Şimdi Ara

Her insan klasikleri okumalı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Alanım gereği çoğunlukla bilim-mühendislik kitapları okuyorum. Klasiklerden kısa olanları da arada okuyorum. Sizce diğer önemli,uzun eserleri de okumalı mıyım?

Kısacası 1000 sayfalık tolstoy, dostoyevski eserlerini edebiyatla ilgilenen/ilgilenmeyen herkes okumalı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-05C9F9077 -- 1 Nisan 2018; 5:13:33 >

• Klasiklerle vakit kaybetmek? O saydığınız entel! Kitapları okuyup anlamanız için önce kitap okuru olmanız lazım. Bunun yolu da klasikler. Klasikleri okuyanla okumayan arasındaki fark çok belli oluyor. Misal, klaaikleri okuyan biri çıkıp yüzyıllardır milyonlarca insan tarafından okunan şaheserlere vakit kaybı demeye utanır.
    Ayrıca o klasikleri okumuş olsaydın tamamen bir sömürü düzeni olan iş hayatı kariyer bilmem ne cart curta tüm hayatını mahvetmezsin. Ömrünü kariyer yapmak kredi ödemek vs ile boşa geçirme asıl. Asıl vakit kaybı o. Ve geri dönüşü olmayan bi kayıp
    Şimdi kitap okumanın verdiği zihinsel gelişim, düşünme gücünde artma, kelime dağarcığında artış, alzheimer a iyi gelmesi gibi pozitif yönleri olması kişisel gelişim açısından "bence" gerekli ve okunmalı.Klasik romanları okumak ise yazarın vermek istediği duyguları hissetmek isteyip istememenle ilgili.Sonuçta klasik olsa bile herkes psikolojik, dram, polisiye vb kitaplardan hoslanacak diye bir şey yok. Yazarın hissettirmek istediği duyguyu merak etmiyorsan, 100 150 200 yıllık hatta daha eski kitaplarda hala günümüzde bile birçok kişiyi büyük derecede etkileyen duyguları merak etmiyorsan bunun eksikliğini hissetmiyorsan okumak zorunda değilsin.
  • osman pamukoğlu bir konuşmasında "20 tane klasik okumamış üniversite öğrencisine üniversiteli demem" demişti ve dünya klasiklerinin insanın ruhunu beslediğini söylemişti. yani o kadar mühim olmalı.
  • Tabii ki hayır.
  • Her insan her klasiği okumak zorunda değil. Ancak (bence) her insan kitap okumalı, hangi tür seviyorsa yada ne okumayı seviyorsa fark etmeden sadece okumalı.
  • Şimdi kitap okumanın verdiği zihinsel gelişim, düşünme gücünde artma, kelime dağarcığında artış, alzheimer a iyi gelmesi gibi pozitif yönleri olması kişisel gelişim açısından "bence" gerekli ve okunmalı.Klasik romanları okumak ise yazarın vermek istediği duyguları hissetmek isteyip istememenle ilgili.Sonuçta klasik olsa bile herkes psikolojik, dram, polisiye vb kitaplardan hoslanacak diye bir şey yok. Yazarın hissettirmek istediği duyguyu merak etmiyorsan, 100 150 200 yıllık hatta daha eski kitaplarda hala günümüzde bile birçok kişiyi büyük derecede etkileyen duyguları merak etmiyorsan bunun eksikliğini hissetmiyorsan okumak zorunda değilsin.
  • Tek bir kitap önereceğim;
    Don Kişot

Bu kitabı tam metin çevirisinden oku 1 kez.Muhteşem.
    2.kez oku çok farklı şeyler anlayacaksın.İstersen defalarca oku her seferinde farklı bir anlamını göreceksin.
    Kaliteli klasikler bunun gibi derinliği olan kitaplar.
  • Çok önemli diyebileceğimiz klasiklerin tümünü okumanız 1-1,5 yılınızı alır. Ben klasiklerle vakit kaybetmektense iş hayatına yönelik güncel yönetim, insan kaynakları teori ve uygulamalarına yönelik kitaplar okuyorum. Ayrıca bilimsel gelişmeler ve füturstik kitaplar entellektüalitenizi epey arttırır. Geçmişe ait değil de, size yol gösterecek geleceğe ait kitaplar okuyun derim. Klasikler kaçmıyor. 30 sene sonra da alıp okuyabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Düzenli olarak kitap okuma alışkanlığınız varsa eminim sıra klasiklere de gelecektir.
    İlk zamanlar bilgi içeren ekonomi, tarih ve dünya gerçekleri konulu kitaplar okurdum. sonrasında Türk romanlarına geçiş yaptım. Sonrasında klasikler derken her türde okuyorum artık.
    Son zamanlarda yaklaşık 1000 sayfalık Don Kişot'u okudum. hayatımda okuduğum en iyi kitaplardan biriydi.
  • Benim ilk okuma sürecim klasikler ile başladı.
    Sonra bölümüm için akademik metinler okumaya başladım.

Klasik romanları şiddetle öneririm.
    Romanlardaki olay örgüsü insanı meraklar içerisinde bırakıyor. Psikolojik ve sosyolojik analizler çok etkileyici. Hayatta karşılatığım kişileri Yazarların betimlediği kişilere benzetmek bana çok keyif veriyor.
    Aynı zamanda yazarlar genellikle hukuk/adalet/erdem üzerine düşünmeye itiyor.

Suç ve Ceza romanını okuduğumdan beri ekonomik olarak zor duruma düşmüş bir insanın hırsızlık yapmaya hakkı var mıdır diye düşünüyorum. Raskolnikov da bunun vicdan azabını çekip duruyordu.

Ya da "İnsan ne ile yaşar" hikayelerinden kanaatkarlığın gerekliliğini öğrendim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hop-e3 -- 5 Nisan 2018; 23:40:40 >
  • Sutlusoda kullanıcısına yanıt
    Klasiklerle vakit kaybetmek? O saydığınız entel! Kitapları okuyup anlamanız için önce kitap okuru olmanız lazım. Bunun yolu da klasikler. Klasikleri okuyanla okumayan arasındaki fark çok belli oluyor. Misal, klaaikleri okuyan biri çıkıp yüzyıllardır milyonlarca insan tarafından okunan şaheserlere vakit kaybı demeye utanır.
    Ayrıca o klasikleri okumuş olsaydın tamamen bir sömürü düzeni olan iş hayatı kariyer bilmem ne cart curta tüm hayatını mahvetmezsin. Ömrünü kariyer yapmak kredi ödemek vs ile boşa geçirme asıl. Asıl vakit kaybı o. Ve geri dönüşü olmayan bi kayıp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C42498A97 -- 6 Nisan 2018; 23:31:41 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sutlusoda

Şimdi kitap okumanın verdiği zihinsel gelişim, düşünme gücünde artma, kelime dağarcığında artış, alzheimer a iyi gelmesi gibi pozitif yönleri olması kişisel gelişim açısından "bence" gerekli ve okunmalı.Klasik romanları okumak ise yazarın vermek istediği duyguları hissetmek isteyip istememenle ilgili.Sonuçta klasik olsa bile herkes psikolojik, dram, polisiye vb kitaplardan hoslanacak diye bir şey yok. Yazarın hissettirmek istediği duyguyu merak etmiyorsan, 100 150 200 yıllık hatta daha eski kitaplarda hala günümüzde bile birçok kişiyi büyük derecede etkileyen duyguları merak etmiyorsan bunun eksikliğini hissetmiyorsan okumak zorunda değilsin.
    Evet ahlak, adalet, yalnızlık, insan ilişkileri, intikam, azim gerçekten 200 sene önceden kalmış şeyler.

Kafalar pırıl pırıl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Prestige -- 8 Nisan 2018; 10:45:59 >

• Klasikler denince ne anlaşılması gerektiğine kim karar veriyor, bu daha önemli.

• tavsiye ettiğiniz klasikler var mı 3-5 tane yazabilir misiniz?
  • Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Yazdığımdan bunu çıkarttıysan gerçekten pırıl pırıl.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlackLead

tavsiye ettiğiniz klasikler var mı 3-5 tane yazabilir misiniz?
    Aklın sıra benim klasik bilip bilmediğimi ölçmeye mi kalkıyosun :) kitapçıları dolaş, klasikler bölümüne uğra, kitapları eline al, arka sayfasını, içindekileri, bölümleri karıştır. rastgele bir kaç cümle oku... üşeniyorsan kitap sitelerine uğra incele bir kaç kitap, youtubeda kitap tavsiyeleri bölümüne bak...

illa tavsiye istiyorsa, cin ali serisinden başlamanı tavsiye ederim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sutlusoda

Yazdığımdan bunu çıkarttıysan gerçekten pırıl pırıl.
    Sözde bunlar bir de kitap okuyanlar, okumayanların halini düşün artık.
  • oha çok yanlış anlaşılmışım.

klasik okumaya yeni başlayan biri olduğum için sizinde bunları bildiğiniz biri olduğunu düşündüğümden ciddi olarak sormuştum.
  • Kitap okuyan kişi sayısı zaten ülkemde oldukça düşük bunuda illa şunu okumalısın diye kısıtlamak çok doğru değil bence kişi hangi tarzdan türden keyif alıyorsa oradan devam etsin. Klasikler okunmalımı kesinlikle evet katılıyorum ama herkeste suç ve cezadan yada sefillerden aynı keyfi almaz okumaktanda sıkılmamalı insan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: David Attenborough

Sözde bunlar bir de kitap okuyanlar, okumayanların halini düşün artık.

Alıntıları Göster

• Bence klasiklerden daha da mühim olanı Yunan ve Roma klasiklerini okumak. Batı literatüründe bu kitaplar da klasikler olarak geçiyor, fakat Türkçe'de sanırım "klasikler" sözcüğü yeni çağ ile filizlenen edebi eserlere referansta bulunuyor (Dostoyevski, Tolstoy, Balzac...)

Sorabilirsiniz, neden 2000 yıl önce yazılmış bir kitabı okuyayım; vakit kaybı değildir de nedir bu diye. Cevap kısa ve öz: Bugün kullandığımız her şeyin kökeni ile bağlantı kurmak amacıyla. Ben bir insanı geçmiş ile bağlantı kurmadığı sürece komple göremiyorum. Ne zaman ki geçmişle şimdiki zaman arasında bağlantı kurulur; o zaman geleceği görme dediğimiz metafiziksel kavram içinizde filizlenmeye başlar. Ayrıca Yunan felsefesi diye bir şey vardır, başlı başına ayrı bir parantez açılması gerekir. İçine girmeden anlayamazsınız. Bildiğiniz okyanus. Bunları okumak çok önemli bence. Bakış açınızı epey geliştirir.

1000 sayfalık Tolstoy, Dostoyevski kitaplarının odak noktası psikolojik analizlerdir ekseriyetle. Çarlık Rusya'sı hakkında genel bir bilgin yoksa sıkılabilirsin okuma sürecinde. Bence, klasiklerden bizim milletin sürekli sıkılıvermesinin sebebi de bu. Geçtiği dönem hakkında pek fikirleri yok, dolayısıyla taşlar yerine oturmuyor. Sonuçta o eserler; o dönemde yaşayan insanların zevkine, mizahına ve kültürel birikimine göre yazılmıştı. 21.yüzyıldan el sallayan modern okurun, tüm bu dönemsel motiflere anlam vermesi, eğer ki dönem hakkında yüzeysel bir bilgisi yoksa, pek kolay olmuyor ve bu da beraberinde sıkılma hissini getiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82BEAE867 -- 10 Nisan 2018; 22:15:5 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.