Şimdi Ara

HIDROFOR SISTEMI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
1
Favori
29.480
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhabalr sorum su: hidrofor ile depo arasına çekvalf konulmassa ne olur, veya konulması şartmıdır. tesekkurler (depo ile motor aynı seviyede, yani suyun geri kacıp borunun hava yapması gibi bir durum yok).

• Arkadaşım daha yeni kendi hidrofor sistemimi yaptığım için tam beni cevaplayabileceğim bir soru. Bir defa hidroforun kullanma klavuzunda şöyle bir ibare var. Dİyorki depodan hidrofora doğru gittikçe yükselen bir tesisat döşemeniz lazım. Ve hidrofor depodan yüksekte olmalıdır yazıyor. O yüzden yükseğe koymalısın ve çekvalf koymalısın. Bir de su malzemesi satanlar genelde kapaklı çekvalf satıyorlar sen yaylı olandan almalısın. Yani yaylı çekvalf. Hidroforu susuz çalıştırma çünkü garanti dışına çıkar ve bozulur. 5 ytl lik çekvalf için riske girme. Birde su saati filtreleri oluyor ondan da taktır hidrofordan önce.
  • mrb benim sorunum daha farklı ogrenmek istedigim sadece su, çekvalf ne işe yarar hidroforda takılmaz ise ne olur.(ben motorun hic durmadan calısacagını iddaa ediyorum.. bi baskası cekvalf gereksiz diyor).
    dahada acık yazarsam: hidrofor calıstıgında hava kazanında membran genisliyor ve hava sıkısıyor boylece motorun cıkıs kısmında bir basınc olusuyor. cekvalf ise motor durdugunda bu basıncın kacmasını onluyor. ve motorun gereksiz yere calısmasını onluyor... diye biliyorum ben bu bilgi dogrumudur acaba yorumlarınız nelerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BarbarossE -- 7 Temmuz 2008; 17:53:51 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: BarbarossE

mrb benim sorunum daha farklı ogrenmek istedigim sadece su, çekvalf ne işe yarar hidroforda takılmaz ise ne olur.(ben motorun hic durmadan calısacagını iddaa ediyorum.. bi baskası cekvalf gereksiz diyor).
    dahada acık yazarsam: hidrofor calıstıgında hava kazanında membran genisliyor ve hava sıkısıyor boylece motorun cıkıs kısmında bir basınc olusuyor. cekvalf ise motor durdugunda bu basıncın kacmasını onluyor. ve motorun gereksiz yere calısmasını onluyor... diye biliyorum ben bu bilgi dogrumudur acaba yorumlarınız nelerdir.

Düşünceniz kesinlikle doğrudur.Pompa çıkışında çekvalf olmazsa, motor sürekli devreye girip çıkmaktan çabucak yanabilir,
    membran ömrü kısalır ve daha önemlisi boş yere elektrik yakar durursunuz.
  • çek valf olmassa şayet tüm şebekeye suyu sen basmış olursun
    dolayısıyla motorun hiç durmaz ver Allah basar ve depon büyükse komşular huzurlu bir şekilde su kesintisini hissetmez

yani kesinlikle koyacaksın hocam.
  • cok tesekkurler bunu baskalarındanda duymak rahatlattı. aydınlattınız tesekkur ederim
  • Arkadaşlar kusura bakmayın ama -hidrofor konusunda biraz uzmanlaştım kusura bakmayın- yanlış bilgi veriyorsunuz. Çekvalf i bir defa hidrofordan önce, deponun hemen çıkışına koyuyoruz. Depo ile hidrofor arasındaki boruda basınç yoktur. Burada çekvalfin görevi depo ile hidrofor arasındaki borunun içindeki suyun yerçekimi etkisiyle deponun içine geri akmasını önlemektir. Dolayısı ile hidrofor hiçbir zaman susuz çalışmayacak ve arıza vermeyecektir.

Depo ile hidrofor arasındaki boru kalın oluyor dolayısı ile içinde epeyce de su oluyor. Hidrofor yukarda depo aşağıda borunun içindeki su aşağıya yani depoya boşalmasın diye deponun hemen çıkışına çekvalf koyuyoruz. Zaten hidrofor sistemini ilk kurduğumuzda boruyu su ile dolduruyoruz ki hidrofor susuz çalışmasın. Bunu da hidroforun su doldurma yeri var oradan yapıyoruz.

Basınç nerede var basınç hidroforun çıkış bölümünde var. Yani evdeki tesisatımızda. Çünkü hidroforun genleşme tankında bir membran var ve motor suyu doldurdukça içerdeki hava sıkışıyor ve içerideki basınç 2.5 atm ye çıkıncaya kadar motor su dolduruyor tanka.

Komşuların sizden su çekme olayına gelelim. Eğer komşularınız sizden su çekebiliyorlarsa sizin su sayacınız çok eski tip sayaçlardandır. Baya bi zamandan beri su sayaçları kendinden çekvalfli olarak satılıyor. Eğer böyle birşey yoksa siz onun içinde ayrıcana çekvalf takmalısınız.

Konu elektronik bölümünde açılmış aslında söylemedik ama çekvalf i ilk defa duyanlar için söyleyeyim çekvalf diyotun su tesisatındaki karşılığıdır. Suyun sadece bir yöne akmasını sağlarlar.

Bir de başka bir sorun daha var aslında o da depodaki su bittiğinde hidroforun durması lazım. Bunun içinde benim açmış olduğum bir topik var oradan bakabilirsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: kzengin

Arkadaşlar kusura bakmayın ama -hidrofor konusunda biraz uzmanlaştım kusura bakmayın- yanlış bilgi veriyorsunuz. Çekvalf i bir defa hidrofordan önce, deponun hemen çıkışına koyuyoruz. Depo ile hidrofor arasındaki boruda basınç yoktur. Burada çekvalfin görevi depo ile hidrofor arasındaki borunun içindeki suyun yerçekimi etkisiyle deponun içine geri akmasını önlemektir. Dolayısı ile hidrofor hiçbir zaman susuz çalışmayacak ve arıza vermeyecektir.

Depo ile hidrofor arasındaki boru kalın oluyor dolayısı ile içinde epeyce de su oluyor. Hidrofor yukarda depo aşağıda borunun içindeki su aşağıya yani depoya boşalmasın diye deponun hemen çıkışına çekvalf koyuyoruz. Zaten hidrofor sistemini ilk kurduğumuzda boruyu su ile dolduruyoruz ki hidrofor susuz çalışmasın. Bunu da hidroforun su doldurma yeri var oradan yapıyoruz.

Basınç nerede var basınç hidroforun çıkış bölümünde var. Yani evdeki tesisatımızda. Çünkü hidroforun genleşme tankında bir membran var ve motor suyu doldurdukça içerdeki hava sıkışıyor ve içerideki basınç 2.5 atm ye çıkıncaya kadar motor su dolduruyor tanka.

Komşuların sizden su çekme olayına gelelim. Eğer komşularınız sizden su çekebiliyorlarsa sizin su sayacınız çok eski tip sayaçlardandır. Baya bi zamandan beri su sayaçları kendinden çekvalfli olarak satılıyor. Eğer böyle birşey yoksa siz onun içinde ayrıcana çekvalf takmalısınız.

Konu elektronik bölümünde açılmış aslında söylemedik ama çekvalf i ilk defa duyanlar için söyleyeyim çekvalf diyotun su tesisatındaki karşılığıdır. Suyun sadece bir yöne akmasını sağlarlar.

Bir de başka bir sorun daha var aslında o da depodaki su bittiğinde hidroforun durması lazım. Bunun içinde benim açmış olduğum bir topik var oradan bakabilirsin.

offf kzengin netlesmisti kafam ne güzel yaaaw

soyle soyliyim ilk basta bu bir bina sistemi degil yani sebeke sadece depoya su doldururken var amac tarlayı otomatik sulamaya kavusturmak otomatik zaman ayarlı vanalar var. senin yukarıda bahsetmis oldugun konuyu bayagı deneyimli bir makine muhendisi arkadasımla iddalasırcasına tartıstık o senin soylediklerini soyledi cekvalfin sadece motorun susuz calısmasını önlemek icin kullanıldıgını yani ve motor ile deponun aynı seviyede oldugu icin burada kullanılmaması gerektigini soyledi. fakat ki bence motor calıstıgında 4 barlık basınc gosteriyor ve hic durmadan calısıor elektrigi cektigimizde ise basınc sıfıra dusuyor, bence membranda basınclanan su depoya geri kacıyor ve otomatik calısma saglanamamış oluyor. ama buna onu ikna edemediğim icin cekvalf takmıyor, o da basınç şalterinin arızalı oldugunu savunuyor. umarım anlatabilmisimdir. sonuç olarak kim haklı ???

• Kardeş bak bize ilk başta anlatmadığın noktaları şimdi söylemişsin. Önemli olan kim haklı kim haksız değildir. Çekvalf takmak zor bişey değil. Ben 5 YTL ye bir çekvalf aldım. Ve benim hidroforum depodan yüksekte kullanma klavuzunda söylendiği gibi. Yani kullanma klavuzuna boşuna yazılmamıştır heralde onu uygulamak lazım. O yüzden makina mühendisi arkadaşın benim gözümde haksız.

Şimdi benim aldığım hidroforda depo tarafındaki boruda basınç yok ama senin hidroforda olabilir bilemeyeceğim. Çünkü piyasada çok acayip hidroforlar satılıyor nerden geldiği belirsiz. Üstelikte hem kalitesiz hem aşırı pahalı.

Benim aldığım hdrofor alman malı kaliteli indirimdeydi 1000 watt lık 20 litre deposu var kdv dahil 188 YTL ye aldım. Siz kaça aldınız?
  • kac wattlık olduguna dikkat etmedim ama 20 lt lik hava deposu olan 400 ytl ye satılan bi hidroforl (baymak). bana kalırsa cekvalfsiz bir hidrofor calısmaz hatta cekvalfi hidroforun kendi icine dahil edilmeli. ama yinede cekvalfin neden orada bulundugu muallak
  • Tamam biliyorum baymak 20 litrelik küre tipi bir tankı var. 600 wattlık. Burada fiyatı 640 YTL dediler adamlar. Ama baymak da kalitelidir o da alman malı yanılmıyorsam. O zaman sizin hidrofor da da su giriş kısmında basınç olmaması lazım. Öyle ise sulama borularınızda kaçak var yada sulama vanalarından biri açık kalıyor. O yüzden basınçlı tankın içindeki su boşalıyor. Vanaları kaça aldınız acaba damla sulama sistemi yapıyorsunuz sanırım benim de aslında bahçe için böyle bir düşüncemvar. Bu vana sisteminden bahsedermisiniz biraz.
  • mrblar linkhttp://www.otomatiksulama.net/detailproduct.asp?CatID=39&SubCatID=&ProdID=283

ayarladıgınız zamanlar otomatik sulama yapıyor
  • Çekvalf kullanılması tabiki yararlıdır fakat önemli olan hangi tip çekvalfin kullanılması gerektiğidir. Nipelli dik çekvalf kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Su giriş kısmı dış dişli olduğu için, diğer dikçekvalflerdeki gibi ayrıca nipel kullanmaya gerek kalmayacaktır. Zaman, malzeme maliyeti ve montaj kolaylığı açısından kendinden nipelli dik çekvalf kullanmak daha mantıklı hale gelmektedir. Henüz yeni bir ürün, üzerindeki etiketten Türk patent enstitüsü ( TPE ) başvuru numarası ile edindiğim bilgi;

http://online.tpe.gov.tr/EPATENT/servlet/PreSearchRequestManager
    adresinden, başvuru numarasını ve doğrulama kodunu yazıp ara butonunu tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Başvuru Numarası : 2009/03987
    Başvuru Tarihi : 2009/08/17
    Başvuru Sahipleri
    Buluş Başlığı
    Nipelli (dış dişli) dik çekvalf (yatık yaylı, hidrofor çekvalf

Ayrıca deponun (kuyunun vs.)içinde klape kullanımı da hidrafor ve su motorunun güvenliğini artıracak diğer bir husustur.
    Eğer depodan su hortum vasıtası ile alınacak ise kendinden rakorlu yaylı klape tercih edilmesi işinizi kolaylaştıracaktır.

aynı adresten
    Başvuru Numarası : 2007/06904
    Kuyu Klapesinde Yenilik başlıklı yazıdan araştırabilirsiniz.

Bu tür ürünler kulanılırken özellikle su geçişleri sıkıntılı olan çin meşeili ürünlerden uzak durmakta fayda var. Yukarıda araştırmalarını aktardığım ürünlerin tamamen yerli olduğunu da belirtmek isterim.

Tüm bunlara ek olarak kullanılcak malzemeyi seçerken; sarı (pirinç)' dan imal malzeme tercih ederseniz, paslanma gibi olumsuzlukların önüne geçmiş olursunuz.

Bilgi paylaşıldıkça güzeldir...

• Arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama bişey sormak istiyorum. Yeni taşındığım apartmanda hidrofor sistemi mevcut. Su saati hidrofor devreye girdikçe deli gibi dönüyor. Geçen ay 422,00 TL su parası geldi ki izinde olduğum için evde de çok bulunmadım. Merak ettim su saatine bakayım dedim. Evde tüm çeşmeler kapalı iken hidrofor çalıştıkça saatin kafasına göre deli gibi döndüğünü gördüm. Bunu nasıl çözebilirim acaba..? Vanayı açmaya korkar oldum yeminle...
  • quote:

Orijinalden alıntı: NOUMAN

Arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama bişey sormak istiyorum. Yeni taşındığım apartmanda hidrofor sistemi mevcut. Su saati hidrofor devreye girdikçe deli gibi dönüyor. Geçen ay 422,00 TL su parası geldi ki izinde olduğum için evde de çok bulunmadım. Merak ettim su saatine bakayım dedim. Evde tüm çeşmeler kapalı iken hidrofor çalıştıkça saatin kafasına göre deli gibi döndüğünü gördüm. Bunu nasıl çözebilirim acaba..? Vanayı açmaya korkar oldum yeminle...

Hortlatmak sorun deil, önemli olan bilgi paylaşmak

Hocam sorunu çözdünüzmü, en basit haliyle sonuçta 422 TL su çok normal bir daire için, muhtemelen bir yerlerde kaçak var, yada su saatiniz bozuk, hidrofor size özel mi yoksa bütün apartman için mi, bütün apartman içinse dert etmeyin, ara ara çalışıp basınçlandırması normal

• quote:

Orijinalden alıntı: BarbarossE

quote:

Orijinalden alıntı: NOUMAN

Arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi oluyorum ama bişey sormak istiyorum. Yeni taşındığım apartmanda hidrofor sistemi mevcut. Su saati hidrofor devreye girdikçe deli gibi dönüyor. Geçen ay 422,00 TL su parası geldi ki izinde olduğum için evde de çok bulunmadım. Merak ettim su saatine bakayım dedim. Evde tüm çeşmeler kapalı iken hidrofor çalıştıkça saatin kafasına göre deli gibi döndüğünü gördüm. Bunu nasıl çözebilirim acaba..? Vanayı açmaya korkar oldum yeminle...

Hortlatmak sorun deil, önemli olan bilgi paylaşmak

Hocam sorunu çözdünüzmü, en basit haliyle sonuçta 422 TL su çok normal bir daire için, muhtemelen bir yerlerde kaçak var, yada su saatiniz bozuk, hidrofor size özel mi yoksa bütün apartman için mi, bütün apartman içinse dert etmeyin, ara ara çalışıp basınçlandırması normal

Sorunu henüz halledemedim. Hidrofor apartmana ait. Bana özel değil. Ara ara çalışıp basınçlandırmasını nasıl dert etmem. Sayaç deli gibi dönüyor. :) Kullanmadığım halde faturaya yansıyor ister istemez. Çekvalften bahsettiler bakalım. Çekvalf takılırsa sorun hallolur dedi bir tesisatçı. Bir de öyle denicem.

• NOUMAN kullanıcısına yanıt
    Simdi Hocam Apartman hidrofor sistemleri bu sekildedir genelde, çekvalf arızalı olsa en fazla hidrofor fazla elekrik tüketir, elektrik faturanız çok gelir, ama eğer su faturası çok geliyorsa bunun bi sistemle alakası yok, sonuçta o su bir yere akacak nereye aktıgını bulun, ha eğer dairenize gelen boru hattına bağlı sayaç çok dönüyor diyosanız ya evde biryerlerde kaçak var ya da sayacınız arızalıdır, aklıma gelen küçük bi ihtimal de kombinizin sualma muslugu sıkı mı diye bi kontrol edin, eğer onunda fazla suyu bir yerden tahliye etme özelliği varsa bu olabilir en fazla, selamlar
     HIDROFOR SISTEMI

• Teşekkür ederim cevabınız için.. Bahsettiğiniz kaçak arayışına geçeyim bari, esasında konu hakkında bilgi sahibi olmayınca her söylenenin arkasına takılıyoruz mecburen... :)
  • 422 TL normal???
    Nouman eğer deli gibi dönen bir saat varsa ve bunun sebebi bir elektrikli pompa ise, senin dairen üzerinden by-pass yapma ihtimali var. Aynı su aynı hatta dönüp duruyorsa....

Çekvalfin nerede olduu incelenmeli. Pompa emme kısmındaki çekvalf emmede hava yapmasını vb azaltır. Hidroforun bama hattından geri kaçmaması için pompaya akuple bir şeyler var sanırım. Çek valf de diyebilirsiniz buna. O kısımda sorun olursa tabi ki pompa durduğğunda geri kaçma sorunu olur.(genelde pompalar santrifüjdür)

Basıncı basınç şalteri belirler.

Eğer devamlı hidrofor çalışma sorunu varsa, hidrofor kendi üzerinden by-pass yapıyordur. Bu by-pass kapalı olmalı ama belki kaçırıyordur ve ya sistemin akış tarafında kaçak olabilir. Tarla sulamada eğer toprak altı varsa kaçırır ve fark edilmeyebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

422 TL normal???
    Nouman eğer deli gibi dönen bir saat varsa ve bunun sebebi bir elektrikli pompa ise, senin dairen üzerinden by-pass yapma ihtimali var. Aynı su aynı hatta dönüp duruyorsa....

Çekvalfin nerede olduu incelenmeli. Pompa emme kısmındaki çekvalf emmede hava yapmasını vb azaltır. Hidroforun bama hattından geri kaçmaması için pompaya akuple bir şeyler var sanırım. Çek valf de diyebilirsiniz buna. O kısımda sorun olursa tabi ki pompa durduğğunda geri kaçma sorunu olur.(genelde pompalar santrifüjdür)

Basıncı basınç şalteri belirler.

Eğer devamlı hidrofor çalışma sorunu varsa, hidrofor kendi üzerinden by-pass yapıyordur. Bu by-pass kapalı olmalı ama belki kaçırıyordur ve ya sistemin akış tarafında kaçak olabilir. Tarla sulamada eğer toprak altı varsa kaçırır ve fark edilmeyebilir.

Katılmakla birlikte, eğer cekvalf görevini yapmasaydı pompa sürekli by pass yapıp calıssaydı, ve elektrik faturası 422 geldi deseydiniz normal derdim

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.