Şimdi Ara

HP Pavilion dv6-6100 ve dv7-6100 Serileri (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
195
Cevap
2
Favori
19.523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: deathrose6

teşekkür ederim bu aralar alacağım bimeksten bu bilgisayarı

Aklına takılan bir şey olursa cevaplarım, ben de bimeksten almıştım, USB portundaki sorundan dolayı çabucak değiştirdiler. Müşteri memnuniyeti konusunda iyiler, umarım sıkıntı çekmezsin.
  • Geçtiğimiz gün konuştuğumuz değiştirilebilir grafik durumu için Hp Bios Update'i çıkardı. Ben hemen yükledim ve evet yapmışlar, yani dv6 6020, 6030 modellerindeki gibi artık ekran kartımızı değiştirebiliyoruz. OpenGL desteği de alabiliyoruz ekran kartımızdan ve artık herhangi bi ayarda bilgisayarımızın özelliklerinde ekran kartımız ati radeon 6770m görünmekte. Ve yabancı forumları da takip ediyorum artık overclock yapabilme olanağımız var bir kişi onun da resmini ve yolunu anlatmış onları da paylaşacağım.

HP Pavilion dv6-6100 ve dv7-6100 Serileri  HP Pavilion dv6-6100 ve dv7-6100 Serileri  HP Pavilion dv6-6100 ve dv7-6100 Serileri

HP Pavilion dv6-6100 ve dv7-6100 Serileri  HP Pavilion dv6-6100 ve dv7-6100 Serileri

Buraya tıklayarak HP'nin sitesinde BIOS update bölümü altında bu güncellemeyi bulabilirsiniz (Sürüm:F.1A, 4.95M).

Yüklemek basit, bütün programları kapattıktan sonra yüklediğiniz dosyaya çift tıklayarak açın.
    Programı kurduktan sonra yeniden başlayacak, yeniden başladıktan sonra BIOS update otomatik devreye girecek ve 2 aşamadan sonra kurma ve doğrulama bilgisayar yeniden başlayacak.

Yeniden başladığı sırada ESC'ye basarak BIOS bölümüne girip (F10 ile) ok tuşlarıyla "Switchable Graphics" başlıklı bölümü bulun. O "Dynamic" modda, onu Fixed yapın.
    Kaydetip windows açıldığında bilgisayarınız artık Ati ekran kartını kullanıyor olacak. Catalyst Control Center'ı kullanarak istediğiniz zaman da tekrar değiştirebilirsiniz.

• top grafik belleği 586111111111111111111111111111111
  • Bir arkadaş 1gb 6770m ekran kartı olan 6020 ve 6030 modellerinde windows puanının 6.9 olduğunu söylemişti. 6115et'de 6.6 gözüküyodu, windows puanları bir şey ifade etmiyor ama gerçekten değiştiğini göstermek için koydum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jakida

Geçtiğimiz gün konuştuğumuz değiştirilebilir grafik durumu için Hp Bios Update'i çıkardı. Ben hemen yükledim ve evet yapmışlar, yani dv6 6020, 6030 modellerindeki gibi artık ekran kartımızı değiştirebiliyoruz. OpenGL desteği de alabiliyoruz ekran kartımızdan ve artık herhangi bi ayarda bilgisayarımızın özelliklerinde ekran kartımız ati radeon 6770m görünmekte. Ve yabancı forumları da takip ediyorum artık overclock yapabilme olanağımız var bir kişi onun da resmini ve yolunu anlatmış onları da paylaşacağım.

Buraya tıklayarak HP'nin sitesinde BIOS update bölümü altında bu güncellemeyi bulabilirsiniz (Sürüm:F.1A, 4.95M).

Yüklemek basit, bütün programları kapattıktan sonra yüklediğiniz dosyaya çift tıklayarak açın.
    Programı kurduktan sonra yeniden başlayacak, yeniden başladıktan sonra BIOS update otomatik devreye girecek ve 2 aşamadan sonra kurma ve doğrulama bilgisayar yeniden başlayacak.

Yeniden başladığı sırada ESC'ye basarak BIOS bölümüne girip (F10 ile) ok tuşlarıyla "Switchable Graphics" başlıklı bölümü bulun. O "Dynamic" modda, onu Fixed yapın.
    Kaydetip windows açıldığında bilgisayarınız artık Ati ekran kartını kullanıyor olacak. Catalyst Control Center'ı kullanarak istediğiniz zaman da tekrar değiştirebilirsiniz.

Çok teşekkürler, çok makbüle geçti. Bu değiştirilebilir grafikler sabahtan beri bana kafayı yedirtmek üzereydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coloroftheblue -- 2 Ağustos 2011; 5:12:52 >

• Dün gece çıkmadan Passmark testleri yaptım. Dynamic modda daha düşük cpu ve ram değerleri alırken bu manuel moda geçince intel ekran kartının cpu ve ram üzerindeki yükleri kalktı ve daha yüksek puanlar verdi. Gece overclock ile uğraşmadım şimdi de işteyim ama forumlara bakıyorum,

Overclock'ta güzel sonuç alanlar var.
    Bir kişi

3D Marks puanlarında
    default clockta: 1576 3DMarks, Combined score 1367

Overclockta 875/900: 1844 3DMarks, Combined score 1600

başka bir kişi,

Driver version - 11.7b

Dynamic moddaki puanı: 3DMark11 = 1343
    ekran kartının default hali (725/800): 3DMark11 = 1376
    manuel modda overlock yapılmış hali (875/1000): 3DMark11 = 1647

O kadar 1000'e çıkmaya gerek yok yine de. Yaptığı ısı da 70-72 derecelerde stabil kalıyomuş.

875/900'e çıkınca windows puanı da 7.1'e çıkıyomuş. Belki şuan için o kadar gerekli değil, ya da makinayı zorlamak sınırlarını görmek isteyenler yapıyor bunları ama bu update her yönden iyi oldu bilgisayarı tam kapasite kullabiliyoruz artık.

• quote:

Dün gece çıkmadan Passmark testleri yaptım. Dynamic modda daha düşük cpu ve ram değerleri alırken bu manuel moda geçince intel ekran kartının cpu ve ram üzerindeki yükleri kalktı ve daha yüksek puanlar verdi. Gece overclock ile uğraşmadım şimdi de işteyim ama forumlara bakıyorum,

Overclock'ta güzel sonuç alanlar var.
    Bir kişi

3D Marks puanlarında
    default clockta: 1576 3DMarks, Combined score 1367

Overclockta 875/900: 1844 3DMarks, Combined score 1600

başka bir kişi,

Driver version - 11.7b

Dynamic moddaki puanı: 3DMark11 = 1343
    ekran kartının default hali (725/800): 3DMark11 = 1376
    manuel modda overlock yapılmış hali (875/1000): 3DMark11 = 1647

O kadar 1000'e çıkmaya gerek yok yine de. Yaptığı ısı da 70-72 derecelerde stabil kalıyomuş.

875/900'e çıkınca windows puanı da 7.1'e çıkıyomuş. Belki şuan için o kadar gerekli değil, ya da makinayı zorlamak sınırlarını görmek isteyenler yapıyor bunları ama bu update her yönden iyi oldu bilgisayarı tam kapasite kullabiliyoruz artık.

Kesinlikle çok iyi oldu. Hatta bazı oyunlarda sorunlar vardı bende Yüksek performans seçili olmasına rağmen. Tekrar açtığımda hemen grafik detaylarını arttırdılar. Overclock yapmayı şu an düşünmüyorum. Ama bir kaç sene sonra daha yeni oyunlar çıkıp sistem yetmemeye başladığında düşünülebilir.

Yine de yöntemlerinden bahsederseniz iyi olur.

Bir de ben de bu güncellemeden önce Crysis 1'de ekranın sol kısmı biraz siyah kalıyordu çözünürlüğü 1366x768 ayarlayınca şimdi tam ekran oluyor ama butonların üstüne gelmek için biraz ötesine tıklamak gerekiyor. Yani buton ile fareyi getirmeniz gereken birbirinden farklı oldu.

Crysis 2'de de aynı problem vardı. Çözünürlüğü önce 1024x768 yapıp sonra 1366x768 yapınca düzeliyodu. Şimdi Crysis 2 pencere modunda başlıyor. Alt+Enter ile düzeliyor. Var mıdır bu sorunun çözümü?

Bu tarz çözünürlük problemleri başka oyunlarda yok. Dün koca gün sürücülerle uğraştım yine de bir çözüm getiremedim.
    EDIT: Bir de ben 11.7 sürücüsünü kuramıyorum AMD sitesinden indirdiğim. Şöyle bir hata veriyor:

AMD Catalyst Mobility cannot be downloaded due to incompatible hardware/software on your computer.
    The version of your graphic adapter is not supported.
    Please contact your notebook manufacturer for graphics driver update.

Son sürücünün yüklenmesinin yolu nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coloroftheblue -- 2 Ağustos 2011; 13:29:09 >

• Ben oyunlarda görüntü ve yerleşim gibi bir problemle karşılaşmadım, ancak çok büyük ihtimalle kullandığın driverla ilgili.
    Şuan işyerindeyim, burda notebookreviews forumlarına baktım, update için senin yaşadığın aynı sorunla karşılaşmışlar.

Şöyle bir çözüm getirmişler. Catalyst Software Suite'i yüklemeyin sadece Catalyst Control Center'ı yükleyin

Buraya tıklayarak AMD'nin sayfasını açın. Individual Downloads başlığı altındaki driver'ı başarılı şekilde yüklediğini (84.6 mb) söylüyor. Akşam eve gidince ben de deneyeceğim. Flash diskime yükledim bu driver'ı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakida -- 2 Ağustos 2011; 13:43:10 >

• Biraz tereddüt ediyordum 6000 serisi ile 6100 serisi arasında fakat mesajlarınızı okuyunca 6100'ün farkını anladım. teşekkürler :)
  • quote:

Ben oyunlarda görüntü ve yerleşim gibi bir problemle karşılaşmadım, ancak çok büyük ihtimalle kullandığın driverla ilgili.
    Şuan işyerindeyim, burda notebookreviews forumlarına baktım, update için senin yaşadığın aynı sorunla karşılaşmışlar.

Şöyle bir çözüm getirmişler. Catalyst Software Suite'i yüklemeyin sadece Catalyst Control Center'ı yükleyin

Buraya tıklayarak AMD'nin sayfasını açın. Individual Downloads başlığı altındaki driver'ı başarılı şekilde yüklediğini (84.6 mb) söylüyor. Akşam eve gidince ben de deneyeceğim. Flash diskime yükledim bu driver'ı.

Bahsettiğiniz şekilde yükledim. Ancak bahsettiğiniz paket sürücü güncellemesi yüklemiyor, ATI Catalyst'i falan yüklüyor. Bahsettiğim problemler pek sorun edilecek cinsten değil aslında bazen düzgün bile açılıyor. Açılmazsa oyun ayarlarından ya da Alt+Enter ile düzeltebiliyorum. Herhalde driver ya da başka bir programdan kaynaklanıyor. Diğer oyunlarda olmadığından donanımsal bir şey gibi gözükmüyor, Cryisis serisini de gayet akıcı oynuyor zaten.

FPS değerlendirmelerim:

Fraps ile aldığım sonuçlara göre
    Crysis 2 (DirectX 11 ve Yüksek Çözünürlüklü Dokular Paketleri Açık) - Ekstrem kalidede 20-25 fps, gayet akıcı ve rahat oynanıyor.
    Crysis 2 (DirectX 11 ve Yüksek Çözünürlüklü Dokular Paketleri Açık) - Ultra kalitede 15-20 fps, akıcılık biraz bozuluyor.
    Trackmania Nations Forever, en yüksek detaylarda (Advanced Settings -> Display -> Preset: Very High - 16 Samples Anti-aliasing, Max. Filtering= Anisotrophic 16x): 35-42 fps arasında gelip gidiyor.
    The Sims 3 Generations ve The Sims Medieval (Görüntü ve Ses Kalitesi ile ilgili tüm ayarlar En Yükseğe çekilmiş vaziyette. Advanced Rendering ve Animation Smoothing Aktif) fps çok dalgalanıyor ancak ortalama 56 fps. Oyun içinde gezinirken bazen 40- 75 arası değişiyor.

Elimde şimdilik pek oyun yok. Ancak BIOS güncellemesi bir çok sorunu çözdü, BIOS güncellemesiyle oyunların detayları ve akıcılığı gözle oldukça görülür bir şekilde arttı. O yüzden yeni alan arkadaşlara şiddetle BIOS güncellemesi yapıp, jakida'nın bahsettiği şekilde BIOS ayarlarını yapmalarını ardından değiştirilebilir grafiklerden yüksek performansa geçip test etmelerini tavsiye ediyorum.

jakida'nın dediği gibi Windows Deneyim Dizini Oyun Grafikleri ve Grafik Puanı'da bu güncellemeyle 6.9'a çıkıyor. İlk başta neden 6.6 diye düşündürmüştü beni :D

• arkadaşlar şimdi elimde 2000 tl bütçe var ve bu bilgisayarı alıcam yani Ultra değerlerde değilde misal medium ve high modda oyunları kaç sene oynatır bu bilgisayar zaten yazdan ve tatilden tatile oynarım oyunu diğer zamanlar internette gezinmeyi çok severim?
  • quote:

arkadaşlar şimdi elimde 2000 tl bütçe var ve bu bilgisayarı alıcam yani Ultra değerlerde değilde misal medium ve high modda oyunları kaç sene oynatır bu bilgisayar zaten yazdan ve tatilden tatile oynarım oyunu diğer zamanlar internette gezinmeyi çok severim?

Bu konuda ne söylesek yalan olur. Donanım ve yazılım teknolojisinin gelişmesine bağlı ancak piyasada 2000 lira civarında bulabileceğiniz en iyi ekran kartı ve işlemci bu seride var. Genel olarak laptoplar enerji tasarrufu, fan sesi, boyutlar ve ağırlık gibi nedenlerle oyun performansı konusunda masaüstü kadar iyi değiller. Belki o fiyata toplayabileceğiniz bir masaüstü daha yüksek performans verir ama laptop düşünüyorsanız en iyi konfigrasyona sahip olanı bu bence. İnternette gezinmek, HD film izlemek, resim işlemek gibi faaliyetlerde uzun süre yeterlilik sağlayacaktır zaten, içindeki düşük enerjili Intel ekran kartı bile bu işleri görebiliyor. Dilersen biraz daha fazla para verip blurayli modelini alabilirsin. Ancak Türkiye'de bluray'li film ve oyunları her yerde görmemize bence daha 2 sene var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coloroftheblue -- 2 Ağustos 2011; 15:52:48 >

• teşekkür ederim verdiğiniz bilgilere ama benim yapacağım şudur, tüm oyunları yükleyeceğim ve önümüzdeki senelerdede yüklemeye devam edeceğim fakat hepsini tek tek oynayacağım ama abartılacak kadar değil zaten crysis ve metro 2033 ü çalıştıran bir pc şuan 2-3 sene rahat yeter gibime geliyor masa üstü bilgisayar topla demişsiniz, elektrik süpürgesi sesinden bıktım desem? fan sesinden bıktım desem, tozdan bıktım desem kapladığı yerden bıktım desem yeterli olur galiba
  • quote:

teşekkür ederim verdiğiniz bilgilere ama benim yapacağım şudur, tüm oyunları yükleyeceğim ve önümüzdeki senelerdede yüklemeye devam edeceğim fakat hepsini tek tek oynayacağım ama abartılacak kadar değil zaten crysis ve metro 2033 ü çalıştıran bir pc şuan 2-3 sene rahat yeter gibime geliyor masa üstü bilgisayar topla demişsiniz, elektrik süpürgesi sesinden bıktım desem? fan sesinden bıktım desem, tozdan bıktım desem kapladığı yerden bıktım desem yeterli olur galiba

Haklısınız, laptopun avantajları daha fazla, sadece oyun için masaüstünün daha avantajlı olduğunu söylemek istedim. Kablo derdi olmaması ve ev içinde olsa bile taşınabilmesi daha rahat kolay kullanım sağlıyor. Fan sesi bu bilgisayarda var ama masaüstü kadar rahatsız edici değil tabii ki. Bütçenize göre modelleri ve diğer markaları da inceleyip tercihinizi yapın o zaman bence. HP dv6-6000 ve dv6-6100 serisi fiyat/performans olarak gayet iyi.

• Ben Hp'nin sitesinde bulunan 8.830.6.2000 driver'ını yüklerken özel'den Intel Media Components'i seçmeyerek yükledim. Daha sonra da yukarıda verdiğim linkteki CCC'yi herhangi bir uyarı, hata vermeden yükledim. CCC'de de ufak değişiklik olmuş bu arada.

Bende bu bilgisayarı 1950 liraya aldım Bimeks'ten. Temmuz başıydı, 3 günlük %25 indirim vardı. Ben bu notebook'u aldığım için çok memnunum ve size de tavsiye edebilirim.
    coloroftheblue'un dediği gibi tam bir fiyat/performans bilgisayarı.
  • Overclock için şöyle bir tarifte bulunabilirim.

1. Buraya tıklayarak MSI Afterburner'ı indirin.

2. MSIAfterburnerSetup210.exe'yi bilgisayarınıza yükleyin ancak çalıştırmayın (Kurulum sonrası onay tiklerini kaldırın).

3. C:\Program Files (x86)\MSI Afterburner içinde bulunan MSIAfterburner.cfg dosyasını bir metin editörüyle açın

4.
    [ATIADLHAL] 
    UnofficialOverclockingEULA =
    UnofficialOverclockingMode = 0
    AccessibilityCheckingPeriod = 0

Bu bloğu aşağıdaki gibi değiştirin.

[ATIADLHAL] 
    UnofficialOverclockingEULA = I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it
    UnofficialOverclockingMode = 1
    AccessibilityCheckingPeriod = 0

Daha sonra kaydedin ve MSI Afterburner'ı overclock için çalıştırabilirsiniz.

850/900 yaparsanız ekran kartını da fazla zorlamadan stabil bir sonuç alabilirsiniz. Ne yaptığınız hakkında hiç fikriniz yoksa sakın bulaşmayın acaba ne olacak deyip değerleri ve voltaj ayarlarına dikkat edin.

Bir resim de ekliyorum biraz daha anlaşılması için.

HP Pavilion dv6-6100 ve dv7-6100 Serileri

• @jakida

Bunu bi notebook forumunda da görmüştüm. Teşekkürler ss eklediğiniz için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coloroftheblue

quote:

teşekkür ederim verdiğiniz bilgilere ama benim yapacağım şudur, tüm oyunları yükleyeceğim ve önümüzdeki senelerdede yüklemeye devam edeceğim fakat hepsini tek tek oynayacağım ama abartılacak kadar değil zaten crysis ve metro 2033 ü çalıştıran bir pc şuan 2-3 sene rahat yeter gibime geliyor masa üstü bilgisayar topla demişsiniz, elektrik süpürgesi sesinden bıktım desem? fan sesinden bıktım desem, tozdan bıktım desem kapladığı yerden bıktım desem yeterli olur galiba

Haklısınız, laptopun avantajları daha fazla, sadece oyun için masaüstünün daha avantajlı olduğunu söylemek istedim. Kablo derdi olmaması ve ev içinde olsa bile taşınabilmesi daha rahat kolay kullanım sağlıyor. Fan sesi bu bilgisayarda var ama masaüstü kadar rahatsız edici değil tabii ki. Bütçenize göre modelleri ve diğer markaları da inceleyip tercihinizi yapın o zaman bence. HP dv6-6000 ve dv6-6100 serisi fiyat/performans olarak gayet iyi.

kesinlikle katılıyorum size :) altına birde zalman fan alırım o.c yaptımmıydı gel keyfim gel değilmi ?

• Ben size yaptığımı söyleyeyim. LCD Tv'ye hdmi'dan bağlıyorum bilgisayarı, 2 tane de kablosuz gamepad aldım. Eşimle konsol gibi de kullanıyoruz bilgisayarı.
    Split Second, Blur, LEGO Oyunları -Star Wars'lar- oynamak çok keyifli oluyor. Sesi de açınca ne fan gürültüsü kalıyor ne sıcaklık :)

Bu arada Tv'yi bağlağımda F4 tuşuyla ekran değiştirme menüsünü ve görünümünü çok beğendim ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jakida -- 2 Ağustos 2011; 20:49:37 >
  • Sadece Core Clock'u değiştiriyoruz değil mi?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.