Şimdi Ara

Hpf kısmında frekans ayarı yok

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
585
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamun Aleyküm bu anfide lpf kısmında frekans ayarı var ama hpf kısmında yok hpf kısmında midrange bağlarsam frekansı nasıl ayarlayabilirm acaba yardımcı olurmusunuz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Merhabalar sorunuzu kısaca yanıtlayayım. Amfilerdeki mod ve frekans ayarları şu şekilde çalışıyor. Lpf moduna aldığınızda girdiğiniz frekans değerinin üstünü tamamen kesiyor ve hoparlörlere göndermiyor altını ise full çalıyor. Hpf modunda ise tam tersi girdiğiniz değerinin altını tamamen kesiyor üstünü full çalıyor. Amfinizde hem bass hemde mid kullanmak isterseniz soldaki kanalları hpf modunda çalıştıtın hz ayarınızı da minimum 100 yapın böylece 100hz altını çalmaz üstünü full çalar. Sağdaki iki kanalıda basa köprülü bağlayın lpf modunda hz ayarınızı maximum 100 yapın böylece 100hz üstünü keser altını full çalar.
  • Teşekkürler abi yararlı oldu ama sorun ayarda değil hpf kısmında frekans ayarı yok onu söyledim ben resimde mevcut

• quote:

Orijinalden alıntı: Erenaytn

Teşekkürler abi yararlı oldu ama sorun ayarda değil hpf kısmında frekans ayarı yok onu söyledim ben resimde mevcut
    Bazı amfilerde ikiside 1 potansiyometreyle kontrol ediliyor yanı tek frekans ayar düğmesi mevcut hpf yada lpf farketmiyor hangi modda çalıştırırsan çalıştır aynı düğmeden kontrol ediyorsun. Bazı amfilerde iki potansiyometre olabiliyor onunda asıl amacı yüksek hz değeri verilebilmesi için örn bir potansiyometrede 20-250 arası ayar yapabiliyorsun lpf modunda diğer potansiyometrede 250-3k gibi burdaki 2 potansiyometre kullanılmasının sebebi ayar oranı yüksek olduğu için bu kanallara tweeter bağlanabilmesi tweeter bağladığımızda tweeter yanmaması için bu potansiyometreye exktra kapasitör vs bağlıyor üreticiler. Senin amfinde tek ayar olması demek iki moduda aynı yerden kontrol edebilmen demek oluyor. 45-300 hz arası kesim yapabiliyorsun. Örn ilk iki kanala mid bağladın hpf moduna al hz ayarını 100 yap böylece o iki kanal 100 hz aşağısını keser üstünü çalar. Diğer iki kanalada bas bağla lpf moduna al hz ayarını 100 yap o iki kanalda 100 hzden yukarısını keser altını çalar.

• quote:

Teşekkürler abi yararlı oldu ama sorun ayarda değil hpf kısmında frekans ayarı yok onu söyledim ben resimde mevcut
    Yani demek istediğim senin amfin için hpf yada lpf fark etmiyo aynı butondan ayar yapıyorsun. Çok nadir de olsa bazı amfilerde 3 yada 4 tane hz ayarı yapabildiğin buton dahi olabiliyor. Hepsi farklı modlar için çalışmıyor aynı mod için kullanılıyor.
  • hakancekic88 kullanıcısına yanıt
    Anladım abi teşekkürler bilgileriniz için birde kısaca gain ayarını anlatırmısınız aldığım anfi kanal başı 120 rms veriyor ama bağlayacağım midrange 80 rms gaini kulağıma göremi açacağım yoksa attığım formüle göremi veya başka bir formülü varsa öğretirmisiniz birde köprülü 300rms veriyor benim subwofferim 250rms köprüde ki gain ayarını nasıl yapabilirim kendim yapmak istiyorum ama bişeyleri yakacağımdan endişeliyim şimdiden cevabınız için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erenaytn -- 2 Nisan 2020; 22:11:19 >

• quote:

Anladım abi teşekkürler bilgileriniz için birde kısaca gain ayarını anlatırmısınız aldığım anfi kanal başı 120 rms veriyor ama bağlayacağım midrange 80 rms gaini kulağıma göremi açacağım yoksa attığım formüle göremi veya başka bir formülü varsa öğretirmisiniz birde köprülü 300rms veriyor benim subwofferim 250rms köprüde ki gain ayarını nasıl yapabilirim kendim yapmak istiyorum ama bişeyleri yakacağımdan endişeliyim şimdiden cevabınız için teşekkürler

Gain ayarı demek kısaca ses ayarı gibi düşün. Sesi çok açmak demek ses bozulmaları demek. Biz olaya şu şekilde bakıyoruz. Bazı üreticiler amfi teyp veya hoparlör markası farketmez ürünlerini daha albenili gösterebilmek adına kağıt üstündeki değerleri abartıyor. Bir çok cihaza dyno testi yapıldığında alakasız rakamlarla karşılaşılabiliyor. Verdikleri rakamlardan yüksek çıkanıda gördüm yarı yarıya çıkanıda gördüm. Kağıt üstündeki rakamlara pek güven olmuyor. Biz ayarlarımızı genelde kulak zevkimize göre ses bozulmalarını dinleyerek yapmayı tercih ediyoruz. Ben genel olarak cihazların kağıt üstündeki performansında değil bu değerlerin %80 performansında çalıştıklarını varsayıyorum. Bu yüzden ayarımı yaparken bas ve tiz tonlarının kaliteli olduğu bir parça açıp teyp sesini max %80 açarım 50 seviyesinde olan bir teybin sesini 40 a alarak işe başlarım. Teypte ekolayzer varsa ayarları dengelide tutarım. Örn; Bas 0 mid 0 tiz 0 gibi. Amfiden gainleri 0 yaparım hz değerlerini hoparlörlerimin çalışma frekanslarına göre ayarlarım. Örn; Subwoofer için lpf modunda 80hz Mid takımında lpf modunda 100hz gibi. İlk önce mid seslerini temiz duyabilmek için yavaş yavaş gain açarım midlerin kısık seste performanslarını bi dinlerim daha sonra yavaş yavaş yine yükseltirim taki bozulma sesleri gelene kadar. Midler genelde bas seslerinde bozulmaya başlar. Bozulma gerçekleştiğinde pıtırtı çıtırtı sesleri gelir. Gain ayarıma bakarım yavaşça biraz kısıp işaret koyarım bu artık benim mid hopalrörlerim için maximum ayar oluyor. Tekrar gaini 0 yaparım ve subwoofer için gain ayarıma başlarım. Burada dikkat edilmesi gereken ilk nokta subwooerlar düşük frekanslarda yüksek performans verdikleri için bas sesi bozulmalarını anlamak kulakla pek mümkün olmuyor çünkü insan kulakları bas sesni duymak yerine hissetmeye başlıyor. Subwoofer kalitesi tam litre kabin portlu portsuz buradaki ayarı çok etkiliyor bozulmaları anlamak pek mümkün olmuyor. Bu sebeple gain ayarımı yaparken insanı rahatsız etmeyecek duruma kadar gaini açıyorum. Eğer Bas kontrolcü varsa bas kontrolcüden de sesi %80 açıp ayarımı ona göre yapıyorum. Daha sonra tüm kapılar camlar kapalı şöfor koltuğuna geçip test müziklerimi 4 5 tane ayrı ayrı müzik tek tek dinliyorum herhangi bir bozulma varsa ufak ayarları yapıyorum işi bitiriyorum. Kendimden örnek verecek olursam ben hertür müziği dinlemeyi severim bu sebeple o günkü moduma göre şarkı listemi açarım arabesk olabilir rock olabilir pop olabilir o müziklerime göre bas kontrolcüden bas sesini açıp kaparım veya teypten ekolayzer ayarlarında bir iki tık oynarım. Her şarkı kalitesi aynı olmayabiliyor ufak tefek ayarlarıda teypten yapmak gerekiyor.

Çok çok teşekkürler abi yani ben gain ayarını adam akkılı yaparsam sürdüğüm cihazların yanma gibi bi durumu yok abi kendim yapmak istiyorum çünkü bulunduğum bölgede ses sistemciler sadece teyp bağlayıp kafalarına göre ayar yapıp iş bitirip para alan insanlar ben gerekirse 2 saat uğraşıp öğrene öğrene işi kavrayarak olsada olur gibisinden değilde adam akıllı yapmak istiyorum 1 senedir her sayfadan forumlardan gördüklerim kadarıyla baya bi yol katettim öğrenemediğim tek şey abi frekans ayarı bir türlü anlayamıyorum senide yoruyorum ama abi zahmet olmazsa onunda üstünden kısa bi geçermisin (anlamadığım kısım potun nasıl ayarlanacağı hoparlör atıyorum 100hz 300hz arası çalıyor ben bunu potansiyometreden nasıl ayarlayacağım)

• quote:

Çok çok teşekkürler abi yani ben gain ayarını adam akkılı yaparsam sürdüğüm cihazların yanma gibi bi durumu yok abi kendim yapmak istiyorum çünkü bulunduğum bölgede ses sistemciler sadece teyp bağlayıp kafalarına göre ayar yapıp iş bitirip para alan insanlar ben gerekirse 2 saat uğraşıp öğrene öğrene işi kavrayarak olsada olur gibisinden değilde adam akıllı yapmak istiyorum 1 senedir her sayfadan forumlardan gördüklerim kadarıyla baya bi yol katettim öğrenemediğim tek şey abi frekans ayarı bir türlü anlayamıyorum senide yoruyorum ama abi zahmet olmazsa onunda üstünden kısa bi geçermisin (anlamadığım kısım potun nasıl ayarlanacağı hoparlör atıyorum 100hz 300hz arası çalıyor ben bunu potansiyometreden nasıl ayarlayacağım)
    Anladığım kadarıyla elinde 4 kanal bir amfin var 2 mid 1 bas bağlayarak kullanmak istiyorsun. Şimdi amfindeki sağdaki iki kanala köprülü bas bağlayacaksın örnğ: 3. kanalın + kutbuna basın + kutbunu bağlayacaksın - kutbunu boş bırakacaksın 4. kanalın - kutbuna basın - kutbunu bağlayıp + kutbunu boş bırakacaksın. Bas ayarını amfinin sağdaki ayar kanalını lpf moduna alıcaksın hz ayarını 100 yapıcaksın senin amfinde hz ayarı 45-300 arası olduğu için tornavidayla en sola çevir yani 45 e sonra hafif sağ yap çeyrek kadar yaklaşık olarak 100hz gibi birşeye tekabul eder. 1. ve 2. kanalada midlerini bağla güzelce kutuplarına dikkat et + ve - leri karıştırma. Amfinin soldaki ayarını hpf moduna al ve yine hz ayarını en sola çek ve çeyrek kadar sağa çevir yine ortalama 100hz gibi birşeye tekabul eder. Gain ayarlarının ikisinide 0 yap sonra güzel bir şarkı bul içinde hem bas hem tiz olsun önce teyibin sesini %80 aç basın gaini 0 olsun midlerinin gain ayarını yavaş yavaş açarak kulağınla yap güzelce bozulmaları hissedersin zaten bozulma başlayınca az bişey kıs. Durduğun yere işaret koy. Sonra yavaş yavaş basın gain ayarını aç onuda hissedebilirsen bozulma sesi gelene kadar aç basın bozulma sesini anlamak gerçekten zor oluyo hissedemezsen de müzik dinlerken mid seslerini boğmayacak şekilde olana kadar açabilirsin eğer çok baslı dinlemeyi seviyorum dersen %80 lere kadar açabilirsin bas kontrolcün varsa oradan gerektiğinde kısıp açabilirsin. Frekans ayarını normalde biz hoparlörlerin çalışma frekanslarına göre yapıyoruz. Örneğin 2 yol mid takımı aldık diyelim kağıt üzerinde midlerin çalışma değeri 60-20khz yazdığını var sayalım ben ayarımı minimum 100 yaparım çünkü ister istemez az da olsa alt frekanslarda bozulma olur. Tweeterlarında kağıt üstü değerleri atıyorum 3khz ile 22khz olsun onun içinde farklı amfi kullanırım onunda ayarını minimum 5khz yaparım sebebi tweeterlar alt frekanslarda aşırı zorlanıyor bu sebeple yanma riski oluyor. Bas içinde mono amfi kullanırım onunda kağıt üstü değeri 30hz-500hz olsun onunda ayarını maximum 80hz yaparım nedeni ise bas sesleri zaten en tatlı şekilde alt frekanslarda çıkıyor hem hoparlörü yormamak için hemde tatlı bas sesi almak için ben 80 hz üstü kullanmıyorum.

Abi valla Allah razı olsun bu bilgileri tekrar tekrar okusam bi ömür yeter bana sorularıma tam anlamıyla cevap veren tek insansınız teşekkürler hpf kısmında frekans ayarı yok diye bende kara kara düşünüyordum bir Allahın kuluda bu cevabı vermedi helal olsun temiz bilgi birikiminiz var çok teşekkür ederim beni büyük yüklerden kurtardınız emin olun

• quote:

Abi valla Allah razı olsun bu bilgileri tekrar tekrar okusam bi ömür yeter bana sorularıma tam anlamıyla cevap veren tek insansınız teşekkürler hpf kısmında frekans ayarı yok diye bende kara kara düşünüyordum bir Allahın kuluda bu cevabı vermedi helal olsun temiz bilgi birikiminiz var çok teşekkür ederim beni büyük yüklerden kurtardınız emin olun
    Sorun değil kardeşim bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Bu konularda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Bende herkes gibi araştıra araştıra görüp test ederek öğrendim. Askere gitmeden önce ev sinema sistemleriyle uzun yıllar ilgilenmiştim oto ses sistemleriyle ilgili aşırı bilgim yoktu zamanla öğrendim. Oto ses sistemleri aşırı detay isteyen bir hobi aslında birazda masraflı hobi bir kere aldım başladım oldu tamam diyemiyorsun illa bir zaman sonra onu alsam bunu eklesem şunu yenilesem diye diye illa uğraşıyorsun. Forumda bu konuyla ilgili çok bilgili arkadaşlar var. Her konuda illa yararlı bilgiler bulunuyor. Aklına takılan başka birşey olursa yine çekinmeden sor elimden geldiğince yardımcı olurum.

• Gerçekten çok teşekkürler abi izin verirsen numaranı alabilirmiyim abi sıkıştığım yerlerde müsait olursan eğer yardım için

• Hakan abi selamın aleyküm banada yardımcı olurmusun sana zahmet olmadsa bende arkada 2 takım oval pioneer var önde mobass mb8 var 1 takım jbl gto 1004 amfi var bas kullanmıyorum gain hpf ayarlarımı nasıl neye göre yapıcam birde yüksek seste baslı şarkılarda midler cızıltı yapıyor nedendir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.