Şimdi Ara

HTC Tr. Fiyat Politikası Üzerine

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben iktisat mezunu ve ifrs konusudan uzman olan sizin gibi forumda sıradan bir üyeyim. Benim anlam veremediğim konu şudur, hani o çok pahalı olduğu söylenen Apple 'ın 16 Gb'lık iPhone 6'sı ile 32 Gb'lık M9 kontratsız olarak Amerika'da yaklaşık aynı fiyattan satılırken bu iki ürün benim güzel ülkemde neden 300-400 lira farkla satılıyor.İkiside memleketimize şuan ki uçmuş olan dolar ve aynı vergilerden giriyorsa neden HTC Tr. ürününe aşırı kar marjı koyuyor. Ve bu yüksek oranlı kar marjı neden hala bi şekilde savunulmaya çalışılıyor.

Bir tüketici olarak bu konuyu açtım, hatta bu konuda Sayın editörümüz Mesut Bey ile twitter üzerinden yaşadığımız seviyeli tartışma hakkında sizide bilgilendirmek isterim.

https://twitter.com/SinanHancer/status/577236060645670912

• Htc nin her zaman ki klasik hareketleri bence,fazla sasirmamak gerek.
  • 2199 tl civarı olmalıydı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Qweqweqwe123456789

2199 tl civarı olmalıydı.
    Taksitlendirme olayı yokken o kadar para verilmez hadi vermeye kalktın gider s6 alırsın m9 geçen seneki m8 fiyatına satılır diye bekliyordum daha da uçtu
  • Mesut bey çok yanlış konuşmuş. O zaman neden bizim ülkemizde de ABDye özel fiyatı uygulamıyor da apple uyguluyor? Afedersiniz ama biz enayi miyiz?
  • Taksit olayını bitirdiler neyse en azından Telefonlar bir nebze ucuzlar diye düşünüyorduk daha beter fiyatlar arttı
  • quote:

Orijinalden alıntı: blacksss

Taksit olayını bitirdiler neyse en azından Telefonlar bir nebze ucuzlar diye düşünüyorduk daha beter fiyatlar arttı
    Ayrıca bizler bu fiyatları kabullenmeye devam edersek Bu "İTELEME" felsefesi uzun süre devam eder, sessiz kalmayalım arkadaşlar.
  • Htc herzamanki gibi abartmaya devam ediyor. Bakalım bu işin sonu ne olcak???

Şahsen S6 Edge modeli varken ya da iphone 6 plus varken paramı m9'a yatırmam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ..scream..

Htc herzamanki gibi abartmaya devam ediyor. Bakalım bu işin sonu ne olcak???

Şahsen S6 Edge modeli varken ya da iphone 6 plus varken paramı m9'a yatırmam.
    Basit bir mantık ve fiyatla açıklayalım:

avrupa satış fiyatı 653 Dolar

doların bugünkü kuru 2.6294 TL * 653 = 1716,9982 TL yapar 1717 tl ye yuvarlayalım

şimdi buna %18 KDV ekleyelim= 2026,06 TL

şimde de bu fiyata %25 ÖTV ekleyelim = 2532,515 TL yapar ve 2536 TL ye yuvarlayalım.

son olarakta % 6 TRT bandrol ücreti ekleyelim = 2688,16 TL yapar

cihaz 2800 den çıkacak yani 111 TL lik bir fark söz konusu.

o farkı da dağıtım kanallarına, ürün kargolaması ve diğer giderler olarak hesaplamak gerekir

şimdi lütfen mantıklı olup boş konuşmayalım.

fiyatı şişiren kar marjı değil vergidir!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi winwin35 -- 16 Mart 2015; 21:26:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: winwin35

doların bugünkü kuru 2.6294 TL * 653 = 1716,9982 TL yapar 1717 tl ye yuvarlayalım

şimde de bu fiyata %25 ÖTV ekleyelim = 2532,515 TL yapar ve 2536 TL ye yuvarlayalım.

htc tr de zaten bestbuy dan gidip urunlerini aliyordu zaten. nasil bir hesaplamadir bu boyle?
  • Fark özel tüketim vergisi. Başka ülkelerde böyle bir vergi yok. HTC nin çok da günahı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: montaj34

Fark özel tüketim vergisi. Başka ülkelerde böyle bir vergi yok. HTC nin çok da günahı yok.
    Arkadaşlar gözünüzü seviyim yukarı açıklama yazmışız bir okuyun, bakın bu telefon Amerika'da vergisiyle falan iPhone 6 16 GB ile aynı fiyat ama ülkemizde daha pahalı diyorum, kardeş senin yaptığın hesaba hiçbişey diyemiyorum "Avrupa fiyatı diyip dolar diyorsun zaten" ama bi okuyun.
  • quote:

Fark özel tüketim vergisi. Başka ülkelerde böyle bir vergi yok. HTC nin çok da günahı yok.

Hocam Apple'dan almıyorlar mı o vergiyi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinanx

quote:

Hocam Apple'dan almıyorlar mı o vergiyi?

Alıntıları Göster
    arkadaşlar burada sözkonusu durum iki telefonun da yurtdışı fiyatına bakarsak örnek olarak (gerçeği yansıtmadan) aşağıda belirttiğim durumlar gibi olmamalı

A telefonunun abd fiyatı - 500$ , türkiye fiyatı 2000 TL
    B telefonunun abd fiyatı - 500$ , türkiye fiyatı 2300 TL

bu durum bencede çok anormal yani ikisinin de özelliğine bakmazsın ki yani fiyatı neyse odur bu 300 TL lik fark saçma hemde çok yani,

şimdi gerçeğe gelirsek HTC nin bu kadar yüksek fiyata satılmasının tek sebebi operatörlerdir, yani başta bu operatörler kaymağını yiyecek sonra piyasa istediği fiyata satacak

• quote:

Orijinalden alıntı: kediterbiyecisi

arkadaşlar burada sözkonusu durum iki telefonun da yurtdışı fiyatına bakarsak örnek olarak (gerçeği yansıtmadan) aşağıda belirttiğim durumlar gibi olmamalı

A telefonunun abd fiyatı - 500$ , türkiye fiyatı 2000 TL
    B telefonunun abd fiyatı - 500$ , türkiye fiyatı 2300 TL

bu durum bencede çok anormal yani ikisinin de özelliğine bakmazsın ki yani fiyatı neyse odur bu 300 TL lik fark saçma hemde çok yani,

şimdi gerçeğe gelirsek HTC nin bu kadar yüksek fiyata satılmasının tek sebebi operatörlerdir, yani başta bu operatörler kaymağını yiyecek sonra piyasa istediği fiyata satacak

Alıntıları Göster
    HTC Türkiyenin herhangi bir fiyat politikasy oldu?una inanmyyorum açykcasy. Dünyadaki en pahaly HTC telefonlar ülkemizde satylyyor. Phonearena editörü dahi ?a?yrmy? nasyl olur diye One M9 fiyatyna.

• quote:

o farkı da dağıtım kanallarına, ürün kargolaması ve diğer giderler olarak hesaplamak gerekir

KDV sadece bizim ülkede yok, bir daha eklemene gerek yok o fiyata.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jack Rabbit Slims

quote:

KDV sadece bizim ülkede yok, bir daha eklemene gerek yok o fiyata.

Alıntıları Göster
    bu fiyatlarla bu ülkede işleri zor

• bizimki kadar yüksek mi peki? yada TRT bandrolü diye bir vergisi var mı?
  • quote:

bizimki kadar yüksek mi peki? yada TRT bandrolü diye bir vergisi var mı?

KDVmiz normal, ek vergilere bir şey diyen yok zaten.
  • Çıkış fiyatı m8'de de öyleydi. Şu an 150@ TL'ye bile bulunabiliyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.