Şimdi Ara

Herkes LCD İstiyor... Ancak Herkes En İyisini İstemiyor... Ne Yapmak Lazım ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

15 yıllık CRT televizyonu bozuldu. Emektar televizyoncağız önceden birkaç kez servis görmüştü, son bir arıza daha yapınca teyzem artık televizyonu değiştirmenin zamanı geldiğine karar verdi. Eve de yeni dekorasyon yaptırdı; “bu eve artık LCD yakışır!” diyor. Alınacak televizyonu seçmem için de beni görevlendirdi.

Gördüğünüz gibi televizyona biraz mobilya gözü ile bakıyor. Yani; çözünürlük neymiş, 720p/1080i/1080p neymiş, full/ready neymiş umrunda değil. Daha doğrusu şimdilik umrunda değil; alacağımız televizyon beklediği görüntü kalitesine vermezse acayip bozulacak.

Bunun için kendisine izahatta bulunmaya çalışıyorum, dinlemiyor. “Ben ne anlarım teknolojisinden, git al işte!” diyor...

Alınacak televizyonu bilgisayara bağlamayacak, konsol oyunu için kullanmayacak, Blue-ray falan üç-beş yıllık vadede hiç sözkonusu değil (daha DVD’si bile yok, VCD ile idare ediyor), dünya para verip HD yayın yapan Digiturk veya D-Smart’a abone olmaz, evde halen mevcut kablolu TV’yi kullanır; olmadı Teledünya’ya abone olur veya uyduya geçer.

Bununla birlikte, mağazalarda cam gibi izlenen demo HD görüntüleri evinde bulamayınca bana çıkışacak... Ne yapsam bilemedim? Kullanacağı odanın boyutları itibarıyla 32’ yeterli olacak diye düşünüyorum. Bu hususu da dikkate alınca HD ready bir TV almanın mantıklı olacağı kanısına varıyorum.

Full HD almak yerine teknolojisi yüksek, işlemcisi gelişmiş, DVB tuner’ı, USB girişi olan bir HD ready TV almanın en az beş sene için iyi bir çözüm olacağı kanısındayım.

Philips 32PFL7433 aklımdaki ilk model...

Nasıl bir TV almalı acaba?...

• Hd plazma alacaksınız, 37'' panasonic bakın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 911GT3

Hd plazma alacaksınız, 37'' panasonic bakın.
    PHILIPS 32PFL7423D LCD TV ile 7433D arasinda ne fark var bilmiyorum ama cok guzel bir model secmissiniz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilgeolun

PHILIPS 32PFL7423D LCD TV ile 7433D arasinda ne fark var bilmiyorum ama cok guzel bir model secmissiniz..

Alıntıları Göster
    HD ready bir plazma işinizi görürdü, ama boyut küçük olması gerekince en iyisi 32" bir LCD. Fiyatı uygun mavi bilgisayar hafta sonu kampanyasında 32L4000 var. Bir bakın isterseniz, KDV dahil 1099 YTL. Kredi kartına taksit de yapılıyor sanırım. Bilgi için TIKLAYIN

• quote:

Orijinalden alıntı: Heavy1

HD ready bir plazma işinizi görürdü, ama boyut küçük olması gerekince en iyisi 32" bir LCD. Fiyatı uygun mavi bilgisayar hafta sonu kampanyasında 32L4000 var. Bir bakın isterseniz, KDV dahil 1099 YTL. Kredi kartına taksit de yapılıyor sanırım. Bilgi için TIKLAYIN

Alıntıları Göster
    İyi günler Balkesli

Dediğin kriterlere göre alacağın panel(fazla parada vermeden)

32" ebat olarak ve tamamen SDye yönelik>>CREA veya LG nin PDP sidir(PlasmaTV)

-Crea nın paneli bu arada LG dir!

HDReady panelede ihtiyacı hiç yoktur,öneri yaparken bunu göz önüne alınız lütfen!

Dediğim panel 852X480pixeldir ve bir SD yayın için en az sayıdaki pixel değrindedir!
    Teknik.teorik ve paratik olarak SD için en uygun değer budur+

Bulabilirsen git incele,görüntüsünü beğenmeyebilirsin çeşitli sebeblerden ama ben sana işin SD tekniği
    açısından bu tavsiyeyi yaptım,yoksa Tosh AV500 seriside OK dir+ özellikle fiyat/performans ürünüdür gibi,
    ama ilk tavsiyemdeki panel tam SD değerlerine göredir+

Selamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

İyi günler Balkesli

Dediğin kriterlere göre alacağın panel(fazla parada vermeden)

32" ebat olarak ve tamamen SDye yönelik>>CREA veya LG nin PDP sidir(PlasmaTV)

-Crea nın paneli bu arada LG dir!

HDReady panelede ihtiyacı hiç yoktur,öneri yaparken bunu göz önüne alınız lütfen!

Dediğim panel 852X480pixeldir ve bir SD yayın için en az sayıdaki pixel değrindedir!
    Teknik.teorik ve paratik olarak SD için en uygun değer budur+

Bulabilirsen git incele,görüntüsünü beğenmeyebilirsin çeşitli sebeblerden ama ben sana işin SD tekniği
    açısından bu tavsiyeyi yaptım,yoksa Tosh AV500 seriside OK dir+ özellikle fiyat/performans ürünüdür gibi,
    ama ilk tavsiyemdeki panel tam SD değerlerine göredir+

Selamlar

Alıntıları Göster
    32" küçük kalacağı kanaatindeyim
    37"-42" den aşağı bakma

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0924579C4

32" küçük kalacağı kanaatindeyim
    37"-42" den aşağı bakma

Alıntıları Göster
    Bence SD yayın için kullanılacaksa 32"den büyük TV alma; çünkü boyutu ne kadar büyürse görüntü o kadar kötüleşir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K4GE -- 7 Kasım 2008; 15:42:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: K4GE

Bence SD yayın için kullanılacaksa 32"den büyük TV alma; çünkü boyutu ne kadar büyürse görüntü o kadar kötüleşir.

Alıntıları Göster
    kablolu ile izleyecekse 32" den büyük alma.
    ekran büyüdükçe görüntü kötüleşecektir.
    32" bir LCD al bence. Hepsi işini görür.
    Benim izlenimim o boyutta çok fark etmiyor.
    Tabi ayarlarını falan sen yapacaksın .

• quote:

Orijinalden alıntı: medonk

kablolu ile izleyecekse 32" den büyük alma.
    ekran büyüdükçe görüntü kötüleşecektir.
    32" bir LCD al bence. Hepsi işini görür.
    Benim izlenimim o boyutta çok fark etmiyor.
    Tabi ayarlarını falan sen yapacaksın .

Alıntıları Göster
    İlgilerinize ve paylaştığınız bilgilerinize çok teşekkür ederim!

Kafamı karıştıran şöyle bir husus var. Bu konuyu da hep birlikte netleştirirsek hem bana hem de başkalarına çok faydalı olur diye düşünüyorum :

Televizyonlarda DVB-T, DVB-C ve DVB-S olmak üzere birbirinden farklı tuner özellikleri olduğunu görüyorum. Bazılarında ise sadece DVB yazıyor.

Bunlar arasında nasıl bir tercih yapmak gerekiyor? Daha doğrusu, aralarında herhangi bir tercih yapmak gerekiyor mu? Yani, alacağım televizyonda DVB-T yazıyorsa, DVB-C veya DVB-S bazlı yayınları almayacağı anlamına geliyor?

Piyasada baktığım televizyonların çoğunda DVB-T ibaresi var ve konu ile ilgili olarak hemen her satıcı şunu söylüyor : "Bu karasal yayın konusu da tam bir muamma! 2014'den önce başlamaz!"

O zaman şöyle mi yapmalıyım? :

Malum, kablolu TV'de "Teledünya" diye bir uygulama başlıyor. İki adedi HD olmak üzere 59 adet kanalı kablo üzerinden dijital olarak yayınlayacak.

Benim bu yayını seyretmek için DVB-C özellikli bir televizyon almam mı lazım? DVB-T'li televizyon bu yayını almayacak mı?

Gerçi biliyorum, "Teledünya" için set-box denilen bir cihaz satın almak zorundasınız (SD yayın için 85 YTL, HD yayın için 215 YTL). Bu cihaz DVB-C (veya DVB-T) özelliğini gereksiz mi kılacak?

Gördüğünüz gibi kafam oldukça karışık. Öğrenmeye çalıştıkça hepten karıştı. Günlerdir forum sayfalarını okuya okuya iyice dağıldım.

Verdiğiniz fikirler doğrultusunda ebat ve çözünürlük hususunda kararım netleşti. Bundan daha detaya inince "alacağım televizyonda hangi tuner olmalı?" sorusuna takıldım.

Bu konuda da görüşlerinizi esirgemezseniz çok memnun olurum...

• quote:

Orijinalden alıntı: özbalkesli

Kafamı karıştıran şöyle bir husus var. Bu konuyu da hep birlikte netleştirirsek hem bana hem de başkalarına çok faydalı olur diye düşünüyorum :

Televizyonlarda DVB-T, DVB-C ve DVB-S olmak üzere birbirinden farklı tuner özellikleri olduğunu görüyorum. Bazılarında ise sadece DVB yazıyor.

Bunlar arasında nasıl bir tercih yapmak gerekiyor? Daha doğrusu, aralarında herhangi bir tercih yapmak gerekiyor mu? Yani, alacağım televizyonda DVB-T yazıyorsa, DVB-C veya DVB-S bazlı yayınları almayacağı anlamına geliyor?

Piyasada baktığım televizyonların çoğunda DVB-T ibaresi var ve konu ile ilgili olarak hemen her satıcı şunu söylüyor : "Bu karasal yayın konusu da tam bir muamma! 2014'den önce başlamaz!"

Malum, kablolu TV'de "Teledünya" diye bir uygulama başlıyor. İki adedi HD olmak üzere 59 adet kanalı kablo üzerinden dijital olarak yayınlayacak.

Benim bu yayını seyretmek için DVB-C özellikli bir televizyon almam mı lazım? DVB-T'li televizyon bu yayını almayacak mı?

Gerçi biliyorum, "Teledünya" için set-box denilen bir cihaz satın almak zorundasınız (SD yayın için 85 YTL, HD yayın için 215 YTL). Bu cihaz DVB-C (veya DVB-T) özelliğini gereksiz mi kılacak?

Gördüğünüz gibi kafam oldukça karışık. Öğrenmeye çalıştıkça hepten karıştı. Günlerdir forum sayfalarını okuya okuya iyice dağıldım.

Verdiğiniz fikirler doğrultusunda ebat ve çözünürlük hususunda kararım netleşti. Bundan daha detaya inince "alacağım televizyonda hangi tuner olmalı?" sorusuna takıldım.

Alıntıları Göster
    mademki evinizde kablolu yayın var ve yeni dunya abonesi olmayıda dusunuyorunuz.DVB-C desteklı bır lcd alın cunki yeni dunya uyesı olursanız extra kutu abonelık parası oduyceksınız.dvb-c desteklı lcdlerde kutu almanıza gerek yok.cunki kablo yayın ve yeni dunyanın gectıgı sistemi otamatik destekler.extra 80-215 ytl bır masraftan kurtulmus olursunuz
    saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: özbalkesli

Alıntıları Göster
    DVB-S tuneri olan tv zaten yok, varsa da biraz uçuktur

32" DVB-T tunerli tv rahat bulabilirsin

ama şu anda DVB-T + DVB-C yani sayısal karasal +kablolu tunerli tv zor bulursun, bulabilsen de şu anda ancak pahalı modellerde var, 32" de hele işin daha zor.

Yani fiyatı uygun olsun hemde herşeyi olsun dersen ne bulabilirsen onu alacaksın demek doğru olacaktır.

Ekran boyutu için bir not:

32" den fazlası bana gerekmez zaten bütçem de fazlasına yetmez diyebilirsin ama 32" iyi gösterir diğerleri kötü gösterir diye düşünme izleme mesafesi önemli

kabaca durum şudur:

2 metreden izlersen 32" iyidir

3 metreden izlersen 37" iyidir

4 metreden izlersen 42" iyidir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 7 Kasım 2008; 17:33:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mastor1

DVB-S tuneri olan tv zaten yok, varsa da biraz uçuktur

32" DVB-T tunerli tv rahat bulabilirsin

ama şu anda DVB-T + DVB-C yani sayısal karasal +kablolu tunerli tv zor bulursun, bulabilsen de şu anda ancak pahalı modellerde var, 32" de hele işin daha zor.

Yani fiyatı uygun olsun hemde herşeyi olsun dersen ne bulabilirsen onu alacaksın demek doğru olacaktır.

Ekran boyutu için bir not:

32" den fazlası bana gerekmez zaten bütçem de fazlasına yetmez diyebilirsin ama 32" iyi gösterir diğerleri kötü gösterir diye düşünme izleme mesafesi önemli

kabaca durum şudur:

2 metreden izlersen 32" iyidir

3 metreden izlersen 37" iyidir

4 metreden izlersen 42" iyidir

Alıntıları Göster
    bekonun sd yayın yapan lcd modellerini görmüşttüm.hd olmadıgı için fazla bir bozulma olmaz vede yerde kaplamaz

• quote:

Orijinalden alıntı: ugurla

bekonun sd yayın yapan lcd modellerini görmüşttüm.hd olmadıgı için fazla bir bozulma olmaz vede yerde kaplamaz

Alıntıları Göster
    DVB-C tunerli TV alsanız bile teledünya set-top box alınmasını şart koşuyormuş.. saçma bir uygulama ama öyle diyorlar.
  • Farklı başlık açmak istemedim ama ben de max. 2 500 ytl bütçe ile 40"-42" arasında bir lcd tv arıyorum.. pc kullanmak gibi bir düşüncem yok.. ileride ps3 alabilirim.. bunun yanında maç da izleyeceğim.. görüntü kalitesi 1. önceliğim.. 100 hz. panel bir LG42600 mi alsam yoksa sony w4000 mi yoksa başka bir marka mı? Bu bütçe ile optimum fayda sağlayacağım lcd panel önerebilir misiniz? teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Heavy1

DVB-C tunerli TV alsanız bile teledünya set-top box alınmasını şart koşuyormuş.. saçma bir uygulama ama öyle diyorlar.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Heavy1

Eğer gerçekten böyle bir uygulama varsa, KINIYORUM.
    Bir cihaz ihtiyaç halinde bedeli karşılığında satılabilir ama "almak zorundasın kardeşim, biz para kazanacağız" mantığıyla bunu yapmak yakışmaz ve ayıptır.

• quote:

Orijinalden alıntı: MOBIUS

quote:

Orjinalden alıntı: Heavy1

Eğer gerçekten böyle bir uygulama varsa, KINIYORUM.
    Bir cihaz ihtiyaç halinde bedeli karşılığında satılabilir ama "almak zorundasın kardeşim, biz para kazanacağız" mantığıyla bunu yapmak yakışmaz ve ayıptır.

Alıntıları Göster
    valla arkadaşlar bende de aynı dert var.forum cok karısık oku oku kafan karısıyor.bende 2000-2500 ytl arası cok kucuk olmayan lcd plazma fark etmeyen bir tv arıyorum.pcye baglamam uydu veya digiturk e baglarım.bazen dvd divx seyrederim.yani filmlerde gosting denen seyin olasını istemiyorum.bazen arkadaslarda bakıyorum adam kosuyor arkasında golgesi takip ediyor.goruntu kup kup oluyor.
    saygılarımla

• quote:

Orijinalden alıntı: w.antilles

valla arkadaşlar bende de aynı dert var.forum cok karısık oku oku kafan karısıyor.bende 2000-2500 ytl arası cok kucuk olmayan lcd plazma fark etmeyen bir tv arıyorum.pcye baglamam uydu veya digiturk e baglarım.bazen dvd divx seyrederim.yani filmlerde gosting denen seyin olasını istemiyorum.bazen arkadaslarda bakıyorum adam kosuyor arkasında golgesi takip ediyor.goruntu kup kup oluyor.
    saygılarımla

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: diskriminant

saygılarımla

Aslında sizin durumunuz çok kolay

Plazma alın. Panasonic PX80 fiyat-performans olarak size çok uygun. Ancak bu aralar Pioneer fiyat olarak çok uygun seviyelere geldi. Muhtemelen önümüzdeki 1-2 ay içinde daha da uygun fiyatlar göreceğiz. Pioneer'ı zorlayın hatta şu an bile aradaki fark pioneer'ı öne çıkarır.

• quote:

Orijinalden alıntı: trevanian000

quote:

Orjinalden alıntı: diskriminant

saygılarımla

Aslında sizin durumunuz çok kolay

Plazma alın. Panasonic PX80 fiyat-performans olarak size çok uygun. Ancak bu aralar Pioneer fiyat olarak çok uygun seviyelere geldi. Muhtemelen önümüzdeki 1-2 ay içinde daha da uygun fiyatlar göreceğiz. Pioneer'ı zorlayın hatta şu an bile aradaki fark pioneer'ı öne çıkarır.

Alıntıları Göster
    peki pioneerde hangi modeli onerirsiniz?
    saygılarımla

• quote:

Orijinalden alıntı: w.antilles

peki pioneerde hangi modeli onerirsiniz?
    saygılarımla

Alıntıları Göster
    Verdiğiniz fiyat aralığında 4280xa olacaktır.

quote:

bugun mecidiyekoy darty de 4280xa pioneer nakit fiyatı 3400ten 2400e dusmus.ayrıca bu fiyata bonusa 5 taksit yapiolar.aklım biraz onda kaldı ama oldum olasi panasonic kullandigim icin panasonic aldim.

panasonic konusunda -tarih dün- yukarıdaki mesaj vardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: trevanian000

Verdiğiniz fiyat aralığında 4280xa olacaktır.

quote:

bugun mecidiyekoy darty de 4280xa pioneer nakit fiyatı 3400ten 2400e dusmus.ayrıca bu fiyata bonusa 5 taksit yapiolar.aklım biraz onda kaldı ama oldum olasi panasonic kullandigim icin panasonic aldim.

panasonic konusunda -tarih dün- yukarıdaki mesaj vardı.

Alıntıları Göster
    Adaylar içinde yer alan Philips 32PFL7433 modelini Teknosa'da görmüştüm. Gerek Teknosa'da dün karşılaştığım Philips firma temsilcisi gerekse bugün gittiğim bir Philips bayiindeki satış görevlisi, anılan modelin Philips tarafından Teknosa için özel olarak üretildiğini ve piyasada başka yerde bulunamayacağını söyledi.

Aslında adı geçen TV'nin kağıt üstündeki teknik özellikleri ve fiyatı cazip gelmişti ama "özel üretim" konusu kafamı kurcalamadı değil...

Özellikleri şişirilmiş ve umulan performansı vermeyecek bir TV çıkar mı acaba karşıma?...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.