Şimdi Ara

Hpet mode nedir? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
155
Cevap
6
Favori
57.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hala nedir ne işe yarar onaylanmamış sanirim ,herkes farklı bir şey söylemiş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu artık hortlaklıktan çıkmış, zombi olmuş. Yaşayan ölü bir konu.

İyidir kullanın. Eski makinalarda kullanılan PIT (Programmable Interval Timer) yerine gelmiştir. Daha kısa zaman aralıklarında donanım timer kesmesi üretebilir. Bu da güç yönetimi ve multimedia akışları için DMA yönetimini iyileştirir.

Zamanlayıcı önemli bir birimdir. Birçok media oynatıcısı saniyede kare sayısının kontrol etmek için zamanlayıcı kullanır. Bir çok oyun da kullanır. Hatta win kendisi de taskswitch ve idle durumunu takip için kullanır. Steramiing ve serilization veri akışlarında eşgüdüm için de kullanılır.

Yani bu zamanlayıcı denen meret her şeye maydanozdur neredeyse. Maydanoz da gayet faydalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 18 Aralık 2012; 13:44:14 >

• Yil olmus 2013 hala anlasilir bir sekilde net bir cevap veren olmamis. Nedir bu kardesim?
  • HPET'i biostan açmamız onu windows 7'nin kullanabileceği anlamına gelmiyor
    windows 7 için de açmak için komutlar:

HPET'i windows 7'de açmak için (yeniden başlatma gerekiyor)
    bcdedit /set useplatformclock true

HPET'i windows 7'de kapatmak için (yeniden başlatmak gerekiyor)
    bcdedit /deletevalue useplatformclock

HPET alternatifi olan diğer zamanlayıcıların "useplatfomclock" parametresi ile uyumları
    TSC+LAPICs (useplatformclock false)*
    LAPICs (useplatformclock true)**
    TSC+HPET (useplatformclock false)***
    HPET (useplatformclock true)****

* Windows 7 varsayılan.

** platformclock=true ve HPET kapalı ise BIOS LAPIC zamanlayıcıyı kullanır. TSC zamanlayıcıdan daha iyidir. fakat HPET kadar iyi sonuç vermez.

*** Windows 7 varsayılan durum eğer HPET BIOS'ta açıksa

****BIOS ve windows 7'de HPET'i etkinleştirmek için.

kaynak: neowin.net (çevrilmiştir)

• Denedim, win7 netbooklarda çalışıyor. Tek yapmanız gereken bios ayarlarınızda HPET seçeneğinin aktifleştirilmiş olduğunu kontrol etmek ve windows çalışırken cmd üzerinden "bcdedit /set useplatformclock true" komutunu girmek.
    Kontrol etmek için yapmanız gereken, işlemciden yapabileceğiniz saniyedeki istek sayısını ölçmek. HPET ayarı açıkken saniyede 14Mhz komut aktarımı gözükmeli. Test programımız WinTimerTester 1.1
  • Konu zombiewalk olayına girmiş,almış başını gidiyor :D Ama helal olsun bu kadar fikir paylaşılması güzel bence
  • High Precision Event Timer. Bir çeşit donanım destekli hata oranı az kronometre, kapalı olduğunda işletim sistemi başka yollarla bu ihtiyacı gidermeye çalışır, bazen hata yapar başaramaz ve mavi ekran hatalarının, aygıt çakışmalarının hikayesi başlamış olur.

velhasıl iyi bir şey, destekliyorsa kullanın
  • http://www.neowin.net/forum/topic/1075781-tweak-enable-hpet-in-bios-and-os-for-better-performance-and-fps/

su sıteye bakım dedım kafam ıyıce allak bullak oldu.crysıs3 ıle bırlıkte yenıden gun yuzune cıktı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Denedim, win7 netbooklarda çalışıyor. Tek yapmanız gereken bios ayarlarınızda HPET seçeneğinin aktifleştirilmiş olduğunu kontrol etmek ve windows çalışırken cmd üzerinden "bcdedit /set useplatformclock true" komutunu girmek.
    Kontrol etmek için yapmanız gereken, işlemciden yapabileceğiniz saniyedeki istek sayısını ölçmek. HPET ayarı açıkken saniyede 14Mhz komut aktarımı gözükmeli. Test programımız WinTimerTester 1.1

Bende Yaptım.

Sistem Win7 64-bit, işlemci intel Q6700

Hpet mode nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: bonser24

http://www.neowin.net/forum/topic/1075781-tweak-enable-hpet-in-bios-and-os-for-better-performance-and-fps/

su sıteye bakım dedım kafam ıyıce allak bullak oldu.crysıs3 ıle bırlıkte yenıden gun yuzune cıktı.

aynen bende orayı görünce kafam karıştı. Multiplayer fps oyunlarında gerçekten bir performans artışı oluyormu latency olsun falan deniyen test eden arkadaş varmıdır

• bu konunun takipçisiyim. yeni nesiller bu konuyla büyüyor. xp de başladı, vista, win7 ve şimdide win8 de devam ediyor ama net bir cevap hala yok.

intelin kendisi de kesin bunu niye yaptıklarını merak ediyordur :) e anakart geliştiricileri de zamanında bu yüzden pek sallamamıştır bu konuyu
  • Bios u kurcalarken gözüme çarptı, enable ettim , tester da zaten 14 mhz diye çıktı ama Bcdedit komutuyla yazdığmı zaman ön yükleme yapılandırması veri deposu açılamadı falan bişeyler diyor
  • Efsane bir konu gerçekten açıkçası Hala bir cevap verilmemiş korkmaya başladım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • HPET özellikle notebook'ların birçoğunda kapalı veya Bios'da etkisiz konumda geliyor veya Bios'da hiç yer almıyor.

Özellikle Dpc gecikmelerine ilaç olması için tavsiye ediliyor lakin birçok default Win7 sistemlerde ciddi bir getiriye muhtaç bırakan bir uygulama olduğuna şahit olmadım.

• konu yine hortlayacak ama iyi mi kötümü bu mod ben win7 64 bit home basic de kullanıyorum hiç bişey fark etmedim :D
  • HPET açık kalsın yoksa kapalı kalmalı daha önce araştırdığımda kapalı olması oyunlar açından iyimiş sonra başka biri "Hayır efendim açık olmalı" diyor. HPET kapalı kullanıyorum..

Şu HPET konusu 2007'de açılmış, açık mı olmalı, kapalı olmalı net cevap yok
  • Benim biosda açık halde gelmiş zaten. Kurcalarken farkettim, nedir bu HPET mod dedim. İlk olarak bu konu çıktı karşıma. Sistem 32 bit Win8. HPET modu 32 bit ile kullanıyormuşum. 64 bit yaptım ve gözle görülür bir fark var mı ona bakınıyorum. Nedir bu HPET mod, net ve anlaşılır bir açıklama yok mu? Teorik olarak değil de pratikte ne işimize yarar onu merak ediyorum.
  • net olarak bilen yok mu

• Hort :D

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.