Şimdi Ara

html php ve asp bunların arasındaki fark nedir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
6.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar site yapımında kullanılan php asp ve html progrmlama dilleri arasındaki fark nedir tam olarak bilen varmı kısa bi şekilde .. asp uzantılı olan siteler server açısından dahamı geniş oluyo? php nasıl? html nasıl ve tek başına kullanılıomu? aralarındaki işleyişler ve farkları nedir arkadaşlar?

• arkadaşlar soruma cewap veren yokmu (
  • Çok detay bilmiyorum ama HTML'yi statik sayfalara, PHP ve ASP'yi dinamik sayfalara ihtiyaç duyan sitelerde kullanabilirsin desem sanırım yanlış olmaz.
  • HTML istemci tarafında yani tarayıcı tarafından çalıştırılır, PHP ve ASP ise sayfanın istendiği anda sunucu bilgisayarda çalıştırılır. Bunun dışında ASP, Microsoft tabanlı sunucularda, PHP ise genellikle Unix tabanlı sunucularda çalıştırılır. Genellikle diyorum bazı diğer sistemlerde de çalışabiliyor çünkü. Microsoft tabanlı sistemi kullandığınızda işletim sistemine, veritabanına vs. muhtemelen para ödemeniz gerekir, Linux'ta ise hiç para ödemeden tüm bunları kurabilirsiniz. Bu ikisinin arasında kullanılan dil bakımından da farklılıklar mevcut, PHP neredeyse C gibi, ASP ise C'ye çok benzemiyor...
  • PHaLaNX[TUR]'nin yazdiklarina biraz ekleme yapayim.

Evet ASP Visual Basic'e benziyor cunki vbScript dedigimiz dille yaziliyor. ASP Microsoft tabanli bir yapiyken PHP Linux tabanli bir yapi bu yuzden de hosting fiyatlari vs daha dusuk. Hangisi iyi tartismalari cok yapilir kendine gore ikisinin de ustun ozellikleri vardir. Ama ozellikle buyuk sistemlerde Microsoft SQL Server kullanimindan dolayi ASP tercih edilir. PHP is MYSQL kullanir.

Amacin bunlari ogrenmek ise once zaten HTML'den baslaman lazim. HTML'in icine Asp veya Php kodlari yazarak onu dinamik hale getiriyoruz. Dolayisiyla baslangi Html olmali .
  • PHP ve ASP dinamik içerikli web sayfaları oluşturmak için kullanılan programlama dilleridir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gasil

PHaLaNX[TUR]'nin yazdiklarina biraz ekleme yapayim.

Evet ASP Visual Basic'e benziyor cunki vbScript dedigimiz dille yaziliyor. ASP Microsoft tabanli bir yapiyken PHP Linux tabanli bir yapi bu yuzden de hosting fiyatlari vs daha dusuk. Hangisi iyi tartismalari cok yapilir kendine gore ikisinin de ustun ozellikleri vardir. Ama ozellikle buyuk sistemlerde Microsoft SQL Server kullanimindan dolayi ASP tercih edilir. PHP is MYSQL kullanir.

Amacin bunlari ogrenmek ise once zaten HTML'den baslaman lazim. HTML'in icine Asp veya Php kodlari yazarak onu dinamik hale getiriyoruz. Dolayisiyla baslangi Html olmali .

dinamik hale getirmek derken yani bi wep sitesi sadece html ile yazılmış olamazmı illa php yada asp kodlarımı gerekio ? yani dinamik php ve asp tmm onu anladım ama dinamik derken bunları dinamik kılan NEDİR? sonuçta hepsi bi wep sitesi .?

• cewap yazan yokmu )?
  • Ben html ile hazırlanmış bir web sitesini kendime uyarladım, çokta güzel oldu ancak; Form oluşturmam gerekiyordu bunu yapabilmek için ''coffeecup web form builder'' ile bir sayfa hazırladım ve siteme ekledim. Form sayfasına tıklandığında form açılıyor ancak gönderilecek mail adresine mail ulaşmıyor. Bunun için ne yapabilirim bana yardımcı olur musunuz?
  • Brigade34 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle bu nasıl bi hortlatmadır yahu :D

Detaylı bi şekilde özelden mesaj atabilirsen kontrol edip yardımcı olmaya çalışayım :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.