Şimdi Ara

HEMŞİRELİK Mİ MEZUNA KALMAK MI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
4.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar görünüşe bekılırsa şuan ki mf3 paunımla kastamonu hemşireliğe gidebiliyorum ama ailem istersen seni bu sene dershaneye gönderip diş hekimliği falan tuttur diyor çok kararsız kaldım. Diş hekimliği puanları çok yüksek tutturamama ihtimalim var mühendislikte istemiyorum. Arkadaşlarımın hepsi sen yaparsın falan diyor ama bi sene boyunca eziyet çekmekte istemiyorum. Hemşirelikte güzel meslek okuması zor değil hemen iş buluyorsun 3000 TL den fazla maaşlarıda var. Siz ne yapardınız??

• Kardeşim ne okursan oku istediğin, yapabileceğin bölümü oku. Ben sağlıkçıyim 6yil okudum lise üniversite bu yıl değiştirmek için sınava girdim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tamamen kendine göre düşün arkadaşlarının fikirlerini boşver, ben bu mesleği yapabilirim diyorsan git hemşireliğe yok yapamam dersen yapabileceğin mesleği seçip hedef koy ve oyle mezuna kal, diş hekimliğini de ailen istiyor diye hedef seçme.
  • 3bin maaşı devlette alabilirsin de özelde vermezler
    Atanamazsan özelde asgari ücret için canına okuyacaklar
    Ve atanmak git gide zorlaşıyor
    En fazla 2-3 sene sonra atanmak zorlaşacak diğer bölümlerle farkı kalmayacak
    Yapılacak iş değil
    Mühendislik tutarken salak gibi hemşirelik yazdım
    Hasta insanlarla uğraşmak dünyanın en zor işi... Nöbetlerle gecen gündüzün belli değil... Hasta yakınlarından dayak yemek ve doktorların aşağılamalarına katlanmak da cabası.
    Aklı olan varsa yazmasın bence
  • banadabibardaksu kullanıcısına yanıt
    Abi öyle düşünme bende paramedik okuyorum. Emin ol İTÜ ODTÜ Boğaziçi gibi üniversiteleri bitirmediysen mühendislik çöp. Özelde 1500-2000 liraya cumartesi dahil eşek gibi çalıştırıyorlar. Bu yıl inşaat mühendisliğini bıraktım paramedik okuyacam. Hemşirelikte daha bir yıl dolmadan 10 bin kişi aldılar puanda 69 da. Mühendisler 90 la atanamıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: F.B_1907

Abi öyle düşünme bende paramedik okuyorum. Emin ol İTÜ ODTÜ Boğaziçi gibi üniversiteleri bitirmediysen mühendislik çöp. Özelde 1500-2000 liraya cumartesi dahil eşek gibi çalıştırıyorlar. Bu yıl inşaat mühendisliğini bıraktım paramedik okuyacam. Hemşirelikte daha bir yıl dolmadan 10 bin kişi aldılar puanda 69 da. Mühendisler 90 la atanamıyor.

İTÜ ODTÜ boğaziçinde ziraat mühendisliği vardıda biz mi okumadık :D bunlarda okumadıysan mühendislik çöpmüş, çöpten kastın ney ? Bizim aksaray üniversitesi mezunu İnşaat mühendisliği mezunumuz var mezun olalı 2 yıl oldu altında iki tane araba var bir tane peugeot 301 yeni kasa, bir tanede bmw 520d var. peugeota işe gidip gelirken biniyor bmw ile akşamları veya cumartesi pazarları kız arkadaşıyla gezerken kullanıyor çocugun babası önceden inşaatta kalıpcı olarak çalışıyordu oglan kendisi özelde çalışıyor. Onun dışında bir arkadaşım var geçen sene akdeniz ziraat mühendisliğinden mezun oldu şubat tatilinde EGEA 2016 model aldı bu yaz tekne almış 10.000 tl lik bir şeydi, oda özelde zirai danışmanlık yapıyor. bu iki arkadaşım sanmıyorum 2000tl maaş aldıklarını, mühendislikte üniversitenin yanında iş sende biter sen ne kadar dolusun odak noktası orasıdır. Tabikide mühendislik mezunu olup işsiz işsiz babasının evinde oturanlarda var onlar boş mühendis hani biz mühendislikte ders çalışırken onlar bizim sagımıza solumuza oturup sınıf geçenler, uygulama derslerinde instagramda gezenler onların işsiz olması gayet normal. Lütfen genelleme yaparken istatisliklere ve mantık verilerine göre konuşalım.

• latif.07 L kullanıcısına yanıt
    Hocam elbette İTÜ ODTÜ vs gibi iyi üniversitelerden mezun olmayıp iyi yerlere gelen yüksek maaşlar alan mühendisler var ama mühendislerin kaçı böyle ? Bu dedikleriniz 10 mühendisten 1-2 sine tekabül ediyor. Yani kaymak tabakayı örnek gösterip mühendisler öyle demek hata olur. Çoğu mühendis işsiz yada 1500-2000 aralığında çalışıyor. Deli gibi KPSS kasıyorlar. Özelin stresi çilesi bitmez. Madem bu kadar kazanıyor mühendislerde niye KPSS 90 larda. Devletin verdiği 4 bin lira için niye birbirlerini yiyorlar. Valla benim tanıdığım 3 mühendiste 1500-2500 aralığında maaşları var. Biri inşaat diğer ikiside makine mühendisi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: F.B_1907

Hocam elbette İTÜ ODTÜ vs gibi iyi üniversitelerden mezun olmayıp iyi yerlere gelen yüksek maaşlar alan mühendisler var ama mühendislerin kaçı böyle ? Bu dedikleriniz 10 mühendisten 1-2 sine tekabül ediyor. Yani kaymak tabakayı örnek gösterip mühendisler öyle demek hata olur. Çoğu mühendis işsiz yada 1500-2000 aralığında çalışıyor. Deli gibi KPSS kasıyorlar. Özelin stresi çilesi bitmez. Madem bu kadar kazanıyor mühendislerde niye KPSS 90 larda. Devletin verdiği 4 bin lira için niye birbirlerini yiyorlar. Valla benim tanıdığım 3 mühendiste 1500-2500 aralığında maaşları var. Biri inşaat diğer ikiside makine mühendisi.

''Emin ol İTÜ ODTÜ Boğaziçi gibi üniversiteleri bitirmediysen mühendislik çöp'' dediğin için bende kendi çevremden örnek verdim çöp olmadıgını anlattım sana, tekrar bir soru daha sormuşsun '' iyi üniversitelerden mezun olmayıp iyi yerlere gelen yüksek maaşlar alan mühendisler var ama mühendislerin kaçı böyle'' demişsin halbuki ben bu sorunun cevabını da vermiştim galiba gözünden kaçmış tekrar cevabını vereyim diyorum ki üniversiteden DOLU DOLU bir mühendis olarak çıkarsanız iş sizi bulur, siz çok iyi bir staj yaparsanız 2 tane yabancı diliniz olursa maaşınızı siz belirlersiniz anlatıyorum sana sen tekrar soruyorsun mezunların kaç tanesi böyle diyorsun sen okuldan bomboş mezun olursan o kaç tanenin arasına giremezsin işsiz işsiz gezersin. Kardeşim pazarda 3 lirayada çorap var DSdamata gidersen orada 30 lirayada çorap var özeldeki işletme sahibi kaliteli mühendis almak istiyor mühendisligin M sini bilmeyen adamı işletme sahibi ne yapsın ? Sen kaliteli mühendis ol maaşını sen belirlersin artık 2000tl maaş mı istersin yoksa 4000tl mi istersin o sana kalmış. Ayrıca inşaat mühendisi oldun diyelim yabancı dil yok gano 2.00 gidip baraj inşaatında çalışırsan aylık 3-4000tl maaş alırsın belki ailenden uzakta kalırsın ama paranı alırsın asgeri ücret ile çalışmazsın en azından.

-Neden kpss 90 larda sorusunun cevabını veriyorum. Bunun 2-3 nedeni var hepsini yazıyorum tekrar aynı soruları sorma gözünü seveyim.
    1- Adam ilk okulda yatmış full lisede biraz ders çalışmış üniversiteyi kazanır kazanmaz gene yatmış yatalak hasta gibi yatmış 4 sene gidip sorsan yazın hangi inşaat veya mühendislik şirketinde çalıştın diye derki evde yattım, herneyse adam yatmaya alışmış devlete kapagı atıp krediyle ev araba alıp bir de yanına hanım alıp devlette masa başında yatacak alışmış çünkü yatmaya devlette yatsada işten atılmaz en fazla sürerler bir dagın başına ondada maaşı düşmez o yüzden devletin kpss puanı yüksek.
    2. Adam korkuyor çocuk yapacak onların gelecegi çok önemli devlet güvenli, devletin batma riski yok ama özel şirkette disiplin olmadımı kapının önüne koyarlar. ayrıca kredi çekmesi için ya malı mülkü olması lazım yada devlette bankanın gerekirse el koyacagı bir maaşı olması lazım o yüzden devlete kapagı atmaya çalışıyorlar devlete kapagı atıp kredi çekip adam ev alacak, ihtiyaçları var.
    3. Babası demiş önünden devlete atan diye amcası dayısı hepsi devlette hepsinin keyfi yerinde o çocuk öyle görmüş oda devlete atanacak ve devlete atanacak kişi sayısı artınca dogal olarak kpss puanı da artıyor. Özelde iş yok degil adam kendini yormak yada risk almak istemiyor. (neden atanmak istediklerini bir kaç madde ile yazdım)

- Adam risk alsa kendi inşaat şirketini kursa yada elektrik üzerine şirketini kursa belkide aylık geliri 10.000 nin üzerinde olacak kim bilir serbest piyasanın aylık ne kadar getirecegini bilemeyiz.

Sen dedinya inşaat mühendisliğini bıraktım diye geçen gün ne oldu anlatayım. Kendim ofiste hesaplamıştım ama emin olmak istedim acaba benim yanlış yaptıgım bir yer var mı diye aldım arsanın çapını elime gittim mühendislik mimarlık bürosuna mimar bey yokmuş genç bir oglan açtı kapıyı dedim sen inşaat mühendisimisin dedim evet abi dedi, al kardeşim bu çapı buradan alttarafı ticari alan olan üstündede 6 daire çıkacak bir apartmanın maliyetini bana hesaplayı ver dedim çocuk bana baktı ve dediki '' abi ben inşaat-apartman maliyeti hesaplamasını bilmiyorum'' birde 2 sene olmuş okuldan mezun olalı 2 yıldır mimarlık ofisinde çalışıyor garibanım aylık tabikide 1500tl maaş alacak çok bir şey istemedim 6 daire+3 dükkan yani 9 dairelik apartmanın maliyetini hesapla dedim adam ben bilmiyorum dedi böyle olursanız aylık 1500tl ye gider gelir durursunuz. Baba müteahhit oldugu için ben liseye giderken apartman maliyeti hesaplıyordum adam 4 sene inşaat mühendisliği okumuş 2 senede ofiste çalışmış zoru görünce ben bilmiyorum abi diyor adam pasiflige alışmıs, böyle bir mühendis olursanız mimarlık ofisinde aylık 1500tl maaş ile çalışırsınız telefonlara bakarsınız yerleri süpürür çayları koyarsınız yada boşta kalırsınız mühendis denilen girişken olacak hesabı kitabı bilecek neyin mühendisi o konuyu kendisi gibi bilecek dolu olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi latif.07 -- 20 Ağustos 2017; 21:39:9 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.