Şimdi Ara

Hemen Hemen Herşeyi Eritebilen *Kral Suyu*

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
10.596
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kral suyu, asitlerin az etki ettiği ya da etki etmediği altın ve platin gibi metallerle tepkimeye girebilir ve kuvvetli bir asit çözeltisidir. Hidroklorik asit ve Nitrik asitin 3:1 oranında göre karıştırılmasıyla oluşur.

İlk defa Ebu Musa Câbir bin Hayyam tarafından bulunmuştur.

Latince adı Aqua Regia'dır. Genellikle üçe bir oranında konsantre hidroklorik asit ile nitrik asidin karışımıyla oluşur. Tek başına altını çözemeyen asitler bir araya gelince bunu başarabilmektedir. En güçlü okdisanlardan biri olan nitrik asit altının çok ufak neredeyse ölçülemez bir miktarını eritip altın iyonuna dönüştürür. Ortamdaki hidroklorik asit ise bu altın iyonlarıyla birleşir. Altın iyonları eksildiğinden denge hali bozulur, bu da daha fazla altının çözünmesine yol açar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SKYLİNE GTR -- 12 Nisan 2008; 0:26:55 >

• ilginç bir araştırma hangi alanlarda kullanılıyor ??kuyumculukla sınırlı değildir umarım
  • Güzel bir bilgi. Ama benim aklım başka bir konuya takıldı. Eğer bunu bulan kişi 'Ebu Musa Câbir bin Hayyam' değil de, bir Mısır'lı ya da Roma'lı olsaydı böyle bir başlık açılır mıydı?

Eğer cevap 'hayır' ise başlığın amacının eskiden bulunmuş bir asit hakkında bilgi vermek değil de, "müslüman bilim adamlarının yaptıklarını da öğrenelim, yabancı hayranlığına gerek yok" fikrini savunmak olduğunu söyleyebilir miyiz? Bence kötü bir amaç değil, yanlış anlaşılmasın. Sadece ana fikir ortada olsun diye soruyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hasbi 81

Güzel bir bilgi. Ama benim aklım başka bir konuya takıldı. Eğer bunu bulan kişi 'Ebu Musa Câbir bin Hayyam' değil de, bir Mısır'lı ya da Roma'lı olsaydı böyle bir başlık açılır mıydı?

Eğer cevap 'hayır' ise başlığın amacının eskiden bulunmuş bir asit hakkında bilgi vermek değil de, "müslüman bilim adamlarının yaptıklarını da öğrenelim, yabancı hayranlığına gerek yok" fikrini savunmak olduğunu söyleyebilir miyiz? Bence kötü bir amaç değil, yanlış anlaşılmasın. Sadece ana fikir ortada olsun diye soruyorum.

@Hasbi81
    Eğer bunu bulan kişi 'Ebu Musa Câbir bin Hayyam' değil de, bir Mısır'lı ya da Roma'lı olsaydı , ana fikir ortada olsun diye böyle bir soru sorarmıydınız ?

• quote:

Orjinalden alıntı: Tigertiger

quote:

Güzel bir bilgi. Ama benim aklım başka bir konuya takıldı. Eğer bunu bulan kişi 'Ebu Musa Câbir bin Hayyam' değil de, bir Mısır'lı ya da Roma'lı olsaydı böyle bir başlık açılır mıydı?

@Hasbi81
    Eğer bunu bulan kişi 'Ebu Musa Câbir bin Hayyam' değil de, bir Mısır'lı ya da Roma'lı olsaydı , ana fikir ortada olsun diye böyle bir soru sorarmıydınız ?

Hayır. Çünkü bunu bulan kişi 'Ebu Musa Câbir bin Hayyam' değil de, bir Mısır'lı ya da Roma'lı olsaydı hiçkimse "müslüman bilim adamlarının yaptıklarını da öğrenelim" diyemezdi. Çünkü bu kişi Mısır'lı ya da Roma'lı değildir. Soru biraz saçma geldi, cevap da haliyle saçma oldu, kusura bakmayın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hasbi 81 -- 13 Nisan 2008; 4:41:41 >

• Kralların metali: Altın
    Ya da metallerin kralı...
    HNO3 + 3HCl--2[Cl] + NOCl + 2H3O
    Au + 3[Cl]---AuCl3
    AuCl3 + HCl --H+[AuCl3]-(aq)
    (www.Skyred.net)
  • quote:

Orjinalden alıntı: was

Kralların metali: Altın
    Ya da metallerin kralı...
    HNO3 + 3HCl--2[Cl] + NOCl + 2H3O
    Au + 3[Cl]---AuCl3
    AuCl3 + HCl --H+[AuCl3]-(aq)
    (www.Skyred.net)

Hocam sen bana önce şunun cevabını ver: Tanıdığınız bildiğiniz size çok yakın olan bir simyacı varmı?

İçimden bir ses saki sizin bu konuda anlatacak bir iki hikayeniz olduğunu sölüyor ama
  • quote:

Orjinalden alıntı: El-Cezeri
    Hocam ...
    İçimden bir ses saki sizin bu konuda anlatacak bir iki hikayeniz olduğunu sölüyor ama

İyi hissetmişsiniz, tebrikler.
    1976'larda Cudi'de gördüğüm toprağı altın tozu ile karışık 2 mağara vardı.
    MKE Kurumuna tahlil için toprağından nümune göndermiştik.
    Hey gidi günler hey....
  • Hocam neyden bahs ettiğimi çok iyi biliyorsunuz...Ama sölemekmi istemiyorsunuz...

Yada ben hayal alemindemi yaşıyorum :(
  • quote:

Tabii ki aynı olacaktı.Takıntı yapmışız sanki.

• quote:

Orjinalden alıntı: SKYLİNE GTR

quote:

Tabii ki aynı olacaktı.Takıntı yapmışız sanki.

Yok canım, niye takıntı olsun? Eğer asıl konu 'asit' diyorsanız bunun açıkça belirtilmesi iyi olur. Aksi takdirde konu 'islam dünyasından çıkan bilim adamları' sapmasına uğrar ve büyük ihtimalle "batı neden daha fazla ilerledi?", "islam bilime karşı mı, bilimi destekliyor mu?" gibi yerlere varıp sarpa sarar. Dediğim gibi, ana fikir ortada olsun, tartışma ona göre şekillensin diye söylüyorum.

Asitten ve kimyadan devam edelim o zaman

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.