulama yada menü açıkken masaüstüne dönüp yada menüye girip başka bir uygulama açabiliyoruz.
    tabi sonradan kullanmadığımız menüleri ve uygulamaları, özellikle uygulamaları, kapatırsak pilin ömrüne ve hızlı çalışmaya sekte vurmamış oluruz.
    çalışan uygulamaları task managerdan görüyoruz ve kapatıyoruz.
    task manager menünün sonlarında olduğu için bir tuşa hızlı arama ekle yaparsanız daha rahat ulaşabilirsiniz.
    menülerde gezmek rahat. çok fazla ayar var, hepsini bi kere gezip öğrenmek en iyisi.
    home tuşuna basıldığında hızlı liste çıkıyor. burdan da bazı ayarlara hızlı erişmek mümkün.

PİL ÖMRÜ

bir çok arkadaş bunu merak ediyordur.
    telefonun pil ömrü tahmin edeceğiniz gibi çok değişken bu segment teller için.
    fabrika şarjı bittikten sonra şarjettim ama o ilk şarjda da baya bızıkladım, edge bağlantısı açıktı, bluetooth açıktı. program kurdum kaldırdım bızıkladım.
    27 saat gitti.
    ikinci şarjda şuan, 50 saat oldu, pil hala %25te gösteriyor.
    pek fazla bızıklamadım ikinci şarjda, normal telefon işlevlerini kullandım, msj aldım gönderdim, 1 saatten fazla konuştum, biraz internete girdim.
    bluetoothum her zaman açık değildi ama dosya aldım gönderdim yine, sadece bir kere 5 dakka pcye bağladım, outlook eşitlemesi için, orda 5 dk şarj aldı usbden.
    %25le yarını sabahı görür tahminen. sonraki şarj performansları biraz daha yükselebilir.
    2-3 gün arası gidecek demek normal kullanımda.
    bu sürekli çalışan programlarla düşebilir,
    bazı servislerin registerdan kapatılması ile de yükselebilir.
    ortalama bir fikir olsun diye kendi deneyimimi paylaştım.
    pili 750mAh 3.7v bu arada.
    pil düzeyi telefonu kapatıp tekrar açtığınızda farkedilir şekilde düşüyor.
    telefon pc üzerinden usb ile 3 saatte şarj oluyor. denedim.

İŞLEVLER
    bu telefonla neler yapabilirsiniz.
    (allahım bu liste yaz yaz biter mi acep)

ilk olarak basit ama vurucu bir özellik,
    *mesela mesaj yazıyorsunuz, çok hızlısınız telefonu beklemek istemiyorsunuz.
    ayarlar/erişebilirlik menüsünden çok basma zaman aşımı özelliğini değiştiriyorsunuz ve artık daha hızlı mesaj yazabiliyorsunuz.
    (0.5/1/1.5/2 saniye seçenekleri mevcut, 0.38saniye sonra ikinci karakter gelsin diyemiyoruz ama e artık el insaf derim.)
    *0505 gibi numarayı yamaya başlayın, eş zamanlı olarak rehberinizde o numarayla başlayan numaralar listelenmeye başlayacak,
    hatta harf eşleşmeleri de bu listeye dahil olacak, sanki isim yazıyormuşsunuz gibi. bu özelliği yeni yeni samsunglarda görmeye başladım.
    *bilgisayarınızla maksimum derecede senkronizasyon sağlayabilirsiniz.
    zaten %99.9umuz window işletim sistemi kullandığı için, senkronizasyon konusunda sorun yaşamayacaksınız.
    kişiler, mesajlar, emailler, ajanda, tüm outlook fonksiyonları buna dahil.
    hatta başka bir pocket pc ile mesajlarınıza kadar import olayını gerçekleştirebilirsiniz.
    mesela ben gmail postamın pop3 ayarlarını yaptım outlook2003'e bir de yeni kullanmaya başlayacağım bir hotmail postasını ayarladım.
    hotmaili outlook sürümüm eski olduğu için tam yapamadım.
    telefonu usbden takınca eşitleme için sordu, outlook eşitlemesi ve kişiler eşitlemesi istedim, pop3le outlookuma inen tüm mailler telefona da geldi.
    hatta tam açıklayamdığım bir olay da, pocket msn den msne girmiştim, hotmail kullanıcı ve şifrem kayıtlı kaldı telde, msn için kullandığım hotmail mailleriminde bayasını indirmiş tele.
    tam indirilmeyen mailler için bu mailin kalan kısmı şu kadar kb, indirmek için tıklayın gibi bilgilendiriyo okuduğunuz mail içinde.
    çoğunun yüksek boyutlu eklentilerini almamış. tıkladığımda bir sonraki senkronizasyonunuzda ek indirilecek dedi, sebebi sanırım daha micro sd kart takmamış olmam,
    telefonun hafızası bu mail olayından sonra 1mb kaldı, en kısa zamanda 25ytlye 2gb microsd alacam. kadıköye inmek nasip olmadı bir türlü, 25 dakka yürüme mesafesi ama.
    gmailde yüksek boyutlu ekli mailleri silmiştim, hepsini almış, pdf ekletilerini resim eklentilerini almış.
    epostaları nasıl karta kaydederiz daha bilmiyorum.
    *her türlü medya formatını açabilirsiniz. altyazılı divx film izleyebilirsiniz. izledim gayet güzel. gerçi bu bir hevestir genelde, 4 yılda telefondan izlediğim ve bitirdiğim film sayısı 3tür. ancak telefonu merak edenlere göstermek amacıyla her zaman tutulur bir film yada kısa bir video.
    *word, exel, powerpoint dosyalarınızı açabilir, üstlerinde düzeltmeler yapabilirsiniz. 3 tane de ebook bitirebilmiştim telefonlardan arada okuya okuya. bu telefonda da rahatlıkla ebook okunabilir. doc uzantılı dosyalarınıza anında ulaşmak bazen çok büyük kolaylık sağlıyor (bir öğrenci olarak.) tabi her teknolojinin mause'lusu makbul benim için hala
    *pc'de regedit ayarlarını bilenler vardır. bu telefonun da regedit ayarları var ve meraklıları için kurcalanmayı bekliyor. bir çok değişiklik yapabilirsiniz.
    *tele wm6.1 romu yükleniyor, ağabeyim yükledi, sorunsuz kullanıyor. ben daha bunu hatmetmeden denemek istemedim, ve türkçe kullanmaya ihtiyacım var şimdilik.

telefonun sar değeri vincentvega arkadaşımız 2. sayfada yazmış:

Qtek 8500 : 0.3 W/kg.
    i-mate Smartflip : 0.356 W/kg.

TO BE CONTINIUED...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zurrani -- 11 Kasım 2008; 1:48:25 >

• Devamını bekliyorum gerçekten, şimdiden teşekkürler.
  • Bende sipariş ettim bugün elimde olacak. Merak ettiğim rom yükleme işi, Pocket pc romu yükleniyormuş. Rom Yüklemeyi bilen detaylı bir açıklama yapabilirmi.
  • Mpx.gen.tr de PPC rom yüklenmesi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsin. Herkes aldı bu cihazdan bu fiyata kampanya olunca. Yakında mpx sitesinde çok detaylı paylaşım olur. Ayrıca yurtdişinda cihaza uyumlu sd-wifi cardda mevcut wifi isteyenler için, şu an tek firma ama yakında daha çok markanın çıkar.
  • Ellerine sağlık...Henüz almamış fakat almayı düşünen veya acaba alsam mı almasam mı diye ikileme düşen arkadaşların fikirlerini belirlemede yardımcı olacaktır bu inceleme..Devamını bekliyoruz.. =)))

edit:imla,yazım,noktalama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Just be* -- 23 Mayıs 2008; 17:56:48 >
  • Bu chaz için WM 6.1 rom var şuan.
    Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz:
    http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=302

Ancak rom yüklemeden önce cihazda CID Lock varsa önce onu açmanız gerekmektedir.
    O da burda:
    http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=292068

• Hp 514 ve i-mate smartflip arasında kaldım.
    Hp 514 le ilgili okuduğum bazı olumsuzluklar şunlar:
    -Pil her 514 te stabil değil bazen 12 saat bazen de 4 gün pil gidiyor.
    -Her sd mikro hafıza kartını çalıştırmıyor, bazısını tanıyor bazısını tanımıyor.
    -Skype ı doğru düzgün çalıştırmıyor(ekran la ilgili demişler)
    -Bilgisayara usb den takınca hemen şarja başlıyor ve bilgisayarın hp 514ü sadece bir flash bellek olarak tanımasını sağlayacak bir ayarı yok.
    Bunların hepsini donanım haber forumundan" http://forum.donanimhaber.com/m_14751227/mpage_55/key_/tm.htm " okudum, 514 ü kullanmışlığım yok. Acaba i-mate smartflip te bu dört olay nasıl? Kulanan arkadaşların yorumlarını indirim bitmeden bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SUVARİ22 -- 23 Mayıs 2008; 19:20:12 >

• evet abim wm 6.1 yükledi, uyuz oldum ben daha incelemeyi bitiremeden.
    wm5 kadar hızlı değil ama görsellik güzel gerçekten... çok bakamadım...
    benim telin gprs ayarları da (avea) imateclub taki ayar programı ile yaptığım halde olmadı hala, onla uğraşıyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: SUVARİ22

Hp 514 ve i-mate smartflip arasında kaldım.
    Hp 514 le ilgili okuduğum bazı olumsuzluklar şunlar:
    -Pil her 514 te stabil değil bazen 12 saat bazen de 4 gün pil gidiyor.
    -Her sd mikro hafıza kartını çalıştırmıyor, bazısını tanıyor bazısını tanımıyor.
    -Skype ı doğru düzgün çalıştırmıyor(ekran la ilgili demişler)
    -Bilgisayara usb den takınca hemen şarja başlıyor ve bilgisayarın hp 514ü sadece bir flash bellek olarak tanımasını sağlayacak bir ayarı yok.
    Bunların hepsini donanım haber forumundan" http://forum.donanimhaber.com/m_14751227/mpage_55/key_/tm.htm " okudum, 514 ü kullanmışlığım yok. Acaba i-mate smartflip te bu dört olay nasıl? Kulanan arkadaşların yorumlarını indirim bitmeden bekliyorum.

1-tamamen kullanım ile alakalı konuşma süresi,wireless ve bluetooth un açık olması etken...
    2-bilinen markalarda sorun yok "sandisk,kingston,toshiba" gibi
    3-skype ye gerek yok fring war... bu sayede msn,gtalk,skype vs üzerinden chat veya sesli konuşma yapılabiliyor... ayrıca hesabınızda kredi warsa normal tel gibi çagrıda oluyor... fakat wirelessiz bir telde skype saçma olur bu iş için 514 daha uygun...
    4-şarz olmaması için usb kabloya ufak bir mod yapılabiliyor "aşırı basit"; wm li telefonlara kurulabilen cihazın flash bellek olarak görünmesini sağlayan yazılım mevcut.

sadece wm li smartphone lar ile ilgili başka bir forumda yöneticiyim"mpx.gen.tr"; konu hakkında bilgi birikimime dayalı olarak söyleyebilirim ki... gerek su anki hepsiburada fiyatı ,gerek özellikleri ile smartflip agır basıyor... wireless bile 514 ü pek kurtaramıyor...

• Arkadaşlar bende almayı düşünüyorum.
    Alan arkadaşlara bir sorum olucak acaba pili nasıl (tabi kurcala kurcala ne kadar dayanır pil o ayrı ama) kurcalamasak 2 gün idare edermi.
    Birde yabancı forumlarda titreşim ve melodi aynı anda kullanılamıyor gibi bir bilgi var acaba doğrumu çünkü doğruysa sırf bu yüzden almıycam.
  • titreşim ve zil aynı anda kullanılıyor, kim demişse iyi bızıklamamış.
    pili ilk şarjım. baya kurcaladım, 27 saat gitti. bluetooth ve edge bağlantısı açıktı. (bunlar pilin bitmesine büyük etki yapar.)
    il 5 şarjı not edicem.
    normal kullanımda 2günü geçer tahminimce kardeşim.
    bu süreyi uzatabilirsin de bazı ayarlar ile, ama 3ü de geçer mi bilmiyorum.
  • eyvallah şimdi sipariş vericem bakalım hayırlısı olsun. p990i ve asus mypal 636n pda var. P990 artık çok büyük kalıyor. Daha kibar ve tuşları ile rahat kullanılan tel istiyordum kısmet bunaymış.
    Bu arada rom wm6.1 yükleme işi test edeildi galiba. Rom atınca yavaşlama dışında pil ve ses kalitesi değişiyormu ve orjinal roma geri dönülebiliyormu onuda sorayım.
  • wifi olmaması tek büyük eksiği sanırsam...
  • Rom yükleme nasıl gidiyor ses seda yok kimseden
  • 6.1pro yükledim ppc romu. kartım henüz gelmedi çok fazla program deneyemedim. şuanki tek sorunum türkçe t9 bulamadım. bide içinde msn yok ama çalışan versiyon varmış onuda yükleyemedim içinde yer kalmadığı için.
    rom çok seri çalışıyor. sorun t9 dışında bazı metin girme kısımlarında ekran klavyesi kullanmak gerekiyor onun içinde yazılım var yön tuşlarıyla mouse gibi tıklamanız gerekiyor. ki o mouse normal kullanımdada kullanılabiliyor tabi ama yön tuşlarıyla olduğu için çok seri olamıyor malum.
    6.1 standart romu daha uyumluymuş öyle diyor kullananlar t9 ve msn sıkıntısı yokmuş. bide kamera da bazı sorunlar varmış benim ilgi alanım dışında ceptelefonundaki kıytırık kameralar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mutimuti

6.1pro yükledim ppc romu. kartım henüz gelmedi çok fazla program deneyemedim. şuanki tek sorunum türkçe t9 bulamadım. bide içinde msn yok ama çalışan versiyon varmış onuda yükleyemedim içinde yer kalmadığı için.
    rom çok seri çalışıyor. sorun t9 dışında bazı metin girme kısımlarında ekran klavyesi kullanmak gerekiyor onun içinde yazılım var yön tuşlarıyla mouse gibi tıklamanız gerekiyor. ki o mouse normal kullanımdada kullanılabiliyor tabi ama yön tuşlarıyla olduğu için çok seri olamıyor malum.
    6.1 standart romu daha uyumluymuş öyle diyor kullananlar t9 ve msn sıkıntısı yokmuş. bide kamera da bazı sorunlar varmış benim ilgi alanım dışında ceptelefonundaki kıytırık kameralar.

Burada t9 var ama xt9(geliştirilmiş version) değil standart benim tel hala kargoda ama denemek istersen melgurth.ovh.org/index.php?page=downloads
    sonucuda söylersen sevinirim.

• quote:

Orjinalden alıntı: mtnclk

quote:

Orjinalden alıntı: mutimuti

6.1pro yükledim ppc romu. kartım henüz gelmedi çok fazla program deneyemedim. şuanki tek sorunum türkçe t9 bulamadım. bide içinde msn yok ama çalışan versiyon varmış onuda yükleyemedim içinde yer kalmadığı için.

Burada t9 var ama xt9(geliştirilmiş version) değil standart benim tel hala kargoda ama denemek istersen melgurth.ovh.org/index.php?page=downloads
    sonucuda söylersen sevinirim.

bunuda denemiştim buda olmamıştı. mpg.gen.tr de bi arkadaş yüklemiş birini ama bende olmadı. şuan neo romunu yükledim. hareketli bi ana ekranı var falan ama ppc kadar şaşalı görüntüsü yok ondaki sorunları giderebilirsem ppc romu tercih ederim şahsen. ayrıca bu msn live resimleri falan indiriyor milletin buna kontor dayanmaz keşke resim indirme kapatılabilseydi.

• Bu cihaz bir nevi WM5.0 kullanan ince bir MPx220 gibidir. Özellik olarka çogu şeyi ortaktır (Sadece bunda ekran çözünürlüğü yüksek , WM5.0 ve microSD var).

Dış ses artırmak için CorePlayer da ekolayzır sesini artırmayı deneyin. MPx de çok işe yarıyordu bu. (Tiz bandları artırın, preamp kapalı mid ve bass bandlar ortada olsun)

Bu arada cihazın işlemcisi gayet hızlı. 200MHz OMAP850 sınıfı işlemcide K-Jam ve P4350 ye yakın bir performans sunar.

Kötü yanlarından biri de WM Smartphone işletim sistemi için navigasyon yazılımlarının pocketpc ye göre kısıtlı olması. Yoksa BT ile falan geçimsizligi yoktur. Bir de WiFi eksik. Yani kafede otururken gel bir video izleyim, canlı tv izleyim derseniz,Kampanyalardan alınma, Önceden ödenmiş 3GB internet kotanız yoksa biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ancak EDGE ile sıkıntısız çalışılabilir. Tabi kotanız elverdigince.

• Hiç tavsiye etmem, 1.5 yıldır kullanıyorum. Son 6 aydır su koyvermeye başladı, kitleniyor, ses ayarları ve melodiler kafasına göre çalışıyor, Tcell MMS ayarları hiç bulunamadı zaten, teknik destek filan hak getire. Bir daha böyle dandik markaların telefonunu alırsam .
  • quote:

Orjinalden alıntı: vincentvega

Hiç tavsiye etmem, 1.5 yıldır kullanıyorum. Son 6 aydır su koyvermeye başladı, kitleniyor, ses ayarları ve melodiler kafasına göre çalışıyor, Tcell MMS ayarları hiç bulunamadı zaten, teknik destek filan hak getire. Bir daha böyle dandik markaların telefonunu alırsam .

Onca güzel mesajdan sonra tamam aha aldım derkenn :D bu mesaj üzerine vazgeçer gibi oldum zira ben bi telefonu alınca bikaç yıl kullanmam lazım
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.