Şimdi Ara

HP ‎i3-1115G4, 4/256, 15.6 Full HD (‎15s-fq2046nt) 3699 TL-Amazon (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
6
Favori
7.032
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bios güncellemesini nasıl yaptınız?
    İade formu doldururken hp ürün numarası ve modell yazan yer var. Modell yerine 15s-fq2046nt olarak mı giriyoruz bilgisi olan var mı?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • MPower12 M kullanıcısına yanıt

Aşağıdaki bağlantıya tıkladığınızda bu bilgisayara ait sürücülere ve BIOS'lara ulaşabilirsiniz.

BIOS menüsünden uygun olanı indirip çalıştırın. Ekrandaki komutları takip edin. Birkaç dakika içinde hazır olacak. Güncelleme için PC'yi kapatıp açmanızı isteyecek.

https://support.hp.com/tr-tr/drivers/selfservice/hp-15-f2000-laptop-pc-series/35900344/model/2100381726?sku=2N2Q9EA

----------------------------------------------------

Benim bilgisayar da geldi, değerlendirmemi ilk mesajı güncelleyerek yapacağım.

• kırmızımercimek kullanıcısına yanıt
    Güncellenmeyi yaptım fakat kullanılabilir ram 3.65 gb olarak gözüküyor. Bios tan kaynaklı diye düşündüm değil heralde apu olmasından mı kaynaklanıyor acaba sizde de aynı mı?

Cihazda harici ekran kartı yok, dolayısıyla işlemciye gömülü ekran kartı aktif. Bu yüzden RAM'in bir kısmını burası kullanıyor.

• CİHAZ GELDİ; DENEYİMLERİM AŞAĞIDA.

Cihazı teslim aldım. Win 10 Home Single Language kurdum. İnternetten lisans satın alarak Windows'u etkinleştirdim.

İlk çalıştırmada Bios'ta tarih ve saat şöyleydi: 00:00:00 - 01/01/2020

KURULUM DENEYİMİM ve DEĞERLENDİRMEM:

1) 27 Ekim'de indirdiğim Windows 10 TR iso kalıbını Rufus ile 8 GB Toshiba Transmemory USB 2.0 diske yazdırdım.

2) Flash disk takılıyken, bilgisayarın güç tuşuna bastıktan sonra ESC tuşuna birkaç kez basınca boot menüsü açıldıktan sonra F9'a basarak kuruluma başladım (bu menüde cihazın hangi diskten/medyadan başlayacağını seçiyorsunuz - USB ile başlatmak için F9 seçilmeli).

3) Bazı arkadaşlar kurulumda hard diski görmeme sorunundan bahsetmiş, ben böyle bir sorunla karşılaşmadım. Windows 10 Home Single Language seçeneğiyle kuruluma geçerek ilerledim.

• Güç tuşuna basıp kurulumu başlatıp, tamamlanması ve masaüstünün gelmesi 7 dakika 4 saniye sürdü.

4) Çoğu sürücüyü Win 10 tanımadı. Cihaz sürücülerinin adresi şu:

https://support.hp.com/tr-tr/drivers/selfservice/hp-15-f2000-laptop-pc-series/35900344/model/2100381726?sku=2N2Q9EA

• Ben sadece, diğer bilgisayarda "Sürücü-Ağ" başlığı altında "Realtek RTL8xxx Kablosuz LAN Sürücüleri"ni indirdim. Flash diskle HP'ye kopyalayıp kurdum. Kurulum çok hızlı ve hemen etkinleşti.

Wifi sürücüsü => https://ftp.ext.hp.com/pub/softpaq/sp117001-117500/sp117324.exe

5) Wifi ağıma bağlanıp, kendi kendine sürücü ve Windows sistem güncellemelerini yapmasını bekledim.

• İnternet bağlantı hızınıza göre en az 10 dakika sürer. 35 Mbit/sn internet hızıyla tüm bu güncellemeler 15-20 dakika kadar sürdü. O esnada MS Office, Avira Antivirüs, Adobe PDF okuyucu kurdum.

Güncellemenin ardından bir iki yeniden başlatma sonrası cihaz kullanıma hazır.

Bendeki cihaz donanımı:

RAM: SK Hynix 3200 Mhz DDR4 (hma851s6cjr6n-xn) 2 slot mevcut, 1 tanesi boş. Kendiniz ram takabilirsiniz.

SSD: SK Hynix bc511 hfm256gdjtni-82a0a (2200 mb okuma / 900 mb yazma)

MALZEME KALİTESİ

• Kasa malzemesi bilindiği üzere plastik. Çantada uygun şekilde taşımaz veya evde masada falan hor kullanmazsanız sorun çıkaracağını sanmam. Ama çantayı tıka basa doldurup bilgisayara basınç/darbe gelirse üzebilir. IBM/Lenovo Thinkpad serisi gibi muamele etmeyin sakın. Hatta ekran açıkken klavyenin alt kısmından, dokunmatik fare (touchpad) çevresinden tutup taşımamaya özen gösterin. İki elinizle düzgünce tutup taşıyın.

• Klavyesi de esnek yapıda, zayıf. Üzerine sert cisimler düşürmemeye, fazla baskı yapmamaya özen gösterin.

EKRAN

• 15.6 inç, Full HD 1920*1080 piksel ekran mevcut. Renk, parlaklık ve okunurluk anlamında cihaz fiyatını düşündüğümüzde tatmin eder.

PERFORMANS

• İşlemci günlük kullanım için yeterli. MS Office uygulamaları, Web'de gezinme, video izleme vb. işler için gayet yeterli. Opera tarayıcısı üzerinden Youtube'da 4K videolar açtım, ufacık bir takılma dahi olmuyor.

• Gerek güncelleme, gerek program kurulumu esnasında takılma veya donma, ağırlaşma hissiyatı oluşmadı. Tepkileri iyi.

• Bataryası kaç saat kullanım sunacak henüz bilmiyorum. Bir iki haftaya bu maddeyi güncellerim.

• USB sürücülerinin hız testini yapmadım ancak, BİM'de satılan 32 GB Lexar flash diski diğer bilgisayarımda kullanırken okuma ve yazma esnasında çok fazla hız dalgalanması, 1 mb/sn hızlara düşme vs. görürdüm, HP'de bu sorun yaşanmadı. Düzgün şekilde kopyalama yapabildim. Hız testi yapınca ekran görüntüleri eklerim.

• Web'de gezinirken tarayıcıda takılma, donma olmadı. Zamanla bu maddeyi de güncellerim.
    • Wifi çekimi ve hızı iyi. Evimdeki 35 Mbit/sn hıza 1 duvar + 10 m mesafeden ulaşıyor.

SONUÇ: Pişman mıyım? Hayır. Mevcut döviz kurunu ve evdeki bilgisayar ihtiyacımızı düşündüğümde 3700 TL'ye satılan bu cihazdan memnunum.

Birkaç gün önce Hepsiburada'da Transcend marka 8 GB 3200 Mhz Ram 290 küsür Liraya satılmış, geç fark ettim. Onu yakalasam mutlaka alırdım. Şimdilik Ram ihtiyacı yok ama uygun fiyata 4 veya 8 gb Ram denk gelirse takviye yaparım.

Merak ettiğiniz başka şeyler, istediğiniz testler varsa ilgili programı da belirterek söyleyin, yaparım.

Not:

Win 10'un özellikle Wifi modülünü tanımamasından dert yanan arkadaşlar vardı. Kendi düşüncem şu yönde:

• Bu cihazı Freedos, yani işletim sistemi olmadan satın alıyoruz. Bu da demek oluyor ki, bir şekilde kısa süreliğine de olsa başka bir bilgisayar ve internet bağlantımız var, flash diske Windows'u yazdırabilir, gerekli sürücüleri de indirip ekleyebiliriz. Kurulum sorunu yaşamayız böylece.

Başka hiçbir bilgisayara veya internete erişiminiz yoksa, zaten Freedos olarak gelen bu cihazı almanız hata olur, Windows içeren cihazlara yönelmeniz gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kırmızımercimek -- 21 Kasım 2021; 19:37:14 >

HP ‎i3-1115G4, 4/256, 15.6 Full HD (‎15s-fq2046nt) 3699 TL-Amazon

HP ‎i3-1115G4, 4/256, 15.6 Full HD (‎15s-fq2046nt) 3699 TL-Amazon

Win 11 yükledikten sonra windows update ile tüm sürücüleri ve aygıt yöneticisinde: üretici Yazılımı Sistem Firmware i kendi indiriyor. Win Update ile tüm sürücüleri indirdikten ve Yeniden Başlattıktan sonra Gelen ekranda da bios güncellemesini biraz bekliyerek ( 100'e kadar kendi sayıyor) Bios versiunu F.15 oluyor. Sayım bittikten sonra bilgisayar tekrardan başlatıyor. Sadece bekleyin. Bu arada win 11 çok stabil ve hızlı. (4GB da bile).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dredman -- 21 Kasım 2021; 22:44:26 >

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dredman -- 22 Kasım 2021; 19:6:26 >

• Tekrar stokta. İhtiyacı olanların bilgisine.

• dredman D kullanıcısına yanıt

Tekrar Amazon'da stokta, aynı fiyattan. Değerlendirilebilir.

• hdmı girişi var mı usb 3.0 mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dredman D kullanıcısına yanıt
    Ben Windows 10 yükledim bios'u geçin çoğu driverı bile manuel yükledim. Format sırasında ssd yi dahi görmedi intel sitesinden driver yükleyince gördü. 11.nesil işlemcilerde bu sıkıntı varmış sizde olmadı heralde. Sizde kullanılabilir ram miktarı kaç gözüküyor?

• ÖZELKUVVET kullanıcısına yanıt

Evet.

1 SuperSpeed USB Type-C® 5 Gbps veri aktarım hızı;

2 SuperSpeed USB Type-A 5 Gbps veri aktarım hızı;

1 HDMI 1.4b; 

https://support.hp.com/tr-tr/document/c07065496

------------------------------------------

Sanırım dün stokta bitmişti, bu akşam tekrar eklenmiş. Ara ara kontrol etmekte fayda var.

• kırmızımercimek kullanıcısına yanıt
    Sizde de aynı durumda mı?

Alan kişiler hp supporttan garanti durumunu kontrol etsin. Bende garanti başlangıcı 10.04.2021 olarak gözüküyodu bugün hp yi arayıp düzelttirdim.

Galiba sizinki gibi Nisan tarihliydi garanti başlangıcı. Yarın HP'yi arar görüşürüm.

Amazon'dan aldığım ve faturası mevcut olduğundan HP web sitesindeki durumu kafama takmamıştım açıkçası.

Bilgilendirme için teşekkürler.

• bu model tn panel mi siyah sahnelerde beyazlık çok oluyor mu?

• Cumartesi HP nin 7200 TL'ye satılan modeli almıştım.bugun bu ürün tekrar görünce hemen aldım almadan once hpnin müşteri temsilci aradı iade kampanyasına katılım onaylanmis.ziraat kampanyası vardı onla beraber 575tl fiyatı düştü yarın 7200tllik modeli iade edeceğim bu cihaz bana yeter.

• bjkyener kullanıcısına yanıt

Ethernet girişi için çözüm kolay, yani bence şuan gayet alınabilir cihaz bu fiyatlara

Önce bende win 10 yükledim, ancak değiniz gibi driverların hiçbirini tanımıyor. Mutlaka başka bilgisayardan driverları indirmek gerekiyor veya ethernet girişli usb almak lazım. NVME HArd diski görmüyor, önceden intel rapid storage teknoloji ( intel RST) driverini kurulum sırasında tanıtmalısınız....v.s biraz uğraştırıcı. Ben sonradan win11 yükledim. Win 11 hem NVME hard diski, hemde wifi driver tanıdığından kolay ve kullanışlı. diğer şeyleri win 11 update hallediyor, sürücüleri , hatta biosu bile ( 12 mesaj önce açıklamıştım) kendisi güncelliyor. Bence tereddüt etmeden win 11 geçebilirsiniz. Donma Kasma yok. Ram konusunda ise: Takılı RAM 12,0 GB (kullanılabilir: 11,7 GB)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dredman -- 23 Kasım 2021; 18:32:31 >
  • HP ‎i3-1115G4, 4/256, 15.6 Full HD (‎15s-fq2046nt) 3699 TL-Amazon
    HP ‎i3-1115G4, 4/256, 15.6 Full HD (‎15s-fq2046nt) 3699 TL-Amazonamazon
    Corsair Cmsx8Gx4M1A2400C16 8Gb Ddr4 2400Mhz Cl16 Vengeance Siyah Notebook Sodimm Bellek
    https://www.amazon.com.tr/gp/product/B077SB72QN/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3O5TP4R0OZYXZ&psc=1

bunu kullanabilir miyiz laptopta teknoloji özürlüyüm kusura bakmayın

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.