Şimdi Ara

Hyundai i20 periyodik bakım karmaşası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
23.715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. 4 ay önce 2011 model dizel i20 troy aldım. Bakım zamanı geldi. Normalde her sene yetkili serviste yapılmış ben de öyle yapmayı düşünüyorum fakat yüksek rakamlar söylüyorlar. Bir de anlamadığım bu bakım periyotları nasıl oluyor. Mesela benim aracım şu an 71.000 km de fakat 90.000 km bakımı olacak diyorlar 75.000 bakımı olması gerekmiyor mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bakımlar 15binde bir veya yılda bir sanırım.

6 yıl olmuş o yüzden 90 bin bakımı.

hayırlı günler
  • 5000 km de 1 servis ziyareeti
    10000 km veya 15000 km de 1 periyodik bakım
    30000 km de 1 genel bakım
  • quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

bakımlar 15binde bir veya yılda bir sanırım.

hayırlı günler

Yani benim bakımım km den değil süreden dolayı 90.000 bakımı olarak geçiyor. Şu an aracın mevcut km sinin bir önemi yok öyle değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: haki_programmer

quote:

Orijinalden alıntı: tasshelhoff

bakımlar 15binde bir veya yılda bir sanırım.

hayırlı günler

Yani benim bakımım km den değil süreden dolayı 90.000 bakımı olarak geçiyor. Şu an aracın mevcut km sinin bir önemi yok öyle değil mi?

Bence oyle. Km den bagimsiz eskiyen parcalar var. Mesela kaucuk kayislar. Vb gibi.

Hayirli gunler.

• ben yetkili serviste yapılan bakımlara hiç güvenmiyorum.parçayı yağı kendim alır ustama gider çayımı içerken bakımları yaptırırım.yapılan işlemleri takip ederim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: superchargerEgea1

ilerde doğacak bir soruna karşı iyi niyet garantisi altında aracınızı tamir ettirebilirsiniz diye düşünüyorum. O yüzden yetkili servisi tercih edin

Bende yetkili servisi tercih edeceğim ama her aradığım servis farklı bilgi veriyor. Geneli 90.000 bakımı diyor demin aradığım servis 75.000 bakımı olacak diyor ama isterseniz 90.000 bakımını da yaparız diyor. İyice kafam karıştı.

• haki_programmer H kullanıcısına yanıt
    Hocam kafa karisacak birşey yok. Ben 10.000 bakımını 8000 km. yaptirdim. 20.000 bakimi da muhtemelen 18.000 de yapılacak. Önemli olan sene de bir yaptırmanız. Ama 6 ayda 10.000 yada 12.000 km. yaparsınız bakıma 6. ayda götürürsünüz. Yani hangisi önce dolarsa o.

Sizin duruma gelince de 75.000 90.000 mevzusuna takılmayın. Gidin servise neler değişecek liste çıkarttırın neler mutlaka gerekli neler biraz daha idare edebilir öğrenin ve bütçenize göre hareket edin. Ben bir önceki aracımda 90.000 de değişse olur dedikleri triger ve v kayışlarını 70.000 de degiştirtmiştim mesela. Yada balatalar 5000 km. daha gidebilecekken değişelim diyen servise 4000 km. sonra gelip değişsem olur mu diye sormuştum. Tamam demişlerdi. Zaten balatalar garantiyi etkilemez dışardan alıp disarda da taktirabilirsiniz. Bu gibi ayrıntıları bilmek lazım sadece.

• Eski kasalarda 10.000 yada senede

Yeni 2015 sonrası 15.000 de yada şeninde yapıyor servis

5.3litre motor yağı koyuyorlar neresine alıyorsa yağ tutuyor bakım parasını

• Kullanma klavuzunu okumadınız mı? Orada daha sağlıklı bilgi bulursunuz.

http://www.hyundaiclubtr.com/konu/hyundai-kullanim-klavuzlari-tanitim-kilavuzlari.19120/
  • bu araba 10 yıl boyunca yılda 1000 km yapılarak kullanılsa eskimez mi ? Bazı şeyler km ile değil zamanla yıpranıyor hatta yol yapmazsan yatarsa daha kötü.

Km değil yıla göre olmalı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Km ve süre hangisi önce dolarsa

@haki_programmer

60,75,90...... benzinli için dizel için resimdeki gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgutozkan -- 16 Haziran 2017; 7:45:40 >

• ScHeNKii_ScP kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam. Ben götürürüm normal bakıma götürür gibi onlar gereken neyse bana Liste olarak cikarirlar yapilması elzem olanları yaptiririz. Acemiyiz bu işlerde bakalım inşallah sorunsuz hallederiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ScHeNKii_ScP

Hocam kafa karisacak birşey yok. Ben 10.000 bakımını 8000 km. yaptirdim. 20.000 bakimi da muhtemelen 18.000 de yapılacak. Önemli olan sene de bir yaptırmanız. Ama 6 ayda 10.000 yada 12.000 km. yaparsınız bakıma 6. ayda götürürsünüz. Yani hangisi önce dolarsa o.

Sizin duruma gelince de 75.000 90.000 mevzusuna takılmayın. Gidin servise neler değişecek liste çıkarttırın neler mutlaka gerekli neler biraz daha idare edebilir öğrenin ve bütçenize göre hareket edin. Ben bir önceki aracımda 90.000 de değişse olur dedikleri triger ve v kayışlarını 70.000 de degiştirtmiştim mesela. Yada balatalar 5000 km. daha gidebilecekken değişelim diyen servise 4000 km. sonra gelip değişsem olur mu diye sormuştum. Tamam demişlerdi. Zaten balatalar garantiyi etkilemez dışardan alıp disarda da taktirabilirsiniz. Bu gibi ayrıntıları bilmek lazım sadece.

Hocam triger ve v kayislarini bakım yaparken mi değiştirdiniz ve maliyeti çok etkiledi mi?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ScHeNKii_ScP

Hocam triger ve v kayislarini bakım yaparken mi değiştirdiniz ve maliyeti çok etkiledi mi?

Bu araçlarda zincir var

• Garanti bittiyse git disarda iyi bi ustaya yaptir

• Bu kore araclari tas gibi zaten filtreleri orj al, yagina suyuna bak zaten eksiltmez sonra 250 binde v kayisi fln degisirsin,350 bine gelince zincir degisirsin zaten sen 60-65 yasina gelirsin sen bu dunyadan gocersin arabada torununa kalir

• _K_A_İ_N_ kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam sizinki farklı bir araç o zaman.

• quote:

Orijinalden alıntı: mesut1221

Bu kore araclari tas gibi zaten filtreleri orj al, yagina suyuna bak zaten eksiltmez sonra 250 binde v kayisi fln degisirsin,350 bine gelince zincir degisirsin zaten sen 60-65 yasina gelirsin sen bu dunyadan gocersin arabada torununa kalir

Evet hocam garanti bitti ama güvenilir iyi bir usta bilmiyorum maalesef. O yüzden yetkili servise gitmeyi planlıyorum fakat yogunluktan randevu vermiyorlar ve bayramda şehir dışına çıkmayı düşünüyorum. En azindan bakımdan once servisin de kullandığı shell yağının ve filtresinin shell istasyonlarında değişimini yapsam mi diye düşünüyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mesut1221

Bu kore araclari tas gibi zaten filtreleri orj al, yagina suyuna bak zaten eksiltmez sonra 250 binde v kayisi fln degisirsin,350 bine gelince zincir degisirsin zaten sen 60-65 yasina gelirsin sen bu dunyadan gocersin arabada torununa kalir

Evet hocam garanti bitti ama güvenilir iyi bir usta bilmiyorum maalesef. O yüzden yetkili servise gitmeyi planlıyorum fakat yogunluktan randevu vermiyorlar ve bayramda şehir dışına çıkmayı düşünüyorum. En azindan bakımdan once servisin de kullandığı shell yağının ve filtresinin shell istasyonlarında değişimini yapsam mi diye düşünüyorum.

Hangı ıldesınız hyundai club turkıye, kia turkıye sitesinden falan usta tavsıyesı veren olabılır belkı bide oralra konu acın

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.