Şimdi Ara

HP XW4300 WORKSTATİON YARDIM VE TAVSİYE

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
836
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar iş yerimde HPXW4300 pc var. Pentium D 3,2 Ghz işlemci ve ATI FireGL V5100 PCI Express (128 MB) dvi çıkışlı ekran kartı var. Pclerin değişme gibi bir durumu yok, o yüzden kendi imkanlarımla ufaktan yükseltme yapayım diyorum. Photoshopla ufak tefek rötuşlar yapıyorum, powerpoint sunumlar için görsel hazırlıyorum, excell vb kısacası ofis işleri için kullanılan tarihten kalma bir bilgisayar. 2 gb 533 mhz ram var üzerinde. Ekran kartını değiştirirsem bir nebze rahatlama yaratır mı? 256 mb yada 512 mb orta halli bir ekran kartı alırsam kasmadan iş yapabilir miyim? Cevap ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

• Evet photoshop cs6 ve cc ekran kartlarindan iyi yararlarnir, 300-400 liralik bir kart isinizi iyi gorecektir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ismailsss kullanıcısına yanıt
    ekran kartı olarak şunu alabilirsiniz:

PNY VCQ600-PB Quadro 600 1GB GDDR3 PCI-E2.0 x16 - 436TL
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=3417

profesyonel anlamda işinizi görecektir. ancak render vs. almıyorsanız sadece photoshop'u temel anlamda kullanıyorsanız ve powerpoint gibi temel ofis programlarında daha çok işiniz oluyorsa çok da masraf yapmadan şunu tavsiye ederim:

SAPPHIRE HD7770 Edition GDDR5 1GB 128Bit - 215TL
    http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/sapphire-11201-17-20g-hd7770-edition-gddr5-1gb-128bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=63627
    (aslında fiyatına göre çok iyi karttır ancak oyun odaklı bir kart malum...)

kesinlike bunların yanında da ram almanızı da tavsiye ederim sisteminize en uygun şunlar mevcut:
    (DDR2 olması lazım)
    KINGSTON 2GB DDR2 667MHz CL5 PC Ram - 110TL
    http://www.vatanbilgisayar.com/ram/kingston-pc25300_2gb_cl5-2gb-ddr2-667mhz-cl5-pc-ram/productdetails.aspx?I_ID=36015
    elinizdeki ram tek slot ise yanına bunu alıp ikisini rahatlıkla 533mhz'de çalıştırabilirsiniz. yok eğer zaten hali hazırda iki adetse o zaman mecburen 533mhz ddr2 almanız lazım. toplamda 2mi 4 slot mu var buna bakmalısınız. 2 var ve hepsi doluysa o ramleri atıp yerine yeni 2 adet 2gb 667mhz alın. yok 4 slot varsa zaten problem yok. eski ramlerle yeni ramleri eşit oranda kullanabilirsiniz.

son olarak overclock etmeyi biliyorsanız işlemcinin bus clock hızını biraz yükselterek ufak bir hızaşırtma ile aynen kullanmaya devam edebilirsiniz. yoksa çok da problem değil.

bunlar yeterli gelmeyecek gibi düşünüyorsanız bence 700-800TL civarı yeni kasa toplayabilirsiniz. ama bence gerek yok. 300TL'ye 1-2 sene daha götürür bu sistem sizi.

bu sistem için toplam 300-500TL arası masraf yapmak gerekebilir, adam etmek isterseniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi n1ghtr4v3n -- 17 Aralık 2013; 17:22:02 >

• Pentium d cok kotu bir islemcidir. En azindan core 2 duo bir islemci lazim size. 2.el 2gb lik bir ram alin, ucuza gelir. Ekran karti olarak da 2.el hd 7770 veya gtx 650 ti gibi kartlar alabilirsiniz. Isinizi gorecektir
  • Cevaplarınız için teşekkürler, 4 adet ram slotu var. 2x1gb ram bulunuyor. Forum ikinciel ilanlardan baktım,2 gb 667 mhz ramlar 20 - 30 tl civarında, alabilirim, zaten kafamda 40 tl ayırmıştım ramlere :) Yalnız ekran kartı için o kadar para veremem açıkçası :) ikinci el ve 60-70 tlyi geçmeyecek şekilde bir şey düşünüyorum.
  • Bu sisteme para ayırmanız ölü yatırım olur. 1000TL ye toplanacak kasa 5 kat daha performanslı çalışır. Ekran kartı da değişse ramde değişse o çipset ve Pentium D işlemciden birşey olmaz malesef. Tavsiyem , tek kuruş para harcamayın.
  • Haklısınız hocam ama kendi şahsi bilgisayarım olsa birine hediye edip dediğiniz gibi bir mevzuya girebilirim ama kurum bilgisayarı sonuçta ve bildiğim kadarıyla en az 6 ay daha yeni bilgisayar alımı olmayacak. O tarihten sonrada bize pc düşermi onuda bilmiyorum :) sırf bizim birimde 50 tane yönsisin p4, 1 gb ramli pclerini kullanıyor arkadaşlar ve excell açarken pc düşünüyor acaba açsammı diye :) Benimki diğerlerinden daha iyi bu anlamda :) Kendi işim yürüsün diye böyle bir şeye giriştim, yoksa sizinde dediğiniz gibi ölü yatırım. Bilgi işleme götüreyim bilgisayarıda format attırayım bari :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismailsss -- 18 Aralık 2013; 9:20:01 >
  • Olmuyorsa zorlamaya gerek yok, hele kurumsa zorlamana hiç gerek yok. Her kurumda senin gibi düşünen iyi niyetli insanlar olmuyor. Şekil 1A , devletin şuanki durumu, kurumların rezilliği , insanların karaktersizliği vb.
  • Eyvallah hocam, yorumlarınız için teşekkürler. Bekleyeyim bir süre daha :)
  • ismailsss kullanıcısına yanıt
    Hocam masraftan kacarsaniz siz kaybedersiniz, ornegin 60-70lik kartla yapacagniz is/calisma 6-7 saat surerse 200-300tllik kartla yapacagniz calisma 4-5 saat surup daha rahat ederseniz, olayin boyle bir boyutu da var tabi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

Hocam masraftan kacarsaniz siz kaybedersiniz, ornegin 60-70lik kartla yapacagniz is/calisma 6-7 saat surerse 200-300tllik kartla yapacagniz calisma 4-5 saat surup daha rahat ederseniz, olayin boyle bir boyutu da var tabi

Orası muhakkak, performans aynı olmayacaktır iki kart arasında ama hem şu sıralar maddi durum nanay hemde kurum bilgisayarı olması beni ucuz karta yöneltiyor ama biraz bekleyeyim, yılbaşından sonra bir şeyler düşünürüm . Cevap için teşekkürler hocam

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.