Şimdi Ara

Hpet mode nedir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
6
Favori
57.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: SaLoVoLa

3 senedir cevabı bulunamamış. benim işletim sistemim win7 64 bit ama hep 32 bitte hpet mode şimdi 64 bit yapacağım belki ben bişiler anlarım. 2011 senesinde bakalım nasıl yorumlar yazılacak :D

Alıntıları Göster
    aga 2011e girmeden şu konuyu cozsek daha iyi olmazmi ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Key -- 21 Aralık 2010; 20:28:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Key

aga 2011e girmeden şu konuyu cozsek daha iyi olmazmi ya

Alıntıları Göster
    çözülmedi mi bu iş daha
  • denemek lazım bu hpeti
  • quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

denemek lazım bu hpeti

hocam niye hortlattın, kurtulmuştuk ne güzel
  • quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

denemek lazım bu hpeti

hocam niye hortlattın, kurtulmuştuk ne güzel

Alıntıları Göster
    gördükçe bir garip oluyorum 4 senelik konu

• Hpet açik birakmak dpc latency i çok fazla artiriyor yani pratikte iyi bir şey değil.Kapatinca bilgisayarin tepkileri düzeliyor özellikle 3d oyunlarda.Hpet kapatinca dpc gecikme süreleri direk düşüyor ki bu iyi bir şey.dpc latency checker programiyla test edebilirsiniz.Ha teoride belki iyidir ama kapatmayi tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhatti

Hpet açik birakmak dpc latency i çok fazla artiriyor yani pratikte iyi bir şey değil.Kapatinca bilgisayarin tepkileri düzeliyor özellikle 3d oyunlarda.Hpet kapatinca dpc gecikme süreleri direk düşüyor ki bu iyi bir şey.dpc latency checker programiyla test edebilirsiniz.Ha teoride belki iyidir ama kapatmayi tavsiye ederim.
    ben şuan hpet açık 64 bit moda aldım bir sorun yok görünüyor..şimdi dpc lacenty testi yapacağım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0245653D0

ben şuan hpet açık 64 bit moda aldım bir sorun yok görünüyor..şimdi dpc lacenty testi yapacağım..

Alıntıları Göster
    32 - 64 arasında değişiklik yaptım ekranda titreme olmaya başladı ve açılışta bios ekranı gelirken biraz zaman alıyor :/ ilginç..
  • Lacenty testi yaptım normal.sorunsuz çalışıyor bende 64 bit os ve 64 bit hpet
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0245653D0

Lacenty testi yaptım normal.sorunsuz çalışıyor bende 64 bit os ve 64 bit hpet
    harddisk için diyen de var media hızlandırması diyen de var ama literatürde video oynatmasını hızlandırıyor debiliyor ancak driverlerın bug yaratma ihtimali de var deniyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: juhtife

harddisk için diyen de var media hızlandırması diyen de var ama literatürde video oynatmasını hızlandırıyor debiliyor ancak driverlerın bug yaratma ihtimali de var deniyor.

Alıntıları Göster
    Şu wiki'de ki ingilizce açıklamasını birisi çevirsin. Al yine hortlattım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: NefretZm

Şu wiki'de ki ingilizce açıklamasını birisi çevirsin. Al yine hortlattım :)

Alıntıları Göster
    madem hortladı devam edelim.ç benim merakım buun başk bir soruna yol açıp açmayacağı.fare hareketini algılanması gibi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: os_lnx

madem hortladı devam edelim.ç benim merakım buun başk bir soruna yol açıp açmayacağı.fare hareketini algılanması gibi..

Alıntıları Göster
    aslında bunu la ilgili bir sorn yaşadım uzuncada bir yazı yazmıştım ama artık yendien yazmaya üşeniyorum ilk yazı boşa gitti.. neyse bunu aygıt yönetcisinden devre dışı bırakıp bir bakacağıum. sonucu en kısa xamanda yzarım..
  • Bu konuyu gömsenizde hortlar.:)Sadede geliyorum bir videoda izlemiştim.Sata AHCI modu devreye soktuğumuz zaman 64bit seçiliyor.Yani AHCI modu bilmeyenlere duyuru.Harddiskten veri okuma hızının %20daha hızlı olması yani bir oyun bir uygulama açarken yada pc yi açarken daha hızlı ve çabuk şekilde diskten okuyup aktarması.Bir nevi harddiskin var olan ama kullanmadığımız turbo modu
  • quote:

Orijinalden alıntı: İstan34bul

Bu konuyu gömsenizde hortlar.:)Sadede geliyorum bir videoda izlemiştim.Sata AHCI modu devreye soktuğumuz zaman 64bit seçiliyor.Yani AHCI modu bilmeyenlere duyuru.Harddiskten veri okuma hızının %20daha hızlı olması yani bir oyun bir uygulama açarken yada pc yi açarken daha hızlı ve çabuk şekilde diskten okuyup aktarması.Bir nevi harddiskin var olan ama kullanmadığımız turbo modu
    hpet kuzey köprüsündeki işlem trafiğini düzenleyen bir özelliktir. bu düzenleme sayesinde 10 mhz civarında (sisteme fazladan %5-6) bir hız kazandırır. fakat bu düzenleme sırasında donanıma göre 1-2 saat hızı gecikme yaşatabilir bu yüzden bios üzerinde bu sistemi açıp kapatmak kullanıcının tercihi dir (yani o ufak gecikme olmasa zaten hpet çoktan varsayılan yazılım olmuştu sistemlerde).
    benim tavsiyem 64 bitlik sistemlerde kesinlikle açık olması, 32 bit sistemlerde de win7 ve ubuntu 10 ve sonrası için açık bırakılmasıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: reflection_91

hpet kuzey köprüsündeki işlem trafiğini düzenleyen bir özelliktir. bu düzenleme sayesinde 10 mhz civarında (sisteme fazladan %5-6) bir hız kazandırır. fakat bu düzenleme sırasında donanıma göre 1-2 saat hızı gecikme yaşatabilir bu yüzden bios üzerinde bu sistemi açıp kapatmak kullanıcının tercihi dir (yani o ufak gecikme olmasa zaten hpet çoktan varsayılan yazılım olmuştu sistemlerde).
    benim tavsiyem 64 bitlik sistemlerde kesinlikle açık olması, 32 bit sistemlerde de win7 ve ubuntu 10 ve sonrası için açık bırakılmasıdır.

deneyelim güzel bilgi bende araştırınca DH'den cevabını buldum bu arada 6 aydan sonra konuyu yine hortlattım

• quote:

Orijinalden alıntı: mc63

quote:

Orijinalden alıntı: reflection_91

deneyelim güzel bilgi bende araştırınca DH'den cevabını buldum bu arada 6 aydan sonra konuyu yine hortlattım

Alıntıları Göster
    : )

Bilgi erdemliğe ulaşıncaya kadar ilerlemek zorunda.

Bırakın Intel'in, Microsoft'un, anakart üreticilerinin açıklamalarını. HPET, gerçek anlamda müzik dosyalarının sistemde yağ gibi sıyrılıp oynatılmasıdır. Şöyle ki eğer Windows XP gibi bir işletim sistemi kullanıyorsanız buna bağlı API'ler bu görevi yapmayacaktır. Windows'un yeni işletim sistemlerinde bu özellik kullanılsa da sıradan kullanıcıya pek bir getirisi yoktur. Ancak dinamik olarak bilgisayarda müzik dosyaları oynatılıyorsa, bu medyanın hiç kesintiye uğramadan çalınmasını sağlar. Hangi işlemi yapıyorsanız yapın, medya dosyası kesintisiz oynatılacaktır, çünkü cipsette bunun için ayrı zamanlayıcı birim vardır. Bunun tek dezavantajı da medya dosyası çok yüksek ses dalgaları üretiyorsa ve süreklilik yapıyorsa medya oynatıldığı halde dalgayı küçük saniseler olarak kesebilir. Bu da dinlediğiniz müziğin sesi kısılması anlamına geliyor. Bizzat test ettiğim sonuçların karşılığı bunları yazıyorum. Ben açık olarak bıraktım. Güçlü ses sistemi kullanıyorsanız ve Windows 7 64bit işletim sistemi kullanıyorsanız göreceksiniz ki müzik çalarken saniseler içinde kesikleşip çalacaktır. Bu belki 4dk bir belki 10dk bir. Dinlediğiniz müzik türleriyle çok alakası var. Bunu çatınızda bulunan su deposu gibi düşünün, depodan su taşmaması için şamandıra devreye giriyor suyu kesiyor. : )

Hem iyileştirmek için yapılıyor hem yüksek dalgalar gelince sesi kesiyor. Bunun için ses denetiminden "Hoparlör" sesini sonuna dayamayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: microsonic

: )

Bilgi erdemliğe ulaşıncaya kadar ilerlemek zorunda.

Bırakın Intel'in, Microsoft'un, anakart üreticilerinin açıklamalarını. HPET, gerçek anlamda müzik dosyalarının sistemde yağ gibi sıyrılıp oynatılmasıdır. Şöyle ki eğer Windows XP gibi bir işletim sistemi kullanıyorsanız buna bağlı API'ler bu görevi yapmayacaktır. Windows'un yeni işletim sistemlerinde bu özellik kullanılsa da sıradan kullanıcıya pek bir getirisi yoktur. Ancak dinamik olarak bilgisayarda müzik dosyaları oynatılıyorsa, bu medyanın hiç kesintiye uğramadan çalınmasını sağlar. Hangi işlemi yapıyorsanız yapın, medya dosyası kesintisiz oynatılacaktır, çünkü cipsette bunun için ayrı zamanlayıcı birim vardır. Bunun tek dezavantajı da medya dosyası çok yüksek ses dalgaları üretiyorsa ve süreklilik yapıyorsa medya oynatıldığı halde dalgayı küçük saniseler olarak kesebilir. Bu da dinlediğiniz müziğin sesi kısılması anlamına geliyor. Bizzat test ettiğim sonuçların karşılığı bunları yazıyorum. Ben açık olarak bıraktım. Güçlü ses sistemi kullanıyorsanız ve Windows 7 64bit işletim sistemi kullanıyorsanız göreceksiniz ki müzik çalarken saniseler içinde kesikleşip çalacaktır. Bu belki 4dk bir belki 10dk bir. Dinlediğiniz müzik türleriyle çok alakası var. Bunu çatınızda bulunan su deposu gibi düşünün, depodan su taşmaması için şamandıra devreye giriyor suyu kesiyor. : )

Hem iyileştirmek için yapılıyor hem yüksek dalgalar gelince sesi kesiyor. Bunun için ses denetiminden "Hoparlör" sesini sonuna dayamayın.

Alıntıları Göster
    ++ diyorum ben.. yani tben test etmedim ama sölediğinin gerçeğe yakın olduğunuı var sayıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: os_lnx

++ diyorum ben.. yani tben test etmedim ama sölediğinin gerçeğe yakın olduğunuı var sayıyorum.

Alıntıları Göster
    Denedim Harika özellikle Sunucu olarak kullandığınız bir pc varsa hpet 64 bit kesinlikle tavsiyemdir
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.