Şimdi Ara

Hinduizm Hakkında Bir Sorum Var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Oncelikle cidden konuya hakim biri cevaplarsa sevinirim

Hinduizmde pek cok mezhep ve farkli inanis var benim sorum su bu mezheplerin hepsi ama bakin hepsi diyorum istisnasız sekilde hinduizme inanabilmek için hindu olmak gerektigine mi inaniyor?

Cunku pek çoklari hinduizmin yahudilik gibi milli bir din oldugunu yazmis okudugum kaynaklarda

Kesin bir cevap verebilecek var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hinduizm direk elenen bir din hakkında bir şey araştırmaya gerek yok.
  • Nereden eleniyor?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F54F98451

Hinduizm direk elenen bir din hakkında bir şey araştırmaya gerek yok.
    Nicin eleniyor hocam sizce

Eger benim sordugum olay gercekse evet direkt olarak elenir zaten din evrensel olmalı mutlaka her isteyen girebilmeli

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hamza5806 kullanıcısına yanıt
    https://www.youtube.com/watch?v=ZdSDDt3gyHk&t=5s

Soruna cevap olur mu bilmem ama bu programda epey asya dinleri konuşulmuştu.
  • quote:

Hinduizm direk elenen bir din hakkında bir şey araştırmaya gerek yok.
    Keşke biraz saygılı olsan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: torlofan

https://www.youtube.com/watch?v=ZdSDDt3gyHk&t=5s

Soruna cevap olur mu bilmem ama bu programda epey asya dinleri konuşulmuştu.
    Listeme aldim hocam teşekkür ederim yarin izlerim inşaAllah

• quote:

Orijinalden alıntı: Gavur Padisah

Keşke biraz saygılı olsan.

Alıntıları Göster
    Reyiz Türkiyede 250 tane Hindu var falan deniyor yoksa biri de sen misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Reyiz Türkiyede 250 tane Hindu var falan deniyor yoksa biri de sen misin?

Alıntıları Göster
    Sen de 251.Hindu olmaya çalışan biri misin evladım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gavur Padisah

Sen de 251.Hindu olmaya çalışan biri misin evladım?

Alıntıları Göster
    Hayır sadece basit bir soruyu merak ettim ümstat

• Tanrı tanımlarında sıkıntı var. Sanırım tanrıları bedenli ve politeist bir anlayış var. Bedenli bir tanrı da zamanın a ve b kuramında sıkıntı yaratıyor. Çünkü öyle bir durumda Tanrı fiziksel var oluşun bir parçası olmuş oluyor. Tanrı fiziksel olmadığı için ne A teorisinde ne de B teorisinde bedeni olamayacağını söylememiz makul görünüyor. Eğer Tanrı'nın bir vücudu olsaydı fiziksel gerçekliğin tamamının açıklamasını sunması mümkün olmazdı çünkü o da söz konusu gerçekliğin bir parçası olurdu. Politeist bir anlayışta da tanrılar birbirinin kudretini kısıtlıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F54F98451 -- 5 Mart 2019; 11:28:19 >
  • quote:

Tanrı tanımlarında sıkıntı var. Sanırım tanrıları bedenli ve politeist bir anlayış var. Bedenli bir tanrı da zamanın a ve b kuramında sıkıntı yaratıyor. Çünkü öyle bir durumda Tanrı fiziksel var oluşun bir parçası olmuş oluyor. Tanrı fiziksel olmadığı için ne A teorisinde ne de B teorisinde bedeni olamayacağını söylememiz makul görünüyor. Eğer Tanrı'nın bir vücudu olsaydı fiziksel gerçekliğin tamamının açıklamasını sunması mümkün olmazdı çünkü o da söz konusu gerçekliğin bir parçası olurdu. Politeist bir anlayışta da tanrılar birbirinin kudretini kısıtlıyorlar.
    Hocam peki ilk mesajdaki sorum hakkında bir sey biliyor musunuz?

Bu ara dogu kulturune kafayi taktım

Hiç bilmiyorum ben de Hristiyan kültürünü merak ediyorum. Bugüne kadar mevlüt vs. diye dinlettikleri adamların müzikleriymiş :D Osmanlıya o yüzden Bizansın devamı diyorlar.https://www.youtube.com/watch?v=F1w9m4ovgrc&t=811s&fbclid=IwAR23X1wjPOU_RzshH81onr0Odod4vpJmShYJAnI2P1QNLLPeCoEws4fSD4s
  • quote:

Hiç bilmiyorum ben de Hristiyan kültürünü merak ediyorum. Bugüne kadar mevlüt vs. diye dinlettikleri adamların müzikleriymiş :D Osmanlıya o yüzden Bizansın devamı diyorlar.https://www.youtube.com/watch?v=F1w9m4ovgrc&t=811s&fbclid=IwAR23X1wjPOU_RzshH81onr0Odod4vpJmShYJAnI2P1QNLLPeCoEws4fSD4s
    Hmmm pek bana hitap etmedi

Daha once Mevlüt dinlemedim bastan sona o yuzden farki yada ayniligi da ayirt edemedim

Ama bir insani ilah kabul eden bir din dogrudan sacma geliyor bana

Koyu katolik Hristiyanlara saygim var ama cidden bazisi dinini guzel yaşıyor kizlari erkeklerle el bile sıkışmıyor

• quote:

Tanrı tanımlarında sıkıntı var. Sanırım tanrıları bedenli ve politeist bir anlayış var. Bedenli bir tanrı da zamanın a ve b kuramında sıkıntı yaratıyor. Çünkü öyle bir durumda Tanrı fiziksel var oluşun bir parçası olmuş oluyor. Tanrı fiziksel olmadığı için ne A teorisinde ne de B teorisinde bedeni olamayacağını söylememiz makul görünüyor. Eğer Tanrı'nın bir vücudu olsaydı fiziksel gerçekliğin tamamının açıklamasını sunması mümkün olmazdı çünkü o da söz konusu gerçekliğin bir parçası olurdu. Politeist bir anlayışta da tanrılar birbirinin kudretini kısıtlıyorlar.
    Evet nedenli bir varlığın tüm oluşum sebebi olamayacağı mantıklı ama Tanrı sonsuz kudrete olmak zorunda mı? Belki evreni yaratacak kadar kudretlidir ve Tanrı dışında başka metafiziksel varlıklar da vardır?

• quote:

Orijinalden alıntı: olasılıksız238

Evet nedenli bir varlığın tüm oluşum sebebi olamayacağı mantıklı ama Tanrı sonsuz kudrete olmak zorunda mı? Belki evreni yaratacak kadar kudretlidir ve Tanrı dışında başka metafiziksel varlıklar da vardır?

Alıntıları Göster
    Baska o tarz varliklar olsa bu dunyaya bu evrene illaki bir etkileri olur bence

Neyse ilk sorum hakkında bir fikriniz var mi sanirim hinduizmi biliyorsunuz

• olasılıksız238 kullanıcısına yanıt
    O noktada Aquinas ve Feser kozmolojik argümanları mutlak iyi ve mutlak kudretli sıfatını çıkarmaya çalışıyor sanırım. Ama bu argümanlar başarısızsa dediğin doğru olur.
  • Up be beyler hergun surda 29229201 terimle artist artist konusup İslam a yukleniyorsunuz ve en temel dinlerden birini dunyadaki dinlerden 3.sunu bilmeden ateist mi oldunuz yav hic mi kimse bilmiyor

Bu kadar merak ediyorsan gir bir hindu facebook sayfasına oradan sor birisine. Ben 3-4 sene önce bir hinduya soru sormuştum.

• quote:

Orijinalden alıntı: eşom21

Bu kadar merak ediyorsan gir bir hindu facebook sayfasına oradan sor birisine. Ben 3-4 sene önce bir hinduya soru sormuştum.
    Iyi fikir hocam saol

Beni en cok sasirtan cidden yani 7 24 İslam a sovulen forumda kesin kesin bilgic bilgic Tanrı yok Tanrı yok diye anıran tiplerin hindiuzmi bilmemesi

Benim bilmemem de ayıp tabiki ama dinlere ilgisi olan biri degilim tarih ekonomi siyaset falan gibi konularda arastirma yapardim hep dinlere bulasayim dedim çok karmaşık yav beynim çıktı

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.