Şimdi Ara

Hyperx Cloud II Kullanıcı incelemesi (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
2
Favori
36.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yağlanma gibi olan şeyi, bir bezi ıslatarak kaba kuvet ile bastıra bastıra temizlemeye çalıştım, dikkat edin bastırarak sildim ve çıkan şeyin başka bir yere bulaşmamasına dikkat ettim.

Kulak pedleri için bu adrese mail atın geçte olsa dönüş yaptılar bana. Kadife istemiştim ben, siz deri için olanı istersiniz. HXSocialtr@hyperxgaming.com

Merhaba xx Bey,

Kullanmış olduğunuz Kingston HyperX kulaklık ürününüze ait earpad ücreti aşağıdaki gibidir:

KINGSTON HyperX spare EARPAD HXS-HSEP1 → 13,5 $+KDV

Aşağıda belirtmiş olduğum bankalardan herhangi birine “HyperX Earpad” bedeli olarak 13,5$+KDV (88,89 TL) (13,5$x1,18 KDV x 5,58 (Kur) yatırmanız ve fatura düzenlenebilmesi için aşağıda belirtmiş olduğum formu doldurup hangi bankaya havale gerçekleştirdiğinizi bildirmeniz durumunda ürünün adresinize kargo edilecektir.

Şahıs adına yapılan havalelerde doldurulacaktır;

Ve banka bilgileri olan bir bölüm yollamıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi himan -- 10 Nisan 2020; 15:58:2 >

• quote:

Orijinalden alıntı: himan

Yağlanma gibi olan şeyi, bir bezi ıslatarak kaba kuvet ile bastıra bastıra temizlemeye çalıştım, dikkat edin bastırarak sildim ve çıkan şeyin başka bir yere bulaşmamasına dikkat ettim.

Kulak pedleri için bu adrese mail atın geçte olsa dönüş yaptılar bana. Kadife istemiştim ben, siz deri için olanı istersiniz. HXSocialtr@hyperxgaming.com

Merhaba xx Bey,

Kullanmış olduğunuz Kingston HyperX kulaklık ürününüze ait earpad ücreti aşağıdaki gibidir:

KINGSTON HyperX spare EARPAD HXS-HSEP1 → 13,5 $+KDV

Aşağıda belirtmiş olduğum bankalardan herhangi birine “HyperX Earpad” bedeli olarak 13,5$+KDV (88,89 TL) (13,5$x1,18 KDV x 5,58 (Kur) yatırmanız ve fatura düzenlenebilmesi için aşağıda belirtmiş olduğum formu doldurup hangi bankaya havale gerçekleştirdiğinizi bildirmeniz durumunda ürünün adresinize kargo edilecektir.

Şahıs adına yapılan havalelerde doldurulacaktır;

Ve banka bilgileri olan bir bölüm yollamıştı.
    Teşekkürler hocam. Ürünler yurtdışından mı geldi, yoksa TR içinden mi yollandı size? Ben geçenlerde aliexpress üzerinden biraz daha hesaplı şekilde siparişi verdim, ancak tabiki imitasyon ürünler.
    Bir de asıl nokta metal kısmın bağlı olduğu, uzayıp kısalmayı sağlayan plastik kısımlardaki yağlanma. Onlardan tekini yerinden söktüm. Ilık su altında sabunlu su ile sildim, sirkede beklettim, ancak o yağ katmanı hala vardı. Matlaştırıcı katman yumuşayınca öyle oluyor, daha önceden güneş gözlüğünde de başına gelmişti. Ben de tekini su zımparası ile zımparaladım. Yedek kafa bandı ve kulak pedlerini takarken, söker 2sini birden iyice zımparalarım. Ancak bi yandan da sol kulaklıkta sıkıntı var. Ara ara pıt pıt şeklinde bir ses yayıyor. Çalan ses bozulmadan gelirken, yanında dediğim gibi pıt pıt diye bir atma var. Onun sebebinden hala emin olamadım.

• outofnick O kullanıcısına yanıt
    Konuya girip sizin sorunuza cevap vermemin asıl sebebi...

Sol kulaklığımdan memnun değilim, bahsettiğiniz pıt pıt sesler bende de var, bu konuyu araştırmak için geldim ve kimse bu sesten bahsetmeyince bende kulaklığa çamur atmak istemedim, uzun süredir kullanıyorum ve artık miadı doldu yenisine geçmek lazım diyerek usulca uzaklaştım. Gitmeden öncede size cevap yazmak istedim :)

Yeni konu: Sol tarafda ses sorunu. Uzun zamandır şüpeleniyordum ama bu parçanın ilk 15 saniyesinde net emin oldum.https://www.youtube.com/watch?v=BGYNPa2jJS4 Sol tarafda bir zangırtı var ama seste bozulma, "görece" bu zangırtıyı duymaz isem yok gibi, bazen var gibi. Kulak konusunda nirengi noktamı kaybettim :) Usulca kulaklığı bırakıp biraz dolaşmaya gidiyorum :)

Güncelleyeceğim,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi himan -- 10 Nisan 2020; 16:55:54 >

• himan kullanıcısına yanıt
    Hocam yeni kulaklığa geçip gitmeden bi de şu pit piti çözersek süper olacak. 3.5mm jacktan geldiğinden emin olabilsem kulaklık tamir eden bi yer aramaya başlayacağım, ancak daha teşhis edemedim. Sizin fikriniz nedir? Kulaklığı kullanan kullanıcılar, konumuza davetlisiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • outofnick O kullanıcısına yanıt
    Ben Pc'den kullanıyorum, hiçbir zaman 3,5 jak ile kullanmadım. 3,5 jacktan kaynaklandığını düşünmüyorum bu yüzden. Ben pedleri araştırdım ama almadım, bunuda yorum olarak yazayım kenarda bulunsun. Kargo ile beraber o kadar para etmeyeceğini düşündüm. Diğer konu, deri pedleri hiç kullanmadım, geldiği gibi çıkarıp kadifelere geçtim. Deri kılıflar kutusunda duruyor. Diğer konu servise verebilirmiyiz diye araştırmak lazım ama, ne kadar fatura çıkar bilmiyorum. Servisin nerede olduğunu bilsem alıp gidesim var Corona günleri geride kalırsa umuyorum.

Bahsettiğiniz pit pit sesler bende uzun zamandır vardı ama belli belirsiz ve bazen olan bir ses olduğu için umursamıyordum. Şimdi birde bu zangırtı olayı çıkınca artık tamam. Piston aşşağı :)

Diğer konu, artık yeni bir kulaklık arayışında olduğumu söyleyebilirim ama birçok model var ve arasında kaybolmamak imkansız, konuya hakim biri olsa ve ona danışsak. varmıdır böyle koca yürekli bir abimiz. Satın alma ve sorumluluk tamamen bana ait olmak üzere yorumlarınız ile renklendirirseniz, çok güzel olur.
    Bütçe:1000 civarı
    Ets2 oynarım sadece,
    Müzik ve podcast dinlerim genelde
    Claud 2 den çok memnundum, ama artık yaşlandı ve emekli olması gerekiyor. Yine gidip Cloud 2 mi almalıyım, yoksa güncel modellerden birine mi geçmeliyim, burda yıkılıyorum, ses konusu uçsuz bucaksız bir derya... Dediğim gibi tavsiyeleriniz olursa çok güzel olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi himan -- 10 Nisan 2020; 17:14:16 >

• himan kullanıcısına yanıt
    Ben de USB.den kullandım ancak kulaklığın ses kartına giren giriş noktasından şüpheleniyorum, çünkü telefona taktığımda da o sesi duydum. 3 sene önce Amazon.dan o günün kuru ile 250 liraya almışken, şimdi bu ayarda bi kulaklığı 750 lira civarına almak adama dokunuyor. Umarım istediğinizi bulursunuz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Selamlar. amazon.com.tr üzerinden yaptığım alışveriş sonucunda bende aranıza katıldım.

Bir kere beklentimin çok çok üzerinde bir kulaklık.

Denemelerime göre cihaz MUHTEŞEM. Oyun performansını akşam eve gidince PS4 üzerinden detaylıca inceleyeceğim.

https://www.hyperxgaming.com/tr/support/technical/downloads?product=hscp&filename=HyperX_Cloud_II_Firmware_Updater_Rev_0010

üzerinden yazılım güncellemesi de yaptım.

Sürüm 0030 idi 0010 oldu. Sizlerde de böyle mi?

Hyperx Cloud II Kullanıcı incelemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Büyük İskender -- 15 Mayıs 2020; 14:28:39 >

• Merhaba arkadaşlar.

2018'in 6. ayında aldığım kulaklığın bir tarafından ses gidip geliyor. Türkiye için servis numaralarını bulamadım. Daha önce servise gönderen oldu mu?
    Servise nereden ulaşacağım?
  • Selamlar arkadaşlar, bir haftadır kullanıyorum kulaklığı Fidelio x2hr'den sıkılıp aldım x2 sahne genişliği detay ve o soft baslarıyla enfes kulaklık ama sahne genişliği oyunlarda sorun oluyordu çoğu zaman. Bu kulaklık öyle muazzam filan değil ama gayet başarılı hatta yorumlar bu kadar beklentimi yükseltmemiş olsaydı çok çok iyi diyebilirdim :) Alınır mı? Alınır ama 700 küsürlü fiyatları haketmez.Bu kulaklıktaki en büyük sıkıntım ekolayzer ayarının olmamasıydı apo equalizer programını buldum yabancı forumlara bakarken ve sorun çözüldü :) İhtiyacı olan varsa kullansın miss gibi :)
  • Nikoou N kullanıcısına yanıt
    Hayatında gerçek kulaklık kullanmamış olanların abartması. piyasadaki arctis 5-7, corsair vb diğer gaming çöplerinden bu çöpe geçersen lowlar nitekim daha baskın oldugu için plasebo etkisi ile süper havası yaratıyor insanlarda. özellikle bizim insanlarda olan basslı kulaklık iyidir algısı yüzünden gerek ydışı gerek yiçinde insanlar birbirlerine çöp kulaklıklara para harcattırıyor.

özellikle bizim insanlarımıza lafta anlatamıyorsun reverb efektini 7.1 diye kakalıyorlar doğruyu anlatıyorsun anlamıyorlar. güya bu tarz çöplerin yanında gelen 1 dolarlık ampleri bahane göstererek bir de kulaklık parasına ses kartı mı alacağız diyorlar zamanında çok uğraştım ama akışına bıraktım. herkesin bilgisi olmasa da fikri var ülkemizde.

hele bir de rampage gibi ürünlerden geçip cloud2 alan bir kesim var onlar için bu kulaklık en iyi kulaklık.

kulaklık alırken şu yerli youtuberleri izlemeyi bırakması lazım bizim milletin. low dan high dan mid den bahsetmez sahneden bahsetmez ensturman ayrımından bahsetmez kafasına takar kulaklıgı oo kafama oturdu + puan hadi bir de oyun da deneyelim der takar kafasına kulaklıgı oo süper de çakar en sonrasında komedi bir "desibel" testi yapar elemanlar paraları cukkalarken bizimkilerde bu çöpleri alır.

tamam paran yoktur 200-300 e alırsın yok parası olupta şu çöplere 700-1000 lira veren enayidir.

son not oyun için high frekanslarla sahnesi geniş kulaklıkları tercih edin. v shape kulaklıgı sahnesi çok geniş değilse almayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Winter Is Coming

Hayatında gerçek kulaklık kullanmamış olanların abartması. piyasadaki arctis 5-7, corsair vb diğer gaming çöplerinden bu çöpe geçersen lowlar nitekim daha baskın oldugu için plasebo etkisi ile süper havası yaratıyor insanlarda. özellikle bizim insanlarda olan basslı kulaklık iyidir algısı yüzünden gerek ydışı gerek yiçinde insanlar birbirlerine çöp kulaklıklara para harcattırıyor.

özellikle bizim insanlarımıza lafta anlatamıyorsun reverb efektini 7.1 diye kakalıyorlar doğruyu anlatıyorsun anlamıyorlar. güya bu tarz çöplerin yanında gelen 1 dolarlık ampleri bahane göstererek bir de kulaklık parasına ses kartı mı alacağız diyorlar zamanında çok uğraştım ama akışına bıraktım. herkesin bilgisi olmasa da fikri var ülkemizde.

hele bir de rampage gibi ürünlerden geçip cloud2 alan bir kesim var onlar için bu kulaklık en iyi kulaklık.

kulaklık alırken şu yerli youtuberleri izlemeyi bırakması lazım bizim milletin. low dan high dan mid den bahsetmez sahneden bahsetmez ensturman ayrımından bahsetmez kafasına takar kulaklıgı oo kafama oturdu + puan hadi bir de oyun da deneyelim der takar kafasına kulaklıgı oo süper de çakar en sonrasında komedi bir "desibel" testi yapar elemanlar paraları cukkalarken bizimkilerde bu çöpleri alır.

tamam paran yoktur 200-300 e alırsın yok parası olupta şu çöplere 700-1000 lira veren enayidir.

son not oyun için high frekanslarla sahnesi geniş kulaklıkları tercih edin. v shape kulaklıgı sahnesi çok geniş değilse almayın.
    Kesinlikle katılıyorum 7.1 leşşş. X2'den önce Beyerdynamic DT770 kullandım ondan önce kz zs10pro. Hiçbiri oyun kulaklığı değil ama bunu her türlü döver geçerler :) Yalnız X2'nin pubg mobile performansı baya kötüydü bi uyumsuzluk vardı sahne o kadar genişliyor ki oyunda yön tayini sıfır. Hadi dedim ilk oyuncu kulaklığımı alayım herkes de övüyor bunu ama yazık oldu paraya :) Bu arada bu kadar olumsuz şey yazmışken şunu belirtmeliyim bahsettiğim kıyaslamalar TR fp ortalamasının üstüne oynayan kulaklıklar o yüzden bütçesi sıkıntılı olan arkadaşlar alt kulaklıklardan buna geçince baya mutlu olacaklardır. Ama yine de kalkıp sıfırına o kadar para verilmemeli bence. Para biriktirip iyi bir kulaklığı bi sefer almak en mantıklısı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Winter Is Coming

700-1000 tl bandında olup kaliteli diyebileceğiniz 7.1 oyuncu kulaklığı tavsiyeniz var mıdır? Fiyatlar ya 1500 ve üzeri ya da 700 ve altı oluyor. Kalite olarak da ikisinin arasında birşey arıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• sıfırı 1000 tl olmuş. zamanında 400 tlye almıştım. garantisi bitti bozuldu bir daha bu paraya sıfırını alamam diye james donkey 710 aldım. ferrariden inip eşeğe binmiş gibi oldu mecbur vericez 1000 tl

• Benim sağ kulaklıktan ses gelmemeye başladı, 4 yol oldu alalı, tamir edilir mi acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: afacanlouiee

sıfırı 1000 tl olmuş. zamanında 400 tlye almıştım. garantisi bitti bozuldu bir daha bu paraya sıfırını alamam diye james donkey 710 aldım. ferrariden inip eşeğe binmiş gibi oldu mecbur vericez 1000 tl

@pasha2626 Arkadaşlar dün gece başlayıp bu sabah kulaklığımın kulak pedlerini ve kafa bandını değiştirmeyi bitirdim. 2sini de aliexpress'ten almıştım. Plastik aksam üzerindeki yapışkanlığı da etil alkol ile temizledim ve o kısımları sprey boya ile boyadım. Kozmetik olarak sıfırı 10 ise 9 puan olacak hale geldi kulaklık. Kafa bandı değişimi için en azından sağ kulaklıktaki 2 lehimi sökmek gerekiyor. Ben boya işlemi için soldaki dahil tüm lehimleri de söktüm ve yeniden lehimledim. Yeni kulaklık aldıysanız dahi lehimleri kontrol edebilirsiniz. Bu videodan faydalandım. Özellikle mikrofon devresi lehimi ve yan kıskaçları takmak zor, artık sorumluluk sizin  Hyperx Cloud II Kullanıcı incelemesi 

• Winter Is Coming kullanıcısına yanıt

Pardon ?

Al sana mis gibi mid. Tizlerdeki zayıflık ufacık bir eq ayarıyla bir nebze düzelebilir. 700 TL hak edip etmediği tartışılır şayet çöp diyorsanız büyük problemler vardır.

Ayrıca bu fiyat seviyesinde bu kadar düz bir mid eğrisi veren başka bir kulaklık yok :D

Cloud 2 :

HD600 :

Oyun için gidip sahnesi geniş kulaklık alalım da, adam nerde anlayana kadar kim bilir kaç mermi yerim.

7.1 konusunda katılıyorum , Pazarlama stratejisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mylm.56 -- 25 Mayıs 2021; 17:18:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mylm.56

Pardon ?

Al sana mis gibi mid. Tizlerdeki zayıflık ufacık bir eq ayarıyla bir nebze düzelebilir. 700 TL hak edip etmediği tartışılır şayet çöp diyorsanız büyük problemler vardır.

Ayrıca bu fiyat seviyesinde bu kadar düz bir mid eğrisi veren başka bir kulaklık yok :D

Cloud 2 :

HD600 :

Oyun için gidip sahnesi geniş kulaklık alalım da, adam nerde anlayana kadar kim bilir kaç mermi yerim.

7.1 konusunda katılıyorum , Pazarlama stratejisi.

boş yapmışsın

belli ki hayatında ne hd600 ne de doğru düzgün kulaklık kullanmamışsın grafiklere bakıp kendi kendine gelin güvey olmuşsun.

ayrıca open kulaklık da kullanmadığın için boş yapma katsayın 2x olmuş.

sana vereceğim en kısa ve en iyi cevap bu keza burada oturup seninle saatlerce tartışsam bile bir şeyin en iyisini kendinin bildiğini zannettiğin için hem vaktim boşa gidecek hem de ısrarla anlamayacaksın.

açık yerine open dion hawli oluyon demi ?

Her şeyde var sizin gibi bu tiplerden. Size göre bir şey popülerse çöptür. Sırf ayrışmak için türlü bahaneler uyduruyorsunuz :D

Grafikler zaten cloud 2 nin eski ücretiyle aslında ne kadar harika bir kulaklık olduğunu söylüyor.

Git bi o çok baktığın yabancı kaynaklardan oku bakalım cloud 2 ye ne diyorlar.

Sanarsın stüdyo kurup beat yapıcaz oyuncu kulaklığı dediğin şeyde bass mid olsa ne olmasa ne zaten bütün amaçları tiz yoğunluklu ayak sesini vermek ? Gerisi gereksiz masraf.

Ayrıca açık kulaklık olmamasının sebebi turnuvalarda seyirci sesini olabildiğince oyuncuya ulaştırmamaktır. Milyonlarca dolarlık turnuvada seyircinin biri bağırarak rakibin yerini belli etsin bakalım o zaman çıkıp " ya keşke kapalı kulaklık kullanmasaydım" diyebilecek misin ?

Sırf bu yüzden bu tür organizasyonlarda ses izolasyonu maksimum düzeyde olsun diye dezavantajları çok büyük olmasına rağmen kulak içi kulaklık kullanılır. Üstüne de aktif gürültü engellemeli kulak üzeri kulaklık takılır. Aksi taktirde haksız rekabet dediğimiz durum ortaya çıkar.

Yoksa aklın yolu bir, açık kulaklığın avantajlarını herkes farkında.

Gelip oyun oynanırken kullanılması için tasarlanmış bir kulaklığın incelemesinin altına Samson öneriyorsan boş yapan sensin :D

Bu arada 2017 2018 2019 yıllarında yılın en iyi 5 oyun amaçlı kulaklığı listesine girmiş bir kulaklığın konusuna yazman boş yapma katsayını x2 yapmış.

Ayrıca yukarda bahsettiğin şeyi bizzat kendin yapıyorsun . Kulaklığın ne amaçla tasarlandığını bilmeden fikir yürütüyorsun.

Ses konusunda senin kadar bilgili olmayabilirim ama amaçları doğrultusunda fiyatı karşısında en iyi performansı veren bir kulaklığa gelip çöp yazacak kadar da boş değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mylm.56 -- 25 Mayıs 2021; 19:47:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mylm.56

açık yerine open dion hawli oluyon demi ?

Her şeyde var sizin gibi bu tiplerden. Size göre bir şey popülerse çöptür. Sırf ayrışmak için türlü bahaneler uyduruyorsunuz :D

Grafikler zaten cloud 2 nin eski ücretiyle aslında ne kadar harika bir kulaklık olduğunu söylüyor.

Git bi o çok baktığın yabancı kaynaklardan oku bakalım cloud 2 ye ne diyorlar.

Sanarsın stüdyo kurup beat yapıcaz oyuncu kulaklığı dediğin şeyde bass mid olsa ne olmasa ne zaten bütün amaçları tiz yoğunluklu ayak sesini vermek ? Gerisi gereksiz masraf.

Ayrıca açık kulaklık olmamasının sebebi turnuvalarda seyirci sesini olabildiğince oyuncuya ulaştırmamaktır. Milyonlarca dolarlık turnuvada seyircinin biri bağırarak rakibin yerini belli etsin bakalım o zaman çıkıp " ya keşke kapalı kulaklık kullanmasaydım" diyebilecek misin ?

Sırf bu yüzden bu tür organizasyonlarda ses izolasyonu maksimum düzeyde olsun diye dezavantajları çok büyük olmasına rağmen kulak içi kulaklık kullanılır. Üstüne de aktif gürültü engellemeli kulak üzeri kulaklık takılır. Aksi taktirde haksız rekabet dediğimiz durum ortaya çıkar.

Yoksa aklın yolu bir, açık kulaklığın avantajlarını herkes farkında.

Gelip oyun oynanırken kullanılması için tasarlanmış bir kulaklığın incelemesinin altına Samson öneriyorsan boş yapan sensin :D

Bu arada 2017 2018 2019 yıllarında yılın en iyi 5 oyun amaçlı kulaklığı listesine girmiş bir kulaklığın konusuna yazman boş yapma katsayını x2 yapmış.

Ayrıca yukarda bahsettiğin şeyi bizzat kendin yapıyorsun . Kulaklığın ne amaçla tasarlandığını bilmeden fikir yürütüyorsun.

Ses konusunda senin kadar bilgili olmayabilirim ama amaçları doğrultusunda fiyatı karşısında en iyi performansı veren bir kulaklığa gelip çöp yazacak kadar da boş değilim.

kulaklığa para biriktirip yeni kavuştun herhalde

boş yapıyorsun yapma.

Çok tatmin edici ve tartışma ahlakından bihaberce yazılmış bir cevaptı.

Eminim kafanda yere göğe sığdıramadığın , sırf stüdyo kulaklığında tepe markalardan olduğu için Senheiser'ın oyun için tasarlayıp ürettiği kulaklığın (Senheiser GSP600) konusunda olsaydık üf müthiş falan çekerdin.

Halbuki C2 karşısında 3.500 tl fiyatına rağmen tam bir rezalet :D

Gaming kulaklık konusunun altına stüdyo kulaklığı önerip üstüne bir de haklısın yazmak yerine boş yapma yazan bir insanı ciddiye aldığım için utanç duyuyorum.

İronik ve komiksin.

Aynı zamanda boş yapıyorsun. Bu konu bilmişlik taslamak için uygun bir yer değil. Git bildiğin yerde konuş.

Ayrıca kulaklığı yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum. Mikrofonun etrafındaki buruşukluk için araştırma yaparken konuya denk geldim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mylm.56 -- 26 Mayıs 2021; 2:50:57 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.