Şimdi Ara

HP ‎i3-1115G4, 4/256, 15.6 Full HD (‎15s-fq2046nt) 3699 TL-Amazon

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
6
Favori
7.030
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Güncel ürünlere ve fiyatlara bakınca makul bir ürün. Webde gezinme, video-film izleme, MS Office uygulamaları için yeterli bir cihaz. 3699 TL

Freedos (Windows içermeyen) versiyonu 3699 TL'ye Amazon.com.tr'de satılmakta.

HP iade kampanyasından yararlanıp 480 TL iade alabilirsiniz.

Amazon uygulamasında MAPP30 koduyla ekstra 30 TL indirim de alınabilir - uygulamadan ilk kez alışveriş yapacaklar için.

HP Dizüstü Bilgisayar, 15.6'' FHD, Intel Core i3-1115G4, 4 GB RAM, 256 GB SSD, FreeDOS, 2N2Q9EA, Beyaz

Ekranı IPS panel DEĞİL!

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B08MWPFP67

Daha önce açılan konular:

https://forum.donanimhaber.com/hp-dizustu-15-6-fhd-i3-1115-256-ssd-3399--149533822

https://forum.donanimhaber.com/3299-tl-amz-prime-hp-15-6-fhd-intel-core-i3-1115g4-4-gb-ram-256-gb-ssd-freedos-2n2q--150664586

Cihazı teslim aldım. Win 10 Home Single Language kurdum. İnternetten lisans satın alarak Windows'u etkinleştirdim.

KURULUM DENEYİMİM ve DEĞERLENDİRMEM:

1) 27 Ekim'de indirdiğim Windows 10 TR iso kalıbını Rufus ile 8 GB Toshiba Transmemory USB 2.0 diske yazdırdım.

2) Flash disk takılıyken, bilgisayarın güç tuşuna bastıktan sonra ESC tuşuna birkaç kez basınca boot menüsü açıldıktan sonra F9'a basarak kuruluma başladım (bu menüde cihazın hangi diskten/medyadan başlayacağını seçiyorsunuz - USB ile başlatmak için F9 seçilmeli).

3) Bazı arkadaşlar kurulumda hard diski görmeme sorunundan bahsetmiş, ben böyle bir sorunla karşılaşmadım. Windows 10 Home Single Language seçeneğiyle kuruluma geçerek ilerledim.

• Güç tuşuna basıp kurulumu başlatıp, tamamlanması ve masaüstünün gelmesi 7 dakika 4 saniye sürdü.

4) Çoğu sürücüyü Win 10 tanımadı. Cihaz sürücülerinin adresi şu:

https://support.hp.com/tr-tr/drivers/selfservice/hp-15-f2000-laptop-pc-series/35900344/model/2100381726?sku=2N2Q9EA

• Ben sadece, diğer bilgisayarda "Sürücü-Ağ" başlığı altında "Realtek RTL8xxx Kablosuz LAN Sürücüleri"ni indirdim. Flash diskle HP'ye kopyalayıp kurdum. Kurulum çok hızlı ve hemen etkinleşti.

Wifi sürücüsü => https://ftp.ext.hp.com/pub/softpaq/sp117001-117500/sp117324.exe

5) Wifi ağıma bağlanıp, kendi kendine sürücü ve Windows sistem güncellemelerini yapmasını bekledim.

• İnternet bağlantı hızınıza göre en az 10 dakika sürer. 35 Mbit/sn internet hızıyla tüm bu güncellemeler 15-20 dakika kadar sürdü. O esnada MS Office, Avira Antivirüs, Adobe PDF okuyucu kurdum.

Güncellemenin ardından bir iki yeniden başlatma sonrası cihaz kullanıma hazır.

Bendeki cihaz donanımı:

RAM: SK Hynix 3200 Mhz DDR4 (hma851s6cjr6n-xn) 2 slot mevcut, 1 tanesi boş. Kendiniz ram takabilirsiniz.

SSD: SK Hynix bc511 hfm256gdjtni-82a0a (2200 mb okuma / 900 mb yazma)

MALZEME KALİTESİ

• Kasa malzemesi bilindiği üzere plastik. Çantada uygun şekilde taşımaz veya evde masada falan hor kullanmazsanız sorun çıkaracağını sanmam. Ama çantayı tıka basa doldurup bilgisayara basınç/darbe gelirse üzebilir. IBM/Lenovo Thinkpad serisi gibi muamele etmeyin sakın. Hatta ekran açıkken klavyenin alt kısmından, dokunmatik fare (touchpad) çevresinden tutup taşımamaya özen gösterin. İki elinizle düzgünce tutup taşıyın.

• Klavyesi de esnek yapıda, zayıf. Üzerine sert cisimler düşürmemeye, fazla baskı yapmamaya özen gösterin.

EKRAN

• 15.6 inç, Full HD 1920*1080 piksel ekran mevcut. Renk, parlaklık ve okunurluk anlamında cihaz fiyatını düşündüğümüzde tatmin eder.

PERFORMANS

• İşlemci günlük kullanım için yeterli. MS Office uygulamaları, Web'de gezinme, video izleme vb. işler için gayet yeterli. Opera tarayıcısı üzerinden Youtube'da 4K videolar açtım, ufacık bir takılma dahi olmuyor.

• Gerek güncelleme, gerek program kurulumu esnasında takılma veya donma, ağırlaşma hissiyatı oluşmadı. Tepkileri iyi.

• Bataryası kaç saat kullanım sunacak henüz bilmiyorum. Bir iki haftaya bu maddeyi güncellerim.

• USB sürücülerinin hız testini yapmadım ancak, BİM'de satılan 32 GB Lexar flash diski diğer bilgisayarımda kullanırken okuma ve yazma esnasında çok fazla hız dalgalanması, 1 mb/sn hızlara düşme vs. görürdüm, HP'de bu sorun yaşanmadı. Düzgün şekilde kopyalama yapabildim. Hız testi yapınca ekran görüntüleri eklerim.

• Web'de gezinirken tarayıcıda takılma, donma olmadı. Zamanla bu maddeyi de güncellerim.
    • Wifi çekimi ve hızı iyi. Evimdeki 35 Mbit/sn hıza 1 duvar + 10 m mesafeden ulaşıyor.

SONUÇ: Pişman mıyım? Hayır. Mevcut döviz kurunu ve evdeki bilgisayar ihtiyacımızı düşündüğümde 3700 TL'ye satılan bu cihazdan memnunum.

Birkaç gün önce Hepsiburada'da Transcend marka 8 GB 3200 Mhz Ram 290 küsür Liraya satılmış, geç fark ettim. Onu yakalasam mutlaka alırdım. Şimdilik Ram ihtiyacı yok ama uygun fiyata 4 veya 8 gb Ram denk gelirse takviye yaparım.

Merak ettiğiniz başka şeyler, istediğiniz testler varsa ilgili programı da belirterek söyleyin, yaparım.

Not:

Win 10'un özellikle Wifi modülünü tanımamasından dert yanan arkadaşlar vardı. Kendi düşüncem şu yönde:

• Bu cihazı Freedos, yani işletim sistemi olmadan satın alıyoruz. Bu da demek oluyor ki, bir şekilde kısa süreliğine de olsa başka bir bilgisayar ve internet bağlantımız var, flash diske Windows'u yazdırabilir, gerekli sürücüleri de indirip ekleyebiliriz. Kurulum sorunu yaşamayız böylece.

Başka hiçbir bilgisayara veya internete erişiminiz yoksa, zaten Freedos olarak gelen bu cihazı almanız hata olur, Windows içeren cihazlara yönelmeniz gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kırmızımercimek -- 22 Kasım 2021; 10:44:35 >

• Arkadaşlar film, internet, okul .... vs. için aldım. Amacım oyun oynamak DEGİL. Şarjı uzun gidiyor. Kibar ve ince yapısı var. Kasası sert beyaz plastik. Isınma YOK. Nadiren fanı açıyor yani sesiz. İnternet ve film izlerken hiç fan çalışmadı. Bir kere Cs-go yu düşük ayarlarda bir oyun (yaklaşık 10 dakika) oynadım, akıcı oynattı (12 gb ram) işte o zaman fan hiç durmadı ve çok ses yaptı. Youtube dan Hp 15s- fq2045nt (15s-fq2046nt henüz yok) bilgisayar ram takviyesi nasıl yapılır videolarını izleyerek 8 gb 3200 mhz ilavesi yaptım. Üzerinde gelen ram hynix 3200Mhz 4 gb. Win 11 ram takviyesinden sonra daha da hızlandı.Win 11 wifi driverinı direk tanıdı.( Realtek RTL 8821CE 802.11ac PCIe adapter) Ancak diğer driverları tanımıyor. win 11 update güncellemerini ve hp driverlarını kendi yapıyor, bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra bios güncellemesini biraz bekliyorsunuz ve f.15 version oluyor. Ekran IPS değil ancak gözu yormuyor. ESC ile boot menusune, F10 ile BİOS menusune (TPM yi Açmakiçin ) ulaşabilirsiniz. Rufus ile GPT formatında hazırlanmış usb diskinizle win 11 rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Buarada win 11 intel Rapid Storage Teknoloji ( RST ) driverini görüyor yani Nvme hardiski tanımama sorunu yok. Win10 hardiski görmez intel RST driverini önceden indirmeniz, kurulum esnasında tanıtmanız gerekir gerekir. Wifi baglantı sorunu YOK. Uyku moduna girdiğinde wifi kendini kapatır, uyku modundan çıkınca bağlanır bu 1 sn sürüyor. F/P (3699) ürünü.

Bu nasıl bir cahil muhabbetidir. Herkes her şeyin en iyisini ister ama özel bir kullanım amacınız yoksa (oyun, orta ileri seviye render, çizim, analiz, vs) bu tarz bir bilgisayar işinizi çok rahatlıkla uzun süre görür.

SSD disk ve güncel bir işlemci olması yeterli. Tek eksiği RAM. O da uygun fiyata halledilir.

Gerçekten bildiğiniz kronik bir sorun varsa onları yazın ki insanlar bilgilensin.

2001 yılından beri laptop kullanıyorum.

2010 yılından beri kullandığım i5-460M işlemcili Acer bilgisayarım var. 120 GB SSD taktım, RAM i 6GB'a çıkardım, hala hemen hemen her şeyi yapabiliyorum. Photoshop ile iyi kötü iş yapıyorum, Movavi ile HD kalitede video editleri yapıyorum, Youtube a videolar hazırlıyorum, aynı anda Chrome'da 10 pencere açabiliyorum, Office de sorun yok, vs...

Ethernet girişini son 11 senede kaç kere kullandım hatırlamıyorum. Çok azdır. O da eskiden wifi yaygın olmadığı için. BT dediğiniz kaç kere kullanılıyor...

Yani her zaman her ürünün daha iyisi var. Bu bilgisayar 4Gb Ram eklenirse ve kasa kalitesi çok kafaya takılmazsa, çoğu kullanıcıyı memnun eder.

• elinize sağlık hocam yazmıssınız zaten detaylarıda;

max eder 3000tl olmalı bu cihaz, gelen ramler 2888-3000-3200 gelebiliyormuş yanına 400tl ye bir 8gb daha ram eklenirse güzel olur dahili ekran kartıyla çok beklentiye girmemek gerek.

480tl iade icin biraz zorlaştırmışlar konusunda yazıyorlardı şikayet eden coktu.

plastik kasa bi miktar ısınıyor eskisi gibi kronik hp yanma sıkıntısı yok ama o acıdan güzel.

lenovo 82lm0093tx ryzen 3 5300u 8gb ram 512ssd 14"full hd ips cihazı 5e aldık gecen hafta güzel oldu onada bakılabilir.

• Ram eklenebiliyor mu bilen var mı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • xxxcem kullanıcısına yanıt

En son 25.09.2021 tarihin 3299 TL'ye satılmış o günkü dolar kuru 8,86 TL bilgisayarın fiyatı 372,34$.

• 17.11.2021 tarihi itibariyle 372,34 ABD doları 3900 TL yapıyor.

HP ‎i3-1115G4, 4/256, 15.6 Full HD (‎15s-fq2046nt) 3699 TL-Amazon
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • cohannan kullanıcısına yanıt

haklısın cohannam hocam fakat stok ve eskimeye nazaran azda olsa fiyatlarda değişim oluyor,yazdığım üzere lenovoyu 5k ya aldık (şuan 5650tl olmuş) satıldığı gün 5900e de cıkmıstı 5400e de düşmüştü en son 5000 küsürat görünce alalım daha inmez demiştik.

• 3299'dan almıştım taksitlerini hala ödüyorum. işlemci ve nvm harika kombinasyon yani pc bu haliyle her işi görüyor. 2 tane usb girişi var, ses performansı şaşırtıcı şekilde iyi ve yüksek. Ram arttırılabilir, ekstra ssd eklenemiyor. Oyun performansı fena değil 30 fps gta v oynanabiliyor :))

şarjı iyi gidiyor.

dezavantajı kasa biraz tırt- klavyede öyle. ses sıkıntısı var.

• xxxcem kullanıcısına yanıt

Evet, yakın zamanda güzel fiyatlara birkaç farklı cihaz satılmıştı ama şuan onların fiyatı da yüksek. O zaman kredi kartı limitim olmadığından alamamıştım, şimdi bilgisayar ihtiyacı da biraz acil olduğundan buna mahkumuz. Fiyatına göre kötü sayılmaz. Ah şu ülke ekonomisi...

Hele bi gelsin, kullanalım, 4 GB ram yetersiz kalırsa 4 GB takviye yapar uzunca süre kullanırız.

Cihaz teslim olana dek uygun fiyata bir kampanya yakalarsam bunu iptal eder, onu sipariş geçerim. Takipteyim hala. Bilgilendirme için de teşekkürler.

• Mecvut ssd sökülebiliyor mu peki?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TinyAngel kullanıcısına yanıt
    Nvm ssd var evet sökülüyor. Bi ara değiştireceğim 1 tb var bosta duruyor da üşeniyorum yeniden windows vs kurmaya

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ben bu modelin IPS ekranlı siyah renk olanını kullanıyorum, 15s-fq2045nt. sanırım cihazlar panel ve renk dışında aynı.

anakartta 2 adet ram slotu var dolayısıyla rami istediğiniz gibi yükseltebilirsiniz.

depolama olarak tek bir adet m.2 nvme slotu var ama onda en azından kapasite sınırlaması yok bazı cihazlardaki gibi.

dikkat edilecek nokta şu ki alt kapak biraz zor açılıyor, klavyenin etrafından tırnaklarla tutturulmuş.

bana kalırsa tek dezavantajı bu, yükseltme yapılacaksa planlı yapılmalı zira habire açmak sıkıntı.

ben şimdilik sadece 4GB ram ilave ettim, ilerde rami 2x8GB ssd yi de 1tb yapacağım.

bu arada cihazın içindeki ssd gayet iyi, okuma da yazma 2.000MB/s üzerinde.

• pazartesi bu cihazı alıp iptal ettim harici depolama takamadığımdan fiyatına göre işlemcisi bedava

• Arkadaslar iki cekirdek ve 4gb notebooklara para vermeyin derim.4 cekirdekli ryzen 5300u biraz daha cıkarsanız ryzen 5500u alın bir kere alınıyor notebook 1000-2000tl fazla verin ileriye dönük olsun

• şubat kullanıcısına yanıt

Ofis işleri için bu laptoptan fazlasına gerek yok. Tek eksisi rami az oda ilerde arttırılabilir. Rahat 10 yıl kullanılır. Ofis işleri için tabi..

• bu fiyata bu kalite maalesef, amazon.com.tr de hikvision ram satılıyor bazen 2666 mhz cl 19. 8gb çift modül veya 16gb tek modül satın alabilirsiniz, ram yaklaşık 400-450 tl civarına geliyor indirimleri takip ederseniz. 500 gb veya 1 tb nvme de alırsanız uzun süre götürür sizi, geçende sandisk ultra 500 gb satılmıştı 350 tl gibi bir fiyatı vardı..

• şubat kullanıcısına yanıt

Yıllardır böyle diye diye, sadece Word'de yazı yazıp nette gezinecek öğrencilere veya sadece internette film izleyeceklere bile yüksek donanımlı ürün aldırma derdinde olmak nedir?

2013'te 2. el olarak aldığım i5 2410 işlemcili ve 4 GB DDR3 ram'li makineye SSD taktım, 4 GB ram takviyesi yaptım, hala kullanıyorum. Bu cihaz işimi görürken neden daha fazla para vereyim?

Birilerine bir şey önerirken lütfen alıcının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun, kendi ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi değil. Herkes oyun oynamak, Autocad'de çizim yapmak, render almak için cihaz aramıyor.

• Intel Core i3-1115G4 @ 3.00GHz CPU Mark 6355 (Cores: 2 Threads: 4) orta seviye telefon işlemcisi daha iyi

AMD Ryzen 5 4500U CPU Mark 11179 (Cores: 6 Threads: 6)

AMD Ryzen 5 5500U CPU Mark 13244 (Cores: 6 Threads: 12)

cihazda ethernet girişi yok Bluetooth 4.2 Wi - Fi dandik

bütün elde kalan parçaları birleştirip voltran yapmışlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 17 Kasım 2021; 22:21:20 >

• bjkyener kullanıcısına yanıt
    bu paraya ne bekliyorsun

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • bu para çöpe atılmış paradır ucuz diye her şeyi kısılmış bir cihazı 1 sene zor kullanırsın

ethernet girişi yok, Bluetooth 4.2 Wi - Fi kısılmış bir cihaz çöp olur bunlar para eden bir şey değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 17 Kasım 2021; 23:32:46 >
  • kırmızımercimek kullanıcısına yanıt

arkadaşlara i7 8 çekirdekli veya gtx 3060 lı ürün önermiyoruz.Notebook birkere alınıyor.1000tl farkla 8gb ram ve 4 çekirdekli ryzen 4300u varken neden bunu alsınlar.

Tekrar söylüyorum notebook birkere alınıyor.İlerisi için 4 çekirdekli 8gb ramli cihaz alın.Minimum ryzen 4300u veya biraz daha çıkarsanız dahili gpusu daha iyi olan 6 çekirdekli 5500u alın derim.

Özellikle 5500u nun intel tarafında o fiyata rakibi yok verimlilik ısı vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi şubat -- 17 Kasım 2021; 23:58:36 >
  • Şu an bahse konu laptopdan yazıyorum. Bugün geldi. Fiyatına göre gayet yeterli.

-4 GB ram ve SSD ile normal tarayıcı işlerinde fazlasıyla hızlı. Elimde 8 gb daha ram var onu takacağım ama bu haliylede günlük işlere ofis işlerine yeter.

-Kasa kalitesiz, ekran çerçeveleri yeterince ince, laptop çok hafif.

-Klavye profili çok düşük değil yazımı rahat

-Ekran TN açılar kötü, renkler gayet yeterli

Android telefonla usb ile bağlanıp interneti paylaşıyoruz. Windows update yaptığınızda bütün uygun driverları kendi kuruyor. Yorumlarıdaki gibi ne wifi problemi yaşadım ne de hoparlör. 5 GHZ ile bağlıyım hoparlörleride gayet yeterli.

Bu dolar kurunda bir daha zor bulunur . 11. nesil i3 ile ram yükseltmesi yaparsanız yıllarca basit işlerde sizi götürür.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.